množično uničevanje

Večje operacije v Iraku končane
14. 04. 2003 00.00
S padcem Tikrita, rojstnega kraja Sadama Huseina in zadnjega mesta, ki so ga nadzorovale iraške sile, naj bi se po navedbah predstavnikov ameriške vojske večje operacije v Iraku končale. General Stanley McChrystal je napovedal, da bosta Perzijski zaliv že ta teden zapustili dve ameriški letalonosilki s spremljevalnim ladjevjem.

Bush in Blair nagovorila Iračane
10. 04. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair sta Iračane nagovorila preko nove televizijske postaje, ki so jo vzpostavile koalicijske sile. V nagovoru sta poudarila, da bo "nočna mora, ki jo je prinesel Husein, kmalu končana".

V senatu podpirajo širitev Nata
09. 04. 2003 00.00
Državni podsekretar Grossman, nekdanji vrhovni poveljnik Nata general Clark in urednik revije Weekly Standard so v odboru za mednarodne odnose ameriškega senata podprli širitev Nata, Grossman pa je opisal sodelovanje kandidatk v vojni proti terorizmu, tudi Slovenije.

ZN ključna vloga pri obnovi Iraka
08. 04. 2003 00.00
Ameriški predsednik Bush in britanski premier Blair sta zbližala stališča o povojni ureditvi Iraka. Kot sta poudarila v skupni izjavi, morajo imeti vodilno vlogo ZN. Bush je še dejal, da od Iraka pričakuje hitro vzpostavitev prehodne vlade, ni pa pojasnil, kakšna naj bi ta vlada bila.

Wolfowitz: OZN lahko v Iraku le pomagajo
07. 04. 2003 00.00
Namestnik ameriškega obrambnega ministra Paul Wolfowitz, eden glavnih pobudnikov napada na Irak, je dejal, da lahko OZN pomagajo s humanitarno pomočjo, vendar ne bodo imeli glavne besede pri obnovi. Ameriška svetovalka za nacionalno varnost pa je obiskala Moskvo.

Powell: Sirija in Iran podpirata terorizem
04. 04. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v pogovoru za nemško televizijsko postajo ZDF obtožil Sirijo in Iran, da podpirata terorizem in želita pridobiti orožje za množično uničevanje.

Powell čestital Sloveniji
03. 04. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v pogovoru z veleposlaniki vilenske deseterice, med njimi tudi s slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato Matjažem Šinkovcem, Sloveniji čestital za uspeh referenduma o vstopu države v zavezništvo in se zahvalil za podporo v iraški krizi. Na slovenski misiji pri zavezništvu podrobnosti o pogovorih niso želeli razkriti.

Ameriška zahvala Sloveniji
02. 04. 2003 00.00
Kongres ZDA je v torek objavil besedilo resolucije, v kateri se zahvaljuje državam vključenim v koalicijo za razorožitev Iraka. V njem so naštete vse države, ki podpirajo ameriško vojno v Iraku, med njimi je tudi Slovenija. Slovenski premier Anton Rop pa je znova poudaril, da Slovenija ni v koaliciji v vojni proti Iraku.

Siloviti napadi na iraške položaje
31. 03. 2003 00.00
Ameriška in britanska letala neprestano bombardirajo iraško prestolnico. Napadajo predvsem položaje republikanske garde, obstreljevali pa so tudi palačo, kjer živi sin Sadama Huseina. Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz pa je medtem napovedal nove samomorilske napade na agresorske sile.

Blix kritizira ravnanje ZDA
30. 03. 2003 00.00
ZDA niso zanimali objektivni podatki inšpektorjev Združenih narodov za nadzor orožja v Iraku v dnevih pred začetkom napadov na Irak, je v pogovoru za nemški nedeljski časopis <em>Welt am Sonntag</em> dejal vodja inšpektorjev Hans Blix.

