možganih

Gary Whitehill: Čez 10 let ne boste tekmovali z drugim človekom, ampak s pol robotom. In morda ne boste več imeli države

19. 04. 2017 07.32

"Slovenci ste kot jastogi – imate trd oklep, a ste mehki navznoter," pravi Gary Whitehill, ki se te dni mudi pri nas. Opozarja, da se nam izteka čas, da državo postavimo na pravo pot, pa tudi da resničnih problemov Slovenci niti nimamo – imamo pa dolgo vrsto zapravljenih priložnosti in neizkoriščenih potencialov.

Upanje za paralizirane bolnike

31. 03. 2017 08.41

V hudi kolesarski nesreči je clevelandski Slovenec Bill Kochevar leta 2006 ostal paraliziran in popolnoma odvisen od tuje pomoči. Po zaslugi implantata, ki so ga zdravniki vsadili v njegove možgane, se je lahko zdaj prvič po nesreči samostojno najedel. Tehnologija, ki so jo uporabili v njegovem primeru, premika meje in daje novo upanje paraliziranim bolnikom.

25-letna Ema se je po možganski kapi naučila na novo hoditi in govoriti: 'Ujet si v svojem telesu'

27. 01. 2017 19.01

25-letno Emo je januarja lani zadela možganska kap. Z neomajno voljo je v enem letu premagala že skoraj vse ovire na poti do okrevanja. Zaradi prirojene napake ji je počila žila v možganih. Prestala je pet operacij in bila dva tedna v umetni komi. Njeno življenje je dolgo časa viselo na nitki, a je, kot pravi sama, izbrala smeh in garanje.

Odkrili novo obliko bolezni norih krav pri človeku

19. 01. 2017 07.00

Londonski zdravniki so dobrih 20 let po pojavu prvih primerov bolezni norih krav pri človeku odkrili novo obliko te bolezni. V Veliki Britaniji je zbolel moški, ki je imel drugačno kombinacijo dedne zasnove kot ljudje, ki so zbolevali doslej. Števila novih primerov ni mogoče natančno napovedati, se pa zdravniki bojijo novega vala okužb.

Sheen pravi, da je kot vodnik za vse okužene s HIV

12. 01. 2017 08.44

Igralec Charlie Sheen, okužen s HIV, se je za oddajo Good Morning America razgovoril o bitki z virusom, ki povzroča aids. "Počutim se, kot da nosim baklo za veliko ljudi tam zunaj, ki jih pestijo enake težave," je poudaril.

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …

23. 12. 2016 06.30

Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Ne zadržujte se na prostem, zrak je izjemno onesnažen. Olajšanje bo prinesla šele nedelja

08. 12. 2016 07.02

Delci PM10, ki so ta teden zelo gosti, najbolj škodijo otrokom, starejšim in tistim z boleznimi srca, ožilja in dihal. Iz dihal vstopajo v telo in potujejo v različna tkiva, organe, kjer tudi povzročajo vnetje. V krvi med drugim povzročijo večjo viskoznost, nastanek krvnih strdkov, večajo krvni tlak, kar lahko vodi v nastanek možganske kapi. Torej nikar na plano!

Skakalca Prišliča v Planici zbil voznik, v UKC se bori za življenje

08. 12. 2016 07.55

Smučarski skakalec Ernest Prišlič, član slovenske reprezentance B, je doživel hudo nesrečo. Prišlič je bil v nedeljo v Planici udeležen v prometni nesreči, ko ga je zbil voznik osebnega vozila. Šlo naj bi za pogodbenega delavca NC Planica. Skakalec je utrpel hude poškodbe glave, njegovo življenje visi na nitki.

Lady Gaga razkrila, da ima psihično motnjo: 'Močna ženska sem, ne bom obupala nad sanjami'

08. 12. 2016 06.30

Lady Gaga je razkrila, da ima post-travmatsko stresno motnjo, s katero se bori vsak dan, zaradi nje pa so še tako preprosta opravila, kot je odhod iz hiše, včasih peklensko težka. "Včasih strah paralizira moje telo. A močna sem, učim se premagovati te težave, ker vem, da jih lahko," je optimistična.

Raziskava je pokazala: telovadba vsaj štirikrat na teden drastično znižuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen

02. 12. 2016 12.42

Če telovadimo vsaj štirikrat na teden, bomo s tem drastično zmanjšali tveganje za Alzheimerjevo bolezen, saj gibanje izostri naše možgane in povečuje njihovo aktivnost, je pokazala raziskava znanstvenikov iz Severne Karoline.

Religija stilmulira možgane podobno kot seks, droge in rock'n'roll?

