marko gregorc

Ne zamudite prenosa 28. Ljubljanskega maratona na POP TV
15. 10. 2024 09.12
Od 200 metrov do dobrih 42 kilometrov. Od najmlajših otrok do najstarejše udeleženke, ki letos šteje 90 let. Od ljubljanskih ulic do prenosa na POP TV. 15 tisoč prijavljenih ljubiteljev in ljubiteljic teka bo v soboto, 19. oktobra, predvsem pa v nedeljo, 20. oktobra, močno zavezalo vezalke in preteklo traso NLB 28. Ljubljanskega maratona. Če ne boste na ali ob progi, lahko nedeljski tekaški praznik neposredno iz prestolnice spremljate iz zavetja vašega doma. POP TV tudi letos pripravlja prenos, ki se bo začel ob 8.45 in trajal do 11.45; na 24ur.com in VOYO pa se bodo kamere ugasnile šele ob prihodu zadnjega tekača na cilj.

Bo vodenje Kmetijsko gozdarske zbornice prevzela SDS?
08. 10. 2024 20.16
Na nedeljskih volitvah v svet Kmetijsko gozdarske zbornice sta zmagali SDS in Cerkev. Društvo Forum za kmetijstvo in podeželje SDS je osvojil 21 od 44 svetniških mest, Cerkev pa devet od 13 sedežev pravnih oseb. Odhajajoči predsednik zbornice Roman Žveglič se boji boja med SDS in Gibanjem Svoboda na plečih kmetov. Glavni kandidat za novega predsednika, nekdanji kmetijski minister Jože Podgoršek, pa se ob kritikah zaradi politizacije zbornice sooča še z grožnjo sodne preiskave.

Nov teden: v pričakovanju kar treh menjav v vladi
06. 10. 2024 19.23
Nov teden in kar trije novi ministri v vladi Roberta Goloba. Parlament bo v ponedeljek odločal in najverjetneje potrdil Boruta Sajovica za obrambnega ter Vinka Logaja za šolskega ministra. Predsednik vlade Robert Golob pa bo moral sporočiti tudi ime naslednika ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh. Resor, ki se bo v prihodnjih tednih ukvarjal predvsem z razdeljevanjem računalnikov, bi začasno lahko prevzel tudi kateri izmed aktualnih ministrov, ali celo predsednik vlade sam.

V Ljubljani se v tehničnem reševanju uri 600 gasilcev iz 12 držav
27. 09. 2024 20.11
Kar 600 gasilcev iz 12 držav ta konec tedna sodeluje na usposabljanju s področja tehničnega reševanja na Rudniku v Ljubljani. Gre za največje tovrstno usposabljanje v tem delu Evrope, v Sloveniji se odvija že desetič. Namen je praktična izmenjava izkušenj med gasilskimi ekipami in prvimi posredovalci iz regije. Program usposabljanja bo letos obogaten še z gasilskim sejmom in tekmovanjem gasilskih dvojic.

Gospodarstveniki: Skrajni čas je za premik
26. 09. 2024 19.16
Nič ni narobe s tem, da je vlada poskrbela za plače zaposlenih v javnem sektorju, meni večina gospodarstvenikov, opozarjajo pa, da je zdaj čas, da vlada poskrbi tudi za pogoje za večjo konkurenčnost gospodarstva. Da je skrajni čas za premik, so na kongresu Manager opozorili vodilni slovenski gospodarstveniki.

Bodo položnice za električno energijo poletele v nebo?
23. 09. 2024 19.46
Konec regulacije cen električne energije, vrnitev prispevka za obnovljive vire in nov obračun omrežnine. Z novim letom lahko pričakujemo od 10- do 15-odstotno podražitev, ocenjujejo strokovnjaki. Dražjo energijo je ob tem kot enega glavnih inflacijskih tveganj za prihodnje leto izpostavil tudi urad za makroekonomske analize. 36 evrov višjo položnico si medtem oktobra lahko obetajo lastniki sončnih elektrarn, ki sodelujejo z dobaviteljem SunContract. V družbi medtem za podražitev krivijo vlado.

