mednarodni denarni sklad

Na Hrvaškem septembra rekordna inflacija: 'Največ privarčuješ, če malo ješ'
15. 10. 2022 19.16
Podražitve so prizadele vso Evropo, tudi sosednjo Hrvaško, kjer so septembra zabeležili rekordno inflacijo. Hrana in pijača sta se v primerjavi z lanskim septembrom podražili za skoraj 20 odstotkov, sledijo hoteli in gostinske storitve, izstopajo tudi cene pohištva in opreme za dom, pa nepremičnine in energenti. Hrvate pa še dodatno skrbi prehod iz kun na evre, ki je napovedan 1. januarja.

Po 38 dneh Trussova odstavila finančnega ministra: 'Zarila mu je nož v hrbet'
14. 10. 2022 14.30
Na Otoku se je po dobrem mesecu končala kariera finančnega ministra Kwasija Kwartenga. Premierka Liz Truss ga je s položaja odstavila tri tedne po njegovem kontroverznem paketu proračunskih ukrepov. Z razrešitvijo je Kwarteng postal finančni minister z drugim najkrajšim mandatom v zgodovini države. Za novega ministra je že imenovala Jeremyja Hunta, ki je tako postal četrti finančni minister v roku štirih mesecev. A z vse bolj glasnimi kritikami se srečuje tudi premierka, ki je na novinarski konferenci po 10 minutah odvihala z odra.

IMF: 'Povečuje se tveganje za recesijo'
11. 10. 2022 07.24
Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva in predsednik Svetovne banke David Malpass sta na začetku letnih zasedanj mednarodnih finančnih ustanov v Washingtonu opozorila na nevarnost svetovne recesije. V poročilu o svetovnih gospodarskih obetih je IMF napoved za svetovno gospodarsko rast za letos ohranil pri 3,2 odstotka. Za leto 2023 jo je znižal za 0,2 odstotne točke na 2,7 odstotka, ob tem pa posvaril pred morebitnim vnovičnim znižanjem.

IMF za letos zvišal napoved rasti, za naslednje leto pa zmanjšal
11. 10. 2022 15.20
Mednarodni denarni sklad (IMF) je v najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letošnje leto napovedal 5,7-odstotno gospodarsko rast oz. dve odstotni točki več, kot je napovedal spomladi. Za naslednje leto je sicer situacija nekoliko drugačna, saj je napoved slabša. Nižja je za 1,3 odstotne točke in bo znašala 1,7 odstotka. IMF je ob tem opozoril na visoko inflacijo, ki naj bi letos dosegla skoraj devet odstotkov.

Rusijo čaka padec BDP, a bo ta manjši od predvidenega
21. 09. 2022 14.08
Rusko gospodarstvo, ki je na udaru sankcij Zahoda, se bo letos skrčilo manj od prvotnih napovedi, je dejal ruski minister za gospodarski razvoj Maksim Rešetnikov. Ruski BDP bo po njegovih besedah letos upadel za 2,9 odstotka, pred tem pa so pričakovali, da bo nazadovanje štiriodstotno. K rasti naj bi se v Rusiji vrnili leta 2024.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve
12. 08. 2022 11.25
Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Ustrahujejo protestnike, grozijo študentom in zapirajo duhovnike
03. 08. 2022 13.59
Trenutni predsednik Šrilanke Ranil Wickremesinghe je podaljšal izredno stanje, ki ga je zaradi številnih protestov razglasil 18. julija. Predsednik je vojski in policiji ukazal, da protestnike ustavita, ter jima v sklopu izrednega stanja dodelil dodatne pravice. Oblasti zdaj protestnike ustrahujejo, pretepajo, zapirajo brez utemeljenega suma in nad njimi izvajajo druge pritiske. Aktivisti so v več kot 100 dni trajajočih protestih že dosegli umik prejšnjega predsednika Gotabaje Rajapakse, zdaj želijo, da odgovornost za največjo ekonomsko krizo, v kateri se je znašla država, prevzame tudi Wickremesinghe. Mednarodni denarni sklad Šrilanki zaenkrat ne bo dal posojila. Kitajska medtem izrablja svojo vlogo posojilodajalke in je v šrilanško pristanišče domnevno poslala svojo vojaško ladjo.

