morejo

Tožba že v obravnavi

26. 05. 2000 19.41

Ob odločitvi vrhovnega sodišča v zvezi s tožbo novega predsednika vlade Andreja Bajuka in predlaganih ministrov proti sklepoma državnega zbora se zastavljajo številna vprašanja. Od pravnih do političnih, še najbolj aktualno pa je vprašanje o možnosti drugega kroga glasovanja o predlaganih ministrih.

Dobro srce, zdravo srce?

19. 05. 2000 20.21

Ameriški znanstveniki so po desetletnih raziskavah in s pomočjo računalniškega rentgena ugotovili, da lahko sovražnost do ljudi v rani mladosti kasneje povzroči bolezni srca in ožilja ali celo srčni infarkt.

Ivan Bizjak posloval v Murski Soboti

18. 05. 2000 16.54

Varuh človekovih pravic Ivan Bizjak je danes končal dvodnevno poslovanje v Murski Soboti, kjer se je pogovarjal s 30 pobudniki. Med problematiko, ki so mu jo predstavili, so izstopala vprašanja dolgotrajnih sodnih postopkov, vprašanja v zvezi s postopki za pridobitev slovenskega državljanstva, reševanje vprašanj s področja izvajanja zakona o žrtvah vojnega nasilja, bilo pa je tudi nekaj primerov davčnih in pravnih zadev ter delovnih razmerij in brezposelnosti, so sporočili iz urada varuha človekovih pravic.

Že 18 mrtvih v Enschedeju

17. 05. 2000 21.18

Reševalne ekipe v nizozemskem Enschedeju, kjer je v soboto prišlo do hude eksplozije v skladišču s pirotehničnimi sredstvi, so danes izpod ruševin potegnile nova trupla. Število mrtvih se je tako povečalo na 18, je povedal župan mesta Jan Mans.

Begunci v borbi za svoje pravice

15. 05. 2000 12.20

Begunski odbor zbirnega centra (ZC) Vič je z včerajšnjo kulturno-športno manifestacijo opozoril na problem ''začasnih beguncev'' iz BiH v Sloveniji in predstavil svoja stališča v zvezi z zapiranjem največjega tovrstnega centra v Sloveniji. Po mnenju nevladnih organizacij, ki so se zavzele za problem beguncev, je status začasnega zatočišča po osmih letih življenja v Sloveniji nezadovoljiv. Zakon o začasnem zatočišču določa namreč niz omejitev in z njimi onemogoča beguncem možnosti vključitve v slovensko družbo. Tak položaj pa predstavlja tudi kršitev mednarodnih konvencij in ni primerljiv s prakso evropskih držav.

Zapiranje ljubljanskega begunskega centra

12. 05. 2000 21.24

V desetih nastanitvenih centrih v Sloveniji danes živi še 1600 bosanskih beguncev. Kaže pa, da bo Ljubljana kmalu ostala brez edinega centra, saj se je Urad za begunce odločil, da ga do konca junija zapre, 319 beguncev pa izseli.

Petritsch o počasnem mirovnem procesu

10. 05. 2000 09.40

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Wolfgang Petritsch je Varnostnemu svetu ZN v New Yorku poročal o napredku mirovnega procesa v tej državi, ki je po njegovih besedah boleč, vendar upanje ostaja. Petritsch je dejal, da so ljudje še vedno v veliki meri pod vplivom nacionalističnih strank, vendar jim počasi postajata pomembnejša plača in delo. Med drugim je poudaril potrebo po hitrejših gospodarskih reformah, saj bosansko-hercegovska podjetja še vedno delujejo po starih, preživetih metodah.

Težave s sejmom v Celju

06. 05. 2000 13.30

Državna revizijska komisija je v teh dneh upravo Celjskega sejma obvestila, da je sprejela njihovo pritožbo na odločitev razpisne komisije Zavoda Republike Slovenije za šolstvo in Centra za poklicno izobraževanje Slovenije, ki sta se odločila, da organizacijo 24. sejma Vse za otroka in družino dodeli ljubljanskemu podjetju INFOS.

