motnjami

Nov predlog zakona za strokovno pomoč otrokom s čustvenimi težavami
30. 09. 2020 20.33
Vlada je za obravnavo v DZ pripravila predlog zakona o obravnavi otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi težavami in motnjami v vzgoji. Predlog sistemsko ureja delovanje vzgojnih zavodov, ki bodo po novem delovali kot strokovni centri za celovito pomoč otrokom s čustvenimi in vedenjskimi težavami in motnjami na posameznem območju.

V nedeljo opravili 909 testiranj in potrdili 39 novih okužb
28. 09. 2020 09.55
V nedeljo so ob 909 opravljenih testih potrdili 39 okužb z novim koronavirusom, kar predstavlja 4,3 odstotka pozitivnih testov. V CUDV v Črni na Koroškem znova poročajo o porastu okužb: potrdili so jih pri skupno 45 stanovalcih in 16 zaposlenih. V Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini je okuženih 25 stanovalcev in šest zaposlenih, en stanovalec je konec tedna umrl. Nove okužbe beležijo tudi v DSO Ljubljana – Šiška. Minister za delo Cigler Kralj kljub naraščanju okužb v domovih ocenjuje, da novi ukrepi še niso potrebni.

V četrtek rekordnih 192 okužb s koronavirusom
25. 09. 2020 07.26
Vlada je sporočila, da so v četrtek v Sloveniji potrdili 192 novih okužb s koronavirusom, kar je rekordno število do zdaj, rekordno pa je bilo tudi število testiranj, in sicer 3645. V bolnišnični oskrbi je 60 ljudi, na intenzivni negi 15. Iz bolnišnice so odpustili 11 oseb. Umrl ni nihče. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora," je opozoril Kacin. Če se bo stanje še poslabšalo, bodo za vikend razpravljali o zaostritvi ukrepov. V CUDV Črna so potrdili že več kot 30 primerov koronavirusa.

V sredo ob 2848 testih potrdili 122 novih okužb
24. 09. 2020 08.59
Vlada je na Twitterju sporočila, da smo v sredo v Sloveniji opravili 2848 testiranj in potrdili 122 novih okužb s koronavirusom. Umrli sta dve osebi. V bolnišnici je 63 ljudi, 13 jih je na intenzivni negi. Trenutno je 1424 aktivno okuženih. Največje število je v starostni skupini med 45 in 54 let. Največ virov prenosa je lokalnih, največji porast primerov pa je še vedno zaradi druženj ljudi na rojstnih dnevih in večjih dogodkih, je povedala predstavnica NIJZ.

Aaron Carter obljubil videoposnetek, na katerem bo gol igral na klavir
19. 09. 2020 16.37
Glasbenik Aaron Carter se je odločil, da se bo preizkusil v drugačni vlogi. Pred kratkim je posnel prvi film za odrasle, v nadaljevanju pa želi ohraniti eleganco in ne želi snemati običajnih posnetkov seksa. Pri naslednjem projektu želi tako gol igrati na klavir.

V Sloveniji več kot četrtina nosečnic pije alkohol
09. 09. 2020 08.24
9. september je mednarodni dan ozaveščanja o škodi, ki jo lahko povzroči pitje alkohola med nosečnostjo - dan fetalnega alkoholnega sindroma (FAS). Podatki za Slovenijo kažejo, da več kot četrtina nosečnic pije alkohol. Že manjša količina alkohola pa ima lahko resne posledice za še nerojenega otroka.

Umrl 26-letni Youtuber Lloyd Cafe Cadena
04. 09. 2020 20.40
Zvezdnik portala YouTube, ki mu je sledilo kar pet milijonov naročnikov, je svoje oboževalce navduševal z zabavnimi videoposnetki. Žalostno vest je javnosti sporočila njegova družina, ki razloga za smrt ni izdala.

Ireland Baldwin delila fotografijo poškodb po uličnem ropu
24. 08. 2020 09.00
24-letna manekenka je pred kratkim doživela neprijetno izkušnjo, saj je bila žrtev napada in ulične kraje na parkirišču. Napadla naj bi jo ženska, ki je bila pod vplivom drog. Kasneje so jo aretirali, Baldwinova pa je fotografijo, na kateri se vidi njen poškodovan obraz, objavila na družbenem omrežju in s tem oboževalce opozorila, naj pazijo nase.

