mojstra

Podelili Severjeve nagrade

17. 12. 2000 00.00

Na Loškem odru so podelili Severjeve nagrade, ki so jih prejeli: za igralske dosežke v slovenskih poklicnih gledališčih Gregor Bakovič, član SNG Drame iz Ljubljane in Gašper Tič, član Mestnega gledališča ljubljanskega, za študenta dramske igre si nagrado delita Iva Krajnc in Mateja Pucko, študentki dramske igre na AGRFT, za dosežke na ljubiteljskih gledaliških odrih za življenjsko delo pa Jože Sodja, ljubiteljski igralec iz Bohinjske Češnjice.

Za samostojno ustanovo plesne umetnosti

11. 12. 2000 00.00

Nestor slovenskega baleta Pino Mlakar je ob pomoči baletnih plesalcev, prav tako nekdanjih prvakov ljubljanskega Baleta, Janeza Mejača in Vojka Vidmarja v prostorih Slovenskega gledališkega muzeja danes ponovno predstavil svojo zamisel o ustanovitvi stalne samostojne ustanove plesne umetnosti, ki bi imela sedež na njegovi domačiji v Novem mestu. Baletna domačija, na kateri je Mlakar do lani živel s soprogo balerino Pio, je bila razglašena za kulturni spomenik. Pino Mlakar kapitala za zagon takšne ustanove nima, je zapisal tudi v "memorandumu", maja naslovljenemu na novomeškega župana, "verjame pa v slovensko kulturno javnost in njeno pomoč".

Otvoritev razstave Sprehod s Pelikanom

08. 12. 2000 00.00

V Muzeju novejše zgodovine Celje bo danes ob 18. uri otvoritev razstave Sprehod s Pelikanom, ki bo na ogled do 30. decembra. Na razstavi je razstavljeno več kot 300 fotografij, ki so jih številni fotografi posneli ob letošnjem novembrskem Sprehodu s Pelikanom, kot tudi približno sto slik, na katerih je Josip Pelikan, ki je veljal za velikega mojstra fotografije, ujel nekaj utrinkov iz življenja Celjanov. Poleg tega bodo na ogled tudi oblačila, kakršna so na Slovenskem nosili v 20&#64979

Poklon Titu Puenteju

18. 11. 2000 00.00

Kraljica salse Celia Cruz se je nedavno na koncertu v Carnegie Hallu v New Yorku na zelo ganljiv način poklonila spominu na "kralja timpana" Tita Puenteja. Cruzova, oblečena v belo od glave do pet, se je na začetku koncerta spomnila pokojnega mojstra salse Puenteja z besedami: "Nocoj bi morala nastopiti skupaj s Titom."

Našli srednjeveško fresko

11. 11. 2000 00.00

V cerkvi Ara Coeli, eni najstarejših cerkva v Rimu, so med restavracijskimi deli odkrili dele nenavadne freske, naslikane pred več kot 700 leti. Fresko so odkrili, ko so z baročnega oltarja cerkve odstranili poslikavo. Freska prikazuje Marijo z detetom, ob njej pa sta še Janez Krstnik in Sveti Janez Evangelist.

Začetek prireditev ob dnevu reformacije

27. 10. 2000 00.00

Sinoči so se z odprtjem razstave del s tradicionalne likovne kolonije v Pomurju začele letošnje prireditve ob dnevu reformacije, 31. oktobrom. Tokratne, že šeste kolonije, ki je potekala od 30. septembra do 7. oktobra pod organizacijskim vodstvom Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar v Moravskih Toplicah, so se udeležili umetniki Andrej Pavlič, Janez Knez, Sandi Červek, Marjan Gumilar, Branko Simčič, Franc Mesarič in Nikolaj Beer.

