mojstra

Beneški festival

14. 08. 1999 10.58

Med 18 filmi, ki se bodo na letošnjem beneškem festivalu potegovali za zlatega leva, bo tudi kitajski film Sedemnajst let režiserja Zhang Yuana. Gre za prvi film, ki so ga posneli v notranjosti kakega kitajskega zapora. Zhang Yuan, čigar filmov v njegovi domovini ne predvajajo, se sicer rad spoprijema s temami o ljudeh na robu družbe. Film Mama iz leta 1991 tako prikazuje neprilagojeno otroštvo, Pekinške barabe iz leta 1992 kriminalno mladost, Vzhodna palača, zahodna palača izpred dveh let pa govori o homoseksualnosti. Letošnja beneška Mostra po sicer posvečena spominu na nedavno preminulega japonskega režiserja Akira Kurosawo in stoletnici rojstva mojstra srhljivk Alfreda Hitchocka. Nagrado za življenjsko delo bo prejel ameriški igralec in režiser Jerry Lewis.

Sto let od rojstva Alfreda Hitchcocka

13. 08. 1999 17.39

Danes mineva sto let od rojstva mojstra filmskih srhljivk Alfreda Josepha Hitchcocka. Britanski filmski režiser, ki je večino svojih mojstrovin posnel v Hollywoodu, se je rodil v Londonu, umrl pa je 28. aprila 1980 v Los Angelesu. Ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti, ki vsako leto podeljuje prestižne nagrade Oskar, bo drevi v Los Angelesu pripravila spominsko slovesnost. Obletnice se bodo spomnili še marsikje drugje, tudi v New Yorku, kjer je filmski studio Universal nedavno v spomin na režiserja postavil njegov doprsni kip.

100 let rojstva mojstra grozljivk

13. 08. 1999 09.38

V svetu filmske umetnosti danes praznujejo stoletnico rojstva mojstra srhljivk Alfreda Hitchcocka. V Londonu, kjer se je slavni režiser rodil, so odkrili spominsko ploščo na hiši, kjer je živel pred odhodom v Hollywood, kip so mu postavili tudi v New Yorku, v Los Angelesu pa se ga bodo spomnili na slavnostni akademiji.

Sto let od rojstva Alfreda Hitchcocka

11. 08. 1999 16.00

V petek, 13. avgusta, bo minilo sto let od rojstva mojstra filmskih srhljivk Alfreda Josepha Hitchcocka. Britanski filmski režiser, ki je večino svojih mojstrovin posnel v Hollywoodu, se je rodil v Londonu, ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti, ki vsako leto podeljuje prestižne nagrade oskar, pa bo v Los Angelesu pripravila spominsko slovesnost. Obletnice se bodo spomnili še marsikje drugje, med drugim tudi v New Yorku, kjer je filmski studio Universal nedavno v spomin na režiserja postavil njegov doprsni kip.

Sto let od rojstva Alfreda Hitchcocka

11. 08. 1999 14.03

V petek, 13. avgusta, bo minilo sto let od rojstva mojstra filmskih srhljivk Alfreda Josepha Hitchcocka. Britanski filmski režiser, ki je večino svojih mojstrovin posnel v Hollywoodu, se je rodil v Londonu, ameriška Akademija filmskih umetnosti in znanosti, ki vsako leto podeljuje prestižne nagrade oskar, pa bo v Los Angelesu pripravila spominsko slovesnost. Obletnice se bodo spomnili še marsikje drugje, med drugim tudi v New Yorku, kjer je filmski studio Universal nedavno v spomin na režiserja postavil njegov doprsni kip.

Stoletnica rojstva Hitchcocka

01. 08. 1999 13.27

V Hollywoodu so ob 100. obletnici rojstva Alfreda Hitchcocka odkrili doprsni bronasti kip mojstra srhljivk. Slovesnosti se je udeležila tudi igralka Tippi Hedren, ki je odigrala glavno vlogo v Ptičih. Predstavniki Universal Studios so v spomin na Hitchcockovo klasiko iz leta 1963 spustili udomačenega krokarja, ki je med slovesnostjo pristal na kipu. Alfred Hitchcock se je rodil 13. avgusta leta 1899.