WHO: Za otroke nad 12 let pri nošenju zaščitnih mask enaka pravila kot za odrasle
22. 08. 2020 09.53
Za otroke nad 12 let bi morala pri nošenju zaščitnih mask za preprečevanje širjenja novega koronavirusa veljati enaka pravila kot za odrasle. Za mlajše od pet let nošenje mask ne bi smelo biti obvezno, za otroke med 6. in 11. letom pa bi morala odločitev o uporabi mask temeljiti na več dejavnikih, priporoča Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).

Ed Sheeran o težkih časih: panični napadi, prenajedanje in prekomerno pitje
28. 07. 2020 07.00
Priljubljeni britanski glasbenik Ed Sheeran je spregovoril o težkem obdobju, ko je bil na vrhuncu slave. 29-letnik se je boril s paničnimi napadi, imel je težave z motnjami hranjenja in prekomernim pitjem alkohola. "Nisem videl smisla, da bi spil kozarec vina. Raje sem spil dve steklenici," se spominja.

Zvezna sodnica v ZDA blokirala že drugo usmrtitev na zvezni ravni po 17 letih
15. 07. 2020 20.25
Ameriška zvezna sodnica Tanya Chutkan je znova blokirala načrtovano usmrtitev obsojenca na smrt v zveznem zaporu Terra Haute v Indiani. Pred dnevi je začasno ustavila prvo usmrtitev na zvezni ravni po 17 letih, a blokada ni uspela, saj je zvezno vrhovno sodišče ZDA usmrtitev v torek dovolilo in so jo izvršili.

Britanski olimpijci na OI poskusni zajčki
12. 07. 2020 12.43
Britanski olimpijci v Londonu 2012 so bili uporabljeni kot poskusni zajčki za "čudežno zdravilo". Eksperiment se je nanašal na uporabo novega prehranskega dodatka, za lažje premagovanje športnih naporov. Vendar je 40 odstotkov tistih športnikov, ki so uporabljali ta dodatek, tožilo za stranskimi učinki, vključno z bruhanjem.

Trump najel fanta, da je namesto njega opravil sprejemne izpite za univerzo
08. 07. 2020 10.23
Trump se je od narcisoidnega očeta naučil brezobzirnosti in poveličevanja samega sebe, v svoji knjigi trdi doktorica klinične psihologije in nečakinja ameriškega predsednika Mary Trump. Med drugim je razkrila, kako se je Trump s prevaro vpisal na elitno univerzo in kako si je z očetovim denarjem in vplivom dvigoval samozavest in se prodajal kot bogat plejboj in izvrsten poslovnež.

Mladoletniki v zavode za odrasle: 16-letnika bi morali namestiti v jedilnico
04. 07. 2020 17.17
Na nas so se obrnili zaskrbljeni starši 16-letnika z avtizmom. Že od svojega devetega leta starosti se nahaja v Zavodu Dornava, kjer je vključen v program vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami. A predvsem v zadnjem letu se je situacija močno spremenila, 16-letnik naj bi zaradi agresije ogrožal tako sebe kot osebje in druge varovance v zavodu. Sodišče je tako odločilo, da mora na varovani oddelek ter da se ga premesti v Dom Lukavci. Premestiti bi morali sredi junija, a je sodišče tik pred zdajci delno odobrilo pritožbi Doma Lukavci, kjer prostora za 16-letnika enostavno nimajo, namestiti pa bi ga tako morali kar v jedilnico. Primer razkriva sistemsko težavo – v Sloveniji namreč nimamo niti enega zavoda z varovanim oddelkom za mladoletnike.

Biti v Sloveniji star
20. 06. 2020 10.11
Vsi bomo enkrat stari, vsi se bojimo, kaj nas takrat čaka. Številni imate starše, stare starše v domovih za starejše, mnogi zanje skrbite sami. Mnogi od vas ste tudi sami v domovih za starejše ali pa živite doma, morda skrbite za svojega obnemoglega zakonca, partnerja ... To je tema, ki zadeva prav vse. Celotno družbo. In težav – ker jih je politika ves čas zanemarjala in si zatiskala oči – je ogromno. Nizke pokojnine, revščina, pomanjkanje prostora v domovih za starejše, neurejeno področje dolgotrajne oskrbe, demenca, starizem ... Za vsem tem pa konkretne zgodbe in usode.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje
19. 06. 2020 06.00
Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Po trojnem umoru sprememba zakonodaje? 'Zdajšnja ne zagotavlja varnosti družbe'
17. 06. 2020 20.07
Po trojnem umoru v Škocjanu pri Domžalah tako pravniki kot psihiatri pozivajo državo, naj na področju obravnave zločincev z duševnimi motnjami spremeni zakonodajo. Petletna obravnava na psihiatriji ni dovolj, zakoni na tem področju niso ustrezni, sporoča stroka. Opozarjajo tudi, da v primeru neozdravljive duševne motnje zdajšnja zakonodaja ne zagotavlja varnosti družbe, dejanje lahko storilci ponovijo. In ne samo to, psihiatri so prepričani, da se vsaj en umor ne bi zgodil, če bi zakone spremenili in bi storilci v zaporu, kjer jih psihiatrično zdravijo, lahko ostali dlje časa.

