morejo

ZRJ za priključitev rusko-beloruski uniji

08. 12. 1999 21.38

Beloruski uradni mediji so pozdravili današnji podpis o združitvi z Rusijo, nasprotno pa so prebivalci za podpis o novi slovanski konfederaciji pokazali le malo zanimanja. Podpisu nasprotujejo predvsem nacionalisti, ki so organizirali tudi demonstracije, na katerih je posredovala policija in aretirala nekaj opozicijskih aktivistov.

Prispela skupina otrok s Kosova

02. 12. 1999 20.19

Sinoči je v Ljubljano prispela prva skupina otrok s Kosova, ki so bili poškodovani v eksplozijah protipehotnih min in drugih eksplozivnih teles. Njihovo zdravljenje na Inštitutu za rehabilitacijo Soča pa bo financirala fundacija za razminiranje in pomoč žrtvam min, ki je svojo dejavnost z Bosne in Hercegovine razširila tudi na Kosovo.

Prepoved za izvoz mleka v EU

23. 11. 1999 20.55

Po zapletih z izvozom rdečega mesa iz Slovenije v Evropsko unijo, imajo zdaj težave tudi naše mlekarne. Ker njihovo mleko in mlečni izdelki ne ustrezajo kakovostnim predpisom Evropske unije, na ta trg ne morejo več izvažati svojih izdelkov. Zadnjo pošiljko mleka so odposlali minuli petek.

Volitve v Makedoniji

22. 11. 1999 20.12

Drugi krog predsedniških volitev v Makedoniji bo treba ponoviti na 31 voliščih, vendar pa rezultati ne morejo vplivati na izid volitev, je danes sporočila volilna komisija.

Nazaj v preteklost s CT 2

19. 11. 1999 11.34

Producenti češke nacionalne televizije CT 2 so se odločili, da bodo deseto obletnico Žametne revolucije praznovali na nenavaden način. Vso soboto, 20. novembra bodo na televiziji CT 2 prikazovali >>dobri stari<< socialistični program, ki se bo začel s Festivalom politične pesmi, končal pa se bo z enim najbolj znanih govorov Miloša Jakeša, zadnjega vodje Centralnega komiteja Komunistične partije Češkoslovaške. Po polnoči bodo prikazovali avtentične novice in reportaže o političnem in socialnem stanju v državi ob koncu leta 1989.

Utrinke bomo lahko opazovali tudi na računalnikih

17. 11. 1999 20.41

Na našem nebu se je v teh dneh začela prava mala gneča z utrinki. Zemlja je namreč prvič po letu 1966 sekala krožnico kometa Tempel-Tuttle, pravzaprav njegov rep. Utrinke lahko od včeraj do konca novembra najbolje opazujemo ob jasnih nočeh v Evropi, Severni Afriki in na Bližnjem vzhodu.

Tuđman v kritičnem stanju

13. 11. 1999 18.01

Zdravstveno stanje hrvaškega predsednika Franja Tuđmana še naprej zahteva intenzivno zdravljenje, čeprav so zaustavili krvavitev notranjih organih, je sporočil zdravniški konzilij predsednika. Ponoči so namreč nastopile težave v delovanju predsednikovega prebavnega sistema.

Knjiga o kraji koles

13. 11. 1999 09.56

Nekdanji narkoman Chiel van Zelst je v Amsterdamu izdal knjigo z naslovom 100.000 Bike Valves, v kateri je priznal, da je ukradel 50.000 koles. Knjiga je v nizozemski prestolnici, kjer je kolo pogostejše prevozno sredstvo kot avto, povzročila veliko razburjenje. Dve največji izposojevalnici koles sedaj tožita založnika, ker sta prepričani, da je avtor knjige odgovoren za krajo nekaj sto koles, ki so jim jih ukradli zadnjih nekaj let. Sodnik do sedaj še ni odločil, ali bo prišlo do sojenja. Kraja koles v Amsterdamu predstavlja velik problem, saj policija na leto dobi več kot 7.000 prijav kraj, vendar ocenjujejo, da številka v resnici doseže 180.000. V knjigi avtor opisuje, kako ukrasti kolo in z njim zbežati. Tiskovni predstavnik amsterdamske policije je povedal, da van Zelsta ne morejo aretirati, saj ne morejo dokazati njegovih trditev o tatvinah, prav tako pa je potekel rok za tožbo. Van Zelst pa je v intervjuju za rotterdamski časopis Algemeen Dagblad povedal, da so ga prebivalci Amsterdama poimenovali amsterdamska pošast in dodal, da se opravičuje vsem, ki jim je ukradel kolo.

Prve posledice dvovalutnega stistema v Črni gori

12. 11. 1999 13.21

Črnogorska železarna v Nikšiču se je po uvedbi dvovalutnega sistema v Črni Gori znašla v izjemno hudem položaju. Prizadeta so tudi druga podjetja, ki poslujejo pretežno s Srbijo, neposredno pa je ogroženih približno 17 tisoč ljudi.