Zmagi Sermeka, Mohra in Kukovice

25. 06. 1999 21.55

V prvem krogu mednarodnega šahovskega turnirja v Ljubljani - nastopa 124 tekmovalcev iz 12 držav - so vsi velemojstri zmagali. Med njimi tudi Dražen Sermek in Georg Mohr. Prvi je bil boljši od Homana, drugi pa je premagal Bratoviča. Za največje presenečenje pa je poskrbel 15-letni Mariborčan Kukovica, ki je premagal mednarodnega mojstra Hrvata Ferčeca.

Umrl italijanski avtor Soldati, mojster psihoanalize

21. 06. 1999 12.30

Italijanski pisatelj in filmski režiser Mario Soldati, ki je veljal za mojstra literarne psihoanalize, je v soboto v starosti 92 let umrl v svoji vili ob ligurski obali v bližini La Spezie, je v nedeljo poročala italijanska televizija. Pisatelj, ki so mu kritiki izražali priznanje zaradi njegovega izrazitega zanimanja in občutka za moralne konflikte, je širši javnosti postal znan leta 1935 s knjigo spominov na bivanje v ZDA z naslovom America primo amore; avtor je z dveletno štipendijo študiral v New Yorku in prepotoval skoraj vso državo. V štiridesetih letih je objavil knjige Resnica o primeru Motta, Jezuitski prijatelj in Beg po Italiji. Svoje razkošno življenje in legendarno garderobo si je Soldati financiral s sodelovanjem pri več kot 30 filmih. Med drugim je sodeloval pri režiji monumentalnih del, kot sta Ben Hur ter Vojna in mir. Poleg tega je pisal televizijske serije, ukvarjal pa se je tudi s kriminalkami. Literarni sloves mu je leta 1954 prinesel roman Pisma s Caprija, za katerega je prejel ugledno italijansko nagrado Premio Strega. V knjigi Izpoved, ki je izšla leta 1955, je prikazal notranjo krizo mladega jezuita. Tudi Soldati, rojen 17. novembra 1906 v Torinu, je v rojstnem mestu obiskoval jezuitsko šolo. Kasneje je avtor, ki ga je povezovalo dolgoletno prijateljstvo z Grahamom Greenom, v Torinu in Rimu študiral filozofijo in umetnostno zgodovino.

Vila prvega srečanja Mussolinija in Hitlerja znova odprta za javnost

16. 06. 1999 08.30

V italijanskem mestecu blizu Padove so po obnovi, ki je trajala deset let, za javnost odprli Vilo Pisano, kjer sta se leta 1934 prvič srečala Benito Mussolini in Adolf Hitler. V Vili Pisano iz 18. stoletja se nahajajo slike beneškega mojstra Tiepola. Vila je zgodovinsko pomembna, ker sta v njej italijanski in nemški diktator podpisala pogodbo o zavezništvu.

Četrti najstarejši festival jazza v Evropi ima 40 let

10. 06. 1999 15.27

Ljubljana bo od 1. do 3. julija mesto jazza. Na 40. festivalu jazza v Križankah se bodo predstavili domači in tuji jazz glasbeniki, kot zvezdo letošnjega festivala pa je njegov selektor Tone Janša na današnji predstavitvi v Cankarjevem domu označil 59-letnega mojstra Herbieja Hancocka.

V Mariboru baleta na glasbo Čajkovskega in Ščedrina

21. 05. 1999 10.51

Plesalci baleta SNG Maribor so pripravili sodobni koreografiji baleta Francesca da Rimini na glasbo Petra I. Čajkovskega ter Ščedrinov balet Carmen po sloviti suiti Georgesa Bizeta. Premiera obeh baletov bo drevi ob 19.30 v veliki dvorani mariborskega gledališča.

Odprtje razstave ABC Černigoj v Trstu

19. 05. 1999 21.29

Popoldne so v razstavnem paviljonu Arac v Ljudskem vrtu Muzio de Tommasini v Trstu odprli razstavo z naslovom ABC Černigoj - Učenci po sledovih mojstra. Oblikovali so jo dijaki dveh mestnih nižjih srednjih šol, šole Divisione Julia - podružnica Codermatz z italijanskim in šole Sv. Ciril in Metod s slovenskim učnim jezikom. Dijaki so prispevali vrsto risb v različnih tehnikah, ki pa so bile vse izdelane po navdihu iz Černigojevih del. V prostorih paviljona so razstavljene tudi knjige s Černigojevimi ilustracijami, obiskovalec pa si lahko ogleda tudi izvirne lesene intarzije, last šole Cirila in Metoda, ter portret Avgusta Černigoja, delo tržaškega skladatelja Fabia Niedera.

