morsko dno

Asteroid, ki je s sveta izbrisal dinozavre, je sprožil tudi uničujoč cunami
05. 10. 2022 11.18
Ko je pred 66 milijoni let v Zemljo trčil asteroid v velikosti mesta, je z obličja zemlje izbrisal dinozavre. Nove raziskave kažejo, da je trk sprožil tudi pošastni cunami, ki je z valovi rušil po vsem svetu. Asteroid, širok okoli 14 kilometrov, je v bližini mehiškega polotoka Jukatan za sabo pustil udarni krater, širok približno 100 kilometrov. Ne le, da so po trku izumrli dinozavri, udarec je sprožil tudi množično izumrtje, saj je izginilo okoli 75 odstotkov živalskih in rastlinskih vrst.

Ali segrevanje oceanov prinaša več srečanj z morskimi psi na Novi Zelandiji?
02. 09. 2022 10.11
Znanstveniki raziskujejo porast videnj velikega belega morskega psa na priljubljeni novozelandski počitniški točki Bay of Plenty. Z vsako novo interakcijo med ljudmi in tem morskim plenilcem pa se zdi, da se strah in tesnoba povečujeta, so zapisali v izjavi Univerze Waikato, ki izvaja raziskavo. "Veselimo se, da bomo izvedeli več o njihovem vedenju in številu ter razblinili nekatere mite o njih," je dejal Reon Tuanau iz Otawhiwhi Marae. Raziskava bo sicer povezala znanstvenike in tudi maorsko skupnost, prav tako pa raziskovalci zagotavljajo, da nobena aktivnost projekta ne bo škodljiva za te morske plenilce.

Potapljač pri otoku Susak našel protiladijsko mino iz druge svetovne vojne
13. 08. 2022 15.34
Potapljač je med potapljanjem na otoku Susak našel "kovinski predmet, ki po svoji obliki in videzu spominja na protiladijsko mino iz 2. svetovne vojne". Ležala je na nizki globini odprtega sidrišča. Podvodni raziskovalec Vladimir Vrzič je sicer na morskem dnu našel že številne protiladijske mine, blizu Krka pa celo ladjo.

Na globokomorskem dnu odkrili 30 novih vrst živali
28. 07. 2022 06.00
Na dnu Pacifika so znanstveniki britanskega prirodoslovnega muzeja odkrili predvidoma 30 novih vrst živali. Za odkrivanje so uporabili vozilo na daljinsko upravljanje z oddaljenim dostopom. Raziskave so se lotili v luči napovedanega začetka globokomorskega rudarjenja.

Prve raziskave po izbruhu vulkana na Tongi kažejo, da je še vedno aktiven
23. 05. 2022 10.06
Ekipa novozelandskih znanstvenikov se je z ladjo odpravila v bližino izbruha, kjer je posnela več tisoč slik in z novimi podatki naredila karto reliefa, ki primerja stanje pred in po izbruhu. Izračunali so, da je na morskem dnu od šest do sedem kubičnih kilometrov novega materiala. Razveselile so jih tudi najdbe rib in školjk v okolici vulkana. Analize plasti pepela pa so pokazale, da je vulkan še vedno aktiven.

Znanstveniki odkrili mladiča redke ribje vrste
16. 02. 2022 09.33
Novozelandski znanstveniki so odkrili redkega mladiča avstralskega ghostsharka, malo znane ribje vrste, ki živi v globinah oceana. Ghostsharke, znane tudi pod imenom chimaera, je le redko mogoče opaziti, opazovanje njihovih mladičev pa je še bolj redko, zato je omenjena najdba toliko bolj dragocena.

Mineva 10 let od nesreče Costa Concordie, ki je vzela 32 življenj
13. 01. 2022 06.00
Mineva deset let od nesreče luksuzne ladje za križarjenje Costa Concordia blizu italijanskega otoka Giglio, ki je zahtevala 32 življenj. Otok je znova turistični raj, uspeli so tudi obnoviti morsko dno, vendar spomin na tragedijo ostaja. Tako kot vsako leto se bodo žrtev spomnili s spominsko mašo, procesijo bakel in minuto molka.

