mednarodno

Festival Lent v polnem zagonu

01. 07. 2001 00.00

S sobotnim ognjemetom in zaključkom Folkarta se je letošnji Festival Lent prevesil v drugo polovico. Samo prvi dan je deževalo, sicer pa je festivalske prireditve ves teden spremljalo lepo in sončno vreme. Temu primerno se bodo optimistične napovedi o rekordnem obisku letošnjih prireditev ob Dravi najverjetneje uresničile.

Chirac v Rusiji

01. 07. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je prispel v Sankt Peterburg, prvo postajo tridnevnega obiska v Rusiji, med katerim bo obiskal še Moskvo in vesoljski center v Samari. Na letališču v Sankt Peterburgu je predsednika Chiraca in njegovo soprogo Bernadette sprejel podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. To je prvi obisk francoskega voditelja v Rusiji po prihodu ruskega predsednika Vladimirja Putina na oblast januarja lani. Spremljajo ga ministri za zunanje zadeve, promet, raziskave in industrijo, pa tudi številčna delegacija direktorjev francoskih podjetij.

Milošević v Haagu

29. 06. 2001 00.00

Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Manjše spremembe sporazuma so možne

29. 06. 2001 00.00

Generalpolkovnik Leonid Ivašov, sicer znan kot jastreb med ruskimi poveljniki, ki je pristojen za mednarodno sodelovanje, je dejal, da "Rusija ne odklanja amandmajev k sporazumu iz leta 1972, a zahteve ZDA vodijo k sesutju celotnega sporazuma. V to smer se ne bomo podali, saj bodo s tem uničeno strateško ravnotežje."

Bo Rusija obnovila polete z Buranom

29. 06. 2001 00.00

Po besedah enega od vodij ruske Raketne in vesoljske družbe Energija Leonida Gruškina je nosilnost "Burana" nekajkrat večja od zahodnih raketoplanov. V orbito lahko ponese približno 100 ton koristnega tovora, izboljšana različica pa 200 ton. Revija poudarja, da na Bajkonurju v hangarjih že potekajo pripravljalna dela.

Makedonija bo demobilizirala rezerviste

29. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada je danes napovedala demobilizacijo policijskih rezervistov, da bi omogočila uresničevanje mirovnega načrta makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega. "Naredili bomo ta tvegan korak, da bi dali možnost mirni opciji," je v Skopju sporočil notranji minister Ljube Boškovski. "Mi nismo za vojno z vsemi sredstvi, temveč za mir z vsemi sredstvi," je dodal. Več tisoč policijskih rezervistov je bilo mobiliziranih sredi junija, kmalu potem, ko so albanski skrajneži prevzeli nadzor nad Aračinovom. Vojaški rezervisti, ki so bili vpoklicani marca, bodo medtem ostali mobilizirani.

Odzivi na Miloševićevo izročitev

29. 06. 2001 00.00

Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Donatorska konferenca za ZRJ

29. 06. 2001 00.00

Na prvi donatorski konferenci za ZR Jugoslavijo v Bruslju je več kot 40 sodelujočih držav in mednarodnih finančnih institucij obljubilo, da bo za nujno gospodarsko pomoč državi še v tem letu namenilo 1,28 milijarde dolarjev pomoči.

SNS proti sporazumu

29. 06. 2001 00.00

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je včeraj ponovil stališče svoje stranke, da maloobmejni sporazum med Slovenijo in Hrvaško (SOPS), ki je uvrščen na redno junijsko zasedanje državnega zbora, prejudicira mejo s Hrvaško in da bi njegova ratifikacija Slovenijo izrinila iz evropskih integracij, saj je v nasprotju s Schengenskim sporazumom. Poslanska skupina SNS je zato včeraj v DZ vložila amandma k predlogu SOPS, s katerim bi k 59. členu sporazuma dodali nov odstavek, v katerem je zapisano, da se bo določitev meje med državama izvedla v okviru razmejitvene črte, ki je bila do leta 1954 mednarodno priznana razmejitvena črta med Slovenijo in Hrvaško.