Na dražbi v Milanu tudi dela Mongiardina

26. 04. 1999 19.20

Na dražbi kakih 500 predmetov preminulega italijanskega arhitekta Renza Mongiardina so kot najdražjo prodali sliko neapeljskega slikarja Federica Maldarellija iz leta 1837. Sliko so prodali za 54.000 dolarjev. Med razstavljenimi predmeti so bili med drugim tudi številni kipi iz marmorja iz 17. in 18. stoletja, zbirka akvarelov ter šest stolov iz 18. stoletja. Vendar pa najviše ocenjenega predmeta na dražbi, slike enega od učencev šole nizozemskega mojstra Van Dycka niso prodali. Sliko so ocenili med 137.000 in 165.000 dolarji. Ugledni italijanski arhitekt in notranji opremljevalec Mongiardino je v starosti 81 let umrl lani. Med drugim je opremil dvorce družine Rothscild, Giannija Agnellija in Giannija Versaceja, bil pa je tudi scenograf v Zefirellijevih filmih Ukročena trmoglavka in Romeo in Julija.

Pisma slikarja Moneta soprogi maja na dražbi

13. 04. 1999 11.49

Sveženj 17 pisem francoskega mojstra impresionizma Clauda Moneta njegovi drugi soprogi Alice bodo 10. maja na prodaj na dražbi newyorške hiše Sotheby's. Ob pismih zakoncev Monet iz obdobja med letoma 1895 in 1901 bo mogoče kupiti tudi nekaj pisem slikarja Paula Signaca Monetovim. Predvidevajo, da bodo za skupno 25 pisem iztržili med 20.000 in 30.000 dolarjev. Eden največjih dogodkov v New Yorku spomladi pa bo prodaja dela zbirke nekdanjega veleposlanika in človekoljuba Johna Hayja Whitneyja in njegove soproge Betsey. Od 22. aprila bo na prodaj kakih 1500 kosov pohištva, knjig, okrasnih predmetov in slik v vrednosti skoraj 75 milijonov dolarjev.

V Mantovi odprli razstavo Raffaelovih del

21. 03. 1999 13.43

V palači Te v Mantovi na severu Italije so odprli razstavo Raffaelovih del, na kateri bo na ogled več kot 300 umetnin tega renesančnega mojstra. Umetnostni kritiki razstavo ocenjujejo kot veliki dogodek letošnje pomladi. Že pred odprtjem je na začetek razstave čakalo 35.000 prijav za ogled.

Narodna galerija: razstava restavriranih srednjeveških umetnin

05. 03. 1999 08.05

V Narodni galeriji v Ljubljani so sinoči odprli razstavo dveh originalnih restavriranih srednjeveških umetnin, Križanega iz krstilnice župnijske cerkve sv. Jurija v Piranu iz 14. stoletja in dvostransko poslikanega gotskega krilnega Ptujskega oltarja Konrada Laiba iz 15. stoletja, ter dokumentarni material, ki ponazarja potek večletnih restavratorskih del. Razstavo je v novem krilu galerije odprl prof. dr. Janez Hoefler.

Feng shui pripomore k blagostanju in sreči

21. 02. 1999 08.44

Helen Weinstein ni mogla razumeti, zakaj ji v desetih mesecih ni uspelo prodati svojega enosobnega stanovanja, četudi je to bila luksuzna garsonjera s pogledom na East River, ki jo je sama uredila. Helen je poiskala pomoč R.D. China, mojstra feng shuija, ki ji je predlagal, naj premakne nekaj stolov, doda ogledalo in naredi še nekaj manjših sprememb. Stanovanje je nato prodala v enem tednu. Feng shui, kar pomeni ''veter in voda'', je tradicionalna kitajska veščina upravljanja s srečo in sicer z izgradnjo hiš ter razporeditvijo opreme v prostoru v skladu z naravo. Pomembno je takorekoč vse: od vhodnih vrat, kjer vstopa ''chi'' - življenjska sila, do kopalnice, kjer chi izstopa. Sicer zelo razširjen v Aziji postaja feng shui vse bolj priljubljen tudi v ZDA kot novodobni način, kako doseči blagostanje in srečo. Znanstvena razlaga za to kitajsko veščino je zelo šibka, zato je eno od ključnih vprašanj, ki se zastavlja, kako to življenjsko silo izmeriti? In zakaj doslej tega še nihče ni storil? To se sprašuje tudi upokojeni psihiater v Allentownu Steven Barrett, ki se je specializiral za razkrivanje mitov o zdravju. ''Obstaja logična povezava,'' trdi Chin. ''Bolje kot se počutite, bolj zdravi ste. Če ste zdravi, lahko več delate, zaslužite več denarja in izboljšate svoje zasebno življenje.''