Po plinovodu Severni tok 1 znova stekel ruski plin
21. 07. 2022 07.18
Dobava ruskega plina v Evropo po plinovodu Severni tok 1 je bila prekinjena zaradi 10-dnevnega načrtovanega vzdrževanja. A v tem času so se pojavili številni pomisleki, ali se bo Moskva po preteku tega obdobja Evropi tudi dejansko odločila vrniti plin. Plinovod trenutno deluje s približno 30-odstotno zmogljivostjo. Sosednjim državam se zaradi odprtja plinovoda obetajo večje pošiljke ruskega plina. Avstrija bo dobila približno polovico dogovorjene količine ruskega plina, večje pošiljke plina pa so obljubili tudi Italiji. Madžarska medtem želi od Moskve kupiti dodatne količine plina.

OECD: Svet bo plačal drago ceno zaradi ruske invazije na Ukrajino
08. 06. 2022 12.58
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je zaradi vojne v Ukrajini sklestila napoved letošnje svetovne gospodarske rasti. Ta naj bi bila triodstotna in ne 4,5-odstotna, kot je OECD napovedoval decembra. Svetovno gospodarstvo bo zaradi ruske invazije na Ukrajino plačalo visoko ceno, so zapisali.

Šrilanka nujno potrebuje šest milijard dolarjev
07. 06. 2022 13.07
Šrilanka, ki je od sredine aprila plačilno nesposobna, je Mednarodni denarni sklad zaprosila za organizacijo sestanka s svojimi največjimi posojilodajalci, ki jih želi zaprositi za šest milijard dolarjev posojila. Ta sredstva nujno potrebuje, da se prebije skozi gospodarsko krizo, v kakršni v zgodovini še ni bila.

Na Kosovu vojni veterani skušali vdreti v parlament
06. 06. 2022 18.25
Pred kosovskim parlamentom je potekal protest okoli 2000 vojnih veteranov Osvobodilne vojske Kosova (OVK), ki nasprotujejo osnutku zakona o minimalnih plačah v javnem sektorju, iz katerega so sami izključeni. Ko so skušali vdreti v parlament, je policija proti njim uporabila solzivec.

V BiH marca rekordna inflacija, najvišja v regiji
19. 05. 2022 13.59
Letna inflacija v BiH je marca znašala rekordnih 10,2 odstotka, so pokazali podatki državnega urada za statistiko. S tem je imela najvišjo stopnjo inflacije v regiji: na Hrvaškem je letna stopnja inflacije marca znašala 7,3 odstotka, v Srbiji 9,1 odstotka, v Sloveniji pa 5,4 odstotka.

Bitcoin od novembra s 50-odstotnim padcem
09. 05. 2022 07.10
Vrednost bitcoina je po podatkih borze kriptovalut Coinbase ob koncu tedna še naprej padala. Spustila se je pod 34.000 dolarjev (okoli 32.360 evrov). Največja kriptovaluta na svetu je tako od vrha, ki smo ga zabeležili v novembru, padla za 50 odstotkov. Ethereum, druga največja kriptovaluta na svetu, je prav tako padla v vrednosti, v zadnjem tednu za več kot 10 odstotkov.

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka
28. 04. 2022 06.17
Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

Inflacija v evrskem območju se bliža vrhuncu, strah pred nemiri v Afriki
28. 04. 2022 14.52
Po Svetovni banki se je oglasila še Evropska centralna banka (ECB). Rast cen življenjskih potrebščin v območju z evrom, ki jo je dodatno pospešila ruska invazija v Ukrajino, je "zelo blizu" vrhuncu, je v Evropskem parlamentu opozoril podpredsednik ECB-ja Luis de Guindos. Inflacija je v Nemčiji že poskočila na najvišjo raven v štirih desetletjih. Mednarodne finančne inštitucije svarijo, da bi podražitve hrane in energije medtem lahko pripeljale tudi do družbenih nemirov v Afriki.