Jahta ameriškega milijarderja trčila v tanker in ga potopila
31. 12. 2021 16.43
Okoli 44 milijonov evrov (51 milijonov dolarjev) vredna superjahta v lasti multimilijonarja JR Ridingerja, je trčila v tanker, ki se je zaradi nesreče potopil. Tanker je meril 49, jahta pa 63 metrov.

Zaradi pandemije več dodatnih ton plastičnih odpadkov
14. 11. 2021 11.07
Pandemija covida-19 je povzročila precej več dodatnih plastičnih odpadkov po svetu, so ugotovili kitajski raziskovalci, ki so rezultate raziskave objavili v strokovni reviji PNAS. Po njihovih ocenah naj bi v 193 državah sveta zaradi pandemije do konca avgusta nastalo 8,4 milijona ton plastičnih odpadkov.

Neverjetni prizori na obali Iwo Jime: po 76 letih na površje 'priplavalo' 24 bojnih ladij
22. 10. 2021 17.01
Ladje so bile potopljene med bitko za Iwo Jimo, na eni izmed najbolj krvavih in slavnih bitk druge svetovne vojne. Vzrok za nenavaden pojav, da so po 76 letih priplule na površje, je premikanje tal v morski gladini zaradi aktivnosti vulkana na gori Suribači.

Po Zadru še Istra: namesto peska in mulja v morju nastaja pravi 'ribji poligon'
27. 07. 2021 18.19
Najprej Zadar, zdaj Umag in Savudrija – v dolžini 24 kilometrov bi lahko že prav kmalu zrasel še en umetni greben, kot nalašč za oživitev morskega dna. Tudi tega bi, podobno kot tistega v severni Dalmaciji, gradili iz luknjastih betonskih blokov, v obliki štiristranskih piramid. Največjo težavo je doslej sicer predstavljajo iskanje pravega materiala, tudi pridobivanje dovoljenj ni bila lahka naloga, a so vse prepreke uspešno premostili, zagate pa rešili.

Znanstveniki razkrili podrobnosti o podvodnem plazu, ki je trajal dva dni
07. 06. 2021 21.30
Znanstveniki so razkrili, da se je v začetku lanskega leta v Afriki zgodil podvodni plaz, ki je trajal kar dva dni, na dnu Atlantskega oceana pa se je raztezal več kot kilometer daleč. Plaz bi zlahka ostal neopažen, če ne bi ob drsenju pretrgal dveh podvodnih telekomunikacijskih kablov. Po teh kablih poteka več kot 99 odstotkov vsega podatkovnega prometa med celinami, vključno z dnevnimi nakazili v vrednosti več milijard dolarjev.

Za prenovo 'italijanskega Alcatraza' načrtujejo 70 milijonov evrov
05. 06. 2021 14.20
Srhljiv, razpadajoč in zapuščen. Santo Stefano je majhen nenaseljen vulkanski otok med Rimom in Neapljem, kjer vlada tišina. A še pred kratkim ni bilo tako. Nekoč je bil ta otok 'italijanski Alcatraz', danes pa se mu obeta živahna prenova. Italija za njegovo oživitev načrtuje 70 milijonov evrov, nekdaj mračni otok pa bo spremenila v muzej na prostem in pravo turistično žarišče.

Mož, ki je našel Titanik: Po začetnem veselju nas je prevzela razsežnost tragedije
09. 05. 2021 16.29
78-letni Robert Ballard je v svoji 60-letni karieri opravil več kot 150 podvodnih ekspedicij in naletel na številna pomembna odkritja. A priznani oceanograf pravi, da se je sprijaznil s tem, da se bo v zgodovino zapisal kot "mož, ki je našel Titanik". V knjigi spominov, ki nastaja, opisuje, da se je že kot otrok navduševal nad globinami morja, pa tudi to, kakšni so bili občutki, ko so z ekipo naleteli na veliko odkritje. Kot pravi, še ni zaključil z delom, ki ga ljubi. Želi si na primer razrešiti skrivnostno izginotje pilotke Amelie Earhart.

