množične

Tisoči demonstrantov v Medanu zahtevajo nižje cene

15. 09. 1998 08.55

V Indoneziji naraščajo protesti zaradi slabe oskrbe v državi. Na tisoče delavcev je v ponedeljek v prestolnici severne pokrajine Sumatre, Medanu, pred sedežem pokrajinske vlade zahtevalo znižanje cen osnovnih živil. Po izjavah očividcev so demonstranti openili tudi več trgovin. Nova vlada predsednika Bacharuddina Jusufa Haabibie se zaradi slabe oskrbe prebivalcev, ki je posledica gospodarske krize v državi, sooča z vse večjimi protesti prebivalstva. Demonstrirali so tudi študenti v Jakarti in Surabayi, kjer jih je več tisoč zahtevalo, naj oblasti 202 milijona Indonezijcev oskrbijo z rižem, sicer bodo organizirali množične demonstracije po vsej državi.

Policisti bodo od sedaj delali peš

14. 09. 1998 07.40

Policisti v severni mehiški državi Tamaulipas bodo morali odslej svoje delo opravljati peš, saj so ugotovili, da je bilo kar 200 policijskih vozil ukradenih in pretihotapljenih iz Združenih držav. Tamkajšnji tisk namreč piše, da je tožilec že odredil zaplembo 35-ih, v glavnem dragih športnih avtomobilov, ki jih je krajevna policija uporabljala kot ''improvizirana službena vozila''. Tiskovni predstavnik tožilstva je policiste sicer poskušal braniti, saj je dejal, da avtomobilov niso uporabljali, temveč naj bi bili ''zaradi pomanjkanja prostora'' le parkirani pred policijo. Zato tožilstvo ne namerava sprožiti preiskave, temveč načrtuje le ''množične dostave vozil v Združene države''.

Množična brezposelnost in gospodarska kriza v Indoneziji

03. 07. 1998 14.39

DŽAKARTA - Indonezijski statistični urad v objavljenjem poročilu predvideva, da bo do konca letošnjega leta zaradi množične brezposelnosti in gospodarske krize obubožala skoraj polovica prebivalcev Indonezije, torej več kot sto milijonov ljudi.

Ruski komunisti želijo doseči odstavitev Jelcina po mirni poti

20. 06. 1998 11.30

Ruski komunisti želijo doseči odstavitev ruskega predsednika Borisa Jelcina na miren način. To je na plenarnem zasedanju centralnega komiteja svoje stranke danes povedal predsednik ruskih komunistov Genadij Zjuganov. Dodal je, da bi stranka za dosego tega cilja morala izkoristiti množične proteste v Rusiji.

Trkanje iz groba prineslo preplah v romunsko mesto

09. 05. 1998 09.40

Na pokopališču v mestu Moinesti na vzhodu Romunije je prišlo do množične histerije, so v petkovih izdajah poročali romunski časniki. Le s posredovanjem policije so uspeli preprečiti izgrede med množico okoli 3.000 ljudi, potem ko so otroci iz groba 55-letne pokojne slišali trkanje. Govorice so se bliskovito razširile po mestu. Zatem so na grob namestili nekakšen stetoskop in ljudje so dan in noč nastavljali ušesa in poslušali. Zatem so oblasti in družino pokojnice zasuli z ogorčenimi klici in proti volji sorodnikov izsilili odprtje groba. V prisotnosti državnega tožilca, izvedenca sodne medicine in zbrane množice so pri ekshumaciji ponovno potrdili smrt ženske, ki je pred dvema tednoma umrla za posledicami ciroze jeter. Na koncu pa so ponovili še mašo zadušnico.