Svetovna banka svari: Vojna v Ukrajini bo povzročila največji cenovni šok zadnjih 50 let
27. 04. 2022 10.46
Vojna v Ukrajini bo povzročila največji ’cenovni’ šok v zadnjih 50 letih, svari Svetovna banka. V novi napovedi opozarjajo, da bi lahko motnje, ki jih je povzročil konflikt v Ukrajini, prispevale k rekordnemu dvigu cen blaga – vse od zemeljskega plina, pšenice in bombaža.

IMF napoved rasti za Slovenijo poslabšal na 3,7 odstotka
19. 04. 2022 15.19
Mednarodni denarni sklad (IMF) Sloveniji za letos po novem napoveduje 3,7-odstotno rast BDP. Ocena iz najnovejšega poročila o svetovnih gospodarskih obetih je za 0,9 odstotne točke slabša od tiste lani oktobra. Napoved za prihodnje leto je s 3,0 odstotka slabša za 0,6 odstotne točke. Povprečna inflacija naj bi medtem letos dosegla 6,7 odstotka.

Grčija IMF predčasno odplačala dolg
05. 04. 2022 17.17
Grčija je dve leti pred rokom poplačala dolg IMF, je sporočil grški premier Kiriakos Micotakis. Poplačilo še zadnjega 1,9 milijarde evrov težkega obroka je označil za konec ere. Hudo finančno krizo, v katero je država zapadla leta 2010, pa je označil za sivo obdobje grške zgodovine, ki ga Grki ne smejo več doživeti.

Namesto za boj proti pandemiji finance namenili za pomoč Ukrajini
10. 03. 2022 08.45
Pomoč Ukrajini se nadaljuje. V noči na četrtek je predstavniški dom ameriškega kongresa potrdil 12,3 milijarde evrov pomoči za Ukrajino in evropske zaveznike, že v sredo pa je IMF odobril 1,3 milijarde evrov pomoči Ukrajini za pokritje nujnih finančnih potreb in olajšanja posledic vojne.

IMF poslabšal napoved letošnje globalne rasti na 4,4 odstotka
25. 01. 2022 16.37
Mednarodni denarni sklad (IMF) je poslabšal gospodarsko napoved za letos. Po novem ocenjuje, da bo globalno gospodarstvo doseglo 4,4-odstotno rast, kar je 0,5 odstotne točke manj od oktobrske ocene. Je pa v novem poročilu potrdil oceno, da se je obseg svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP) lani okrepil za 5,9 odstotka.

IMF za Slovenijo krepko zvišal napoved letošnje rasti
12. 10. 2021 15.05
Mednarodni denarni sklad (IMF) je za Slovenijo krepko zvišal napoved letošnje gospodarske rasti. Za letos je napoved dvignil za 2,4 odstotne točke na 6,3 odstotka. Za prihodnje leto je maja državi napovedoval 4,5-odstotno rast, v novem poročilu pa ocenil, da bo ta 4,6-odstotna.

IMF med pandemijo 86 državam odobril za 94 milijard evrov posojil
05. 10. 2021 09.39
Mednarodni denarni sklad (IMF) je med pandemijo novega koronavirusa do konca aprila letos odobril posojila 86 državam v skupni vrednosti 94,5 milijarde evrov, piše v poročilu o delu sklada v obdobju od 1. maja lani do 30. aprila letos. Slabše razvite države s tem tvegajo, da izgubijo ves napredek, ki jim ga je uspelo doslej zgraditi.

