možganih

'Morala sem načrtovati kemoterapijo, da bi si za božič opomogla'

26. 12. 2023 13.54

Igralka Shannen Doherty, ki se že osem let bori z rakom dojk, je dejala, da je po težkem in turbulentnem letu hvaležna, da je še vedno tukaj. Novo leto jo obdaja z optimizmom: "Naslednje leto bo lepo," je dejala v nedavnem intervjuju.

'Žrtev res ne stoji pred tabo, a tudi za sliko je bil nekje zlorabljen otrok'

10. 12. 2023 15.45

Ne le posilstvo, zalezovanje, spolni napad ... tu so tudi druga kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost, ki pa ne dobijo toliko pozornosti in se jih pogosto celo podcenjuje. Primer tega so zlorabe prek spleta in posedovanje pornografskega gradiva. "Da lahko nekdo kupi določeno fotografijo ali video, je nekje nek otrok zlorabljen. A širših posledic pogosto ne vidimo. Pred nami namreč ni neposredne žrtve, ni konkretnega otroka. Namesto tega so na slikah morda otroci z drugega konca sveta," opozarja državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin, ki dodaja, da dodatno komponento igra tudi razvoj digitalnih omrežij. "Mladi so tu brez zavor, a za to smo odgovorne tudi starejše generacije. Me smo odprle to Pandorino skrinjico, otroci pa čutijo posledice."

Slovenska glasba, alkohol in skrita opozorila

10. 12. 2023 10.28

"Slovenija, dežela, ki jo zaznamuje mokra kultura," se glasi začetek številnih raziskav in publikacij o alkoholu, a ko se to prepleta z glasbo, dobi zgodba še globlji pomen. V slovenskih pesmih je alkohol več kot le tema, je simbol, ki odseva globoko zasidrane družbene navade, vsaka tretja slovenska pesem pa alkohol poveličuje oziroma normalizira pitje opojne substance, ki v možganih sproža podobne mehanizme kot heroin.

Shannen Doherty pred operacijo možganskega tumorja ugotovila, da jo mož vara

08. 12. 2023 07.53

V premierni epizodi svojega podkasta Let's Be Clear je Shannen Doherty spregovorila o tem, kako se je spopadla z ločitvijo od Kurta Iswarienka. Razkrila je, da je imel njen nekdanji mož afero, preden je sama morala na operacijo tumorja na možganih, zanjo pa je igralka izvedala v najbolj neugodnem času, poroča USA Today.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'

03. 12. 2023 17.24

Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

BLOG: Skrb za mitohondrije je recept za zdravje in splošno dobro počutje

03. 12. 2023 13.58

Mitohondriji so posebne strukture v celicah, ki igrajo ključno vlogo pri številnih procesih. Ti membranski organeli se nahajajo v citoplazmi celic živali, rastlin in drugih organizmov. Njihova glavna naloga je pridobivanje energije iz hrane in pretvarjanje te energije v obliko, ki jo celice lahko uporabijo za svoje delovanje. Ta oblika energije se imenuje ATP (adenozin trifosfat ). Mitohondriji so izjemno pomembni, saj proizvedejo približno 90 odstotkov vsega ATP v našem telesu, zaradi česar jih imenujemo "elektrarna celic".

Anja in Klinči: Dokler nas AI ne bo povozil, je dobro, da se dela, kar se čuti

22. 11. 2023 06.00

Ob skorajšnji 60-letnici smo na pogovor povabili Aleša Klinarja in njegovo partnerico Anjo Rupel. Oba bosta nastopila na Klinčijevem jubilejnem koncertu 24. novembra v Cvetličarni, Anja pa pripravlja tudi samostojni koncert z bendom, ki bo 8. decembra. Kaj sta nam povedala o svojih karierah in eden o drugem, si preberite v našem pogovoru.

Žaga X kot najbolj osebna igra Ugankarja do zdaj

19. 10. 2023 09.09

Morda ima kdo občutek, da deseti film v seriji Žaga nima kaj prida novega in svežega za ponuditi, a se je tokrat krepko uštel. Najnovejši film dokazuje, da lahko dobra (pred)zgodba, zanimiv zaplet in osebna nota, križana z odlično igro, ki ne temelji nujno na krutostih, pripeljejo do presenetljivih rezultatov.

Mati umrlega Tomaža je prepričana, da so zdravniki naredili napako

29. 09. 2023 19.05

Mati umrlega najstnika toži ljubljanski klinični center za slabih 97 tisočakov. Prepričana je, da njenemu sinu, ki je imel hude glavobole, niso postavili prave diagnoze in da ga niso pravilno zdravili ter da svojcem niso korektno pojasnili možnosti zdravljenja doma in v tujini. V UKC-ju se branijo, da je najstnikova družina ponujeno pomoč večkrat zavrnila ter da so ravnali strokovno in vestno.