30. 11. 2016 06.11

Pri možganskih skeniranjih možganov mladih mormonov so raziskovalci ugotovili, da je religija in verovanje ter obiskovanje cerkve podobno stimulira možgane kot seks, droge ali rock'n'roll.

Zakaj se astronavtom poslabša vid?

29. 11. 2016 17.32

Številni astronavti, ki so več mesecev preživeli na mednarodni vesoljski postaji, so po vrnitvi na trdna tla potarnali zaradi poslabšanega vida. Najnovejša študija kaže, da bi lahko vzroke iskali v cerebrospinalni tekočini ali likvorju.

Smo ob toplem čaju prijaznejši?

28. 11. 2016 11.11

Pozimi večkrat posežemo po skodelicah z vročimi napitki. Študije kažejo, da ima vroča pijača tudi psihološki učinek, saj se ob pitju počutimo udobneje in prijaznejše, zato pa tudi druge ocenjujemo kot prijaznejše.

Letenje, padanje, utapljanje … Sanje lahko interpretiramo tako, da se naučimo njihovega jezika

24. 11. 2016 07.20

"Spomnim se sanj, v katerih sem na Novi Zelandiji obiskovala zdravilce Maore. Tri leta kasneje smo se srečali. V trenutku sem vedela, da so to oni. Objeli smo se in nadaljevali pogovore iz sanj. Za našo kulturo je bila moja izkušnja nekaj nepojmljivega, za njihovo pa nekaj povsem običajnega," pripoveduje hipnoterapevtka Asja Širovnik Moškon.

Recept za dober spanec: pozabite na telefone in tablice, v posteljo pa vsak dan hodite ob isti uri

17. 11. 2016 07.41

Ne vzmetnica in ne vzglavnik, za dober spanec je predvsem pomembno, da imamo neko rutino, ki se je držimo. Spanje naj bo vezano na miren, temen, ne preveč vroč prostor, pred tem pa se izogibajmo fizični aktivnosti in branju s tablic oz. telefonov. Položaj spanja ni pomemben, saj se ponoči vsi vrtimo. Kaj pa obveznih osem ur spanja? Tudi to je mit.

Kakšna bo usoda male Neže? Zdravniški konzilij se je po dvanajstih dneh končno sestal

08. 11. 2016 15.24

Vsi, ki spremljajo potek zdravljenja dveletne deklice Neže, so se danes končno sešli. Svojo odločitev bodo najprej sporočili staršem. Pred Pediatrično kliniko UKC Ljubljana se je popoldne zbrala skupina staršev v podporo Neži in njeni družini. S seboj so imeli letake, na katerih so sporočali: "Vsi smo Neža."

Leto 2083: za poroko 150 tisoč, za otroka pa 6 milijonov evrov?

14. 09. 2016 12.57

Časi se spreminjajo. Če še nekaj generacij nazaj niso poznali računalnikov, mobilnih telefonov in drugih pripomočkov, brez katerih si danes praktično ne moremo več predstavljati življenja, bo razvoj v naslednjih desetletjih še hitrejši. Kaj nas torej čaka?

Secirali možgane 37 ljudi: ne le v pljuča, nevarni delci prodrejo tudi v možgane, odkrite koncentracije so ogromne

06. 09. 2016 10.09

Britanski znanstveniki so analizirali možganska tkiva in ugotovili, da se škodljivi delci, ki se nahajajo v močno onesnaženem zraku, v velikih količinah kopičijo tudi v naših možganih. "Več milijonov delcev je v enem samem gramu možganskega tkiva – to je milijon možnosti za povzročitev škode," pravi vodja raziskave Barbara Maher.

Nasilje nad otroki: posledica niso le zlomi in modrice, spremeni se razvoj možganov

04. 09. 2016 11.55

Modrice izginejo, zlomi se zacelijo, a nasilje nad otroki ima veliko hujše posledice na možganih. Posledično se otrok ne more akademsko, socialno in čustveno razviti v enaki meri kot njegovi vrstniki, ki niso bili deležni nasilja.

Zdravnik: Otrok ni kričal ali jokal. Bil je v šoku in prestrašen

19. 08. 2016 11.34

Svet je videl petletnega Omrana. Skoraj vsi so bili šokirani in globoko pretreseni nad usodo otrok, ki trpijo v Siriji. In kaj zdaj? Sirsko-ameriški zdravnik, ki je bil že večkrat v Alepu, upa, da ne bomo znova pozabili na sirske otroke, ki umirajo vsak dan. To niso lutke, nad katerimi se zjočete, nato pa nadaljujete svoje življenje, je kritičen.