IMF: Javne investicije v cepljenje proti covidu-19 se izplačajo
07. 04. 2021 17.51
Javni izdatki, namenjeni pospešitvi proizvodnje cepiv in cepljenj proti covidu-19, bodo okrepili javne prihodke in gospodarsko rast, je ocenil Mednarodni denarni sklad (IMF). "Vložki v cepljenje se bodo torej več kot povrnili in predstavljajo odličen način investiranja javnega denarja," je ocenil sklad.

IMF svetovnemu gospodarstvu napoveduje šestodstotno rast
06. 04. 2021 17.47
Mednarodni denarni sklad je zvišal napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2021. Za primerjavo z januarjem jo je izboljšal za pol odstotne točke na šest odstotkov. Napoved za Slovenijo medtem ostaja enaka. IMF državi za letos napoveduje 3,7-odstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa 4,5-odstotno.

Novo milijonsko plačilo dolga najrevnejšim članicam
06. 04. 2021 09.41
Potrjena je tretja tranša plačila najrevnejšim članicam, katere namen je zmanjšanje bremena dolga iz posebnega sklada za zajezitev katastrofe in za olajšanje. Mednarodni denarni sklad bo 28 državam tako izplačal dobrih 200 milijonov evrov. Ta je doslej odobril že dve podobni tranši, če bo denarja dovolj, pa bodo odobrili tudi četrto.

IMF poslabšal napoved letošnje rasti slovenskega gospodarstva
19. 03. 2021 20.08
Mednarodni denarni sklad (IMF) je nekoliko poslabšal napoved rasti slovenskega gospodarstva v tem letu. Namesto 5,2-odstotne krepitve BDP po novem napoveduje 3,7-odstotno. V letu 2022 se bo gospodarska dejavnost okrepila za 4,5 odstotka. Nove številke je ob koncu posvetovanj z deležniki razkril vodja misije za Slovenijo pri IMF Bernardin Akitoby.

Na vrhu EU naj bi nekoliko zbližali stališča glede potrdil o cepljenju
25. 02. 2021 17.37
Tudi na tokratnem dvodnevnem vrhu držav članic Evropske unije, ki poteka virtualno, je glavna tema boj proti pandemiji – krepitev proizvodnje cepiv, pripravljenost na nove različice virusa, enostranski ukrepi na mejah in cepilni potni listi. Predsednik Evropskega sveta Michel ob tem v zvezi s cepljenjem meni, da bo prihodnjih nekaj tednov še težkih. Voditelji članic EU so prav tako nekoliko zbližali stališča glede uporabe potrdil o cepljenju. Veleposlanikom članic so podelili mandat, da opredelijo politična in tehnična vprašanja, ki jih je še treba doreči. Farmacevtski velikani so medtem v Evropskem parlamentu pojasnili, čemu zamude pri dobavi cepiv EU.

IMF izboljšal napoved letošnje rasti na 5,5 odstotka
26. 01. 2021 14.56
Mednarodni denarni sklad je izboljšal gospodarsko napoved za letos. Globalno gospodarstvo naj bi doseglo 5,5-odstotno rast, kar je 0,3 odstotne točke več od oktobrske ocene. V lanskem letu naj bi se obseg BDP skrčil za 3,5 odstotka in ne za 4,4 odstotka, je zapisano v sveže objavljenem poročilu. Za prihodnje leto IMF še vedno napoveduje rast v višini 4,2 odstotka. K optimizmu so analitike sklada napeljale ocene, da bo cepivo proti covidu-19 omogočilo nadzor nad pandemijo, s čimer se bo lahko nadaljevala rast gospodarske aktivnosti.

Renzi napovedal izstop iz vladne koalicije
13. 01. 2021 19.00
Vodja stranke Živa Italija Matteo Renzi je napovedal izstop iz italijanske vladne koalicije. Povod za to je nestrinjanje glede premierjevih načrtov o razdelitvi 209 milijard evropske pomoči gospodarstvu. Renzijeva stranka je sicer za vlado pomembna predvsem v senatu.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'
05. 10. 2020 15.25
Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".