Kadrovske rošade: 'Iz slabšega na slabše'
18. 09. 2024 19.06
Več kadrovskih posledic bo imelo imenovanje Boruta Sajovica za obrambnega ministra. Kdo ga bo zamenjal v poslanskih klopeh, kdo bo postal vodja največje poslanske skupine? "Iz slabega na slabše" kadrovske rošade v vladi komentira vodja opozicije Janez Janša, ter da neučinkovito vodenje države da državljani vse bolj čutimo na položnicah.

Nove omrežnine prinašajo malo sprememb, a veliko zmede
10. 09. 2024 21.40
Prvega oktobra prihaja nov obračun omrežnine za električno energijo. Izračun stroška, ki na položnici za elektriko trenutno predstavlja približno tretjino zneska, bo po novem bistveno bolj zapleten, vendar pa povprečnim gospodinskim uporabnikom predvidoma ne bo prinesel večjih sprememb. Gospodinjstva naj bi z novim obračunom celo nekoliko privarčevala, pravijo na Agenciji za energijo. Veliko višji stroški pa bodo doleteli podjetja, predvsem v energetsko intenzivnih panogah, kjer naj bi se omrežnina podražila za več kot štirikrat.

S podpisi proti spremembi odloka o krajinskem parku Tivoli
01. 09. 2024 19.20
Glasbeni spektakel leta in kopica polemik. V petek se je v Stanežičah odvil veliki koncert ob 30. obletnici ustvarjanja slovenske glasbene legende Magnifica. A v javnosti je koncert veliko zanimanja požel že prej zaradi izbire prizorišča. Zavod za varstvo narave je namreč nasprotoval izvedbi v Tivoliju, zaradi česar je župan Janković kar spremenil odlok o parku in pristojnost za izdajo dovoljenj za prireditve v njem prenesel na občino. Rezervna lokacija v Stanežičah je sicer povzročila precej prometnega kaosa in zamude za obiskovalce koncerta, Jankovićevi spremembi odloka pa mestna opozicija napoveduje referendum. V ponedeljek bodo začeli zbirati podpise zanj.

Razbremenitve visoko obdavčenega dela ne bo vsaj še dve leti
26. 08. 2024 20.12
Vlada naj bi v sredo obravnavala paket davčnih sprememb, večina naj bi v veljavo stopila z naslednjim letom. Namen prvega paketa sprememb je izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva, privlačnosti delovnega okolja in privabljanje tujih naložb.

Tabor preživetja v naravi: od veščin prve pomoči, do kuhanja in kurjenja
24. 08. 2024 20.06
Da mladostniki za preživljanje prostega časa še zdaleč ne potrebujejo telefona, tablice ali računalnika dokazujejo v občini Renče - Vogrsko, kjer je tamkajšnja civilna zaščita v sodelovanju s slovensko vojsko, policijo in gasilci organizirala že 11. tabor preživetja v naravi. Otroci so nad osvajanjem veščin prve pomoči, kurjenja in kuhanja v naravi ter številnih drugih navdušeni, organizatorji tabora pa se zavzemajo, da bi se takšen način izobraževanja vsaj delno preselil tudi v šole.

Razmere na Kočevskem: 'Niso še vsi župani storili vsega'
17. 08. 2024 18.56
Strelski incidenti, kraje, vlomi in brutalen napad na policiste na eni strani, na drugi strani pa grožnje z ustanovitvijo lastnih varnostnih struktur - vaških straž. Varnostne razmere na kočevskem so že zdavnaj presegle mejo dopustnega, kdo lahko sploh zaustavi prosti pad odnosov med domačini in romsko skupnostjo? Predsednica republike Nataša Pirc Musar vlado poziva, naj to tematiko začne obravnavati temeljiteje, v koaliciji pa pravijo, da vsega še niso storili župani. Politika si je enotna le v prepričanju, da se morajo razmere umiriti.

