morejo

Grški popi želijo bolj seksi oblačila

06. 10. 1998 08.27

''Sindikat'' grških pravoslavnih popov je pozval na reformo oblačenja za svoje, člane, ker meni, da obvezno nošenje sutane odvrača številne kandidate za verski poklic.

Ali Pliva kupuje Lek?

03. 10. 1998 10.36

V londonskih borznih kuluarjih se že nekaj časa govori, da naj bi hrvaška Pliva preko tujih borznih hiš na veliko kupovala delnice ljubljanskega Leka. To naj bi se dogajalo že približno mesec dni, kar je za Delo potrdil tudi predsednik uprave Leka Andro Ocvirk.

Britanci in Švedi ne morejo spati

13. 09. 1998 09.26

Dve tretjini Britancev in tri četrtine Švedov trpi zaradi nespečnosti, ki je najpogosteje posledica skrbi in stresa. Po ugotovitvah raziskave, ki jo je izvedla znanstvena skupina Rhone Poulenc, potekala pa je tudi v Belgiji, Nemčiji in na Irskim, za nespečnostjo trpijo predvsem ženske, glavni vzroki pa so zdravstvene težave in nesoglasja v medčloveških odnosih.

ZDA vračajo udarec

21. 08. 1998 10.36

Združene države Amerike so sinoči izvedele zračne napade na šest krajev ''najpomembnejšega središča za usposabljanje'' islamskih teroristov v Afganistanu, 120 kilometrov južno od prestolnice Kabul blizu meje s Pakistanom, in na farmacevtsko tovarno v sudanski prestolnici Kartum, v kateri naj bi izdelovali kemično orožje.

Zakon o obnovi Posočja na ustavnem sodišču

12. 08. 1998 12.59

Skupina petih državljanov, s prvopodpisanim Borisom Tomašičem, sicer svetovalcem poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), je danes na ustavno sodišče vložila pobudo za oceno ustavnosti 6. člena zakona o popotresni obnovi in spodbujanju razvoja v Posočju, s katerim je določena višina odmere in plačevanje posebnega prispevka za popotresno obnovo Posočja.

Beograd zavrnil vzpostavitev diplomatskih odnosov z BiH

11. 08. 1998 13.17

ZR Jugoslavija je zavrnila možnost vzpostavitve diplomatskih odnosov z Bosno in Hercegovino (BiH) in izmenjavo veleposlanikov, je izjavil minister za zunanje zadeve BiH Jadranko Prlić.

Na zakonodajno obravnavo čakata dve noveli zakona o lokalnih volitvah

10. 08. 1998 15.59

V parlamentarnem postopku na obravnavo čakata dve zakonski noveli, ki zadevata lokalne volitve.

Lausanne: Pritožba zaradi zamrznitve računa Fondacije za Kosovo

07. 08. 1998 15.10

V Švici živeči kosovski Albanci na vrhovnem sodišču v Lausanni tožijo oblasti zaradi zamrznitve več kot pet milijonov dolarjev, namenjenih človekoljubni pomoči prebivalstvu na Kosovu, so danes sporočili predstavniki druge največje skupnosti kosovskih Albancev v tujini.

Japonska vlada pripravila zakonska osnutka o nelikvidnih bankah

05. 08. 1998 13.16

Japonska vlada je na današnji seji sprejela osnutka dveh zakonov, ki naj bi pripomogla k rešitvi velike nelikvidnosti številnih poslovnih bank. Predloga bo še ta teden dobil v obravnavo parlament.

Združeni narodi po ocenah Indije ne morejo rešiti spora o Kašmirju

14. 07. 1998 15.52

Indijski obrambni minister George Fernandes je v današnjem pogovoru z novinarji ocenil, da spora o Kašmirju, ki zadnjih 50 let razdvaja Indijo in Pakistan in je ponovno postal središče pozornosti po nedavnih indijskih in pakistanskih jedrskih poskusih, ne morejo rešiti Združeni narodi.

Tony Blair pozval k miru v Ulstru

10. 07. 1998 16.37

Britanski premier Tony Blair je danes pozval k miru na Severnem Irskem, kjer pričakujejo zelo napet konec tedna. Blair je v pogovoru za BBC dejal, da upa, da bodo vsi spoznali, da ne morejo dopustiti, da mirovni proces, ki so ga ljudje potrdili na referendumu in na volitvah v novo skupščino, postane talec kakršnihkoli skrajnežev.