Svetovni rekord v branju z visokim glasom

20. 09. 2000 00.00

Švedski igralec Lars-Goeran Carlson je dosegel svetovni rekord v branju z visokim glasom, potem ko je na knjižnem sejmu v Malmoeju 25 ur neprestano bral dela Augusta Strindberga, so sporočili organizatorji sejma. Igralec in režiser Carlson je s povzdignjenim glasom v 25 urah s petminutnimi premori prebral pet del in pol mojstra švedske literature Strindberga. Prejšnji bralni rekord je Carlson potolkel za več kot pol ure. Rekord je prej znašal 24 ur in 24 minut. Po končanem rekordu je rekorder dejal, da ga ni bilo strah, da bi izgubil glas, bal se je le, da bo omagal in zaspal.

Umrl Alec Guinness - mož s sto obrazi

07. 08. 2000 00.00

V bolnišnici v britanskem kraju Midhurst je v soboto zvečer v starosti 86 let umrl filmski in gledališki igralec sir Alec Guinness, poleg Lawrenca Oliviera in Johna Gielunda eden od t.i. treh velikih britanskih igralcev. Leta 1957 je za vlogo v filmu Most na reki Kwai prejel oskarja, leta 1980 pa tudi oskarja za življenjsko delo.

Začetek Poletja v stari Ljubljani

29. 06. 2000 22.30

Poletje v stari Ljubljani se je uradno začelo včeraj ob 21. uri na Pogačarjevem trgu, kjer so nastopili Orkester Slovenske filharmonije, Slovenski komorni zbor in Zbor Consortium musicum. Pod taktirko mojstra Lorisa Voltolinija so izvedli Carmino Burano Carla Orffa. Zborovodja je Mirko Cuderman. Kot solisti so nastopili sopranistka Patrizia Cigna, tenorist Marjan Trček in baritonist Vitomir Marof. Prireditve v okviru Poletja v stari Ljubljani bodo že 15. leto potekale v cerkvah, atrijih, na mostovih, uličicah starega ljubljanskega mestnega jedra. Tudi tokrat so brezplačne. Pripravljajo jih pod okriljem Društva za oživljanje kulturne podobe starega mestnega jedra in v sklopu projekta Imago Sloveniae - Podoba Slovenije, ki ga vodi Primož Lorenz.

V Mariboru se je začel Lent 2000

24. 06. 2000 12.23

V starem mestnem središču na Lentu v Mariboru se je zvečer začel največji poletni festival v državi - Lent 2000. Na festivalu, ki bo trajal do 9. julija, se bo na desetih prireditvenih prostorih zvrstilo več kot 300 predstav, koncertov in drugih prireditev, na katerih bo nastopilo 3500 izvajalcev iz 30 držav. Organizatorji pričakujejo, da si bo vse prireditve na Lentu letos ogledalo blizu pol milijona obiskovalcev.

Likovno-poetična edicija Svit

02. 06. 2000 14.23

Založba Edina je objavila novo knjigo v seriji likovno-poetičnih edicij, v katerih z besedili v desetih jezikih predstavlja uveljavljene slovenske besedne in likovne ustvarjalce. Bibliofilska izdaja tokrat nosi naslov Svit. V njej je reproduciranih ducat grafik mojstra Vladimirja Makuca, ki jih spremlja prav toliko pesmi Iva Svetine. Obenem je pri Edini izšla grafična mapa z dvanajstimi listi Vladimirja Makuca.

Glavni pokrovitelj Festivala Lent je NKBM

01. 06. 2000 20.19

Direktor Narodnega doma v Mariboru Vladimir Rukavina in predsednik uprave Nove Kreditne banke Maribor dr. Jože Glogovšek sta danes podpisala pogodbo, s katero je Nova KBM prevzela generalno pokroviteljstvo nad Festivalom Lent 2000, v okviru katerega se bo od 23. junija do 9. julija na desetih prireditvenih prostorih v starem mestnem jedru od Dravi zvrstilo več kot 300 predstav, koncertov in drugih prireditev, na katerih bo nastopilo 3.500 izvajalcev iz 30 držav.

