možganih

Znanstveniki potrdili vzrok za smrt v zibki
16. 05. 2022 09.15
Znanstveniki so v novi študiji potrdili vzrok za sindrom nenadne smrti dojenčka (SNSD), o katerem so ugibali že dlje časa. Testirali so vzorce krvi otrok, ki so umrli zaradi SNSD in jo primerjali z vzorci zdravih dojenčkov. Odkrili so, da je bila aktivnost encima, ki igra pomembno vlogo pri možganski poti vzburjenja, pri dojenčkih, ki so umrli zaradi SNSD, bistveno nižja kot pri živih dojenčkih in tistih, ki so umrli zaradi drugih neznanih vzrokov, nepovezanih s SNSD.

V Zagrebu na 'pohodu za življenje' nekaj tisoč ljudi
14. 05. 2022 16.20
V Zagrebu poteka t. i. pohod za življenje, na katerem udeleženci pozivajo k zakonski in drugi zaščiti nerojenih otrok ter k spremembam veljavnega, 45 let starega zakona o prekinitvi nosečnosti. Shoda po središču Zagreba se udeležuje nekaj tisoč ljudi.

Na Hrvaškem šest bolnišnic brez ginekologa, ki bi opravljal splave
14. 05. 2022 11.25
Na Hrvaškem umetne prekinitve nosečnosti, ki je sicer z zakonom dovoljena, zaradi ugovora vesti ne želi opravljati 195 od skupno 359 ginekologov. Od 29 javnih bolnišnic v šestih nimajo ginekologa, ki bi opravil splav na zahtevo ženske.

Ko se začne puberteta ...
14. 05. 2022 07.00
Vsaka družina gre skozi puberteto na svoj način, za vsako družino je ta čas zahteven. A pomembno je, da otroci in starši veste, da niste sami, da se s podobnimi težavami srečujejo mnogi. Da ta vihar enkrat mine. Da starši sprejmete, da so generacije vaših otrok drugačne, da je njihov najstniški svet tudi zaradi pojava množičnih medijev drugačen, kot je bil vaš. Kljub temu je prav, da svojemu otroku poveste, kaj si mislite o njegovih pogledih, odločitvah in da ga opozorite na morebitne negativne posledice. Ter da ob vsem tem upate, da vas bo otrok slišal, da bodo vaše besede kot popotnica za življenje odmevale nekje zadaj.

Hrvaška tudi po glasovanju v saboru ostaja brez sodobnega zakona o splavu
13. 05. 2022 14.05
V hrvaškem saboru so poslanci glasovali proti sprejetju zakona o medicinski prekinitvi nosečnosti, ki ga je predlagala SDP. Levi del opozicije meni, da je treba sprejeti nov, sodoben zakon, ki regulira prekinitev nosečnosti, v HDZ pa menijo, da je predlog SDP slabši od 40 let starega zakona.

Batista Cadillac: Trudimo se biti Mozart v popu
13. 05. 2022 12.32
Zasedbo Batista Cadillac bi skoraj lahko gledali tudi na odru letošnjega Eurosonga, koronski čas pa so izkoristili, da je iz dua nastal sekstet, ki je do konca izpilil pesmi, ki so zdaj izšle na istoimenskem prvencu. Pred koncertno predstavitvijo smo spregovorili z glavnima akterjema, Urbanom in Matijo.

Severina: Mirela je bila postavljena na križ in pregnana v Slovenijo
13. 05. 2022 10.05
Na Hrvaškem že nekaj dni odmeva zgodba nosečnice Mirele Čavajda, ki se je zaradi hudo prizadetega zarodka odločila za splav. V podporo 39-letnici, ki ji je bil poseg v domovini sprva onemogočen, kasneje pa tudi zaradi burne reakcije prebivalstva ter medijev dovoljen, je na zagrebške ulice stopila tudi pevka Severina. "Ženska ni telica ali inkubator," je svoje stališče jasno izrazila zvezdnica in kritično obsodila odgovorne, ki so s svojimi dejanji nosečnico prisilili v iskanje pomoči v Sloveniji.