Otroci s posebnimi potrebami: šolanje in terapije ne morejo potekati po video klicih
30. 05. 2020 19.20
Epidemija in zaprtje šol sta prinesla staršem otrok s posebnimi potrebami veliko težav. Po več kot dveh mesecih bi se morali že ta teden vrniti v šole, vendar jih je zaradi različnih interpretacij in informacij večina ostala doma. Starši so na robu moči in poročajo o precejšnjih težavah svojih otrok, zato si želijo, da bi se tudi oni čim prej vrnili v šole. Prepričani so, da so bili njihovi otroci popolnoma spregledani, saj šolanje in terapije za njih ne morejo potekati po video klicih.

Prepoved obiskov med epidemijo ločila mamo in težko prizadeto hčerko
28. 05. 2020 18.25
Velika žrtev ukrepov za zajezitev epidemije so bili otroci, mladostniki in odrasli s posebnimi potrebami, zlasti tisti s težkimi motnjami. Če so starši lahko skrbeli zanje, so jih vzeli domov, drugi – praviloma z več motnjami in zdravstveno zelo rizični – pa so ostali v zavodih, a brez možnosti obiskov. Tako je bilo tudi v primeru 35-letne Nine, ki biva v zavodu v Ljubljani in verjetno sploh ni razumela, zakaj njene mame naenkrat več ni. A prvi ponoven obisk je še poglobil bolečino, saj so mamo oblekli v popolno zaščitno opremo, s hčerko pa je morala ostati na varni razdalji.

Šola in otroci z motnjami v duševnem razvoju - že 11 tednov brez strokovne pomoči
12. 05. 2020 18.39
Šolske klopi ostajajo zaenkrat le še lep spomin za tiste otroke, ki bi jih v resnici najbolj potrebovali – za otroke z motnjami v duševnem razvoju, ki obiskujejo poseben program osnovne šole. Njihovi starši so izčrpani, obupani, in zdaj tudi razočarani. Zavedati se je treba, da se otroci v šoli učijo tudi samostojnosti, nekateri zavezati vezalke, drugi držati glavo pokonci, tretji uporabljati vilico. V šoli imajo logopedinjo, specialne pedagoge, deležni so delovne terapije in fizioterapije. Doma pa, pravijo starši, tudi nazadujejo.

Pri nekaterih bolnikih s covidom-19 lahko pride do nenadne odpovedi dihanja
30. 04. 2020 17.56
Novi koronavirus pri bolnikih prvenstveno prizadene pljuča, kar se pri nekaterih lahko zgodi dokaj prikrito. Gre za t. i. pojav tihe hipoksemije, ko se lahko zdravstveno stanje pri bolniku z na videz blago potekajočo boleznijo hitro spremeni v kritični potek, ko je potrebna urgentna hospitalizacija.

Psihiatrinja opozarja: Zagotoviti je treba kakovostne službe za psihološko pomoč v krizi
29. 04. 2020 17.16
"Če v času epidemije želimo preprečiti katastrofalno krizo na področju duševnega zdravja, je treba okrepiti službe na področju duševnega zdravja, ki delujejo lokalno in dosežejo ljudi v stiskah. Okrepiti je treba strokovne in laične vire za pomoč in podporo ranljivim skupinam v njihovem naravnem okolju," poziva psihiatrinja in predsednica Slovenskega združenja za duševno zdravje Vesna Švab.