Pomoč tistim, ki ne morejo najti zaposlitve

05. 05. 2000 08.02

Neka Britanka, ki tehta 178 kilogramov, je od britanske vlade dobila 100 funtov, ker je trdila, da ji njena teža preprečuje, da bi našla službo. 32-letna Amanda Saxon je denar dobila od vladne službe, ki je pristojna za pomoč tistim, ki ne morejo najti zaposlitve, vendar nikoli doslej še niso imeli takšnega primera. Amanda je z denarjem, ki ga je prejela od vlade, plačala shujševalno kuro, kar je bila dobra naložba, saj je doslej shujšala za 84 kilogramov. Medtem ko čaka na stalno zaposlitev, brezplačno dela v trgovini, ki prihodek namenja dobrodelnim organizacijam.

Italijani ne zdržijo brez testenin

04. 05. 2000 07.56

Če bi se moral Italijan zaradi diete odpovedati svojemu priljubljenemu krožniku testenin, bi kmalu zapadel v abstinenčno krizo. Anketa revije o zdravem življenju Salute naturale je pokazala, da se sedem Italijanov od desetih niti med dieto ne more odpovedati vsakodnevnemu krožniku testenin. Mediteranska dieta, ki vlada na italijanskemu jedilniku, vsekakor vključuje ''pasto al dente'', in prav tem ogljikovim hidratom se Italijani nikakor ne morejo upreti. V nasprotnem primeru postanejo živčni na delovnem mestu, padejo v depresijo, celo spolno poželenje jim upade.

Spletno podjetje za odnose z javnostmi

29. 04. 2000 09.41

Sredi tedna je nastalo novo podjetje, ki se opisuje kot prvo podjetje za odnose z javnostmi, ki ponuja vse storitve preko interneta.

Težave z medvedi

25. 04. 2000 21.27

Težav z medvedi zadnje čase nimajo le v kočevskih gozdovih, ampak tudi v ljubljanskem živalskem vrtu. Usmrtiti bi namreč morali kar dva odrasla medveda, da bi tako pridobili življenjski prostor za tri medvedje sirote.

Karadjordjevići hočejo nazaj premoženje

25. 04. 2000 13.12

Po nedavnem sprejetju zakona o denacionalizaciji v makedonskem parlamentu so se oglasili potomci nekdanjega jugoslovanskega kralja Aleksandra Karadjordjevića, ki zahtevajo vrnitev premoženja v občini Demir Kapija, piše srbski porovladni časnik Politika.

Rojstvo slončka na internetu

20. 04. 2000 15.14

Rojstvo azijskega slona v švicarskem živalskem vrtu bo moč spremljati v živo na internetu, sporoča vodstvo Zürich Zoo. Dogodek bosta predvidoma maja snemali dve kameri, ki bosta pritrjeni v slonovi hišici. Sliko in zvok si bo možno ogledati na spletni strani <a href=http://www.zoo.ch target=_new>živalskega vrta</a>. Kamere bodo vklopili že v začetku maja, ker točnega datuma rojstva slončka še ne morejo z gotovostjo napovedati. Glavni namen Zürich Zooja je, da se ljudje seznanijo z ogroženostjo azijskih slonov v svetu.

S kamni nad odločitev vlade

17. 04. 2000 21.29

Približno 10.000 študentov je v moldavski prestolnici Kišinjov protestiralo proti odločitvi vlade, da bo ukinila brezplačen železniški in javni prevoz za študente. Zbrana mladina je kamenjala okna mestne hiše, na prizorišče protestov pa je prišlo 400 policistov, ki so aretirali 80 demonstrantov. V spopadu so bili ranjeni najmanj trije policisti, poročajo agencije. Predstavnik študentov je povedal, da se študenti večkrat odpravijo domov po zaloge hrane, saj si je v glavnem mestu ne morejo privoščiti, prevoza pa prav tako ne morejo plačati.

Akcije proti preprodajalcem drog

17. 04. 2000 20.08

Kriminalisti so te dni v Ljubljani aretirali večje število ljudi, ki naj bi bili vpleteni v nezakonito trgovanje z mamili. Podrobnosti o akciji še niso znane, saj preiskava, kot pravijo na policiji, še ni končana. Že zdaj pa je jasno, da gre za eno najobsežnejših akcij proti domnevnim trgovcem z mamili pri nas.

