množično uničevanje

Pogodba iz Nice ostaja

12. 06. 2001 00.00

Berlin in Pariz tudi po irskem "ne" pogodbi iz Nice odločno zavračata vsakršna nova pogajanja o temah te pogodbe. Nemški kancler Gerhard Schröder, francoski predsednik Jacques Chirac in francoski premier Lionel Jospin so se po današnjem francosko-nemškem vrhu v Freiburgu zavzeli, da je v vsakem primeru potrebno ostati pri predvidenem časovnem načrtu glede širitve EU. Potrebno bo storiti vse, da bi pogodba iz Nice začela veljati do konca leta 2002, pa četudi bi bilo potrebno ponoviti referendum na Irskem, so v skupni izjavi zapisali voditelji obeh držav.

Rahljanje sankcij proti Iraku

17. 05. 2001 00.00

Velika Britanija naj bi pripravljala osnutek resolucije o spremembi sankcijskega režima Združenih narodov proti Iraku, ki ima tudi že podporo ZDA. Šlo naj bi za napovedano novo politiko do Iraka, glede katere je državni sekretar ZDA Colin Powell na svojem prvem tujem obisku prepričeval arabske in druge sogovornike. V bistvu gre za rahljanje sankcijskega režima glede vseh vrst civilnega blaga in hkrati zaostrovanje režima za orožje in tako imenovano blago za dvojno uporabo.

Bush in Mori za gospodarsko okrevanje

20. 03. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush in japonski premier Joširo Mori sta po srečanju v Beli hiši v skupni izjavi za javnost potrdila trdne dvostranske odnose, pri čemer je po njunem mnenju ameriško-japonska zveza temelj miru in stabilnosti v azijsko-pacifiški regiji. Največ časa sta v pogovorih namenila gospodarskim temam, predvsem težavam, v katerem se je znašlo japonsko gospodarstvo, ter sodelovanju pri vzpodbujanju rasti v obeh državah in po svetu. Ameriški predsednik je japonskemu premieru tudi obljubil, da si bodo ZDA prizadevale za čimprejšnje sprejetje Japonske v stalno članstvo Varnostnega sveta ZN.

VS o pogovorih z Iračani

01. 03. 2001 00.00

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je sinoči za zaprtimi vrati seznanil članice Varnostnega sveta ZN o pogovorih z visoko iraško delegacijo v New Yorku. Novinarjem je po pogovorih povedal, da so bili ocenjeni pozitivno, kljub temu pa rešitve zastoja iraškega vprašanja ni moč pričakovati v bližnji prihodnosti. Irak je zavzel nepopustljivo stališče glede možnosti vstopa mednarodnih inšpektorjev v državo, ZDA pa se še niso izjasnile o napovedani novi politiki do Iraka. Na pogovorih med generalnim sekretarjem in iraško delegacijo pod vodstvom zunanjega ministra Mohameda Saida al Sahafa je na Annanovi strani sodeloval tudi njegov pomočnik za politične zadeve, nekdanji slovenski veleposlanik v VS Danilo Tuerk.

Bush in Blair potrdila posebne odnose

24. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Za Busha je napad rutinski

17. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je sinočnje ameriško-britanske letalske napade v bližini Bagdada označil za rutinske. Na novinarski konferenci je pojasnil, da je bil vzrok za napad, v katerem je bilo ubitih najmanj pet ljudi, zaščita območja prepovedi poletov iraških letal. Bush je odobril napade na iraške komunikacijske in nadzorne točke na severnem delu območja prepovedi poletov, odločitev o napadu pa je sprejel po posvetovanju s poveljniki na kopnem.

Proti orožju za množično uničevanje

09. 01. 2001 00.00

Ted Turner, ustanovitelj družbe CNN in podpredsednik družbe Time Warner, je v Washingtonu napovedal ustanovitev sklada za boj proti orožju za množično uničevanje, ki ga bo vodil skupaj z nekdanjim demokratskim senatorjem iz Georgije Samom Nunnom. Na leto bo Turner skladu z imenom "Pobuda proti jedrski grožnji" financiral vsaj 50 milijonov dolarjev, za različne projekte po vsem svetu, s poudarkom na osveščanju svetovne javnosti o nevarnosti jedrskega, kemičnega in biološkega orožja.

