množično uničevanje

Šef UNSCOM-a Butler ni za takojšnje napade na Irak

23. 11. 1998 09.30

Izvršni direktor Posebne komisije OZN za nadzor nad razoroževanjem Iraka (UNSCOM) Avstralec Richard Butler je v nedeljo za televizijsko postajo CNN dejal, da za zdaj še ni napočil trenutek za napad na Irak, ker tamkajšnja vlada ni predala zahtevanih dokumentov. UNSCOM od Iraka zahteva predajo dokumentov o orožju za množično uničevanje, vendar iraške oblasti zatrjujejo, da ti več ne obstajajo, ali da so jih že predali.

Butler v New Yorku, poročilo o Iraku danes v VS

06. 08. 1998 15.02

Vodja inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom), Avstralec Richard Butler, se je v sredo popoldne po ameriškem času vrnil v New York na sedež OZN. Po pogovoru z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom je položaj po zaostritvi odnosov z Irakom predstavil tudi predsedniku Varnostnega sveta, slovenskemu veleposlaniku ZN Danilu Tuerku.

Butler začel pogovore v Iraku

03. 08. 1998 10.29

Vodja posebne komisije ZN za razrožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler je danes v Bagdadu s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom začel pogovore o uničenju iraškega orožja za množično uničevanje.

Irak po zaključku inšpekcij v predsedniških palačah zahteva ukinitev sankcij

06. 04. 1998 07.58

Iraško vodstvo je po zaključku inšpekcij za nadzor razorožitve Iraka v osmih predsedniških palačah zahtevalo odpravo sankcij proti državi. Kot navaja vladni časnik Al Thawra, naj bi Združeni narodi s tem izpolnili svoje obveznosti do Iraka, potem ko je država osem let trpela zaradi sankcij. V prvem delu zaključenih preiskav ni bilo odkritih nikakršnih znakov o orožju za množično uničevanje.

Svet guvernerjev IAEA o inšpekcijah v Iraku

16. 03. 1998 16.48

Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je danes začel enotedensko zasedanje, katerega osrednja tema so inšpekcije agencije IAEA v Iraku in Severni Koreji. Udeleženci bodo razpravljali tudi o ukrepih za izboljšanje jedrske varnosti ter sodelovanju z organizacijo za prepoved jedrskih poskusov.

Irak nima več orožja za množično uničevanje

03. 03. 1998 10.22

Iraški podpredsednik Tarek Aziz je za CNN dejal, da njegova država nima več orožja za množično uničevanje, zato bi morali ZN odpraviti sankcije proti Bagdadu. Aziz je tudi pojasnil, da se v Iraku ne bojijo ameriškega napada, ter da si želijo normalnih odnosov z ZDA in Veliko Britanijo.

Gingrich za ostrejši odnos ZN do Iraka

01. 03. 1998 11.01

Vodja republikanske večine v ameriškem kongresu Newt Gingrich je Združene države včeraj pisno pozval, naj z vetom zavrnejo vsako resolucijo Združenih narodov, ki ne bi predvidevala takojšnje vojaške akcije v primeru, če bi Bagdad oviral delo skupine za nadzor iraškega orožja za množično uničevanje. Gingrich je negativno ocenil stališče Francije in Rusije do resolucije Varnostnega sveta ZN, ki bi Združenim državam dopustila, da Irak "izpostavi zelo resnim posledicam", če ne bi spoštoval sporazuma z ZN. "Franciji in Rusiji ali katerikoli drugi državi ne moremo dovoliti, da bi naše legitimno delovanje oslabila s ciničnimi poskusi pridobitve diplomatske ali trgovinske prednosti pri iraškem režimu", je v izjavi zapisal Gingrich.

Vroča razprava o ameriškem načinu reševanja iraške krize

19. 02. 1998 08.51

Preveč zagreti nasprotniki ameriške politike v zvezi z reševanjem iraške krize so z glasnimi vzkliki in žvižgi sinoči preglasili državno sekretarko Madeleine Albright med njeno razlago v javni razpravi na državni univerzi Ohio v Columbusu.