Nosečnica s hudo prizadetim plodom lahko splav opravi na Hrvaškem
11. 05. 2022 20.32
Drugostopenjska komisija v Zagrebu je odločila, da nosečnica s hudo prizadetim zarodkom, o kateri so se v zadnjih dneh obširno razpisali mediji v širši regiji, lahko opravi splav na Hrvaškem. Ponovna magnetna resonanca je pokazala nove bistveno spremenjene okoliščine, na podlagi katerih je komisija ocenila, da so izpolnjene zdravstveno pravne predpostavke za prekinitev nosečnosti, je sporočil hrvaški minister za zdravje Vili Beroš.

Hrvaški nosečnici s hudo prizadetim zarodkom v Sloveniji odobrili splav
10. 05. 2022 14.44
39-letni Mireli Čavajda, hrvaški nosečnici s hudo prizadetim zarodkom, je drugostopenjska komisija v Sloveniji odobrila splav, je sporočila njena odvetnica. Kot je povedala, se njena stranka še ni odločila, ali bo opravila splav v Sloveniji, saj še vedno čaka na odločitev komisije kliničnega centra Zagreb. Kdaj se bo ta sestala, ni jasno.

Nosečnici s hudo prizadetim zarodkom odrekajo pravico do splava
05. 05. 2022 13.57
Hrvaško pretresa primer 39-letne ženske, ki je v 24. tednu nosečnosti zaradi malignega tumorja v glavi otroka želela narediti splav. Zavrnili so jo vsi zdravniki, na katere se je obrnila, češ da je na Hrvaškem splav po 10. tednu nosečnosti protizakonit, kar ni res. Svetovali so ji, naj se odpravi v Slovenijo. Splav je na Hrvaškem vse težje dostopen.

Hailey Bieber po težavah s krvnim strdkom prestala operacijo srca
28. 04. 2022 15.42
Manekenka Hailey Bieber, ki je pred mesecem doživela blažjo kap, je prestala operacijo srca. Novico je potrdila v videu, ki ga je objavila na svojem kanalu na platformi YouTube, oboževalce pa je razveselila z novico, da dobro okreva. Zvezdnica je bila v začetku marca hospitalizirana zaradi simptomov, podobnih kapi.

Ovadili zdravniško ekipo Diega Maradone
14. 04. 2022 18.36
V Argentini je državno tožilstvo ovadilo skupino zdravnikov in zdravniškega osebja, ki so skrbeli za nogometno legendo Diega Maradono pred njegovo smrtjo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Čudežno preživetje 13-letnice: del šrapnela uspešno odstranili iz njenih možganov
03. 04. 2022 13.10
Iz Ukrajine poročajo o čudežnem okrevanju 13-letne Sofije. Med ruskim napadom jo je v glavo zadel šrapnel, ki se je ustavil v sredini možganov. Če bi obstal centimeter bolj navzgor, bi zadel vitalni del možganov in jo ubil. Toda ustavil se je na mestu, kjer k sreči ni povzročil notranjih krvavitev.

Kaj je afazija? 'Bi povedali, ali imate koledar?'
30. 03. 2022 19.52
Ljudje z afazijo praviloma vedo in znajo veliko več, kot lahko pokažejo, sami pa pogosto rečejo: "Bi povedali, ali imate koledar?" To pomeni, da si moramo za sporazumevanje s človekom, ki ima afazijo, vzeti čas, pojasnjuje strokovnjakinja. Afazija je povezana z boleznimi in poškodbami možganov, zato ne izbira – z njo se srečujejo ljudje vseh starosti. Kaže se pri vseh oblikah komunikacije: razumevanju govora, govorjenju, branju, pisanju in v splošnem obnašanju pri sporazumevanju z drugimi.

Aprila na voljo brezplačni testi za odkrivanje demence. Število mest omejeno
19. 03. 2022 11.36
Vas je strah starosti? Se bojite finančnega bremena, osamljenosti ali morda demence? Tveganje za demenco s staranjem eksponentno narašča in se po 60. letu podvoji vsakih pet let. Medtem ko se o demenci še vedno premalo govori, pa strokovnjaki opozarjajo, da je prav zgodnje odkrivanje demence ključno za uspešen boju zoper to bolezen. Aprila bodo v okviru projekta POMNI starejšim od 60 let v več slovenskih krajih omogočil brezplačne presejalne teste za zgodnje odkrivanje demence.