Drastične diete zagotavljajo manj kilogramov, a večji delež maščobe

23. 07. 2016 08.28

"Čim bolj je drastična dieta, bolj telo varčuje z vneseno energijo in dejansko hujšanje se upočasni," opozarja Matej Gregorič z NIJZ. Pri takem hujšanju pretežno izgubimo vodo - ta namreč predstavlja dve tretjini teže telesa odraslega človeka - in mišično maso, medtem ko črpanje energije iz maščevja poteka počasneje.

Možgani ne občutijo bolečine in lahko cel dan delujejo na energiji dveh banan

22. 07. 2016 15.12

Nekaj skodelic kave lahko pomaga preprečiti bolezni na možganih, je ob svetovnem dnevu možganov povedal predsednik društva Sinapsa Blaž Koritnik. Možgani ne morejo čutiti bolečine in lahko ločijo milijon barvnih odtenkov.

Taylor poskrbela za nepozabno presenečenje

13. 07. 2016 09.07

Otroci v bolnišnici v Avstraliji so bili osupli, ko jih je s svojim obiskom presenetila ameriška pevka Taylor Swift. Priljubljena zvezdnica, ki je v Avstralijo odpotovala skupaj s fantom Tomom Hiddlestonom, si je vzela čas in z bolniki poklepetala in se fotografirala.

Umrl Goran Hadžić

12. 07. 2016 21.00

V Kliničnem centru Vojvodine v Novem Sadu je v 58. letu starosti umrl haaški obtoženec in nekdanji vodja hrvaških Srbov Goran Hadžić. Lani so ga iz pripora haaškega sodišča, kjer so ga leta 2004 obtožili zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti, izpustili zaradi težke bolezni.

Zahrbtna bolezen usodna za 28-letnega glasbenika

20. 06. 2016 15.36

28-letni Timotej Smole, ki je igral v narodno-zabavni zasedbi Ansambel Vagabundi, ki veliko nastopa na tujih odrih, je izgubil bitko z rakom. Umrl je zaradi tumorja na možganih.

VIDEO: Odkritje gena za vitkost priložnost za razvoj novih terapij za sladkorno bolezen

15. 06. 2016 10.54

Slovenski raziskovalci so odkrili gen za vitkost, ki odpira nove možnosti terapije za z debelostjo povezano sladkorno bolezen. Gre za encim TST, ki je že dolgo poznan predvsem za razstrupljanje cianida. Tokrat pa so prvič pokazali, da ima tudi pomembne funkcije v metabolizmu.

VIDEO: Najprej so zavzeli internet, zdaj načrtujejo zavzetje filmskih dvoran

03. 06. 2016 09.12

A veste, kdo je Car? Car z velikim C? Kaj pa Kralj, Carice, Baja in Žile? Če vas direkt ne zadene, pa vam najbrž nekaj škreblja po možganih? Dotični liki so namreč pred leti zavzeli internet in tako prišli v vsako vas (najbrž še hitreje kot internet). Začeli so s skeči, sledila je serija Pr' Hostar, zdaj pa pospešeno delajo na filmu.

170.000 ljudi v Sloveniji poje

31. 05. 2016 13.23

Uradni podatki za Slovenijo so, da poje kar 64.000 Slovencev, ki so vključeni v kar 3800 zborov pri nas. Evropska zborovska zveza pa je naredila popis za Slovenijo in prišla do podatka, da pri nas poje kar 170.000 ljudi.

Margarina, mleko, brezglutenska dieta ... Resnica o neresnicah o (pre)hrani

31. 05. 2016 06.30

Ghee maslo, margarina, kravje mleko, brezglutenska dieta ... V poplavi informacij o hrani je včasih težko razločiti, kaj je res in kaj ne. Mnogim živilom, ki so se na našem trgu pojavila v zadnjem času, pripisujejo neverjetne učinkovine, vendar to ni nujno res. O prehrani smo se pogovarjali z dr. Špelo Može Bornšek, ki je pojasnila marsikatero (zmotno) prepričanje.

'Hipnotizer rad daje iluzijo, da ima moč nad ljudmi, hipnoterapevt pa moč vrne ljudem'

20. 05. 2016 10.51

'Nori Rus' jo je odvadil kajenja. Takrat se je hipnoterapevtka Asja Širovnik Moškon prvič srečala s hipnozo. Zoperstavila se je svojim profesorjem, ki so trdili, da ima človekova podzavest temne predele, ki jih ne moremo spremeniti, in dokazala nasprotno. Stare, negativne vzorce je moč prepisati, s pomočjo hipnoterapije lahko človeka "reprogramiramo", pravi.