marko gregorc

S prihodom v studio podprli voditelja, sindikati zahtevajo razrešitev Urbanije

24. 08. 2022 21.03

S prihodom v studio so kolegi informativnega programa javne televizije podprli voditelja Sašo Krajnca, ki se je v zadnjih dneh, skupaj z urednico Vesno Pfeiffer, znašel na tnalu novega vodstva televizije. Tudi v Koordinaciji novinarskih sindikatov Radiotelevizije Slovenija (RTV SLO) in Sindikatu novinarjev TV Slovenija so na generalnega direktorja RTV SLO Andreja Graha Whatmougha zaradi pritiskov in groženj Krajncu in Pfeifferjevi naslovili poziv, da začne postopek razrešitve direktorja TV SLO Uroša Urbanije. Ta očitke zavrača in zaposlenim očita zlorabo informativnega programa za promocijo posameznih interesov.

Na Obali šteje vsaka kaplja vode: pozivi k varčevanju

10. 08. 2022 19.01

Zaradi požara pri Socerbu je oskrba slovenske Istre s pitno vodo znova ogrožena. Rižanski vodovod je pozval k maksimalnemu varčevanju, saj bi zaradi velike porabe vode za gašenje prebivalci lahko ostali brez nje. Samo v torek so z Unca pripeljali nekaj več kot dva tisoč kubičnih metrov, gasilci pa je skušajo čim več dobiti iz Kraškega vodovoda in tako čim manj obremenjevati Rižanskega. V noči s torka na sredo se je sicer za kratek čas zmanjšal pritok vode s Krasa v Istro. Počila je več kot 80 let stara litoželezna cev, vendar so delavci hitro vzpostavili obvod.

Johnson navdušil s sproščenostjo: 'Želel je, da ga kličemo Boris'

08. 08. 2022 16.44

"Želel je, da ga kličemo Boris, gibal se je med vsemi gosti hotela, za obroke nikoli ni rezerviral mize," je o visokem gostu dan po odhodu povedal lastnik Vile Planinka Marjan Batagelj. Za Johnsonov prihod so izvedeli 24 ur prej. Navdušil jih je s svojo sproščenostjo. Užival je v slovenski tradicionalni hrani, ki jo je menda že dobro poznal, rad je posegel tudi po domačih vinih. Na koncu je bil najbolj hvaležen za zasebnost, ki mu jo je v času medenih tednov ponudil hotel.

Računi višji, nakupovalne vrečke pa lažje

05. 08. 2022 19.50

Draginja je dodobra izpraznila naše denarnice. V primerjavi z lanskim julijem za kruh plačamo 18 odstotkov več, za mleko, sir in jajca 15 odstotkov več ter kar 40 odstotkov več za olje. To so konkretne številke, ki se skrivajo za julijsko 11-odstotno inflacijo. V primerjavi z letom 2015 so zgolj cene hrane v povprečju poskočile za več kot četrtino, med njimi cena kruha za skoraj 30, cena mesa pa v povprečju za 40 odstotkov.

Slab mesec po odločitvi ustavnega sodišča poročena prva istospolna partnerja

04. 08. 2022 19.52

Slab mesec po odločitvi ustavnega sodišča, da je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb, sta se že poročila prva istospolna para. Državni zbor mora sicer družinski zakonik po odločbi sodišča popraviti v šestih mesecih, do odprave neustavnosti pa velja, da lahko zakonske zveze sklepajo tudi istospolni pari. Na ministrstvu za delo in družino so popravke zakonodaje že pripravili. Sprejeli bi jih lahko takoj po koncu poletnih počitnic.

Kaj konkretno dohodninske spremembe pomenijo za naše plače?

03. 08. 2022 20.56

Delodajalci so močno v skrbeh zaradi napovedanih davčnih sprememb. To je velik korak nazaj, pravijo v njihovem združenju, in pomeni realno manjši zaslužek delavcev, ki ga že tako ali tako spodkopava inflacija. V sindikatih pa imajo na drugi strani, kot pravijo, mešane občutke: ukrepe za najbolj ranljive pozdravljajo, a po njihovem namerava vlada ukiniti tudi nekatere dobre rešitve.

Marinblu še vedno dela, nadaljevale naj bi se tudi kršitve

05. 07. 2022 20.15

Izplačilo plač v kuvertah, 24-urni delovnik in poškodbe na delu: Takšno naj bi bilo po trditvah delavske svetovalnice stanje v podjetju Marinblu. Lastnik Boris Šuštar naj bi se še vedno izživljal nad zaposlenimi, v obratu pa naj bi potekalo intenzivno čiščenje pred obiskom veterinarske inšpekcije. V podjetju navedbe zanikajo in pojasnjujejo, da je proizvodnja zaustavljena. S primerom so se ukvarjali tudi poslanci na odboru za delo in pretresali sistemske rešitve za učinkovitejši nadzor nad spoštovanjem delavske zakonodaje.