Tolažba ob smrti hišnih ljubljenčkov

15. 04. 2000 10.22

Število Britancev, ki ne morejo preboleti smrti svojih hišnih ljubljenčkov brez strokovne pomoči, v zadnjem času narašča. Lani se je na telefonsko pomoč v stiski ob smrti hišnega ljubljenčka v Veliki Britaniji vsak mesec obrnilo po 72 ljudi, kar je 60 odstotkov več kot leto poprej. Po podatkih svetovalcev zaupnega telefona je bilo med njimi 80 odstotkov žensk, polovica kličočih pa je živela skupaj z vsaj še eno osebo. Strokovnjaki iz navedenih podatkov sklepajo, da ljudje težko delijo svojo žalost z družino ali prijatelji.

Odprli ''mesto za odlaganje dojenčkov''

10. 04. 2000 07.59

V nemškem mestu Hamburg so odprli prvo ''mesto za odlaganje dojenčkov'' v Nemčiji, kamor bodo matere v stiski, ki nočejo ali ne morejo obdržati svojega otroka, prinesle svojega dojenčka in pri tem ostale anonimne. Vodje projekta želijo spodbuditi obupane starše, naj otroke raje oddajo na ta način kot pa da jih puščajo na nevarnih mestih. V Nemčiji starši letno zapustijo okoli 20 dojenčkov, od katerih jih približno polovica umre. Matere skozi nihajna vratca lahko dojenčka odložijo na posebno ploščo, ki opozori zdravstvene delavce. Ti poskrbijo za dojenčka in ga nato oddajo v posvojitev, matere pa imajo osem tednov časa, da otroka zahtevajo nazaj.

Upor policistov v Boliviji

09. 04. 2000 10.19

Bolivijska vlada je včeraj za tri mesece razglasila izredne razmere, da bi prekinila socialne proteste in upor na stotine policistov, ki zahtevajo povišanje plač. Vojska in policija naj bi že začeli z odstranjevati blokade z magistralnih cest, ki so jih postavili sindikalisti v okviru splošne stavke.

Varnostni svet obsodil ravnanje talibanov

08. 04. 2000 10.34

Varnostni svet ZN je sinoči obsodil talibanski režim, ki ima pod nadzorom večino afganistanskega ozemlja, zaradi sprožitve nove vojaške ofenzive proti nasprotnim skupinam in ga obdolžil slabšanja humanitarnega položaja v državi. Sejo Varnostnega sveta o Afganistanu je vodil zunanji minister Kanade, ki v aprilu predseduje VS, Lloyd Axworthy. Med dolgotrajno sejo je John Renninger, ki je v uradu za politične zadeve ZN zadolžen za Azijo in pacifiško območje, opisal položaj v Afganistanu, kjer že 22 let neprenehoma potekajo spopadi, rešitve pa še ni videti.

Oblaki umazanije preprečujejo nastanek padavin

11. 03. 2000 09.05

Oblaki, ki so posledica onesnaženja iz elektrarn in ostalih virov onesnaževanja, lahko preprečijo padanje dežja, so pokazali rezultati študije, ki so jo izvedli na hebrejski univerzi v Jeruzalemu. Vodja študije David Rosenfeld je povedal, da se vlaga v zraku nabira okrog delcev umazanije, vendar pri tem ne nastanejo dovolj velike kaplje, da bi lahko padle na zemljo v obliki dežja ali snega. S satelitskimi inštrumenti, ki so proučevali vzorce zraka nad elektrarno v avstralskem mestu Adelaide, so dokazali, da se padavine lahko oblikujejo le v naravnih oblakih, medtem ko se v oblakih, ki nastanejo zaradi onesnaženja, ne morejo.

Nastaja največja mehiška banka

10. 03. 2000 17.58

Mehiška podružnica španske bank Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBV Probursa) se namerava združiti z drugo največjo mehiško banko Mexico's Bancomer, kar bi ustvarilo največjo mehiško banko z bilančno vsoto v višini 366 milijonov dolarjev in 2000 poslovalnicami po celotni Mehiki. Dogovor o združitvi, do katere naj bi prišlo v drugi polovici letošnjega leta predvideva tudi finančno injekcijo, s strani BBV Probursa, in sicer v višini 1,2 milijarde dolarjev, so sporočili iz omenjene banke.

