mednarodno

Šljivančanin se ne bo predal Haagu

30. 08. 2001 00.00

Polkovnik jugoslovanske vojske Veselin Šljivančanin, ki ga haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtožuje odgovornosti za pokol v Vukovarju leta 1991, je zavrnil možnost, da bi se predal Haagu.

Pripravljenost SV na vstop v Nato

29. 08. 2001 00.00

Na obisku v Sloveniji so ameriški vojaški izvedenci, ki preverjajo pripravljenost slovenske vojske za vstop v Nato.

Ukinitev embarga za ZRJ

29. 08. 2001 00.00

Ameriška vlada podpira odpravo embarga na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Odpravo embarga podpirajo tudi Francija, Rusija in Kitajska.

Nova Zelandija zavrača begunce

29. 08. 2001 00.00

Novozelandska premierka Helen Clark je zanikala, da je ponudila pomoč za rešitev drame z begunci.

Nujna žetev bo dolga

27. 08. 2001 00.00

S profesorjem na Fakulteti za družbene vede dr. Antonom Beblerjem smo se pogovarjali o Natovi operaciji v Makedoniji.

Vlada ZRJ o ustavnih spremembah

23. 08. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada je ponovno razpravljala o platformi o ustavnih spremembah ter predlagala, da se dokument dopolni tako, da bo predvidena tudi federacija.

Nove žrtve med Palestinci

22. 08. 2001 00.00

V izraelsko-palestinskem spopadu blizu Nablusa na Zahodnem bregu so bili po poročanju palestinskih virov ubiti štirje Palestinci.

Poziv Bushu

19. 08. 2001 00.00

Petnajsto vrhunsko srečanje 19 latinskoameriških držav se je končalo z osebnim pozivom ameriškemu predsedniku Bushu, naj pomaga pri uresničitvi načrta finančne pomoči Argentini.

Račan predstavil vsebino pisma

15. 07. 2001 00.00

Hrvaški premier Ivica Račan je na začetku današnje razprave o zaupnici hrvaški vladi v saboru dejal, da Osvobodilna akcija hrvaške vojske Nevihta leta 1995 ni povzročila izseljevanja 150.000 hrvaških Srbov, kot to trdi haaško mednarodno sodišče v obtožnicah proti hrvaškima generaloma. To je povedal v okviru predstavitve vsebine pisma, ki ga je poslal glavni tožilki haaškega sodišča Carli Del Ponte. Premier Račan je med drugim poudaril, da odločitev o izročitvi hrvaških generalov Haagu ne ogroža dostojanstva hrvaške domovinske vojne, ker se bo njeno dostojanstvo najbolje ohranilo s kaznovanjem zločincev in sodelovanjem s haaškim sodiščem. Dejal je še, da je s haaškim sodiščem potrebno še naprej sodelovati, ker bi sicer Hrvaška "pristala v izolaciji in v balkanskem blatu", ob tem pa izrazil upanje, da bodo poslanci na današnji razpravi vladi izrekli zaupnico.

Atlantis se je združil z MVP

14. 07. 2001 00.00

Ameriški vesoljski raketoplan Atlantis, ki so ga izstrelili v četrtek, se je davi ob 5.08 po srednjeevropskem času, 368 kilometrov nad severovzhodno obalo Južne Amerike združil z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Lopute med vesoljskima ploviloma so odprli ob sedmi uri po srednjeevropskem času. Petčlanska posadka Atlantisa in tričlanska posadka MVP sta se srečali v ameriškem znanstvenem modulu Destiny. Raketoplan ima v tovornem odseku 164 milijonov dolarjev vreden modul za izstope v vesolje Quest (Iskanje), imenovan tudi Joint Airlock (skupna zračna zapora), ki ga bodo v nedeljo združili s postajo.

Srečanje saksofonistov v Novi Gorici

14. 07. 2001 00.00

V Novi Gorici se od 14. do 20. julija odvija 5. mednarodno srečanje saksofonistov. Organizirata ga tamkajšnji Kulturni dom in Glasbena šola, udeležuje pa se ga 39 glasbenikov iz Italije in Slovenije.

ZN o preprečevanju spopadov

13. 07. 2001 00.00

V zadnjih desetih letih je mednarodno skupnost stalo posredovanje v spopadih več kot 200 milijard dolarjev. Generalna skupščina ZN je tudi zato začela razpravo o predlogih generalnega sekretarja Kofija Annana o tem, kako bolj uspešno preprečevali spopade, še preden izbruhnejo z vso silo. ZN so v zadnjih desetih letih med drugim posredovali v BIH, Kambodži, Salvadorju, Somaliji in Ruandi.

Kremelj kritizira ameriško odločitev

13. 07. 2001 00.00

Kremelj se je ostro odzval na ameriško napoved, da bodo pospešili priprave na namestitev tako imenovanega protiraketnega ščita. Prehodni zemeljski sistem naj bi namreč namestili na Aljaski do leta 2004. Svetovalec Kremlja za strateška vprašanja Igor Sergejev je ameriško napoved ostro obsodil in opozoril, da bo ameriški protiraketni ščit sprožil novo oboroževalno tekmo.