Retrospektiva Lojzeta Spacala

26. 04. 2000 10.54

Včeraj so v Moderni galeriji postavili na ogled pregledno razstavo leta 1907 v Trstu rojenega umetnika Lojzeta Spacala. Razstavljenih je 100 mojstrovih slik, 150 grafik, osem poslikanih lesenih grafičnih matric, sedem skulptur v lesu, štiri tapiserije in osnutek za tapiserijo. Dela so iz vseh Spacalovih ustvarjalnih obdobij. Po 45 letih je to drugi velik pregled Spacalovega ustvarjanja v istem razstavišču, čeprav je bil Spacal v slovenskem likovnem prostoru prisoten na vseh najpomembnejših nacionalnih in mednarodnih razstavah.

Koprskih deset dni v znamenju knjig

12. 04. 2000 18.45

Program v počastitev dneva slovenske knjige, 23. aprila, se bo v Kopru začel že drevi z literarnim večerom z Bogdanom Novakom v koprskem Domu knjige. Letošnji, že tretji teden, ko se pred koprskimi knjigarnami, na ulicah in trgih začenjajo dnevi slovenske knjige, bodo zaznamovali prikaz starega knjigotiska na rekonstruirani Gutenbergovi preši Manufakture Mojstra Janeza, knjižni bazar, literarni večer s pisateljem Sašo Vugo, predstavitev knjige Dušana Jelinčiča Ljubezen v času samote in dvojezične pesniške zbirke Tomaža Šalamuna Fuoco Verde, Fiore Verde/Zelen ogenj, zelen cvet, ki jo je v italijanščino prevedla Jolka Milič.

Razstava fotografij Janeza Korošina

06. 04. 2000 19.58

V mariborski fotogaleriji Stolp bodo jutri, 7. aprila, odprli razstavo fotografij z naslovom Figura priznanega slovenskega fotografa Janeza Korošina (rojen leta 1935), ki si je s svojim delom že prislužil številna priznanja in nagrade tudi v tujini. Korošin razstavlja fotografije prizorov z ulic in javnih dogodkov, kot so pikniki, proslave in pogrebi, ter pri tem namenja veliko pozornost izpovedni moči fotografij in kompoziciji posnetka. Že prvi večji razstavi avtorja, ki sta bili v Kranju leta 1995 in 1998, sta potrdili, da gre ''za enega osrednjih predstavnikov domačih fotografov zadnjih desetletij,'' poudarjajo v zloženki ob razstavi.

Michelangelova skica na dražbi

31. 03. 2000 16.12

Skica italijanskega renesančnega mojstra Michelangela, ''Študija Kristusovega vstajenja od mrtvih'', bo 4. julija prodana na dražbi v londonski dražbeni hiši Christie's, so sporočili predstavniki te hiše. Skica, izrisana s svinčnikom v črni in rdeči barvi, je bila osnova za marmornato skulpturo, ki jo je leta 1514 naročila rimska cerkev Santa Maria sopra Minerva. Ta skulptura je bila edino Michelangelovo delo v 30-ih letih po poslikavi Sikstinske kapele. Njegova skica je že več kot 50 let v lasti znanega britanskega zbiralca Sir Brinsleyja Forda. Pri Christieju pričakujejo, da jo bodo uspeli prodati za približno 4,5 milijona funtov. Podpredsednik dražbene hiše Christie's, Noel Anneseley je dejal, da je ta skica eden najlepših primerkov, kar so jih imeli na dražbi od druge svetovne vojne, in predstavlja izvrstno moč in tehniko, s katerima je delal slavni renesančni umetnik. Samo peščica Michelangelovih skic je v rokah zasebnih zbiralcev, in ta je popoln primerek, je še dodal.