Hailey Bieber hospitalizirana zaradi simptomov, podobnih kapi
13. 03. 2022 12.55
Ameriška manekenka in soproga Justina Bieberja je potrdila novico, da je bila v preteklem tednu hospitalizirana zaradi krvnega strdka v možganih. Zdravstvene težave, ki so jo pestile, je opisala podobne tistim ob kapi.

MRI posnetki razkrili morebitne posledice prebolelega covida na naše možgane
09. 03. 2022 08.50
Znanstveniki Univerze v Oxfordu so opravili obsežno študijo, s katero so prišli do spoznanja, da okužba s koronavirusom lahko povzroči spremembe v naših možganih. Analizirali so MRI posnetke pacientov pred in po prebolelem covidu-19 ter ugotovili, da so se bolnikom, ki so preboleli covid-19, nekoliko skrčili možgani. V študiji, ki so jo objavili v znanstveni publikaciji Nature, so zapisali, da so se možgani skrčili predvsem v delu, ki je povezan z vonjem in spominom.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00
Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Znanstveniki prvič posneli dogajanje v možganih v času smrti bolnika
26. 02. 2022 07.00
Se umirajočemu človeku življenje res odvrti kot film? Znanstveniki so morda korak bliže odgovoru, kaj se dogaja z zavestjo človeka, ko umira. Med terapijo so namreč snemali možgansko aktivnost epileptičnega bolnika, ko je ta nenadoma doživel srčno kap in umrl. Naprave pa so še nekaj časa po njegovi klinični smrti zaznavale možgansko aktivnost.

Družina Boba Sageta razkrila, da je igralec umrl zaradi udarca v glavo
10. 02. 2022 08.57
Igralca Boba Sageta, ki je bil najbolj znan po svoji vlogi v seriji Polna hiša, so pred mesecem dni našli mrtvega v njegovi hotelski sobi v Orlandu na Floridi. Njegova družina je v izjavi za javnost razkrila, da je zvezdnik umrl zaradi udarca v glavo. Oblasti so nasilno dejanje izključile, igralec pa ni bil pod vplivom drog ali alkohola.

Zvezdnik filmov Jackass na snemanju zadnjega filma utrpel poškodbo možganov
29. 01. 2022 16.49
Zvezdnik norčavih filmov Jackass, Johnny Knoxville, je razkril, da je na snemanju zadnjega dela franšize, Jackass Forever, utrpel poškodbo možganov. Ta se je zgodila med snemanjem prizora, v katerem je sodeloval bik, ki je Knoxvilla vrgel v zrak, ob padcu pa si je zlomil zapestje in nekaj reber, utrpel pa je tudi pretres možganov, ki je povzročil krvavitev v možganih. To je bilo najverjetneje igralčevo zadnje sodelovanje v franšizi.

Ljudje, ki premlevajo v nedogled, nagnjeni k perfekcionizmu: Vse to je povezano s sramom
22. 01. 2022 08.00
Marsikdo ve, kako je, ko se misli kar ne ustavijo, ko glava nenehno nekaj premleva in si izmišljuje vse mogoče scenarije. Kaj bi bilo, če bi bilo ali kaj bo, če se zgodi to in to. V mislih rešujemo različne potencialne scenarije, a vse ima svoje meje. Kako urediti svoje razmišljanje in predvsem, kako ga omejiti? Kaj sploh je odraz nenehnega razmišljanja? Kako razmišljati manj?

Tudi blago prebolevanje covida-19 lahko pušča poškodbe organov
06. 01. 2022 19.34
Ob bliskovitem širjenju omikrona, ki naj bi povzročal blažji potek covida-19, nemški znanstveniki v največji študiji doslej ugotavljajo, da tudi blago prebolevanje koronavirusne bolezni lahko pušča srednjeročne poškodbe organov. Dokazali so, da vpliva na delovanje srca, pljuč in ledvic, pogosto je povezano tudi z vensko trombozo na nogah, ni pa bilo poslabšanja na možganih. Strokovnjaki zato znova pozivajo, da se je veliko varneje cepiti.