Najvišje plače za ministre in sekretarje: opozicija odločitvi vlade ne nasprotuje

03. 07. 2022 17.26

Ministri in državni sekretarji Golobove vlade so si določili najvišje možne plače, kar jim prinaša slabih 400 evrov višje bruto prihodke, kot bi jih dobili, če bi se uvrstili v izhodiščni plačni razred. V opoziciji odločitvi vlade ne nasprotujejo, večje plače želijo vsem.

Boštjan Lindav: Neodvisnost Policije je bila resno ogrožena

28. 06. 2022 07.09

"Posebno zahvalo si zaslužite vsi tisti policisti in policistke, ki ste kljub težkim delovnim in družbenim razmeram, različnim pritiskom in diskreditacijam ohranili pokončno držo in svoje delo opravljali strokovno, zakonito in nepristransko ter tako branili čast našega poklica," je na proslavi ob Dnevu Policije zbrane nagovoril prvi mož slovenske Policije Boštjan Lindav. Opozoril je, da je bila v minulih dveh letih neodvisnost Policije resno ogrožena. "Dela Policije nikoli več ne sme usmerjati interes posameznika ali skupine."

Omejevanje uporabe klimatskih naprav tudi v Sloveniji?

27. 06. 2022 19.53

Se omejevanje uporabe klimatskih naprav obeta tudi Sloveniji? Infrastrukturno ministrstvo na pobudo predsednika vlade že pripravlja priporočila za ohlajanje oziroma ogrevanje javnih institucij. Predsednica evropske komisije Ursula Von der Leyen pa ocenjuje, da bi že z rahlimi premiki termostatov lahko nadomestili vso energijo, ki je v Evropo iz Rusije prihajala po Severnem toku.

Proslava pred dnevom državnosti tokrat brez ograj in odprta za vse

24. 06. 2022 19.43

Na predvečer dneva državnosti se po vsej državi odvijajo slovesnosti. Osrednja proslava se v središču prestolnice na Kongresnem trgu začenja nekaj čez 21. uro. Kdo se je bo udeležil in koga na proslavi ne bo?

'Ukrajine ne smemo pustiti na cedilu, ker bi ogrozili svojo varnost'

22. 06. 2022 19.05

Predsednik republike Borut Pahor se je pred dnevom državnosti prek videokonference pogovarjal s pripadniki Slovenske vojske v mednarodnih operacijah in na misijah. V luči vojne v Ukrajini je izpostavil potrebo po visoko usposobljeni in profesionalni Slovenski vojski. Poveljniki kontingentov so predsedniku poročali o izzivih, s katerimi se soočajo v tujini, predsednika pa je zanimalo predvsem, kako na njihovo delo vpliva vojna v Ukrajini.

Obdavčitve premoženja: je Slovenija res davčna oaza sredi Evrope?

05. 06. 2022 19.22

Napovedi progresivne obdavčitve premoženja razburjajo podjetnike, slišijo se tudi grožnje o selitvi premoženja iz države. A nekateri ekonomisti mirijo in pravijo, da imamo v Sloveniji primerjalno precej nizke obdavčitve predvsem na dobičke in premoženje. Kakšne pa so davčne obremenitve v Sloveniji v primerjavi z drugimi državami sveta?

Odletel zaradi sendviča, vrača se kot državni sekretar

04. 06. 2022 19.38

Kot poslanec je odletel zaradi kraje sendviča, v novo vlado se vrača kot sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Darij Krajčič je bil za državnega sekretarja imenovan v petek, kot pravi, se bo na kmetijskem ministrstvu ukvarjal predvsem z gozdovi. "Ocenil sem, da v državi obstajajo večji problemi kot sendvič," kot enega glavnih razlogov za ponoven poskus v politiki navaja Krajčič. Iz kabineta predsednika vlade pa: "Zaupamo izbiri ministrov, sekretar je svojo napako že poplačal z odstopom s funkcije poslanca."

Oni odhajajo v vlado, na njihove poslanske stolčke pa prihajajo drugi

02. 06. 2022 06.00

Nova vlada prinaša tudi nekaj novih poslancev. Na mesta poslancev, ki kot ministri ali sekretarji odhajajo v vlado, v državni zbor prihaja pet nadomestnih poslancev. Med njimi izkušen politik, TV-novinar, pa tudi estradnik, Jonas Žnidaršič. Poslanski stolček se obeta še Tomažu Lahu, kandidatu, ki se je moral od poslanskega stolčka posloviti ob ponovnem izračunu rezultatov Državne volilne komisije (DVK).