Newyorški bogataš podaril milijon dolarjev potrebnim viagre

11. 06. 1998 09.16

Alan Greenberg, ki si je s trgovanjem na Wall Streetu ustvaril bogastvo, se je odločil del tega razdeliti posebnim "revežem". New York Times je objavil novico, da bo Greenberg bolnišnicam nakazal milijon dolarjev namenskih sredstev za ljudi, ki imajo težave s potenco in si ne morejo privoščiti razvpite tabletke viagre, za katero je v ZDA treba odšteti od 8 do 10 ameriških dolarjev.

EU močno podpira ustanovitev stalnega mednarodnega sodišča

13. 05. 1998 10.07

Evropska komisija bo za ustanovitev stalnega Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) namenila 390.000 ekujev. Denar bo dobila nevladna organizacija Ni miru brez pravice, ki si prizadeva, da bi Združeni narodi sprejeli ustrezno mednarodno pogodbo o ustanovitvi ICC.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU

29. 04. 1998 10.50

Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.

Žalovanje prek interneta

07. 04. 1998 07.51

Sorodniki, ki želijo počastiti spomin na preminule, pa ne morejo obiskati njihovih grobov, lahko na Tajvanu sedaj žalujejo prek interneta. V ta namen so na internetu odprli stran, kjer objavljajo slike in podatke pokojnikov, njihovi sorodniki pa jim lahko pošljejo sporočila. Omenjeno stran so za žalovalce odprli pred začetkom "čiščenja grobov", dnevom, ko ljudje po tradiciji čistijo grobove pokojnikov in nanje prinašajo hrano in cvetje. Tajvanske oblasti so sporočile, da so bili pred tem pomembnim praznikom vlaki in letala, ki letijo na domači progi, popolnoma zasedeni, prav tako pa je prišlo do zastojev na cestah, ki vodijo do pokopališč.

Demaci za konfederacijo s Srbijo in Črno goro

06. 04. 1998 08.13

Predsednik Parlamentarne stranke Kosova Adem Demaci se je včeraj izrekel za konfederacijo s Srbijo in Črno goro.

Blair zaprl 2. azijsko-evropski vrh

05. 04. 1998 10.52

Britanski zunanji minister Tony Blair je danes v Londonu zaprl drugo azijsko-evropsko vrhunsko srečanje članic Evropske unije in desetih azijskih držav. V sklepnem govoru je izrazil vero udeležencev v sposobnost azijskih držav, da bodo premagale gospodarsko krizo.

Netanjahu zanika neuspeh ameriške diplomatske misije

31. 03. 1998 10.45

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes zanikal neuspeh najnovejše diplomatske misije ameriškega posredika Denisa Rossa, ki se je v ponedeljek končala brez kakršnegakoli napredka.

V Španiji enakopravno pri določanju vrstnega reda imen

26. 03. 1998 09.52

V Španiji naj bi pri določanju družinskega imena v prihodnje med moškimi in ženskami vladala enakopravnost. To pomeni, da bodo starši odločali o tem, ali bo njihov otrok na prvem mestu nosil očetov ali mamin priimek. Poslanci vseh strank v parlamentu so predlog zakona o imenih sprejeli skoraj enoglasno. Do sedaj je v Španiji priimek očeta avtomatsko stal na prvem mestu, materin pa na drugem. Španski otroci so lahko šele s polnoletnostjo sami odločali o vrstnem redu njihovih priimkov in ga tudi po želji spreminjali. Nerazrešeno je ostalo vprašanje, kaj storiti, če se starši ne morejo zediniti o vrstnem redu priimkov.

Windows Terminal Server v drugi preizkusni različici

25. 03. 1998 09.41

Kot je sporočil Microsoft, je izšla druga preizkusna različica strežnika Windows Terminal Server. Ta novi član družine operacijskih sistemov Windows omogoča uporabnikom računalniških terminalov, ki sicer ne morejo uporabljati Windows, delo v tem okolju in uporabo aplikacij na osnovi Windows. Nova različica Terminal Serverja je zanesljivejša in robustnejša, premore izboljšani protokol RDP (remote desktop protokol), bolje izkorišča pasovno širino omrežja in ima izboljšana orodja za zaščito in upravljanje. Druga preizkusna različica podpira tudi terminale z operacijskim sistemom Windows CE. Podporo za Windows Terminal Server so že napovedali številni izdelovalci strojne in programske opreme. Končna različica strežnika Windows Terminal Server za Windows NT Server 4.0 bo predvidoma izšla še v prvi polovici tega leta. Cena še ni znana.