Krstić zavrača obtožbe

28. 06. 2001 00.00

Odvetnik bosanskega Srba Radislava Krstića, Nenad Petrušić, je v zaključnem govoru danes v Haagu zavrnil vse obtožbe zoper Krstića, ki ga je haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtožilo genocida nad Muslimani med pokolom v Srebrenici julija 1995. Obtoženi je pred sodiščem dejal, da je poveljstvo nad drinskim korpusom vojske Republike srbske še pred omenjenim pokolom predal drugemu častniku, poveljstvo pa znova prevzel po pokolu.

Na Touru tudi izključeni kolesarji Gira

28. 06. 2001 00.00

Prireditelji kolesarske dirke po Franciji so sporočili, da z dirke Toru de France ne bodo izključili tekmovalcev proti katerim zaradi vpletenosti v zlorabo nedovoljenih poživil na letošnjem Giru d'Italia preiskuje italijansko državno tožilstvo v Firencah. Državni tožilec Luigi Bocciolini je povedal, da se bodo zaslišanja začela šele v četrtek, prihodnji teden.

Sodelovanje SV na Balkanu

28. 06. 2001 00.00

Slovenska vojska (SV) se je minuli teden dokončno umaknila iz mirovne misije Združenih narodov na Cipru. Umik s Cipra je bil že dolgo načrtovan, novost pa je, da se bo SV poslej močneje angažirana na Balkanu, predvsem pri vojaško policijskih nalogah.

Sporazum o nasledstvu slab za Hrvaško

24. 06. 2001 00.00

Nekdanji hrvaški zunanji minister in sedanji predsednik hrvaške stranke Demokratičnega centra Mate Granić je mnenja, da je sporazum o nasledstvu po nekdanji skupni državi izredno slab za Hrvaško. Hrvaška je sprejela 28 odstotkov skupnega dolga, dobila pa je zgolj 23 odstotkov lastnine nekdanje SFRJ. Še vedno ni jasno, zakaj je Hrvaška to sprejela, je v pogovoru za Vijesnik dejal Granić. Jasno je sicer, da je morala vsaka država naslednica kaj žrtvovati, da bi prišlo do sporazuma, vendar pa je največjo ceno za doseganje tega sporazuma plačala ravno Hrvaška in javnost ima pravico izvedeti, zakaj se je to zgodilo, je menil Granić in dodal, da je s tem sporazumom največ pridobila ZRJ, Sloveniji pa je uspelo, da sporazum ne rešuje problema dolgov Ljubljanske banke, ampak da se pogajanja o tem nadaljujejo v baselski Banki za mednarodne poravnave.

Opozicija slavi 10. obletnico osamosvojitve

24. 06. 2001 00.00

Na Kongresnem trgu v Ljubljani je nocoj slavnostna prireditev ob 10.obletnici osamosvojitve, ki jo pripravlja Koalicija Slovenije.

Osamosvojitev '91 - pričevanja in analize

21. 06. 2001 00.00

V Viteški dvorani Posavskega muzeja se je dopoldne začel dvodnevni simpozij Slovenska osamosvojitev 1991 -pričevanja in analize. Kot je v pozdravnem nagovoru povedal predsednik Zveze zgodovinskih društev Slovenije Jurij Perovšek, se bodo na enem od redkih organiziranih druženj srečali zgodovinarji in pričevalci obdobja, ki postaja zgodovina.

MZZ se predstavlja

20. 06. 2001 00.00

Ministrstvo za zunanje zadeve je danes pripravilo prvi dan odprtih vrat, ki sovpada z deseto obletnico neodvisnosti Slovenije in obenem z delovanjem slovenske zunanje politike. Pred poslopjem Liceja se je dopoldne zbralo precej obiskovalcev, ki so jih pozdravili zunanji minister Dimitrij Rupel ter dva izmed štirih državnih sekretarjev, Magdalena Tovornik in Samuel Žbogar, vodja sektorja analize in razvoj na MZZ Darja Bavdaž-Kuret pa je predstavila strukturo in delovanje ministrstva.