Opiranje na lastne sile tudi v letu 2000

09. 11. 1999 11.30

ZR Jugoslavija je po bombardiranju soočena s posebno vojno, katere namen je ustoličenje marionetske vlade, kakršni imata Republika srbska in Črna gora, je izjavil podpredsednik jugoslovanske vlade Danilo Vuksanović v pogovoru za torkove Večernje novosti.

Nova zbirka otroških knjig založbe Aristej

08. 11. 1999 19.07

V prostorih Društva slovenskih pisateljev so predstavili dve knjižni novosti založbe Aristej iz njihove nove zbirke leposlovnih knjig za otroke; zbirka, ki nadaljuje tradicijo založbe, nosi dekliško ime Iva, namenjena pa je otrokom od 4. do 10. leta starosti. Knjiga z naslovom Obleka lepo-in-prav (v prevodu Jane Unuk) je delo ameriške pesnice in pisateljice Sylvie Plath in ilustratorke Rotraut Susanne Berner, Sin Srakolin pa je izpod peresa domačega avtorja, komediografa, pisatelja in pesnika Vinka Moederndorferja; ilustrirala jo je Mirna Pavlovec.

Ljubljanska podtalnica ni onesnažena

04. 11. 1999 18.58

Direktor Zavoda za varstvo okolja pri Oddelku za urbanizem in prostor Mestne občine Ljubljana Marko Notar je danes na novinarski konferenci med drugim povedal, da so zadnje analize ''monitoringa'' ljubljanske podtalnice (za obdobje od marca do maja), ki ga izvaja republiški hidrometeorološki zavod, pokazale presežene vrednosti atrazina samo v vodnjaku Hrastje, vrednosti v vodnjaku Kleče pa so bile pod mejno vrednostjo. Govorice o tridesetkrat preseženi mejni vrednosti atrazina v pitni vodi naj bi bile zato povsem ''neutemeljene in neresnične''.

Želja po večjem nadzoru nad privatizacijo bank

02. 11. 1999 20.45

Člani državnozborskega odbora za finance, ki se je na pobudo SKD-ja sestal na izredni seji, so vladi naložili, naj v štirinajstih dneh pripravi poročilo o dosedanjem poteku privatizacije državnih bank - Nove ljubljanske banke in Nove kreditne banke Maribor. Zahtevajo namreč večjo preglednost pri lastninjenju, poslanci SKD in SDS pa za lastninjenje bank zahtevajo celo poseben zakon.

Začetek mednarodne konference o obnovi Balkana

02. 11. 1999 18.40

Mednarodna konferenca držav donatork, namenjena zasebnim investicijam za Balkan, je preložena na začetek leta 2000, da bi tako dosegli boljše rezulate, je ob odprtju dvodnevne mednarodne konference o obnovi Balkana v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo v Solunu dejal koordinator pakta Bodo Hombach.

Drobnič o razmerah v tožilstvu

31. 10. 1999 08.59

Nekdanji generalni državni tožilec Anton Drobnič je na srečanju t.i. teharskih sirot, katerih starše so takoj po drugi svetovni vojni pobili v teharskem taborišču, med drugim opozoril, da za sedanje razmere v slovenskem tožilstvu kriva predvsem sedanja generalna državna tožilka Zdenka Cerar, ki po njegovem mnenju ne dela strokovno, temveč politično.

Pritožba na Pinochetovo izročitev

22. 10. 1999 18.31

Odvetniki nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta so danes v Londonu na prizivnem sodišču vložili pritožbo proti izročitvi Pinocheta Španiji.

Uporaba računalniške tehnologije v parlamentu

19. 10. 1999 20.55

Računalniki in računalniško podprti mediji prinašajo v svet obilico novosti; seveda se jim ne morejo izogniti niti poslovneži ali politiki. Slovenski parlament gre, kar zadeva računalniško tehnologijo, s svetom v korak. Poslanci pa malce zaostajajo.

Šentjur že izgubil v Kopru

15. 10. 1999 19.11

Disciplinski sodnik Nogometne zveze Slovenije (NZS) je 11. oktobra izrekel suspenz nogometnemu klubu Šentjur, ker ni poravnal finančnih obveznosti do NZS v višini 200.000 tolarjev. Iz štajerskega kluba so sporočili, da obveznosti ne morejo plačati, zato je že jasno, da ne bodo dopotovali na tekmo 2. SNL v Koper in da bo tekma registirana z rezultatom 3:0 v korist Primorcev.

Proračunska poraba ne sme rasti hitreje kot BDP

14. 10. 1999 16.15

Upravni odbor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) še ni razpravljal o proračunu za leto 2000. GZS, kot eden od socialnih partnerjev in zastopnik interesov gospodarstva pričakuje, da bo vlada s predlogom proračuna seznanila tudi Ekonomsko socialni svet, ki je poklican, da o proračunu razpravlja še pred odločitvijo državnega zbora. GZS meni, da poraba ne sme naraščati hitreje kot raste BDP. Glede na zahtevano varčevanje in rast proračunske ter javne porabe v zadnjih letih, ki je bila hitrejša od rasti BDP, pa bi morala poraba naraščati še počasneje, menijo v GZS.