'Otrok, ki je gibalno aktiven, je navajen, da kdaj pa kdaj tudi izgubi'

23. 09. 2023 08.00

Otroštva novih generacij se od otroštev prejšnjih generacij razlikujejo na veliko načinov, vendar je eden od najbolj očitnih kontrastov ta, da zdaj otroci veliko več časa preživijo v zaprtih prostorih s telefoni v rokah. Razlogov za to je veliko, med njimi tudi izrazito podaljšanje časa, ki ga preživimo v stiku z elektronskimi napravami, poudarek na načrtovanih dejavnostih in dosežkih, zaskrbljenost zaradi izpostavljenosti soncu in za mnoge družine pomanjkanje varnih zunanjih prostorov za igro. Ne gre le za otroke, tudi odrasli preživijo manj časa na prostem.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?

16. 09. 2023 11.27

Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

Mladina in telefoni: Prave posledice šele prihajajo

03. 09. 2023 06.00

Številne študije kažejo, da bodo mladi zaradi občutnega povečanja rabe zaslonov v času epidemije negativne učinke in posledice v polnem razmahu šele začeli doživljati. Unesco poziva h globalni prepovedi pametnih telefonov v šolah, raba zaslonov pa nezadržno narašča. Ali otrok res mora dobiti telefon, ker ga imajo tudi vrstniki?

Avstralski zdravniki iz možganov ženske potegnili osemcentimetrskega črva

29. 08. 2023 09.36

Pred časom je Avstralka zaradi prebavnih težav, kašlja, pozabljivosti in nočnega potenja obiskala zdravnika, ki pa ga je diagnoza tako kot bolnico močno presenetila. Zdravstvene težave so se namreč pojavile zaradi še živega osemcentimetrskega parazitskega črva, ki se je naselil v njenih možganih. Gre za prvi tak primer.

Emma Willis o skrbi za Brucea: Nisem dobro, a moram dati vse od sebe

16. 08. 2023 16.17

Žena Brucea Willisa je priznala, da skrb za moža, ki se sooča s frontotemporalno demenco, slabo vpliva na njeno duševno zdravje. V posnetku na družbenem omrežju je dejala, da ima ima pogosto pesimistične misli.

Kako vroče je prevroče za naše telo?

15. 07. 2023 19.12

Povsod po svetu se soočamo z neverjetno visokimi temperaturami, ki so skoraj previsoke, da bi zdržali na žgočem soncu. A kolikšna temperatura je dejansko previsoka za človeško telo? Strokovnjaki so ugotovili, da ima človeško telo "zgornjo kritično temperaturo" med 40 in 50 stopinjami Celzija, kar je meja, pri kateri lahko pride do motenj v delovanju telesa, če je presežena.

'Čutimo vsi, razlikujemo se po tem, kako svoja občutja izražamo'

23. 06. 2023 10.53

V tokratnem popkastu smo govorili s terapevtoma, ki delata z otroki v stiski. Monika Erjavec Bizjak in Andrej Omulec sta spregovorila o tem, kako lahko prepoznamo, da je otrok v stiski in kako mu lahko pomagamo. Pa tudi o tem, kako otroku pomagati krepiti občutek lastne vrednosti, kako se odzvati v primerih nasilja, kakšna je vloga šole in da ne sme biti tabu tem. "Otroke je treba naučiti, kako naj ravnajo, ko se jim zgodi krivica," je povedal Omulec. Erjavec Bizjakova je med drugim izpostavila tudi, kako pomembno je, da imamo nadzor nad vsebinami, ki jih spremljajo naši otroci. "Pravica do tega, da starš poskrbi za varnost otroka, je nad pravico otrokove zasebnosti," pravi. Predstavila pa sta tudi vajo, s pomočjo katere se otroci učijo regulirati svoja čustva.

Shannen Doherty pred operacijo možganov: Na smrt me je strah

15. 06. 2023 17.57

Igralka Shannen Doherty je na družbenem omrežju delila videoposnetek, s katerim je želela svojim sledilcem iskreno pokazati, kako je lahko videti zdravljenje raka. Video je bil posnet le nekaj trenutkov, preden so zvezdnico odpeljali na operacijo možganov. 52-letnica, ki je leta 2020 razkrila, da je zbolela za rakom dojk, je pred nekaj več kot tednom dni sporočila, da se je bolezen razširila.

Shannen Doherty sporočila, da se je rak razširil: Moj strah je očiten

07. 06. 2023 10.03

Igralka Shannen Doherty, ki je najbolj znana po vlogi Brende v seriji Beverly Hills, je februarja 2020 razkrila, da so ji zdravniki diagnosticirali raka dojke v 4. stadiju. Zvezdnica se odtlej bori z boleznijo, svoje oboževalce pa redno obvešča o svojem počutju in zdravstvenem stanju. 52-letna igralka je nedavno delila video, na katerem je bila na obsevanju možganov in sporočila, da se je bolezen razširila.

Prelomno zdravilo, ki 'iz možganov čisti Alzheimerjevo', kmalu tudi v Evropi?

04. 06. 2023 13.53

V začetku letošnjega leta je Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) odobrila lacanemab, zdravilo, ki upočasni napredovanje Alzheimerjeve bolezni v zgodnji fazi. Kmalu bi bilo lahko na voljo tudi v Evropi. Evropska agencija za zdravila je namreč že prejela zahtevo za njegovo oceno.