Aretacije mirnih protestnikov
27. 03. 2003 00.00
Washingtonska policija je v sredo aretirala 65 mirnih nasprotnikov vojne, ki so prešli policijsko ogrado okrog parka Lafayette, nedaleč od Bele hiše in skupaj peli ter molili za mir. Med aretiranimi sta bila dva nobelova nagrajenca za mir, dva škofa in slavni disident iz časov vietnamske vojne Daniel Elsberg.

ZN ne želijo kolonizirati Iraka
24. 03. 2003 00.00
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je zatrdil, da ZN ne nameravajo kolonizirati Iraka, kot so jih obtožile iraške oblasti. "Ne ZN ne jaz nimamo interesa postati kolonizatorski visoki komisar," je dejal generalni sekretar.

Neenaka merila za ujetnike
24. 03. 2003 00.00
V ZDA še vedno močno odmeva objavljanje posnetkov mrtvih in ujetih ameriških vojakov. Mednarodni odbor Rdečega križa pa je danes pozval obe strani v Iraku, naj spoštujeta Ženevsko konvencijo in ne objavljata posnetkov in fotografij ujetnikov.

Mednarodni odzivi na vojno
20. 03. 2003 00.00
Svetovni odzivi na začetek ameriškega napada na Irak so nasprotujoči. Medtem ko je ruski predsednik Putin prepričan, da vojaška akcija ni upravičena in francoski predsednik Chirac meni, da bo imel napad, ki ga je obsodil tudi turški predsednik Sezer, hude posledice za prihodnost, sta Japonska in Južna Koreja napad podprli.

Ameriški blitzkrieg proti Iraku
19. 03. 2003 00.00
Ameriški mediji so v teh dneh preplavljeni z analizami prihajajoče vojne z Irakom in poročili o počutju 280.000 vojakov v bližini prihodnje fronte, saj je po ultimatu predsednika Georgea Busha iraškemu voditelju Sadamu Huseinu jasno, da poti nazaj ni več.

Irak zavrnil Bushev ultimat
18. 03. 2003 00.00
Ameriški predsednik je Sadamu Huseinu in njegovima sinovoma postavil ultimat. Dal jim je 48 ur časa, da zapustijo Irak, v nasprotnem primeru bodo ZDA napadle. Ameriške zaveznice so vojno napoved označile kot zadnjo ponudbo za mirno rešitev krize, iraško vodstvo pa je že zavrnilo Bushev ultimat in sporočilo, da je Irak pripravljen na spopad s sovražnikom.

Povojna ureditev Iraka
16. 03. 2003 00.00
Medtem ko zavezniška vojska v Perzijskem zalivu čaka na ukaz za napad na Irak, v Washingtonu kujejo načrte o povojni ureditvi Iraka. Po načrtu, ki so ga pripravili v Pentagonu, naj bi ameriška vojska vodila državo dokler ne bo v Iraku mogoče oblikovati demokratične vlade.

Hans Blix
15. 03. 2003 00.00
Hans Blix je bil že upokojen, ko so ga ZN poklicali, naj se vrne na mesto vodje inšpektorjev. Dve leti po vrnitvi pa so njegove besede, ko je v ZN prebiral poročilo o delu inšpektorjev v Iraku, spremljali milijoni gledalcev.

Slovenija ni neposredno ogrožena
12. 03. 2003 00.00
Svet za nacionalno varnost se je seznanil s poročilom o razmerah v Iraku in mednarodnih prizadevanjih za razorožitev Iraka ter uničenje njihovega orožja za množično uničevanje. Sprejel je oceno, da Slovenija zaradi razmer v Iraku trenutno ni neposredno ogrožena.

Šest pogojev za Bagdad
12. 03. 2003 00.00
Velika Britanija je predstavila šest pogojev, ki jih mora Irak izpolniti, če se želi izogniti vojni. Britanske oblasti med drugim od Sadama Huseina zahtevajo, da na iraški televiziji izjavi, da nima orožja za množično uničevanje.