Prvi maj - mednarodni praznik delavske solidarnosti

01. 05. 1998 09.54

Prvi maj je mednarodni praznik dela v spomin na dogodke v Chicagu leta 1886, ko so delavci v veliki splošni stavki zahtevali skrčenje delovnika na osem ur, policija pa je njihove demonstracije 1. maja v krvi zadušila. Prvi kongres 2. internacionale (julija 1889) je sklenil, da bodo vsako leto na ta dan množične manifestacije; prvi maj je tako postal dan razrednega boja. Katoliki pa od leta 1955 prvi maj praznujejo kot praznik Jožefa Delavca. Stavkovno gibanje v Združenih državah Amerike, ki se je bojevalo proti nizkim mezdam in slabim delovnim razmeram, je leta 1886 doseglo vrh in zajelo približno 610.000 delavcev. Prejemki delavcev so bili namreč zelo nizki, povprečna mezda je znašala 9 dolarjev na teden. Delovnik (6 dni na teden) je bil dolg 10 ur in pogosto še več, varstvo pred nesrečami pa je bilo majhno. Delavski boj je bil oster, saj so podjetniki združeno nastopali proti sindikalno organiziranim delavcem, jih uvrščali na črne sezname in zahtevali od delavcev prisego, da ne bodo člani nobenega sindikata. Stavke so se večinoma končale s porazom delavcev, ker sta policija in javnost podpirali delodajalce. Med stavko v St. Louisu so pomožni šerifi streljali na stavkajoče in pri tem ubili devet ljudi. V vsej državi so 1. maja izbruhnile stavke in demonstracije z zahtevo po osemurnem delovniku, pri čemer so bili delavci deloma oboroženi. V Milwaukeeju je policija ustrelila šest oseb. Ko je policija v Chicagu četrtega maja razgnala anarhistično zborovanje, ki je protestiralo proti ravnanju s stavkajočimi, je eksplodirala bomba, zaradi česar je umrlo sedem oseb; nato pa je policija začela slepo streljati v množico, pri čemer je smrtno zadela štiri osebe. Na prvem kongresu 2. internacionale leta 1889 so nato sklenili, naj se 1. maj vsako leto praznuje kot praznik delavske solidarnosti.

Avstralija: Protestni val zaradi množičnega odpusta delavcev

09. 04. 1998 08.32

Po odpustu približno 1400 pristaniških delavcev so v številnih mestih po vsej Avstraliji včeraj potekale demonstracije sindikalno organiziranih delavcev in uslužbencev. Demonstranti so napovedali množične proteste, s katerimi naj bi dosegli razveljavitev vala odpustov, ki ga je pred tem odobrilo avstralsko zvezno sodišče.

Pred ljubljansko mestno hišo bo visela tibetanska zastava

10. 03. 1998 16.50

Ljubljanska županja Vika Potočnik je ob 39. letnici vstaje tibetanskega ljudstva pred mestno hišo izobesila tibetansko zastavo. Društvo za podporo Tibetu, ki je pobudnik te akcije, bo ob tej priložnosti organiziralo dodatne aktivnosti, s katerimi želi opozoriti slovensko javnost na probleme tibetanskega ljudstva. Ob omenjeni obletnici so bile v Parizu v nedeljo organizirane množične demonstracije, v katerih so predstavniki evropskih dežel, med njimi tudi iz Slovenije, izrazili podporo tibetanskemu ljudstvu pri njihovem nenasilnem in miroljubnem boju za svobodo.

V Južni Koreji se obetajo množični protesti

02. 02. 1998 09.41

Južnokorejski sindikati so danes napovedali množične proteste proti vladinemu predlogu zakona o legalizaciji množičnih odpuščanj delavcev. Potem ko predstavniki vlade, podjetij in sindikatov v nedeljo niso dosegli nobenega kompromisa, je stranka predsednika Kim Dae Junga zagrozila, da bo zakon sprejela brez privolitve sindikatov. Neki poslanec predsednikove stranke Narodni kongres za novo politiko je potrdil voljo nove vlade, da bi v skladu z dogovorom izpolnili zahteve Mednarodnega denarnega sklada.