Razhajanja v Šaronovi vladi

18. 06. 2001 00.00

V mestu Haifa na severu Izraela je policija davi med redno patruljo v prtljažniku nekega motorja našla dve bombi, je sporočil izraelski vojaški radio. Isti vir navaja, da je bil to prvi poskus napada na izraelskem ozemlju, odkar je v sredo stopilo v veljavo premirje, dogovorjeno s posredovanjem direktorja ameriške obveščevalne službe CIA Georgea Teneta. Poročajo pa tudi o smrti dveh palestinskih mladostnikov, ki so jih ob protestih čez vikend ubili izraelski vojaki.

Odprli letalsko in vesoljsko razstavo

18. 06. 2001 00.00

Na pariškem letališču Le Bourget v predmestju francoske prestolnice so odprli 44. mednarodno letalsko in vesoljsko razstavo, ki bo trajala do 24. junija. Gre za največji pregled zadnjih dosežkov svetovne letalske in vesoljske industrije.

Pogovori makedonskih strank

17. 06. 2001 00.00

V Skopju so se nadaljevali pogovori med predstavniki glavnih političnih strank in predsednikom Borisom Trajkovskim o mirni rešitvi krize v državi. Pogovore, ki so trajali nekaj ur, so prekinili zaradi utrujenosti pogajalcev.

Mednarodni glasbeni festival v Grobljah

15. 06. 2001 00.00

V Grobljah se je začel 31. mednarodni festival komorne glasbe Groblje 2001. V prijetnem akustičnem ambientu baročne cerkve sv. Mohorja in Fortunata bodo do 27. junija nastopile štiri zasedbe, med njimi kar tri slovenske. Festival sta tudi letos zasnovala domačin - pianist Aci Bertoncelj in direktor Kulturnega doma Franca Bernika Milan Marinčič.

Simobil pocenil klice iz tujine

14. 06. 2001 00.00

Slovenski operater mobilne telefonije Simobil bo v poletnem počitniškem času, od 15. junija do 31. avgusta, svojim naročnikom in uporabnikom storitve Halo Odisej omogočil za polovico cenejše klice v Slovenijo iz omrežij operaterjev, ki so skupaj s Simobilom vključeni v mednarodno skupino Mobilkom &#8211

Kosovska Srba obsojena na strogo kazen

14. 06. 2001 00.00

Mednarodno sodišče misije ZN na Kosovu (UNMIK), ki deluje v Prizrenu, je včeraj zaradi odgovornosti za umor 95 kosovskih Albancev leta 1999 na 20 let zapora obsodilo kosovskega Srba Čedomirja Jovanoviča. Kot je še sporočila tiskovna predstavnica UNMIK, je bil poleg Jovanoviča na zaporno kazen obsojen tudi nekdanji predsednik skupščine občine Orahovac Andjelko Kolašinac. Ker ni preprečil pobojev v Orahovcu in zaradi uničevanja dokazov bo moral za pet let v zapor.

ZRJ bo sodelovala s Haagom

14. 06. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada je danes z večino glasov sprejela predlog zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki med drugim predvideva možnost izročitve osumljenih vojnih zločinov, pa tudi izvrševanje sodb haaškega sodišča v ZRJ. Predsednik države Vojislav Koštunica je ob tem dejal, da sprejetje zakona zagotavlja tudi obstanek ZRJ, in izrazil pričakovanje, da bo zakon potrdil tudi parlament. Ta naj bi razpravo o zakonu začel že prihodnji teden.

Krka pridobila standard ISO 14001

13. 06. 2001 00.00

Krka je maja uspešno opravila certifikacijsko presojo sistema ravnanja z okoljem Slovenskega instituta za kakovost in meroslovje, s katerim je nadgradila sistem kakovosti. Standard ISO 14001, ki ga je prejela, prinaša novo kakovost na področje varovanja okolja. V Krki že desetletja skrbijo za ohranjanje narave in v te namene vlagajo vsako leto okoli šest do osem odstotkov sredstev, namenjenih za naložbe. Poleg teh pa posredno - prek strojev, ki so narejeni kot zaprti sistemi - vlagajo letno še 20 do 30 odstotkov investicijskih sredstev. V zadnjem desetletju so v varstvo okolja, predvsem področje čiščenja odpadnih vod, varstva zraka, ravnanje z odpadki, varstva pred hrupom, vložili 2,5 milijarde tolarjev, so sporočili iz Krke.