Maradona bi snemal film in treniral kuvajtske nogometaše

15. 02. 1999 17.07

Nekdanji argentinski nogometni zvezdnik Diego Maradona razmišlja o najnovejši ponudbi trenerskega mesta v kuvajtski nogometni reprezentanci.

Velika retrospektiva Dufyja v Franciji in Španiji

01. 02. 1999 12.27

V umetnostnem muzeju v francoskem Lyonu bodo v sredo odprli veliko retrospektivo del francoskega slikarja Raula Dufyja, katere namen je prikazati raznolikost in bogastvo delno še nepoznanega umetnikovega ustvarjanja. Razstavo bodo nato preselili v Piccassov muzej v Barcelono, kjer bo na ogled od 29. aprila do 11. julija.

200.000 obiskovalcev razstave Gauguinovih del v Berlinu

22. 01. 1999 14.06

Razstavo z naslovom Gauguin - izgubljeni paradiž, ki je na ogled v berlinski Novi narodni galeriji, si je doslej ogledalo 200.000 ljudi. Razstavo, ki se je odprla oktobra, so vnovič podaljšali, tako da si jo bo moč ogledati do 24. januarja. Od 21. januarja naprej bo galerija za obiskovalce odprta do polnoči. Na ogled je 48 slik in plastik ter lesorezi francoskega mojstra, ki so nastajali v Bretanji, na Tahitiju in na Markeških otokih.

Rekordno zanimanje za Monetovo razstavo

03. 01. 1999 09.42

Za razstavo slik francoskega slikarja Clauda Moneta, ki bo po 23. januarju na ogled v londonski Royal Academy, so ljubitelji slikarstva že v predprodaji pokupili skoraj 100.000 vstopnic. Po poročanju britanskih časnikov je razstava z naslovom Monet v 20. stoletju pritegnila ljubitelje umetnosti iz vseh delov države, pa tudi iz tujine, še zlasti iz Havajev in Hong Konga. Sicer pa bo na razstavi francoskega mojstra impresionizma na ogled skupno 84 slik.

Izšla monografija o nesreči Nejca Zaplotnika

22. 09. 1998 14.26

Pri založbi Kmečki glas je izšla monografija Pot k očetu - Po sledeh Nejca Zaplotnika na Himalajo, ki se je leta 1983 smrtno ponesrečil pri vzponu na himalajski osemtisočak Manaslu.

Pot k očetu pri založbi Kmečki glas

17. 09. 1998 16.48

Pri založbi Kmečki glas je izšla monografija Pot k očetu - Po sledeh Nejca Zaplotnika na Himalajo.

Gauguinove umetnine na ogled do polnoči

11. 09. 1998 13.00

Razstava z naslovom ''Paul Gauguin - izgubljeni paradiž'' v nemškem muzeju v Essnu pričakuje ta konec tedna 200 tisočega obiskovalca. Na dober odziv je zlasti pri mladih naletela možnost, da si lahko ob petkih razstavo ogledajo kar do polnoči, menijo v Essnu. Zato so se odločili, da do izteka razstave, 18. oktobra, tudi ob sobotah uvedejo t.i. muzejsko noč do polnoči. Doslej so avtorji razstave pripravili okoli 2400 vodstev po razstavi umetniških del tega francoskega mojstra poznega impresionizma.