Hči Brucea Willisa delila podrobnosti o očetovem zdravstvenem stanju

04. 06. 2023 08.00

Tallulah, hči Brucea Willisa, je napisala čustveno pismo, v katerem se spominja prvih znakov slabšanja očetovega zdravja. Že februarja je igralčeva družina sporočila, da ima zvezdnik frontotemporalno demenco. Stanje je neobičajna vrsta demence, ki povzroča težave z vedenjem in jezikom, ki jih povzročajo postopne spremembe in poškodbe v možganih.

Kolumbijec Rubio dobil (skrajšano) 13. etapo, v skupni razvrstitvi brez sprememb

19. 05. 2023 17.17

Kolumbijec Einer Rubio (Movistar) je zmagovalec skrajšane 13. etape na kolesarski dirki po Italiji. Na trasi od Le Chabla do Crans Montane (74,6 km) v Švici je bil 25-letnik najboljši iz ubežne skupine. Med favoriti za skupno zmago razlik ni bilo, slovenski as Primož Roglič je tako po desetem mestu prepričljivo ostal drugi v skupnem seštevku.

V ZDA uspela prva operacija na možganih še nerojenega otroka

12. 05. 2023 19.46

Ameriškim zdravnikom je uspela neverjetna operacija, ki je rešila življenje še nerojenega otroka. Prvi na svetu so izvedli operacijo na možganih ploda, torej kar skozi maternico. Podrobnosti posega, ki so ga opravili marca letos, so bile objavljene v zadnji številki znanstvene revije Stroke.

7-dnevni brezplačni spletni hipnotični izziv

11. 05. 2023 00.15

Si predstavljate, da bi imeli čarobno paličico, s katero bi lahko spremenili sebe ali pomagali drugim, da dobite vse, kar si želite?

Slovenski raziskovalci odkrili spremembo na proteinu, povezano z demenco

09. 05. 2023 14.13

Mednarodna skupina raziskovalcev iz Slovenije, Nemčije in Nizozemske je odkrila spremembo proteina FUS, ki je udeležen pri zgodnjem razvoju obolenja frontotemporalne demence (FTD). Izsledki raziskave, ki so jih objavili v ugledni znanstveni reviji Brain, omogočajo nov pomemben vpogled v vzroke nastanka FTD in razvoj novih strategij za zdravljenje te bolezni.

Christina Applegate po diagnozi: Tudi tuširanje je postalo strašljivo

08. 05. 2023 06.00

Christina Applegate je v nedavnem intervjuju razkrila, da so zaradi njene diagnoze tudi vsakdanja opravila postala zelo zahtevna. Kot je povedala za Vanity Fair, je sedaj spoznala, da se ji nekatere malenkosti, ki jih je včasih imela za samoumevne, sedaj zdijo težke in jih le s težavo opravi. Zvezdnica je diagnozo multiple skleroze dobila leta 2021.

Novo zdravilo prinaša dobre obete za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni

04. 05. 2023 09.56

Ameriški proizvajalec zdravil Eli Lilly je sporočil, da je v obsežnem kliničnem preizkušanju novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen za več kot tretjino upočasnilo upadanje kognitivnih sposobnosti bolnikov. Podjetje namerava do konca junija zaprositi za odobritev zdravila donanemab.

V možganih umirajočih ljudi zaznan skrivnosten porast aktivnosti

02. 05. 2023 11.47

Znanstveniki z Univerze v Michiganu so v možganih dveh umirajočih oseb zaznali porast aktivnosti. Pojav "skoka možganske aktivnosti" so pred tem sicer že opazili pri živalih, katerih srce je prenehalo biti. Skupina raziskovalcev upa, da bodo z vsakim zabeleženim primerom morda izvedeli delček več o zadnjih trenutkih življenja in zavesti.

Proces žalovanja v kapitalizmu

29. 04. 2023 16.58

Žalovanje in z njim povezana žalost sta sestavni del življenja vsakega posameznika in vsake skupnosti. V današnji družbi pa proces žalovanja ni vezan zgolj in samo na izgubo bližnjih oseb, temveč tudi na izgubo živali, odnosov, prostorov in stvari, česar pa kapitalizem ne smatra za relevantno, četudi ustvarja žalost podobnih ali celo enakih razsežnosti. Vsaka pomembna izguba za seboj pusti žalost, s tem pa tisti, ki jih izguba tako ali drugače zaznamuje, vstopijo v proces žalovanja, ki je eden najtežjih procesov, skozi katerega mora iti človek, še posebej ob smrti.

V zagrebški bolnišnici Sveti Duh trupla ležijo kar na tleh mrtvašnice

28. 04. 2023 07.44

Hrvaško je pretresel nov posnetek, ki prikazuje grozljive razmere v zdravstvu. V zagrebški bolnišnici Sveti Duh, ki sta jo pred kratkim že zaznamovali dve odmevni aferi, pokojniki zaradi pomanjkanja hladilnikov ležijo kar na tleh mrtvašnice. V prostoru, kjer temperatura doseže tudi 25 stopinj Celzija, se zato širi neznosen smrad, ki ogroža delo in zdravje zaposlenih. Vodstvo bolnišnice posnetka ni demantiralo.