Rusija za odpravo prepovedi preletov v Iraku

14. 11. 2000 00.00

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes v Bagdadu zahteval ukinitev območja prepovedi preletov na severu in jugu Iraka, napade ameriških in britanskih zračnih sil na Irak pa označil za "vmešavanje v njegove notranje razmere". Ruski zunanji minister, ki je v Bagdadu včeraj začel turnejo po Bližnjem vzhodu, je medtem prispel v Egipt.

Deseta obletnica zasedbe Kuvajta

31. 07. 2000 12.22

V sredo, 2. avgusta, bo minilo natanko deset let od vdora iraških sil v Kuvajt in kasneje njegove zasedbe, zaradi katere se je leta 1991 začel drugi vojaški spopad po drugi svetovni vojni, ki so ga zagovarjali Združeni narodi - Zalivska vojna. Varnostni svet Združenih narodov je 6. avgusta na izredni nočni seji sprejel resolucijo št. 660, v kateri je od Iraka zahteval takojšen in brezpogojen umik iz Kuvajta, obenem pa se je odločil za trgovinski, finančni in vojaški bojkot Iraka. Takratni ameriški predsednik George Bush je odredil zamrznitev celotnega iraškega in kuvajtskega premoženja, Irak pa je v odgovor prekinil izplačilo dolgov ZDA. Zavezniške sile so 17. januarja leta 1991 začele vojaški napad na Irak, zalivsko vojno, ki se je končala šest tednov kasneje, 28. februarja, s porazom Iraka. S tem se je končalo tudi sedemmesečna iraška okupacija Kuvajta.

Irak zavrača inšpektorje ZN

15. 04. 2000 15.09

Irak ne sprejema novega načrta Združenih narodov, po katerem bi inšpektorji ZN na nadzor oboroževanja nadaljevali delo v tej državi, je danes izjavil namestnik iraškega premiera Tarek Aziz.

Iran proti ameriškemu zakonu

25. 02. 2000 15.31

Nekdanji iranski predsednik Ali Akbar Hašemi-Rafsandžani se je danes izrekel proti predlogu zakona o ukrepih za preprečevanje zalaganja Irana z materialom za proizvodnjo orožja za množično uničevanje, ki ga je sinoči soglasno sprejel ameriški senat.

Annan imenoval Blixa za vodjo UNMOVIC

28. 01. 2000 08.47

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v četrtek iz Moskve imenoval Šveda Hansa Blixa na položaj izvršnega direktorja Komisije ZN za opazovanje, verifikacijo in inšpekcije v Iraku (UNMOVIC), potem ko je od Varnostnega sveta dobil trdna zagotovila, da je kandidat sprejemljiv za vse članice. Njegovo imenovanje na položaj vodje komisije za iskanje in uničevanje iraškega biološkega in kemičnega orožja ni izzvalo odobravanja v Iraku.

Tuerk šef UNMIVIC-a?

21. 12. 1999 11.28

Varnostni svet ZN je v petek izglasoval celovito resolucijo o Iraku, ki v zameno za obnovitev mednarodnega nadzora nad orožji za množično uničevanje Iraku ponuja začasno ukinitev sankcij (suspenz). Generalni sekretar ZN Kofi Annan mora v tridesetih dneh Varnostnemu svetu predlagati ime kandidata za vodjo nove komisije ZN za nadzor, verifikacijo in inšpekcije (UNMOVIC), kar doslej še ni storil, v diplomatskih krogih na sedežu ZN v New Yorku pa neuradno kroži več imen. Med njimi je tudi slovenski veleposlanik Danilo Tuerk, čeprav je sam pretekli teden dejal, da o tem ne razmišlja.

Konferenca o nadzoru prodaje orožja

14. 12. 1999 16.11

V Sofiji se je danes ob navzočnosti predstavnikov iz držav Balkana, Srednje in Vzhodne Evrope ter ZDA začela dvodnevna konferenca o nadzoru nad prodajo orožja.

Cohen svari Miloševića pred sporom

01. 12. 1999 21.50

Ameriški obrambni minister William Cohen je jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića posvaril pred tem, da bi v Črni gori začel vojno. O morebitnem vojaškem sporu sicer ni nobenih znakov, vendar pa mora biti zveza NATO vseeno budna, je ob obisku Marshallovega centra v nemškem Garmisch-Partenkirchnu danes dejal Cohen.