Romska problematika: Če ne bo ukrepala vlada, bomo za varnost poskrbeli sami
18. 08. 2024 18.00
Prebivalci Kočevja pravijo, da imajo vlomov, tatvin, objestnih voženj mladoletnikov z neregistriranimi vozili in strelskih izbruhov dovolj. Dovolj imajo tudi leporečenja politike in tolažbe z večjo policijsko prisotnostjo, ki je na terenu, kot trdijo, sploh ne občutijo. Če vlada ne bo poskrbela za takojšnje in učinkovite rešitve romske problematike, bodo za svojo varnost poskrbeli sami z ustanovitvijo vaških straž.

Varnostni strokovnjaki o napadu na policiste: 'Črta je bila prekoračena'
15. 08. 2024 17.56
So policisti varuhi reda ali boksarske vreče, nad katerimi se lahko znese, kdor si želi? To se dan po objavi posnetka aretacije mladoletnega romskega voznika sprašuje javnost. Da je bila rdeča črta prekoračena, se strinjajo tudi varnostni strokovnjaki. Sindikat policistov Slovenije notranjega ministra in direktorja Policije poziva, naj poskrbita za spremembo zakonodaje, ki bi zagotovila bolj učinkovito vzdrževanje reda, izterjavo izrečenih kazni in boljšo varnost policistov v postopkih. Na vprašanja o romski problematiki je odgovarjal notranji minister Boštjan Poklukar.

Posnetki nedeljskega incidenta razkrivajo brutalen napad na policiste
14. 08. 2024 16.27
V nedeljo se je več pripadnikov romske skupnosti spravilo nad policiste, ki so aretirali mladoletnega voznika. Romi so nato skušali z udarci, odrivanjem in grožnjami policistom preprečiti aretacijo. Dva policista sta bila lažje poškodovana. V uredništvo 24UR smo prejeli posnetek napada, naš novinar pa je govoril tudi s predstavniki ene od romskih skupnosti z območja Kočevja, ki so ogorčeni, da se jih "vse meče v isti koš", pri čemer trdijo, da se nekateri trudijo pošteno živeti.

Še manj ekološke hrane za otroke v vrtcih in šolah?
06. 07. 2024 20.12
Zaradi previsokih cen in premajhne ponudbe ekoloških živil ravnatelji vzgojno-izobraževalnih zavodov vlado pozivajo, naj zmanjša obvezni delež ekoloških živil v vrtcih in šolah. Da uredba, ki jo dosegajo le redki, nima smisla, se strinjajo tudi agrarni ekonomisti. A popuščanj ne bo, pravijo na kmetijskem ministrstvu, prepričani, da bi nižanje standardov pomenilo še več nekakovostne uvožene hrane.

Denarna nagrada za uspehe na Euru: koliko bodo prejeli nogometaši?
03. 07. 2024 19.40
Ne le čast in slavo, naši nogometaši so si zasluženo priigrali tudi zajetno denarno nagrado. Uefa je za vse nagrade za letošnji Euro rezervirala vrtoglavih 331 milijonov evrov. Koliko je prejela slovenska nogometna reprezentanca?

Zvestoba slovenskih navijačev: z dežniki in kapucami za naše nogometaše
01. 07. 2024 21.36
Nogometna vročica je zajela tudi Slovenijo. Kljub popoldanskim nevihtam se je na Pogačarjevem trgu v Ljubljani zbrala množica nogometnih navdušencev, ki so z dežniki v rokah in kapucami na glavah prišli spremljat zgodovinsko tekmo s Portugalsko in navijat za naše nogometaše. Nekaj utrinkov je v svoj objektiv ujel naš fotograf, bili pa smo tudi v Mariboru.