Ob obali se je desetletja skrivalo 25.000 sodov rakotvornih kemičnih odpadkov
01. 05. 2021 13.14
Ob obali južne Kalifornije, med Los Angelesom in otokom Santa Catalina, so znanstveniki odkrili več kot 25.000 sodov s strupenimi odpadki. Vse od druge svetovne vojne do začetka 70. let prejšnjega stoletja naj bi to območje kot odlagališče uporabljala industrijska podjetja, skupno naj bi odvrgli med 320 do 640 ton DDT.

'V ribiške mreže se zaplete tudi do ene tone klobučnjakov'
15. 04. 2021 07.00
Tako v slovenskem kot v morju Tržaškega zaliva se je v zadnjih dveh tednih pojavilo ogromno klobučnjakov. Razmnožili so se zaradi obilice hrane, ki jim je na voljo. Spadajo med ožigalkarje, kar pomeni, da vsebujejo različne strupe v svojem telesu in so zato lahko nevarni za ljudi. Veliko težav in škode povzročajo ribičem, zato te dni niti ne hodijo na ribolov.

Dostop do Sueškega prekopa otežen, blokira ga 400-metrska tovorna ladja
24. 03. 2021 07.59
Sueški prekop je zablokirala ogromna, 400-metrska tovorna ladja. Prečno na kanal je po izgubi nadzora nasedla severno od pristanišča v Suezu, posledično pa ob tem popolnoma ohromila pomorski promet skozi območje, ki predstavlja najkrajšo in najpomembnejšo pomorsko povezavo med Azijo in Evropo. Ladji so na pomoč že priskočili vlečni čolni, a 'reševanje' nasedle velikanke bi lahko trajalo še več dni. Da bi sprostili nastali velik zastoj ladij, so odprli starejši del prekopa.

Plinska ploščad Ivana D še vedno čaka na 'rešitev'
09. 02. 2021 10.12
Dva meseca je minilo odkar je izginila in potonila plinska ploščad v Jadranskem morju. Čeprav so Ivano D našli na dnu morja, za zdaj ostaja tam. Trenutno namreč načrtujejo sanacijo, vzporedno z njo pa tudi 'reševanje' platforme iz morskih globin. Kljub temu, da v morju prispeva k povečanju lokalne biotske raznovrstnosti, na dnu morja po predpisih ne more ostati.

Odkrili fosiliziran brlog črva velikana
23. 01. 2021 15.39
V sedimentnih kamninah ob obali Tajvana so znanstveniki odkrili fosiliziran brlog črva velikana, ki je pred 20 milijoni let prežal na mimoidoča morska bitja. Gre za starodavno bitje, podobno današnjemu črvu bobitu. Njegovi predori so potekali meter navpično navzdol, nato pa še približno en meter vodoravno.

Objavili letalski posnetek največje ledene gore na svetu
09. 12. 2020 10.41
Po fotografijah je v javnost prišel še posnetek preleta največje ledene gore na svetu, ki počasi drsi skozi južni Atlantik. Od britanskega ozemlja Južna Georgia je trenutno oddaljena 150 kilometrov, lokalne oblasti pa z zaskrbljenostjo opazujejo, kaj se bo zgodilo. Če bo obtičala v plitki vodi ob obali, bo povzročila ogromno škodo tjulnjem in pingvinom, morda pa bi lahko poškodovala tudi morsko dno.

Raziskovanje morskega dna v Sredozemlju zopet zaostrilo turško-grške odnose
14. 10. 2020 14.39
Turška ladja Oruc Reis je znova začela raziskovati morsko dno v spornih delih vzhodnega Sredozemskega morja, so sporočile turške oblasti. Zaradi teh raziskav so se v zadnjih mesecih zaostrili odnosi med Grčijo in Turčijo. Naj konča provokacije, sta Turčijo pozvali tudi Nemčija in ZDA.