Pouk na daljavo: bo šola padla na izpitu pravičnosti?
17. 04. 2020 06.53
Nekdanji dolgoletni ravnatelj prulske osnovne šole Dušan Merc je o šolanju na daljavo zapisal: "V šolskem sistemu so vsi po vrsti pripravljeni zagovarjati 'učenje na daljavo', ne da bi vedeli, kaj je to." Da se bolj 'lovimo' kot 'učimo', menijo številni starši (in otroci) ter učitelji. Ti počasi pregorevajo, učencem kopni motivacija, še vedno so velike neenakosti med njimi, edini, ki so še vedno v zaletu, so na pristojnem ministrstvu, kjer vztrajajo, da vse poteka zelo dobro.

Nemški navijači bi lahko čakali še več kot leto, v Italiji proti majskemu nadaljevanju
14. 04. 2020 14.50
Nemški nogometni navijači bi lahko morali čakati več kot leto za naslednji obisk tekem, je ob pandemiji novega koronavirusa dejal Gerald Haug, predsednik znanstvene akademije Leopoldina. V Italiji se odgovorni medtem nikakor ne zmorejo poenotiti,

Spletni nakupi v času koronavirusa: kaj kupujemo in kako hitra ter varna je dostava na dom?
03. 04. 2020 06.00
Dostavne službe in spletne trgovine beležijo porast naročil, ponekod poročajo celo o podvojeni prodaji. Kot so povedali pri enem izmed večjih spletnih trgovcev pri nas, opažajo velik porast naročil opreme za delo od doma, med drugim prodajo več gaming naprav, naprav za fitnes in higienskih pripomočkov. Trenutno nimajo večjih težav z zalogo, a opažajo, da kupci zelo hitro pokupijo toaletni papir.

V tem času je načeto psihično stanje vseh, psihologi opozarjajo na stigmatizacijo okuženih
23. 03. 2020 17.58
Nedvomno so trenutne družbene razmere izjemno naporne za vse. Samoizolacija, ki je eden najučinkovitejših ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, je ukrep, ki načne psihično stanje vsakogar, ocenjujejo psihiatri. Okuženi ljudje pa so v še dodatni stiski, saj se pojavlja stigmatizacija teh oseb in njihovih družinskih članov, pa opažajo psihologi. Zato je v teh težkih časih ključno, da ohranimo človečnost in povezanost.

Kako premagati stisko? 'Naj tema pogovorov ne bo zgolj koronavirus'
20. 03. 2020 10.38
Življenje v času epidemije s seboj prinaša tudi občutke strahu in negotovosti, nekateri izmed nas se težko soočamo z izolacijo in spremembami naše dnevne rutine. Vse to lahko vpliva tudi na naše psihično počutje, zato je ključnega pomena, kako se soočamo z našo stisko. Nekaj praktičnih napotkov, ki nam lahko pri tem pomagajo, so zbrali tudi v organizaciji Unicef.

Vsi zbrani ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa
16. 03. 2020 07.22
Vladi Marjana Šarca in Janeza Janše sta sprejeli vrsto ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije koronavirusa v Sloveniji. Najbolj ostri, kot so zapiranje šol, vrtcev in lokalov ter ustavitev javnega prometa, so začeli veljati s ponedeljkom, 16. marca. Seznam bomo posodabljali z morebitnimi novimi ukrepi.

Trump za 30 dni prepovedal potovanja v ZDA iz večine evropskih držav
12. 03. 2020 06.12
Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal prepoved potovanj v ZDA iz Evrope, točneje iz 26 držav schengenskega območja, torej tudi iz Slovenije. Pojasnil je, da prepoved ne velja za Veliko Britanijo in za Američane, ki se bodo vračali domov iz Evrope. Dovolil je tudi možnost, da prepoved odpravijo pred iztekom 30-dnevnega roka. Zaradi odnosa do pandemije se predsednik na domačih tleh sooča s številnimi kritikami.

Nad koronavirus s parodijami: od komikov do vlad
12. 03. 2020 06.00
Proti novemu koronavirusu se posamezniki borijo različno. Nekateri se izogibajo stikom z ljudmi, drugi si v strahu pred karanteno ali motnjami v dobavah ustvarjajo zaloge hrane, toaletnega papirja, vode in drugih življenjsko bolj ali manj pomembnih stvari. Aktualno dogajanje pa je navdahnilo tudi številne umetnike in tekstopisce. Pri nas so se nekateri zgražali nad parodijo pesmi skupine Game Over, vendar to še zdaleč ni bil edini poizkus, da bi paniko pomirili s humorjem.