SEG: Ohranimo gozdove, enega zadnjih ostankov naše narave, ter strokovno delo z njimi

18. 03. 1998 16.13

Slovensko ekološko gibanje (SEG) je v današnjem sporočilu za javnost javno pozvalo k ustavitvi škodljivih usmeritev uradne državne politike na področju razvoja slovenskih gozdov in dela z njimi. Posledice uničenja narave ne poznajo meja. Zato so v zadnjih letih, ko je postalo očitno, da prvine oziroma dobrine narave niso neuničljive, prizadevanja za njeno ohranitev zajela ves svet. Kar po vrsti se podpisujejo mednarodne konvencije za zaščito posameznih delov narave. Tudi Slovenija se rada pohvali, da jih podpisuje. Vendar, ali ima tudi resen namen ravnati skladno z njimi, se sprašuje SEG in ugotavlja, da so napovedi na področju dela z gozdovi slabe. V sledenju temeljne premise razvitega sveta, da učinkovit razvoj omogoča le zasebna lastnina, smo tudi v Sloveniji pri zastavitvi novih razvojnih usmeritev to premiso vzeli kot eno od izhodiščnih. Lastninjenje nekdanjega družbenega premoženja, ki je bilo od vseh ali od nikogar, ter bolj ali manj posrečena poprava krivic, ki so jih pred pol stoletja povzročile različne oblike nacionalizacij, zato že vse od osamosvojitve pomenijo prioritetno nalogo razvojnih prizadevanj v Sloveniji. Brez rešenih lastninskih vprašanj in brez tega, da se nameni lastnini vso veljavo, menda ne bo ne razvoja in ne miru v tej deželi. Vendar pa predstavniki SEG ne morejo mimo ugotovitve, da pomeni prizadevanje "do konca rešiti lastninsko vprašanje" v primeru narave obenem odpiranje občutljivega vprašanja življenskega prostora in življenskih dobrin za vse, ki niso lastniki vsaj delčka narave.

Problematika počitniških domov na Hrvaškem vztraja tudi letos

11. 03. 1998 16.30

Kot vse kaže, se na področju problematike počitniških domov v lasti slovenskih podjetij na Hrvaškem tudi letos ne bo premaknilo na bolje. Slovenska podjetja s svojim premoženjem v Hrvaški ne morejo normalno razpolagati, saj jim je onemogočena uporaba domov, njihova prodaja in sklepanje najemnih pogodb, so na posvetu povedali predstavniki podjetij, lastnikov počitniških domov. Dodali so, da vse njihove prošnje in želje, ki zadevajo reševanje omenjenega problema, pri ustreznih državnih in interesnih institucijah naletijo na gluha ušesa. Tako lahko slovenska podjetja le upajo, da bo tudi letos, kot že v minulih letih, prišlo do moratorija na izvajanje nekaterih hrvaških predpisov, sprejetih leta 1992, kar bi vsaj delno rešilo letošnjo sindikalno turistično sezono. Posveta, ki sta ga priredila Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Turistična zveza Slovenije, udeležila pa so se ga številna podjetja-lastniki počitniških domov na Hrvaškem, naj bi se udeležil tudi sekretar za turizem Tomaž Zajec. Vendar je slednji sodelovanje v zadnjem trenutku zaradi obveznosti odpovedal. To je med navzočimi predstavniki podjetij sprožila ogorčenje, saj so jo razumeli kot nov dokaz za to, da ustrezne državne institucije za njihove težave nimajo posluha.

Oklahoma na poti uzakonitve kastracije

04. 03. 1998 09.50

Ameriški mediji poročajo, da bo zvezna država Oklahoma kmalu postala prva, ki bo uzakonila kastracijo kot kazen za posiljevalce, sodomiste in pedofile.

Kitajska zavrača kritiko glede kršitev človekovih pravic

03. 03. 1998 12.00

Kitajska vlada je danes zavrnila kritiko organizacije Amnesty International glede kršitev človekovih pravic. V odzivu na letno poročilo organizacije je tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva danes v Pekingu zatrdil, da Amnesty International Kitajsko pogosto "brezobzirno" napada z neosnovanimi poročili.