Jokić: Vlatko Čančar se redno prepira s pomočnikom trenerja
03. 01. 2022 21.58
Aktualni MVP lige NBA, Nikola Jokić, je spregovoril o svoji karieri in dogodkih v svojem moštvu Denver Nuggets. Omenil je tudi svojega soigralca Vlatka Čančarja in njegov odnos s pomočnikom trenerja, Ognjenom Stojakovićem, primerjal s svojim v mlajših letih.

Na novoletno noč na urgenci obravnavali vbodno rano in hudo poškodbo s petardami
01. 01. 2022 10.51
Pravijo, da nesreča nikoli ne počiva, kot kaže niti na silvestrski večer ne. Nekateri so morali namreč novoletno noč preživeti na urgenci. Matej Cimerman iz UKC Ljubljana je pojasnil, da je bila sicer za zdravnike novoletna noč bolj mirna kot običajno. V urgentnem centru v Mariboru pa so imeli celo več dela kot pred letom dni.

'Moje stanje se je izboljšalo takrat, ko je Veriga dobrih ljudi prišla v naše življenje'
16. 12. 2021 06.00
Ko te doleti bolezen in nato izgubiš še službo, se začnejo kopičiti dolgovi in znajdeš se v začaranem krogu. Družine, ki jih tepe taka usoda, se največkrat bojijo prositi za pomoč, njihove težave pa se vse bolj poglabljajo. In tu nastopi Veriga dobrih ljudi, saj celostno pomaga tistim, ki pomoč najbolj potrebujejo. Naša novinarka se je pogovarjala z dvema ženskama, ki jima je prav ta projekt pomagal, da sta se njuni družini znova postavili na noge in postali močna člena verige.

Prvi pokal Maradone dobila Boca Juniors
14. 12. 2021 22.27
Nogometni ekipi Barcelone in argentinske Boce Juniors sta danes v Rijadu v Savdski Arabiji odigrali prvo tekmo za pokal Maradone, ki so jo priredili v spomin na lani umrlo argentinsko nogometno legendo. Maradona je v karieri pustil pečat v obeh klubih, na prvi spominski tekmi pa so bili danes po enajstmetrovkah s 4:2 boljši Argentinci.

'Velikokrat se sprašujem, zakaj ravno jaz ob sebi nimam ljubečih staršev'
14. 12. 2021 06.00
"Ko sem sama, me je velikokrat strah, kdo bo moja družina, in se sprašujem, zakaj ravno jaz nimam ob sebi ljubečih staršev," to je izpoved 12-letnega dekleta, katerega zgodba je v teh predprazničnih dneh dodobra pretresla družbena omrežja, a nikakor edina. Zdaj ji iščejo rejniško družino, ker nima sorodnikov, ki bi bili pripravljeni skrbeti zanjo.

Nick Cannon razkril tetovažo v spomin na pokojnega petmesečnega sina Zena
11. 12. 2021 15.57
Komik Nick Cannon se je odločil, da si bo v spomin na pokojnega petmesečnega sina Zena dal narediti novo tetovažo. Le nekaj dni po tem, ko je voditelj pogovorne oddaje sporočil, da je Zen izgubil bitko z rakom, je v oddaji razkril, da si je dal tetovirati angela s sinovo podobo, ki ga bo spremljala do konca življenja.

V Kranju tudi letos pomagajo izbranim družinam, ki so se znašle v stiski
05. 12. 2021 17.24
Decembra v Kranju že tretje leto zapored poteka dobrodelna akcija "V Kranju dobro v srcu mislimo", v kateri bodo z zbranimi prostovoljnimi prispevki pomagali izbranim družinam in posameznikom v stiski. Akcija se je začela v sredo, 1. decembra, in bo trajala vse do 31. decembra 2021 do polnoči. K podpori družin s težkim socialnim bremenom in dobrodelnosti pozivajo vse, ki lahko pomagajo.