Razstave Boga Čerina v Nemčiji

22. 03. 2000 10.36

V razstavišču Visoke strokovne šole v mestu Weiden na jugu Nemčije so sinoči odprli samostojno razstavo fotografij mednarodnega mojstra Boga Čerina iz Maribora. Razstavo, na kateri se mariborski umetnik, ki je imel doslej že 37 samostojnih razstav v Sloveniji in tujini, predstavlja z deli iz dveh fotografskih opusov, ki obsegajo pejsaže in akt fotografije, je organiziralo Bavarsko-slovensko društvo iz Münchna.

Mojster akustične kitare danes v Škofji Loki

13. 03. 2000 11.12

Škofjeloškemu študentskemu klubu Rdeča ostriga je uspelo zagotoviti gostovanje velikega mojstra akustične kitare, Belgijca Jacquesa Stotzema; eden najbolj izvirnih in kakovostnih izvajalcev različnih slogov in žanrov glasbe, ki je zrastel iz bluesa, bo nastopil v kapeli škofjeloškega gradu, danes ob 21. uri.

Jacques Stotzem v Škofji Loki

08. 03. 2000 14.06

Škofjeloškemu študentskemu klubu Rdeča ostriga je uspelo zagotoviti gostovanje velikega mojstra akustične kitare, Belgijca Jacquesa Stotzema. Eden najbolj izvirnih in kakovostnih izvajalcev najrazličnejših slogov in žanrov glasbe, ki je zrasel iz bluesa, bo nastopil v kapeli škofjeloškega gradu, v ponedeljek, 13. marca, ob 21. uri.

Slovenska kulinarika in vina v Berlinu

06. 03. 2000 13.57

Vrhunska slovenska kulinarika in vina se bodo od danes štirinajst dni predstavljala v hotelu Berlin v središču Berlina. Berlin bo namreč 10. marca z otvoritvijo turistične borze ITB Berlin za pet dni postal prestolnica svetovne turistične in potovalne industrije. V hotelu Berlin bodo tako od 6. do 19. marca hotelskim in zunanjim gostom nudili izključno slovenske jedi, ki jih bo pripravljala slovenska ekipa pod taktirko kuharskega mojstra Slavka Adamljeta.

Mihalčišin zmagovalec šahovskega turnirja

18. 02. 2000 19.24

Adrian Mihalčišin je zmagovalec mednarodnega šahovskega turnirja na Ptuju. V zadnjem krogu bi se moral pomeriti z Željkom Topalovičem, ki ga ni bilo za šahovnico in z dobljeno točko je le potrdil prvo mesto in 6,5 osvojene točke. Edini, ki bi imel lahko enak izkupiček je bil mariborski velemojster Georg Mohr, ki pa je le remiziral z Domnom Krumpačnikom in pristal na drugem mestu.

Velenje v znamenju jazz glasbe

07. 02. 2000 19.42

Kulturni center Ivana Napotnika pripravlja v sodelovanju z jazz klubom Max ta teden v Velenju jazzovsko delavnico z naslovom Max Club Jazz Clinic. Sklepni koncert jazzovske delavnice bo v petek, 11. februarja, v Veliki dvorani velenjskega hotela Paka.

Tin Hat Trio navdušuje

07. 02. 2000 13.33

Z nenavadno mešanico evropske folklore, latinskoameriškega tanga in ameriškega jazza trenutno navdušuje Tin Hat Trio Amerika. Njihov prvi album Memory Is An Elephant je ''glas drugačne mlade Amerike,'' je zapisal ugleden časnik The New Yorker. Album zveni v stilu mojstra tanga Astorja Piazolle, jazzista Theloniousa Monga ter klasičnih zvokov a la Igor Stravinsky, hkrati pa tako zelo samosvoje. Takšne mešanice doslej ni bilo slišati - še bolje - pravo veselje jo je poslušati, je o stilu trojice iz San Francisca zapisal New York Daily News. Toma Waitsa so trije glasbeniki z violino, akustično kitaro in kromatično harmoniko tako zelo navdušili, da namerava z njimi brezpogojno posneti album.