Igre, na katerih odločajo milimetri in celo tisočinke sekunde

16. 02. 1998 13.02

Bolj napeto bi bilo komajda lahko. Še nikoli prej na kakšnih zimskih olimpijskih igrah o končnih izidih niso tako pogosto odločali milimetri kot v Naganu in - še nikoli prej niso tako pogosto podelili dveh enako žlahtnih medalj v isti disciplini. Najboljši v številnih športnih zvrsteh so si že tako enakovredni, da celo športnikom, ki veljajo za zanesljive favorite, redkokdaj to uspe tudi udejaniti.

Epidemija gripe

16. 02. 1998 08.23

Šele več dni po začetku olimpijskih iger so organizatorji priznali, da je Nagano zajela epidemija težje oblike gripe, za katero je zbolelo preko 200 prebivalcev olimpijske vasi in številni novinarji. Med bolnimi je tudi več najboljših športnikov, npr. norveški hitrostni drsalec Arne Sondral, ki po osvojitvi zlata na 1500 metrov na 1000 metrov zaradi vročine ni mogel na štart. Tudi umetnostna drsalka Tanja Ševčenko mora najmanj pet dni ostati v postelji, prav tako kanadski plesni par Marie-Claude Savard-Gagnon in Luc Bradet ter nekaj ameriških hokejistk. Ker v olimpijski vasi živi 3000 športnikov, organizatorji bolnih ne morejo ločiti od zdravih - zaenkrat so le prepovedali obiske v vasi.

Novi potresni sunki in slabo vreme otežujejo pomoč v Afganistanu

10. 02. 1998 19.06

Novi potresni sunki in slabo vreme na severu Afganistana otežujejo človekoljubno pomoč žrtvam nedavnega potresa. Predstavnik ZN v Islamabadu je sporočil, da je afganistansko mesto Rostak prizadel nov potresni sunek z močjo 5 do 6 po Richterjevi lestvici, zaradi slabega vremena pa letala in helikopterji s človekoljubno pomočjo ne morejo pristati na prizadetem območju.

Policisti zavračajo pobiranje kazni

09. 02. 1998 09.23

Newyorški policaji so prvič resneje prišli navkriž z županom Rudolphom Giulianijem, pa ne zaradi plač ampak zaradi kaznovanja pešcev. Možje v modrem namreč zavračajo kaznovanje ljudi, ki prečkajo cesto pri rdeči luči, oziroma izven označenega prehoda. Zadeva niti ne bi bila zanimiva, če ne bi posegla v samo bistvo New Yorka, mesta s "posebnimi" pravili obnašanja pri prečkanju ceste.

Westendorp vzpostavlja pravosodni sistem v Mostarju

07. 02. 1998 12.36

Zakon o pravosodju v Hercegovsko-neretvanskem kantonu bo z arbitražno odločitvijo sprejel urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti za BiH Carlosa Westendorpa, saj muslimanski in hrvaški predstavniki v minulih štirih mesecih niso uspeli doseči dogovora, je danes poročal hrvaški radio. V skladu z določili Bonske deklaracije bi morala skupščina Hercegovsko-neretvanskega kantona zakon sprejeti najkasneje do 31. decembra lani. Guverner kantona Željko Obradović je sinoči izjavil, da sta se hrvaška in muslimanska stran kljub nasprotjem dogovorili, da naj zakon o vzpostavitvi pravosodnega sistema najkasneje do 28. februarja letos sprejme urad visokega predstavnika. Pri obravnavi zakona se Hrvati in Muslimani ne morejo sporazumeti predvsem o številu sodišč v razdeljenem Mostarju, saj Muslimani zahtevajo, da se oblikuje samo eno večnacionalno mestno sodišče, hrvaška stran pa predlaga, da bi v vsaki od šestih mostarskih občin delovalo po eno občinsko sodišče. Zaradi številnih nerešenih vprašanj v hrvaško-muslimanskih odnosih je v Mostar sinoči dopotoval namestnik visokega predstavnika Hans Schumacher.

Na Nizozemskem prve poroke homoseksualcev

18. 01. 1998 10.38

Na Nizozemskem je 1. januarja začel veljati zakon, ki omogoča vpis patnerske pogodbe med osebama istega spola štirinajst dni po objavi oklicev. Župana Amsterdama in Katsheuvela, mesta na severu Nizozemske, sta tako 15. januarja po polnoči lahko poročila dva lezbična para. V Katsheuvelu se je kot prva oženila znana nizozemska pevka Sugar Lee Hoper.