Kučan pričakuje Podobnikovo opravičilo

10. 03. 2000 17.46

Predsednik republike Milan Kučan je sprejel na znanje ugotovitve policije, da navedbe Marjana Podobnika o vpletenosti uradnih organov slovenske oblasti in s tem tudi kabineta predsednika republike ter posameznikov v njih v tatvino njegovega službenega avtomobila ne morejo predstavljati niti indicev, so sporočili iz urada predsednika republike.

Turrinijev Alpski žar drevi v SSG

10. 03. 2000 10.52

V Slovenskem stalnem gledališču (SSG) v Trstu bo drevi premiera dela 55-letnega avstrijskega dramatika Petra Turrinija z naslovom Alpski žar v režiji Sama Strelca. Za prevod Alpskega žara je poskrbel Darko Čuden, za scenografijo Dušan Milovec, za kostumografijo pa Gordana Gašperlin. Igrajo Vladimir Jurc, Maja Blagovič, Aleš Kolar in Danijel Malalan.

Pripravljen nov program zaposlovanja

06. 03. 2000 21.58

Zaenkrat kaže, da bo Sloveniji s prevzemom Elana uspelo rešiti delovna mesta v Begunjah. Nezaposlenost v Sloveniji sicer ni več na kritični ravni, problem pa so starejši in manj izobraženi nezaposleni, ki nikakor ne morejo najti dela. Prav za takšne ljudi je Ministrstvo za delo pripravilo poseben in zanimiv program zaposlovanja.

Kam z odsluženimi avtomobili?

06. 03. 2000 10.59

V Sloveniji je še vedno neurejeno vprašanje reciklaže starih in odsluženih avtomobilov. Kot je opozorila nevladna okoljevarstvena organizacija Slovensko ekološko gibanje (SEG), se z vključevanjem Slovenije v Evropsko unijo obeta tudi prilagajanje evropskim standardom na področju reciklaže starih avtomobilov in zmanjševanja odpadkov na odlagališčih. V EU ta vprašanja urejajo tako na zakonodajnem kot strokovnem področju, medtem ko je ta problematika na obeh področjih v Sloveniji še vedno neurejena.

Brez jamstva za izplačila čekov

02. 03. 2000 21.16

Slovenske banke naj bi v kratkem sprejele dogovor, da s prvim aprilom ne bodo več jamčile za izplačilo čekov. To je že povzročilo preplah med trgovci, predvsem tistimi s tekstilom, pohištvom in tehniko, ki velik delež blaga prodajo prav za čeke.

Bergauer o cenah dizla in bencina

02. 03. 2000 16.11

Minister za promet in zveze Anton Bergauer predlaga odpravo nesorazmerja med ceno dizelskega goriva (plinskega olja D-2) in motornega bencina. Pobudo, ki jo je konec prejšnjega tedna naslovil na ministrstvi za ekonomske odnose in razvoj ter za finance, je med drugim utemeljil z dejstvom, da je trenutni položaj dejavnosti avtobusnega prevoza takšen, da prevozniki ne morejo zagotavljati niti enostavne reprodukcije, kaj šele namenjati sredstev za razvoj, ki bi omogočal dvig kakovostne ravni storitev in s tem posledično preusmeritev dela potnikov, predvsem dnevnih migrantov, na javna vozila.

Muzeji pozivajo k sprejetju kulturnega programa

01. 03. 2000 20.52

Večina slovenskih regionalnih muzejev v Sloveniji ima finančne težave, ki so posledica nedoslednosti v zakonodaji, za katero odgovarja država, sta v izjavi za javnost opozorila Skupnost muzejev Slovenije in Slovensko muzejsko društvo. Zaradi takšnih zapletov slovenski regionalni muzeji, ki so bili ustanovljeni za varovanje premične kulturne dediščine na regionalni ravni, svoje naloge ne morejo kakovostno opravljati.

Rusija preiskuje poročila o zločinih v Čečeniji

01. 03. 2000 15.56

Po besedah ruskega pravosodnega ministra Jurija Čajke so sprožili več preiskav o poročilih, da so ruski vojaki kršili človekove pravice Čečenov. Na današnji novinarski konferenci v Svetu Evrope je ruski minister označil kot ponarejene posnetke, ki prikazujejo grozodejstva ruskih vojakov nad Čečeni. Dodal je še, da rusko vojaško sodišče zadevo preiskuje.