Čerin razstavlja v Freisingu

16. 01. 2000 12.13

V Freisingu blizu Muenchna je na ogled razstava fotografij mariborskega fotografskega mojstra Boga Čerina. Pregledno razstavo Čerinovih slik, ki jo je konec tedna odprl generalni konzul Republike Slovenije v Nemčiji Fedor Gregorič, je pripravilo bavarsko-slovensko društvo.

V Atenah razstava del El Greca

19. 10. 1999 14.26

V atenski pinakoteki so te dni odprli eno najpomembnejših razstav del španskega slikarja El Greca (1541-1614). Na razstavi z naslovom El Greco - identiteta in metamorfoza, ki bo odprta do 17. januarja, je na ogled 72 del tega mojstra iz Toleda, ki je kariero začel na Kreti in jo nadaljeval v Italiji, preden se je uveljavil v Španiji. Razstavo so pred tem postavili že v Madridu in Rimu.

Simpozij ob 150. obletnici smrti Frederica Chopina

11. 10. 1999 16.47

Na Dunaju se bo 15. oktobra začel tridnevni simpozij ob 150. obletnici smrti slavnega skladatelja Frederica Chopina z naslovom Frederic Chopin - človek - umetnik - Evropejec. Vrhunec simpozija bo koncert Paula Baduer-Skode ter nastop avtrijsko-poljske jazzovske skupine pod vodstvom Kube Stankiewicza. Chopin velja za mojstra romantične, nacionalno občutene klavirske glasbe.

Razstava Jože Plečnik in graditev prestolnice

03. 10. 1999 10.40

V razstavni galeriji Arhitekturne šole londonskega Združenja arhitektov (AA) bodo ob pomoči veleposlaništva Republike Slovenije v Londonu, Arhitekturnega muzeja Ljubljana in ustanove Visiting Arts jutri odprli razstavo z naslovom Jože Plečnik in graditev prestolnice. Na ogled bo do konca prihodnjega meseca. To bo še ena v nizu številnih obsežnih predstavitev Plečnikovega opusa v evropskih prestolnicah.

V Londonu razstava o Jožetu Plečniku

29. 09. 1999 14.55

Arhitekturna šola londonskega Združenja arhitektov (AA), ki jo vodi Mohsen Mostafavi, je ob pomoči veleposlaništva Republike Slovenije v Londonu, Arhitekturnega muzeja Ljubljana in ustanove Visiting Arts v svoji razstavni galeriji na trgu Bedford pripravila razstavo z naslovom <i>Jože Plečnik in graditev prestolnice</i>. Slovesno jo bodo odprli v ponedeljek, 4. oktobra, na ogled pa bo do konca prihodnjega meseca. To bo še ena v nizu številnih obsežnih predstavitev Plečnikovega opusa v evropskih prestolnicah.

Simfoniki RTV na Kogojevih dnevih

24. 09. 1999 15.20

Drevišnji abonmajski koncert simofoničnega orkestra RTV Slovenija pod dirigentskim vodstvom mojstra Antona Nanuta v Cankarjevem domu v Ljubljani je tudi del programa mednarodnega festivala sodobne glasbe Kogojevi dnevi, ki od 28. avgusta do 8. oktobra sicer poteka v Kanalu ob Soči. Kogojevi dnevi se bodo prihodnji petek, 1. oktobra, nadaljevali v Kanalu ob Soči s koncertom Slovenskega okteta, končali pa teden dni kasneje, 8. oktobra, z nastopom Tria Luwigana na istem prizorišču, v cerkvi sv. Marije Vnebovzete.

Filmi Aleksandra Sokurova v Kinoteki

23. 09. 1999 13.09

V sklopu retrospektive Nedokončane pesmi - ''kontroverzne'' umetnine povojnega ruskega filma, ki od 16. septembra poteka v Slovenski kinoteki, ter t. i. dneva za dokumentarec bo danes na sporedu prvi del prve slovenske predstavitve Aleksandra Sokurova, enkratnega mojstra filmske govorice in še posebej filmske podobe.