Volilna nedelja na POP TV
05. 06. 2024 11.45
Evropske volitve 2024 bodo epilog dosegle v nedeljo, 9. 6., na POP TV zato pripravljajo izčrpno poročanje in sprotno analiziranje izidov. "S prvo oddajo začnemo ob 17.30, takrat bomo že lahko pokomentirali volilno udeležbo, aktualni temi dneva pa bo posvečena tudi osrednja informativna oddaja 24UR ob 19.00. Ekipe so pripravljene; tako tisti, ki skrbijo za studijski del kot tisti, ki bodo poročali s terena," razloži urednica oddaje 24UR, Katja Horvat Plevnik.

Nogomet in glasba: ne le srca, ogrevajo se tudi glasilke
04. 06. 2024 11.07
Ne le srce, tudi glasilke smo ogrevali v naši oddaji Vsi za naše!. 24 let mineva, ko so nas na noge skupaj z zlato generacijo dvignili Zoran Predin, Peter Lovšin in Vlado Kreslin. Od ponarodele himne do uradne: Dviga Slovenija zastave – tudi zahvaljujoč Siddharti.

Povišica, regres, nagrada: skupaj dobrih 20 tisoč evrov za prvega moža SDH
28. 05. 2024 18.23
V drugo gre, kot kaže, lažje. Po lanskem neuspelem dvigu plače na 18.000 evrov, sta si šef slovenskega državnega holdinga Žiga Debeljak in njegov namestnik Janez Tomšič zdaj vendarle popravila plače. Nadzorniki so potrdili njun predlog, da se jima plače uskladijo z inflacijo in sicer za isti odstotek, kot so zrasle plače v javnem sektorju. Šefa, ki bdita nad dobrimi 11 milijardami državne srebrnine, sta si ob tem izplačala dva tisočaka regresa in eno bruto plačo nagrade. Skupaj dobrih 20 tisoč evrov. Elita je spet najprej poskrbela zase, so kritični sindikalni zastopniki zaposlenih v družbah SDH.

Obvezno tiskanje računov na avtomatih, višji davek na sladke pijače in davčni krediti
27. 05. 2024 20.18
Davčni kredit za kvalificirane delavce iz tujine, odlog plačila davkov za zagonska podjetja, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih; to so le nekateri poudarki drugega poizkusa davčne reforme Golobove vlade. Koalicijski partnerji morajo na prvi paket sprememb pripombe posredovati do konca tedna, vlada pa si želi, da bi spremembe začele veljati z novim letom. Nekonkretno, konfuzno in nesistemsko, osnutek reforme komentira davčni strokovnjak in nekdanji direktor finančne uprave Ivan Simič. Idejni predlog bi se sicer lahko v medkoalicijski in nato javni obravnavi še spremenil.

Burna skupščina: Petrol ne izključuje novih pravnih sporov
23. 05. 2024 19.47
Na Petrolu je bila burna skupščina delničarjev. A ne zaradi dilem glede razdelitve dobička, ki ga bodo skoraj v celoti namenili za dividende, temveč zaradi vladnega omejevanja marž na naftnih derivatih, kar naj bi močno posegalo v poslovanje družbe. Če bo vladna regulacija ostala, bo Petrol prisiljen v odpovedovanje sponzorskih pogodb in celo nižanje stroškov dela, ocenjuje uprava. Upajo, da bi rešitev našli z dialogom z vlado, v nasprotnem primeru ne izključujejo novih pravnih sporov, kakršne so sprožili zaradi regulacij iz časa zadnje Janševe vlade.

Slovenski podjetnik leta Franc Jager: Večkrat se vprašam, kaj je to užitek
21. 05. 2024 06.01
Človek je narejen za to, da ustvarja. V to je prepričan Slovenski podjetnik leta 2024 Franc Jager. Oče trgovin, ki nosijo njegovo ime, je znan po izjemnem nosu za posel in po potrpežljivosti. Ameriške sanje na slovenski način je uresničil praktično brez kreditov. Namen podeljevanja prestižnega naslova podjetnik leta je sicer spodbujanje inovativnosti in odličnosti v slovenskem podjetniškem prostoru. V preteklosti so to priznanje prejeli tudi Ivo Boscarol, Igor Akrapovič, Jure Knez in drugi. Nazadnje pa ga je prejel Marjan Batagelj. S kakšnimi uspehi se je v njihovo družbo pomešal Franc Jager? Kaj počne pri svojih 80 letih?