Nasprotniki Nata za območja miru
13. 03. 2003 00.00
Sociologa Rastko Močnik in Tanja Rener ter urednica založbe /*cf. Zoja Skušek so državljane in občinske svetnike pozvali, v občinah po Sloveniji ustanovijo območja miru. Tako naj bi občinski sveti sprejeli odlok, s katerim bi bilo na območju občine med drugim prepovedano nameščanje ali zadrževanje ter prevoz vojaških enot in orožja.

Američani razdeljeni glede vojne
11. 03. 2003 00.00
Ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu kljub številnim prizadevanjem in pojasnjevanjem še vedno ni uspelo preseči razdeljenosti ameriške javnosti glede upravičenosti vojne z Irakom, čeprav je opaziti rast podpore vojni tudi brez odobritve Združenih narodov.

Francija in Rusija napovedali veto
10. 03. 2003 00.00
Francija in Rusija, stalni članici Varnostnega sveta, sta pripravljeni z vetom ustaviti sprejemanje ameriško-špansko-britanske resolucije. ZDA, ki so prepričane, da bodo pridobile podporo za napad na Irak, pa opozarjajo uradni Pariz, da bi uporaba veta imela resne posledice za meddržavne odnose.

Jimmy Carter kritičen do Busheve politike
09. 03. 2003 00.00
Nekdanji ameriški predsednik in dobitnik Nobelove nagrade za mir leta 2002 Jimmy Carter, je v pismu ostro kritiziral zunanjo politiko predsednika Georgea Busha, predvsem njegovo odločenost, da gre v vojno proti Iraku tudi brez soglasja mednarodne skupnosti.

Ultimat ostal brez podpore
08. 03. 2003 00.00
Japonska in Avstralija sta podprli špansko-britanski-ameriški predlog resolucije, ki Iraku postavlja ultimat, da se do 17. marca razoroži. Rusija, Francija, Nemčija in Kitajska so ponovile nasprotovanje resoluciji, ki predstavlja 'neupravičen ultimat'. Bagdad pa zahteva, da OZN ukinejo embargo proti Iraku.

Začetek vojne 13. marca?
06. 03. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush se je v Beli hiši sestal s svojimi vojaškimi svetovalci. Vojaški strategi naj bi pripravljali načrte za kratko in bliskovito akcijo v Iraku, med možnimi datumi začetka napada pa nekateri britanski mediji navajajo 13. marec.

Bagdad uničil še devet raket
05. 03. 2003 00.00
Irak je pod nadzorom Združenih narodov uničil še devet prepovedanih raket vrste al-samud 2. Iz generalštaba turške vojske pa sporočajo, da turška vojska podpira politiko vlade, ki je naklonjena namestitvi ameriških sil v državi.

Še vedno brez dogovora
05. 03. 2003 00.00
Kmetijski minister Franci But in finančni minister Dušan Mramor se nista uspela dogovoriti o višini neposrednih plačil kmetom. Ministra se bosta najverjetneje znova sestala še pred jutrišnjo sejo vlade, saj je njun dogovor namreč potreben, da bo ministrski zbor lahko sprejel uredbo o višini neposrednih izplačil kmetom.

Napad preložen zaradi Turčije
04. 03. 2003 00.00
Odločitev Turčije, da ne bo dovolila namestitve ameriških sil na svojem ozemlju, naj bi napad na Irak preložila za najmanj dva tedna. Turška vlada naj bi v prihodnjih dneh parlament pozvala k novemu glasovanju, v ZDA pa pravijo, da bodo v primeru ponovne zavrnitve poiskali alternativno rešitev.

Skupne točke Slovenije in Danske
03. 03. 2003 00.00
Danski zunanji minister Per Stig Moeller, ki je na povabilo Dimitrija Rupla na delovnem obisku v Sloveniji, je izrazil prepričanje, da lahko Slovenija in Danska v Evropski uniji najdeta številne skupne točke. Ministra sta tudi ugotovila, da imata državi podobno stališče do reševanja iraške krize.