Dražji krediti bi lahko umirili ceno nepremičnin

25. 05. 2022 19.59

Evropska centralna banka napoveduje dvig obrestnih mer v juliju in septembru, kar pomeni konec dolgoletnih negativnih obrestnih mer in posledično dražje kredite za potrošnike. Nekatere slovenske banke se z višanjem fiksne obrestne mere na spremembe že pripravljajo. Ekonomisti ocenjujejo, da bodo dražji krediti umirili inflacijo in cene nepremičnin.

Tiha nacionalizacija ali pravičnejša porazdelitev dobrin?

20. 05. 2022 19.10

Vrstijo se ostri odzivi na predlog koalicije o progresivni obdavčitvi premoženja. V koaliciji predlog utemeljujejo s previsoko obdavčitvijo plač in prenizkimi davki na premoženje, v prvem koraku pa bi se osredotočili predvsem na obdavčitev nepremičnin. Da se s predlogom vračamo v neke druge čase, ko delo ni bilo vrednota, predlog novih obdavčitev komentirajo v Klubu slovenskih podjetnikov. Večje davčne predvidljivosti pa si za spodbudnejše poslovno okolje želijo davčni svetovalci.

Četrtina državljanov še ni izkoristila bonov, podaljševanja več ne bo

07. 05. 2022 19.47

Samo še 54 dni je možno unovčiti lanske in letošnje turistične bone, a približno četrtina državljanov jih še vedno ni izkoristila. Skupna vsota neizkoriščenih bonov iz obeh let je približno 140 milijonov evrov. Ker se turizem po dveh covidnih sezonah dobro pobira, na gospodarskem ministrstvu pravijo, da aktualna vlada bonov ne bo več podaljševala.

Tonin prepričan, da je podpis pogodbe za nakup vojaške opreme nujen

05. 05. 2022 19.15

Robert Golob se ne bo odzval vabilu na sestanek z obrambnim ministrom Matejem Toninom, so sporočili iz Gibanja Svoboda. Tonin pa bo, kljub opozorilom Goloba, naj se vzdrži podpisovanja dolgoročnih pogodb za nakup orožja, podpisal memorandum, s katerim bo kupil 45 nemških osemkolesnikov Boxer za 340 milijonov evrov. "Če jaz tega ne bi podpisal, bi bilo to nekaj podobnega, kot če predsednik republike ne bi hotel podpisati zakona, ki je sprejet," pravi Tonin, podpis takšne pogodbe pa je zanj opravljanje tekočih poslov.

Slovenija edina država EU, ki praznik dela praznuje dva dni

02. 05. 2022 20.01

Kje po svetu prvi maj še praznujejo z dvema dela prostima dnevoma? Slovenija sodi na tem področju med izjeme, saj je edina država Evropske unije z dvema prazničnima dnevoma. Sicer se praznik dela na drugi maj praznuje predvsem na Balkanskem polotoku, poleg tega pa še v Ukrajini. Rusi pa medtem praznik dela in pomladi letos praznujejo kar tri dni.

Rekordi zadnjih volitev

30. 04. 2022 19.29

Največ glasov za zmagovalca, še nikoli toliko glasov v skupnem seštevku za stranke, ki jim ni uspelo priti v parlament, kaže analiza letošnjih volitev. Je na koncu res odločil spopad med mesti in podeželjem oziroma med vzhodom in zahodom države, kot so napovedovali nekateri politiki?

Kakšne so oglaševalske navade slovenskih politikov na družabnih omrežjih?

10. 04. 2022 19.47

Kampanja je v polnem razmahu in to se čuti povsod, tudi na družbenih omrežjih. Politiki objavljajo posnetke, kako pripravljajo kebab, igrajo kitaro in se športno udejstvujejo. Kdo omrežja izkorišča najbolje in kdo je morda nekoliko neroden?

Odlagališče radioaktivnih odpadkov v Krškem – še en preplačan infrastrukturni projekt?

05. 04. 2022 18.56

Krški občinski svetniki so na izredni seji želeli pojasnila odgovornih glede gradnje odlagališča radioaktivnih odpadkov. Bomo davkoplačevalci močno preplačali še en infrastrukturni projekt? Gradnja odlagališča za nizko in srednje radiokativne odpadke v Krškem je iz ocenjenih 43 poskočila na kar 148 milijonov. Ponudbo je namreč oddal zgolj en izvajalec – konzorcij podjetij družbe Riko, Kolektor CPG in CGP. Minister Andrej Vizjak je zagotovil, da delajo vse, da bo zgrajeno čim prej in po sprejemljivi ceni. A že zdaj je po njegovem jasno, da ne bo zgrajeno pravočasno, za kar naj bi bilo krivo prejšnje vodstvo ARAO.