Slika v kleti irske narodne galerije je vendarle Rembrandtova

03. 09. 1998 07.58

V kleti irske narodne galerije je bila glede na sedanje ugotovitve kar 30 let shranjena originalna Rembrandtova slika. Delo z naslovom Starčeva glava so umetnostni zgodovinarji sredi šestdesetih let zavrgli, češ da gre za kopijo. Kot je zdaj sporočil muzej, pa so izsledki testov pokazali, da se pod plastjo prahu in barve vendarle skriva delo nizozemskega umetnika. Konservator Andrew O'Connors je ugotovil, da se poteze čopiča na sliki, ki je nastala leta 1650, ujemajo s potezami nizozemskega mojstra. Tudi vodja raziskovalnega projekta Rembrandt v Amsterdamu Eernst van de Wetering je ocenil, da slika, ki je v muzeju sicer že od leta 1871, ni ponaredek.

Starec s turbanom je delo Rembrandta, trdijo strokovnjaki

28. 08. 1998 14.09

Slika znanega nizozemskega slikarja Rembrandta Starec s turbanom iz leta 1627, v avtentičnost katere so pogosto podvomili, je dejansko delo tega mojstra iz 17. stoletja, je v Amsterdamu potrdila skupina strokovnjakov. Član strokovne komisije ''Preiskovalni projekt o Rembrandtu'', profesor Ernst van de Wetering je povedal, da avtentičnost dokazuje tako stil kot podpis s kratico RHL takrat 21-letnega Rembrandta, ki je v mladosti podpis velikokrat spreminjal. Slika Starec s turbanom je iz javnosti ''izginila'' leta 1956, potem ko so jo prodali na newyorški dražbi, znova pa se je pojavila leta 1995 v neki amsterdamski galeriji, za katero jo je kupil anonimni darovalec. Slednji je sliko nato leta 1996 predal omenjeni strokovni komisiji, da ugotovi njeno avtentičnost. Profesor Van de Wetering je še sporočil, da bo slika, ki je bila le redko razstavljena, na ogled od 6. do 17. oktobra na veliki razstavi z naslovom Pan Amsterdam v amsterdamski razstavni palači.

V Moskvi se začenja obsežen festival japonske kulture

28. 08. 1998 14.08

V ruski prestolnici se bo 31. avgusta z razstavo japonskih grafik začel festival japonske kulture '98, ki bo potekal do januarja prihodnjega leta. Razstava 165 edinstvenih grafik iz 18. in 19. stoletja, imenovanih ukie-e, z upodobitvami japonskih otrok tistega časa in njihovih iger, bo na ogled v orientalnem muzeju. Na festivalu bo Japonska predstavila tudi dosežke s področja gledališča, filma, glasbe in literature, ki so tesno povezani z japonsko tradicijo. Septembra bo nov japonski simfonični orkester v Moskvi izvedel koncert pod vodstvom znanih dirigentov kot sta Seiži Ozava in Mstislav Rostopovič. Na sporedu bo tudi opera Juzuru Ikume Dana in koncerti japonske tradicionalne glasbe. Ljubitelji cvetlic se bodo razveselili razstave ikeban, otroci pa animiranih filmov japonskega mojstra animiranih filmov Osamuja Tezuke.

Po dveh letih našli ukradene Gracije Antonia Canove

20. 08. 1998 13.46

Karabinjerji v Lombardiji so po dveh letih iskanja našli sliko Gracije Antonia Canove, ukradeno iz muzeja v umetnikovem rojstnem mestu Possagno pri Trevizu na severovzhodu Italije, so sporočili iz Fondacije Canova. Umetnino mojstra neoklasicističnega kiparstva Antonia Canove (1757-1822) Le Grazie, naslikano leta 1799 in ocenjeno na kakih 500 milijonov lir (287.700 dolarjev), so v noči s 16. na 17. avgust 1996 ukradli neznanci in zbežali. Zanjo so zahtevali 600 milijonov lir odkupnine, ki pa je po besedah policistov niso nikoli prejeli.

Zadnji koncert Glasbenega poletja v Bohinju

11. 08. 1998 08.39

Na Glasbenem poletju v Bohinju bo jutri, 12. avgusta, peti in obenem zadnji koncert, ko bosta v cerkvi sv. Martina v Srednji vasi nad Bohinjem štiri Bachove sonate za violino in čembalo zaigrala slovenski violinist Primož Novšak in britanski čembalist Peter Solomon.

Krilov zmagovalec prvega violinskega tekmovanja

27. 04. 1998 10.10

Ruski violinist Sergej Krilov je zmagovalec prvega mednarodnega violinskega tekmovanja v Cremoni, so sporočili organizatorji tekmovanja v tem rojstnem kraju znanih izdelovalcev violin Stradivari.