Izrael in Iran - kakšni sili si stojita nasproti?
14. 04. 2024 17.39
Po tem, ko je Iran proti Izraelu izstrelil več kot 300 brezpilotnih letal in raket, Izrael pa je veliko večino s pomočjo zaveznic uspešno razstrelil še pred vstopom v izraelski zračni prostor, so se številni vprašali tudi, kakšni sili si pravzaprav stojita nasproti. Izraelci bi lahko uporabili svetopisemsko metaforo Davida in Goljata - res so precej manjši od Irana, a s precej več sodobnega orožja.

Koalicijske napetosti zaradi upravljanja z državno srebrnino
10. 04. 2024 19.16
Socialni demokrati in Levica nasprotujejo pobudi finančnega ministrstva, da bi spremenili status nekaterih državnih naložb. Še posebej jih moti premik Zavarovalnice Triglav in Pošte Slovenije iz strateških med pomembne naložbe, kar bi po mnenju obeh strank odprlo vrata morebitni privatizaciji.

'Nova zakonodaja ne prispeva k zelenemu prehodu in je ustavno sporna'
09. 04. 2024 20.11
Uveljavitev energetskega zakona, ki prepoveduje vgradnjo plinskih kotlov v stanovanjske novogradnje, je škodljiva, so prepričani distributerji, ki pravijo, da nova zakonodaja v ničemer ne prispeva k zelenemu prehodu in je v delih tudi ustavno sporna. Zakon tudi ne upošteva realnega stanja na terenu, dodajajo. Predlog zakona je sicer veliko prahu dvignil že zaradi idej o omejevanju uporabe biomase, pod parolo "drv ne damo" se mu je obetal celo referendum.

Strokovnjaki za varnost: Slovenija kljub majhnosti ni nepomembna tarča
02. 04. 2024 19.08
Obveščevalne aktivnosti Rusije po drugi svetovni vojni še nikoli niso bile tako intenzivne kot danes, pravijo varnostni strokovnjaki. Rusija se z Evropo že vojskuje s hibridnimi pristopi. Priča smo hekerskim napadom, širjenju dezinformacij, nobena redkost niso niti aretacije ruskih vohunov na evropskih tleh. Kot članica Evropske unije, Nata in trenutno tudi varnostnega sveta združenih narodov, Slovenija še zdaleč ni nepomembna tarča. In kakšni so cilji Ruske obveščevalne vojne? Strokovnjaki ne izključujejo možnosti širjenja konflikta zunaj Ukrajine.

Mohamedu je Slovenija všeč, želi si, da bi lahko ostal
26. 03. 2024 20.15
"Naša naloga je, da tujce integriramo," je dejal premier Golob. Da so migranti ob rekordno nizki brezposelnosti dobrodošla delovna sila, se zavedajo tudi v gospodarstvu. V Sloveniji pa jih ostane le malo, več kot 90 odstotkov jih državo zapusti le nekaj dni po tem, ko oddajo prošnjo za azil. Tisti, ki bi radi ostali, pa se morajo soočiti z rigidnimi birokratskimi postopki. Kljub temu pa pozitivnih primerov integracije ne manjka.

Referendumi: kdaj bomo glasovali o JEK2, evtanaziji, volitvah in konoplji?
17. 03. 2024 18.56
Ne le zaradi evropskih volitev, ki bodo 9. junija, letos bomo, kot kaže, na volišča odšli tudi zaradi kar štirih referendumov. Vse parlamentarne stranke z izjemo Levice so že vložile pobudo za referendum o izvedbi projekta drugi blok jedrske elektrarne Krško. Koalicija bi se posvetovala tudi o zakonu o evtanaziji, v Gibanju Svoboda pa bi preverili še podporo spremembam volilne zakonodaje in uporabi konoplje v medicinske namene.