Z avtomobilom v tujino

12. 07. 2001 00.00

Zelena karta je eden izmed dokumentov brez katerega se, poleg veljavnega vozniškega in prometnega dovoljenja, ne odpravite na pot v tujino. Zelena karta načeloma ni obvezna, je pa priporočljiva, saj jo bomo potrebovali predvsem v primeru prometne nesreče. Z večino evropskih držav na primer je Slovenija leta 1998 podpisala sporazum o odpravi kontrole zelenih kart na mejnih prehodih.

Začetek prvenstva Copa America

11. 07. 2001 00.00

Najstarejše mednarodno nogometno prvenstvo Copa America bo, kot je bilo dogovorjeno na sestanku v Buenos Airesu, od 11. do 29. julija letos v Kolumbiji. Organizatorji južnoameriškega nogometnega prvenstva so najprej želeli odpovedati tekmovanje zaradi terorističnih napadov, a so zaradi pritiskov javnosti in groženj pokroviteljev o milijonskih tožbah vseeno ostali pri določenem datumu. Zaradi nenadne odločitve na prvenstvu južnoameriških dežel ne bo sodelovala ekipa Argentine, saj je večina nogometašev že odšla na dopust. Nogometni bienale je nazadnje leta 1999 osvojila Brazilija. Pred petimi dnevi je južnoameriška nogometna zveza (Conmebol) sporočila, da bo prvenstvo v začetku prihodnjega leta.

Plavšićeva zaprosila za izpustitev

11. 07. 2001 00.00

Odvetnik nekdanje predsednice republike srbske Biljane Plavšić, Robert Pavic, je danes na Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu vložil prošnjo za izpustitev njene varovanke iz pripora, da bi se lahko branila s prostosti. Kdaj bo sodišče o prošnji odločilo še ni znano, je sporočil tiskovni predstavnik haaškega sodišča.

Priprtje Karadžićevega ''bodyguarda''

08. 07. 2001 00.00

Srbska tajna policija je prijela nekdanjega vodjo telesnih stražarjev Radovana Karadžića, ki ga haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtožuje vojnih zločinov. Dragana Bojića so zaslišali v zvezi s krajem bivanja in skrivališči nekdanjega srbskega voditelja v BiH, so sinoči v Beogradu sporočili viri v srbskem notranjem ministrstvu. Bojića naj bi prijeli pred tremi dnevi na srbskem ozemlju in ga od takrat zaslišujejo. Kot navaja isti vir, naj bi bili pod nadzorom tudi ostali Karadžićevi telesni stražarji, ki se nahajajo v Srbiji. Radovan Karadžić je bil po nekaterih podatkih nazadnje v Srbiji januarja letos.

Pravna pomoč Miloševiću

06. 07. 2001 00.00

Dva kanadska odvetnika, člana Mednarodnega odbora za obrambo, Christophe Black in Andre Tremblax, sta včeraj odpotovala iz Kanade v Haag, kjer naj bi nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću na njegovo prošnjo nudila pravne nasvete, je pred odhodom v Evropo dejal Black.

Beograd hoče soditi Miloševiću

06. 07. 2001 00.00

Beograjsko okrožno sodišče je zaprosilo haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, naj omogoči njegovim sodnikom nadaljevanje zaslišanja nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodan Miloševića v zvezi s preiskavo, ki je bila proti njemu uvedena v Srbiji, piše beograjska Politika, ki se sklicuje na zanesljive sodne vire. Okrožni javni tožilec je namreč zahteval razširitev preiskave proti Miloševiću, nekdanjima podpredsednikoma jugoslovanske vlade Nikoli Šainoviću in Jovanu Zebiću ter nekdanjemu direktorju zvezne carinske uprave Mihalju Kertesu, ki jih ovadba bremeni zlorabe uradnega položaja, zaradi česar naj bi bil v državnem proračunu primanjkljaj v višini 250 milijonov nemških mark.

Slovenska dramatika v Avignonu

06. 07. 2001 00.00

Na 55. gledališkem festivalu v Avignonu, ki se začenja danes z Molierovo Šolo za žene v postavitvi 55-letnega Parižana Didiera Bezacea - enega od ustanoviteljev gledališča Aquarium v Vincennesu, kjer je v letih 1970-1997 sodeloval kot dramatik, igralec in režiser - in s Pierrom Arditijem v vlogi Arnolpha, bo nekoliko stran od glavnih žarometov, pa vendarle, zastopana tudi slovenska dramska ustvarjalnost. V spremljevalnem bloku Pisave Vzhodne Evrope bodo namreč med 16. in 21. julijem t. i. javna branja oziroma brezkostumska igralska interpretacija dramskih besedil avtorjev iz Litve, Bosne, Češke republike, Srbije, Madžarske in Slovenije. Slednjo bo predstavljal Grumov nagrajenec Matjaž Zupančič z Golim pianistom.