Annan v petek v Bagdad

18. 02. 1998 09.58

Generalni sekretar OZN Kofi Annan bo v petek dopotoval v Bagdad, kjer bo skušal prepričati iraške oblasti, da privolijo v nemoteno delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad uničenjem orožja za množično uničevanje (UNSCOM). Annan se je v torek pozno popoldne v New Yorku še enkrat sestal s predstavniki držav petih stalnih članic Varnostnega sveta in tokrat dobil podporo za posredovanje v krizi. Ruski in francoski diplomati so v zadnjih dneh od generalnega sekretarja zahtevali, naj odpotuje v Irak in se pogovori s tamkajšnjim vodstvom, ki si Annanovega obiska prav tako zelo želi, saj pomeni zadnjo možnost za mirno rešitev krize.

Iraški parlament pozval Annana, naj prepreči ameriški napad

16. 02. 1998 16.58

Iraški parlament je v današnjem pismu pozval generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, naj prepreči morebitni ameriški napad na Irak. Kot je navedeno v pismu, Irak ne razpolaga z orožjem za množično uničevanje, lažne obtožbe, da skriva tovrstno orožje, pa so po ocenah iraških poslancev le pretveza za uporabo sile proti Iraku.

Moskva vnovič opozarja pred napadom na Irak

10. 02. 1998 17.38

Rusko zunanje ministrstvo je Washington danes opozorilo na morebitne posledice letalskih napadov na Irak, če bi zadeli skladišča orožja za množično uničevanje. Tiskovni predstavnik Genadij Tarasov je obenem ponovil, da Rusija kategorično zavrača uporabo sile proti Iraku.*** Iz vojaškega oporišča Incirlik na jugu Turčije pa medtem poročajo o povečani aktivnosti. Tam so nameščena ameriška in britanska letala v okviru misije za nadzor prepovedi letalskih poletov nad Irakom, ki je v veljavi od leta 1991. Iz oporišča je poletelo večje število bojnih letal, eno izvidniško letalo in letala za motenje radarskih sistemov. Južnoafriška republika pa je ZDA pozvala, naj pri reševanju iraške krize dajo prednost razumu in uporabi diplomacije. Kot je opozorilo južnoafriško zunanje ministrstvo, bodo v primeru bombnega napada žrtve civilisti in ne Sadam Husein.

Irak mora brezpogojno sodelovati z mednarodno skupnostjo

06. 02. 1998 09.12

Varnostni svet OZN še vedno vztraja pri brezpogojnem izpolnjevanju resolucije, ki je bila sprejeta ob koncu zalivske vojne, še posebej o delu, ki govori o nadzoru oborožitve. Formalne seje VS o Iraku še ni bilo na dnevnem redu, drevi pa bo moral vodja inšpektorjev OZN Richard Butler na zahtevo Rusije "opravičiti" svoje izjave novinarjem New York Timesa, ki jih ni bilo v njegovem poročilu VS o pogovoru z iraškimi oblastmi med obiskom v Bagdadu. Butler je namreč novinarjem govoril o obstoju orožja za množično uničevanje, česar pa ni bilo v poročilu VS. Slovenska diplomacija še naprej zavzema stališče, da je potrebno najprej izčrpati diplomatske možnosti, če pa Irak ne bo izpolnil vseh pogojev, pa ne bo nasprotovala vojaški akciji.

Prvo srečanje kooperacijskega sveta EU in Rusije

27. 01. 1998 11.14

Zunanji ministri Evropske unije so se z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom davi sešli na prvem zasedanju sveta za sodelovanje obeh strani. Ministri EU in Primakov so se sicer sinoči ob večerji pogovarjali o širših mednarodnopolitičnih vprašanjih.

Varnostni svet enoten v obsodbi Iraka

25. 01. 1998 13.01

Varnostni svet OZN je pokazal visoko stopnjo soglasja o potrebi po odločnem odgovoru Iraku, ki onemogoča delo inšpektorjev komisije ZN - UNSCOM. Po mnenju slovenskih diplomatov v VS pa v kratkem ni moč pričakovati nove resolucije, čeprav si predvsem ZDA želijo na določen način kaznovati režim Sadama Huseina.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.