Opozicijske stranke različno o poročilu

14. 10. 1999 08.02

Vladna stran oziroma služba vlade za evropske zadeve je danes izrazila zadovoljstvo z letošnjim poročilom Evropske komisije o napredku Slovenije v pripravah na polnopravno članstvo v EU, prvi odzivi opozicijskih strank pa so bili zelo različni.

Predstavniki EU na Bahamih

12. 10. 1999 14.21

Predstavniki držav članic EU in njihovih nekdanjih kolonij so včeraj na Bahamih začeli pogovore o oblikovanju novega sporazuma o pomoči in trgovini.

Protest medicinskih delavcev

11. 10. 1999 21.00

Pred stavbo Združenih narodov v Prištini je protestiralo okoli 150 zdravnikov in medicinskih sester albanske narodnosti iz Kosovske Mitrovice. Zahtevajo vrnitev na delovna mesta v bolnišnici, ki je na srbski strani tega razdeljenega mesta.

Finančne kompenzacije za Krško

06. 10. 1999 12.39

Varnost nuklearke v Krškem je pogoj Sloveniji in Hrvaški za vstop v EU. Avstrijski strokovnjaki zatrjujejo, da je NEK na potresno nestabilnem območju, kjer lahko pride do močnih potresov, ki bi utegnili porušiti nuklearko in povzročiti jedrsko katastrofo z neslutenimi posledicami, zato jo je treba čimprej zapreti, je na novinarski konferenci na Dunaju, kot poroča Večernji list, dejal Joerg Haider.

Duhovni vodja islamske verske skupnosti pri Kučanu

30. 09. 1999 19.23

Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel duhovnega vodjo bosanskohercegovske islamske skupnosti reis ul ulema Mustafo Cerića, Reis ul ulema je predsednika Kučana seznanil z zamislijo, da bi v prihodnje bošnjaško-islamsko skupnost v Sloveniji vodil muftija, so sporočili iz urada predsednika republike.

Hokejisti Triglava delajo dolgoročno

30. 09. 1999 19.18

Hokejisti kranjskega Triglava se na sezono 1999/2000 pripravljajo podobno kot v prejšnjih letih. Tudi letos ''skačejo'' iz dvorane v dvorano, kar pomeni naporne vožnje na Bled in Jesenice, saj na Gorenjskem sejmu, kjer sicer domujejo, ledu ne bo vsaj še do 10. novembra. V prihajajoči sezoni bodo nastopili z zelo mlado ekipo, zato letos še nimajo visokoletečih ciljev, njihovi pogledi pa so že uprti v prihodnost.

Združenje občin Slovenije za ustavni spor

29. 09. 1999 16.12

Združenje občin Slovenije, v katerega je vključenih 30 slovenskih občin, protestira proti ignorantskemu odnosu vladnih in nekaterih drugih državnih institucij do njihovega združenja, njegovi predstavniki pa razmišljajo tudi o tem, da bi sprožili ustavni spor, saj je po njihovem mnenju zakon o lokalni samoupravi neskladen z nekaterimi določbami ustave in evropske listine o lokalni samoupravi.

Veriga restavracij McDonald's zgradila hotel

29. 09. 1999 11.12

Mednarodna veriga restavracij McDonald's bo v švicarskem mestu Ruemlang pri Zuerichu zgradila svoj prvi hotel na svetu. Z gradnjo naj bi začeli v prihodnjih dneh, vendar podrobnosti o konceptu hotela še ne morejo izdati, je povedala predstavnica na sedežu podjetja v mestu Crissier. Predstavnica podjetja je potrdila poročilo švicarske revije Facts, ki navaja investicijske stroške v višini 20 milijonov švicarskih frankov. Hotel z 200 sobami bodo odprli predvidoma spomladi leta 2001, v okolici Ženeve pa naj bi zgradili drugo stavbo. Predstavnica je še poudarila, da je zamisel izključno švicarska in da ne prihaja iz McDonald'sa v ZDA, zato tudi ne more predvideti, ali bodo hotele zgradili tudi v drugih deželeh.

Omejena dostava humanitarne pomoči

27. 09. 1999 10.06

Poleti letal za dostavo humanitarne pomoči v Vzhodni Timor so danes močno omejeni zaradi prihoda velikega števila enot mednarodnih sil in njihove opreme na že tako prenatrpano letališče v Diliju.

Na Tajvanu nov močan potres

25. 09. 1999 18.49

Tajvan je danes prizadel že drugi močnejši popotresni sunek z močjo 5,6 stopnje po Richterjevi lestvici. Žarišče potresa je bilo 5,7 kilometra pod zemeljsko površino. Stavbe ob drugem potresnem sunku so se zazibale, o žrtvah in gmotni škodi pa še ne poročajo.

Novi incidenti v Vzhodnem Timorju

23. 09. 1999 21.22

V glavnem mestu Vzhodnega Timorja Diliju postaja vse bolj nevarno. Danes so neznanci streljali po mestu. Žrtev ni bilo. Pripadniki mirovnih enot pa so odgovorili z opozorilnimi streli v zrak. Zaradi vse bolj pogostih tovrstnih incidentov so v vzhodno timorski prestolnici poostrili varnostne ukrepe.