Novo premirje v Makedoniji

13. 06. 2001 00.00

Albanski skrajneži in makedonske varnostne sile so se danes v pričakovanju novih mirovnih pogajanj ob posredovanju zveze Nato dogovorile za prekinitev ognja. Po navedbah makedonske policije obe strani za zdaj spoštujeta premirje. Na nove mirovne pogovore v Makedonijo naj bi jutri ponovno prispel generalni sekretar zavezništva George Robertson. Udeleženci današnjega izrednega vrhunskega zasedanja zveze Nato v Bruslju pa so med drugim makedonski vladi ponovno izrazili solidarnost in albanske skrajneže pozvali, naj položijo orožje. Na makedonskem notranjem ministrstvu pa so medtem povedali, da so albanski skrajneži v noči na sredo prvič streljali na položaje makedonske policije v vaseh blizu Skopja. Šlo naj bi za vasi Stračinci in Brnjarci, oddaljeni približno kilometer od Aračinova, ki je pod nadzorom skrajnežev.

Pogodba iz Nice ostaja

12. 06. 2001 00.00

Berlin in Pariz tudi po irskem "ne" pogodbi iz Nice odločno zavračata vsakršna nova pogajanja o temah te pogodbe. Nemški kancler Gerhard Schröder, francoski predsednik Jacques Chirac in francoski premier Lionel Jospin so se po današnjem francosko-nemškem vrhu v Freiburgu zavzeli, da je v vsakem primeru potrebno ostati pri predvidenem časovnem načrtu glede širitve EU. Potrebno bo storiti vse, da bi pogodba iz Nice začela veljati do konca leta 2002, pa četudi bi bilo potrebno ponoviti referendum na Irskem, so v skupni izjavi zapisali voditelji obeh držav.

Širitev EU se nadaljuje

11. 06. 2001 00.00

Zunanji ministri Evropske unije so napovedali, da bodo kljub irski zavrnitvi pogodbe iz Nice, nadaljevali širitvena pogajanja s kandidatkami za članstvo. Ob tem je petnajsterica izrazila obžalovanje zaradi negativne odločitve Ircev. Švedska zunanja ministrica Anna Lindh je ob tem zagotovila, da bo širitev Unije takšna, kot je bila predvidena v pogodbi iz Nice.

Aktivnosti ob obisku Bush-Putin

09. 06. 2001 00.00

Slovenska turistična organizacija (STO) bo ob obisku ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, v Sloveniji organizirala številne aktivnosti, ki naj bi odmevnost dogodka še dodatno podprle in izkoristile v turistične namene.

Vlada o notranjepolitičnih temah

07. 06. 2001 00.00

Vlada je na današnji seji obravnavala in sprejela analizo izvajanja zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter poročilo o izvajanju invalidskega varstva v Sloveniji, sprejela je uredbo o nabavi, posesti in nošenju orožja v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji ter potrdila predlog novele zakona o dedovanju. V okviru kadrovskih zadev je sklenila, da se Iztok Podbregar z 31. avgustom letos razreši z dolžnosti državnega sekretarja v ministrstvu za obrambo, s 1. septembrom pa se imenuje za državnega sekretarja v uradu predsednika vlade.

Proces proti Mirku Norcu 25. junija

07. 06. 2001 00.00

Proces proti Mirku Norcu, prvemu hrvaškemu generalu, obtoženemu vojnih zločinov, se bo začel 25. junija na Reki, so sporočili hrvaški pravosodni organi. Norac je osumljen, da je bil oktobra 1991 vpleten v poboj kakih petdesetih srbskih civilistov na območju Gospiča. Poleg Norca bodo 25. junija sodili tudi štirim njegovim nekdanjim sodelavcem, ki naj bi umorili 24 civilistov srbske narodnosti. Gre za Tihomirja Oreškoviča, Milana Šaniča, Ivico Rožiča ter Stjepana Grandiča.