Stalne članice morda blizu dogovora o Iraku

17. 11. 1999 10.18

Stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki se že mesece dogovarjajo o načinu zagotavljanja nadaljnjega nadzora nad iraškimi programi orožij za množično uničevanje in drugimi problemi, povezanimi z Irakom, so po napovedih diplomatov blizu tega, da se dogovorijo o predlogu nove resolucije. Varnostni svet ima v četrtek napovedano sejo o programu nafta za hrano, ni pa izključeno, da ne bi dali na mizo tudi predloga resolucije, s katero bi Iraku začasno ukini sankcije, če bi privolil v obnovo mednarodnega inšpekcijskega režima.

V Hirošimi se spominjajo eksplozije atomske bombe

06. 08. 1999 11.04

Z minuto molka, tiho molitvijo in ob oglašanju zvonov so prebivalci japonskega mesta Hirošima danes ob uri atomskega napada na to mesto obeležili 54. obletnico eksplozije atomske bombe, v kateri je skupno umrlo več kot 200.000 ljudi.

Opravljeno posvetovanje

15. 07. 1999 10.22

Varnostni svet ZN je v sredo opravil posvetovanja o Iraku in sankcijah proti tej državi, vendar pričakovane resolucije ni sprejel zaradi nasprotij med stalnimi članicami. Velika Britanija je skupaj s šestimi državami - Nizozemsko, Slovenijo, Argentino, Brazilijo, Gambijo in Bahreinom - pripravila osnutek resolucije, ki je dobil tudi tiho podporo ZDA, vendar Kitajska, Francija in Rusija še vedno ostajajo pri svojih, Iraku prijaznejših predlogih. Britanski predlog, katerega bistvo je ukinitev izvoznih sankcij za Irak, potem ko bo Bagdad dokazal, da nima orožja za množično uničevanje in da ga tudi ne namerava proizvajati, ima največjo podporo, ki pa nima teže, če se z njim ne strinjajo vse stalne članice.

ZDA nepripravljene na grožnje z orožjem za množično uničevanje

08. 07. 1999 21.29

Časopis Baltimore Sun je objavil poročilo zvezne preiskovalne komisije, ki ugotavlja, da so ZDA zelo slabo pripravljene na morebitne teroristične napade s kemičnim, biološkim ali jedrskim orožjem. Komisijo vodi nekdanji direktor CIA John Deutch, izsledki njene preiskave pa bodo objavljeni šele prihodnji teden, vendar je Baltimore Sun uspel dobiti podatke iz prve roke.

Slovenija in ZDA podpisali nove meddržavne sporazume

21. 06. 1999 11.29

V okviru obiska ameriškega predsednika Billa Clintona v Sloveniji sta slovenska in ameriška stran danes podpisali nove meddržavne dvostranske sporazume, in sicer sporazum o sodelovanju pri preprečevanju širjenja orožij za množično uničenje, o izogibanju dvojnega obdavčevanja in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki od dohodka in premoženja, sporazum o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju ter sporazum med Slovensko izvozno družbo in EXIM banko. Sporazume, ki so bili v pripravi od lanskega jesenskega obiska predsednika vlade Janeza Drnovška v ZDA, je za ameriško stran podpisala veleposlanica ZDA v Sloveniji Nancy Ely - Raphael.

Irak obsodil britanski predlog o nadzoru iraške oborožitve

24. 05. 1999 18.38

Irak je danes zavrnil britanski predlog o ponovni uvedbi nadzora nad iraško oborožitvijo. Irak poudarja, da je pripravljen sprejeti le popolno ukinitev embarga.

Zveza NATO sprejela strategijo za 21. stoletje

24. 04. 1999 22.02

Zveza NATO, in sicer soglasno vseh 19 članic, je na vrhu ob 50. obletnici organizacije v Washingtonu danes sprejela novo strategijo za 21. stoletje, je sporočil generalni sekretar zavezništva Javier Solana.

UNSCOM ne more zagotoviti, da je Irak odpravil oborožitvene programe

13. 04. 1999 08.59

Posebna komisija Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) je v ponedeljek objavila poročilo, v katerem piše, da ji Irak ne dovoljuje delovanja na njegovem ozemlju. Zato tudi ne more potrditi, da je Irak odpravil programe za razvoj orožja za množično uničevanje, kar je glavni pogoj za morebitno odpravo sankcij OZN.