Napetosti v vzhodnem Sredozemlju: Turčija z novimi vojaškimi vajami
29. 08. 2020 15.45
Turčija je sporočila, da je ob severozahodni obali Cipra začela nove vojaške vaje, ki bodo predvidoma trajale dva tedna. Nove vaje so organizirali v času vse večjih napetosti med Grčijo in Turčijo, članicama zveze Nato, glede razmejitev na morju ter črpanja naravnih virov.

Kako se spreminja življenje v Jadranskem morju?
22. 08. 2020 07.08
Po nekaterih ocenah je vsak drug naš vdih v resnici kisik, ki so ga proizvedli fitoplanktoni, ki živijo v morju, pravi dr. Danijela Marić Phannkuchen iz rovinjskega Centra za raziskovanje morja. Že iz tega podatka lahko razberemo, kako zelo pomembno je to, kar se dogaja v morju, za življenje na kopnem in vse nas. Dr. Robert Turk z Zavoda za varstvo narave opozarja, da se je v zadnjih letih človekova aktivnost zelo intenzivirala in da tudi v morju izginjajo življenjski prostori, denimo morski travniki, območja trdega tla z algami. Zaradi antropogenega učinka so določene vrste izginile, pa poudarja biolog z morske biološke postaje, redni profesor, predavatelj na Univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru, dr. Lovrenc Lipej.

Hrvati prosijo za pomoč pri odkrivanju leščurjev, na slovensko obalo naplavilo njihove lupine
29. 07. 2020 06.00
Morski školjki veliki leščur grozi izumrtje po celem Sredozemlju. Zato so se na hrvaškem ministrstvu za varstvo okolja in energetiko lotili akcije 'Ali ste jih videli'. Javnost želijo vključiti v odkrivanje lokacij, kje je leščur prisoten. Pozivajo ljudi, naj jim sporočijo, če školjke v morju opazijo. Na slovensko obalo pa je morje naplavilo njihove lupine, a kot ugotavljajo strokovnjaki, so odmrle po naravni poti.

V glinokopu našli ostanke 11 milijonov let stare želve
12. 07. 2020 10.16
Arheologi so v glinokopu Gross Pampau severno od Hamburga našli 11 milijonov let stare ostanke želve usnjače (Dermochelys coriacea). Ob ploščicah iz oklepa so se ohranile tudi kosti, ki so verjetno del nekoč dva metra velike živali.

Truplo v potopljenem avtomobilu: gre za 36-letnika, ki je bil dlje časa pogrešan
17. 04. 2020 11.20
Policija je preklicala iskanje pogrešanega 36-letnika, saj so njegovo truplo našli v osebnem avtomobilu, ki so ga gasilci dvignili iz morja, približno šest metrov od obale v Kopru. Da gre za pogrešanega, je pokazala prepoznava, odrejena je sanitarna obdukcija.

'Za ohranitev Benetk je potrebna poldruga milijarda evrov'
15. 12. 2019 16.54
Beneški župan Luigi Brugnaro zahteva od Rima, naj v prihodnjih desetih letih zagotovi 1,5 milijarde evrov sredstev za ohranitev mesta in zaščito pred poplavami. Nujno je treba vložiti v infrastrukturo, da se bo najnižje ležeče dele mesta zaščitilo pred poplavami, je dodal.

Na vzhodu Antarktike se nahaja najgloblja točka na celinski Zemlji
13. 12. 2019 08.04
Na vzhodu Antarktike, pod Denmanovim ledenikom, se nahaja najgloblja točka celinske Zemlje. Z ledom napolnjeni kanjon namreč sega kar 3,5 kilometra pod morsko gladino.

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo
01. 12. 2019 07.08
Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

Benetke pod vodo: mozaike iz Bazilike svetega Marka odplaknilo v kanalizacijo
13. 11. 2019 09.19
Kombinacija juga, nizkega zračnega tlaka in polne lune je tudi v Benetkah poskrbela za plimovanje blizu rekorda, gladina morja je narasla za kar 1,87 metra. Poplavljena je tudi Bazilika svetega Marka, od koder je v kanalizacijo odplaknilo dragocene mozaike. Dve osebi sta umrli, olajšanja pa za Benečane še ni na vidiku.