Neuradno: skupno ribolovno območje naj bi bilo precej omejeno

01. 04. 2022 19.17

O dogovorih slovenske in hrvaške vlade o morebitni skupni ribolovni coni še vedno ni nič javno znanega. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi bilo skupno ribolovno območje precej omejeno, vanj pa bi lahko vplulo enako število slovenskih in hrvaških ribičev. Kmetijski minister Jože Podgoršek še vedno vztraja, da o skupni ribolovni coni ne ve nič, pravi pa, da se z domačimi ribiči že pogovarja o tem, kaj bi takšno območje pomenilo zanje.

EU za embargo na ruske energente, Madžari nasprotujejo

22. 03. 2022 19.53

"Evropska unija v odzivu na rusko agresijo na Ukrajino ostaja enotna in solidarna," je sporočilo zasedanja ministrov za evropske zadeve. Srečanje je bilo namenjeno pripravam na vrh EU, ki se ga bo v četrtek in petek udeležil tudi ameriški predsednik Joe Biden. Voditelji bodo odločili, katere sankcije naj še sprožijo proti Rusiji. Je enotnost res tako trdna, kot nam sporočajo iz Bruslja, ali se lahko pri sprejemanju petega paketa sankcij še kje zalomi?

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo

16. 03. 2022 06.06

Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

V Lvovu sirene zadonele dvakrat, na poljski meji humanitarna katastrofa

11. 03. 2022 18.37

Lvov, še dan pred tem razmeroma varno mesto na zahodu Ukrajine, so že dvakrat v enem dnevu preplavili zvoki siren. Vojna se tako očitno premika na zahod. Naš posebni poročevalec Marko Gregorc se medtem vrača iz Ukrajine in je že prišel na železniško postajo v mesto Przemyśl, kjer so razmere po njegovi oceni nekoliko boljše kot v začetku tedna, a pravi, da se še vedno dogaja humanitarna katastrofa.

Kjer so nekoč živele sirote z vzhoda Ukrajine, danes zevajo luknje

10. 03. 2022 17.22

Najhitreje rastoči eksodus beguncev po 2. svetovni vojni se nezadržno nadaljuje. V enem od begunskih žarišč, v Lvovu na ukrajinsko-poljski meji, je tudi naša ekipa. Obiskala je tamkajšnjo sirotišnico, o kateri smo že poročali, in zagnali smo akcijo zbiranja sredstev, v kateri množično sodelujete tudi naši gledalci in bralci. "Situacija tukaj je sicer še vedno precej naprej napeta, želijo si, da bi se umaknili še bolj na varno. Lvov je za zdaj sicer varen, ampak ravno tako je bil pred časom popolnoma varen Doneck, danes pa nam je predstojnica pokazala fotografije in videoposnetke sirotišnice, v kateri so bivali še pred kratkim, zdaj pa je pošteno načeta," opisuje Marko Gregorc.

Z vzhoda na zahod bežijo pred vojno, v obratni smeri hitijo vanjo

09. 03. 2022 20.16

Na železniški postaji v Lvovu poleg tisočih beguncev, ki bežijo v varne države, vsak dan vidimo tudi številne mlade fante, ki potujejo v obratno smer, torej neposredno na fronto. "Prav ganljivo je spremljati te prizore, kako se poslavljajo od svojcev in svojih deklet, a po drugi strani je videti, da odhajajo s precej poguma in sproščenosti. Govoril sem z enim od njih in popolnoma prepričan je, da bo Ukrajina v tej vojni zmagala, ker je upor naroda premočan, da bi ga strla katera koli sila, pa četudi je to Rusija," pripoveduje naš novinar Marko Gregorc. Na eni strani je sicer povsem običajen dan z vsemi odprtimi trgovinami v središču Lvova, na drugi strani pa teater, ki se je čez noč spremenil v begunski center.

Naša ekipa v Lvovu: 'Več stometrska vrsta beguncev se skuša prebiti na vlak odrešitve'

08. 03. 2022 19.13

Po podatkih Združenih narodov je Ukrajino zapustilo že več kot dva milijona beguncev. Ukrajinsko mesto Lvov je eno najpomembnejših stičišč za reke beguncev, ki odhajajo na varno proti zahodu. Tam sta zdaj oba naša posebna poročevalca: Marko Gregorc, ki spremlja razmere v tem ukrajinskem mestu, in Jure Tepina, ki je tja prispel iz Kijeva.