Predstavili prihodnjo posadko MVP

05. 07. 2001 00.00

V središču za urjenje kozmonavtov (CPK) Jurija A. Gagarina v Zvezdnem mestecu pri Moskvi so predstavili drugo posadko kratkotrajne odprave na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Rusa Vladimir Afanasjev in Konstantin Kozejev in Francozinja Claudie Andre-Haignere (rojena Deshays), ki je vesoljka Evropske vesoljske agencije, bodo na MVP poleteli 21. oktobra, je na novinarski konferenci v sredo povedal prvi namestnik vodje CPK generalmajor Vasilij Ciblijev, ki je tudi sam nekdanji kozmonavt.

25-letnica Bežigrajske galerije

04. 07. 2001 00.00

Bežigrajska galerija v Ljubljani je bila pred 25 leti ustanovljena kot društvo, od leta 1996 pa je vključena v Mestno galerijo. Njeno glavno vodilo je bila predstavitev dobrih mladih, a še neuveljavljenih umetnikov. Razstavno dejavnost je leta 1976 začela s postavitvijo lesenih skulptur kiparke Dragice Čadeževe, se pred drevišnjim odprtjem jubilejne razstave, poimenovane Prostor spreminjanj, spominja Pavel Brglez, predsednik upravnega odbora galerije v letih 1976-1995. Galerijo je najprej vodil Tomaž Bole, že več kot dve desetletji pa je na njenem čelu Miloš Bašin. Galerija je pridobila za sodelovanje vrsto likovnih kritikov, kot so Franc Zalar, Tomaž Brejc, Aleksander Bassin, Jože Hudeček, Milček Komelj in drugi. Pripravila je skorajda 300 razstav, ki jih je videlo približno 258.000 obiskovalcev.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem

04. 07. 2001 00.00

Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Milošević ne potrebuje zagovornika

03. 07. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Ubiti trije palestinski aktivisti

02. 07. 2001 00.00

V izraelskem mestu Jahud blizu Tel Aviva sta danes eksplodirala dva avtomobila bombi, ki pa nista zahtevali žrtev. Po poročanju izraelskega radia, sta avtomobila v času eksplozije stala pred stanovanjskimi poslopji, povzročila pa naj bi nekaj gmotne škode. Odgovornost za eksploziji je že prevzela Ljudska fronta za osvoboditev Palestine (FPLP. Privrženci oboroženega krila FPLP so izvedli ta dva napada, da bi maščevali smrt palestinskih aktivistov, ki so bili ubiti včeraj v Dženinu na Zahodnem bregu, je FPLP zapisala v sporočilu.

Na makedonskih bojiščih vlada zatišje

02. 07. 2001 00.00

Po srditih nočnih spopadih je na vseh bojiščih v Makedoniji zjutraj zavladalo zatišje, so potrdili makedonski vojaški viri. Albanski skrajneži so odprli novo krizno žarišče v bližini vasi Raduša, 35 kilometrov severozahodno od Skopja, kjer so minulo noč z granatami napadli makedonsko obmejno postojanko. V napadu sta bila ranjena dva makedonska vojaka. V obrambi postojanke so sodelovali tudi helikopterji.

Rože za Miloševića

01. 07. 2001 00.00

Po prepričanju nekega starejšega Nizozemca je haaško mednarodno sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji dvolično, saj je po njegovem mnenju nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića oktobra lani s položaja odstranila ameriška obveščevalna služba CIA, zločince pa bi bilo, kot je poudaril, potrebno iskati v ZDA, ki še vedno izvajajo smrtne kazni. Zato je razburjeni gospod v znak protesta skušal Miloševiću v zaporu osebno predati šopek rdečih vrtnic, ker pa mu pazniki tega niso dovolili, je šopek demonstrativno vrgel na tla.

Festival Lent v polnem zagonu

01. 07. 2001 00.00

S sobotnim ognjemetom in zaključkom Folkarta se je letošnji Festival Lent prevesil v drugo polovico. Samo prvi dan je deževalo, sicer pa je festivalske prireditve ves teden spremljalo lepo in sončno vreme. Temu primerno se bodo optimistične napovedi o rekordnem obisku letošnjih prireditev ob Dravi najverjetneje uresničile.

Chirac v Rusiji

01. 07. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je prispel v Sankt Peterburg, prvo postajo tridnevnega obiska v Rusiji, med katerim bo obiskal še Moskvo in vesoljski center v Samari. Na letališču v Sankt Peterburgu je predsednika Chiraca in njegovo soprogo Bernadette sprejel podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. To je prvi obisk francoskega voditelja v Rusiji po prihodu ruskega predsednika Vladimirja Putina na oblast januarja lani. Spremljajo ga ministri za zunanje zadeve, promet, raziskave in industrijo, pa tudi številčna delegacija direktorjev francoskih podjetij.

SNS proti sporazumu

29. 06. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.