Clinton sprejel kitajskega premiera Zhu Rongjija

08. 04. 1999 19.38

Ameriški predsednik Bill Clinton je na pogovorih v Beli hiši danes sprejel kitajskega premiera Zhu Rongjija.

Ritter ocenjuje, da je razorožitev Iraka končana

30. 03. 1999 17.53

Razorožitev Iraka je po mnenju dolgoletnega inšpektorja komisije Združenih narodov za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) Scotta Ritterja končana.

Irak obsoja ZDA

28. 01. 1999 09.41

Irak je sinoči ovrgel ''lažne'' izjave voditeljice ameriške diplomacije Madeleine Albright med kratkim obiskom v Kairu o iraški krizi in ponovil, da Irak ne ogroža sosed. Kot je poudaril tiskovni predstavnik iraškega ministrstva za kulturo in informiranje, ameriški politični jezik temelji na lažeh, Irak pa ne ogroža sosed, čeprav nekatere ogrožajo njega, kujejo zarote in sodelujejo v napadih nanj. Med slednjimi je imenoval režima v Saudovi Arabiji in Kuvajtu. Albrightova je med kratkim obiskom v Kairu izjavila, da družijo ZDA in Egipt trije skupni cilji: preprečiti iraško ogrožanje sosed, zatreti poskuse iraškega predsednika Sadama Huseina po izdelavi in uporabi orožja za množično uničevanje in ublažiti trpljenje iraškega ljudstva.

Francoska pobuda kroži po varnostnem svetu

14. 01. 1999 09.44

Varnostni svet OZN bo imel v četrtek na dnevnem redu med drugim humanitarni položaj v Iraku, članice pa se bodo predvidoma odzvale tudi na zadnji francoski predlog o nadaljevanju politike varnostnega sveta do Iraka po ameriško-britanskih zračnih napadih decembra preteklega leta. Francozi predlagajo ukinitev naftnega embarga, nov sistem nadzora iraškega orožja za množično uničevanje ter finančnih sredstev.

Fischer: evropska pobuda za človekoljubno pomoč Iraku

21. 12. 1998 14.33

Zunanja ministra Nemčije in Velike Britanije Joschka Fischer in Robin Cook sta se v Londonu sporazumela o tem, da bo nemška vlada svoje predsedovanje Evropski uniji izkoristila za spodbuditev človekoljubne pomoči za trpeče prebivalstvo v Iraku.

Operacija Puščavska lisica po štirih dneh končana

20. 12. 1998 09.56

Ameriški predsednik Bill Clinton je na priporočilo obrambnega ministrstva v noči na nedeljo odločil, da je ameriško-britanski raketni napad na Irak po štirih dneh končan. Clinton se je po seji s svetovalci za varnost v televizijskem nagovoru obrnil k ameriškemu ljudstvu in iraškega predsednika Sadama Huseina posvaril, da lahko še naprej pričakuje hitre vojaške napade brez predhodnega opozorila, če ne bo izpolnjeval obljub do Združenih narodov. Clinton je obenem pozval k spremembi oblasti v Badgadu. Britanski premier Tony Blair pa je v Londonu zagotovil, da vojaška akcija ni bila usmerjena proti iraškemu ljudstvu, ampak je bil njen cilj zmanjšanje iraške sposobnosti za proizvodnjo orožja za množično uničevanje. Dodal je, ''da je svet zdaj varnejši''.

Napadi na Irak se še ne bodo ustavili

18. 12. 1998 11.16

Britanski obrambni sekretar George Robertson je napovedal, da se združene vojaške operacije v Iraku še ne bodo končale. V intervjuju za radio BBC so Robertsona vprašali, kdaj se bodo napadi zaključili. "Ne, ne bodo se še", je odgovoril. "Ne bomo se še umaknili". >>Umaknili se bomo, ko se bo Saddam Hussein podredil zahtevam Varnostnega Sveta<<, s katerimi bi radi Iraku preprečili možnost izdelovanja orožij za množično uničevanje. V nočnem napadu so bili udeleženi tudi angleški bombniki Tornado. Robertson je še poudaril, da so se vsi angleški piloti varno vrnili v bazo na ozemlju Kuvajta.