motnjami

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'

10. 10. 2021 14.45

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Nove motnje v delovanju družbenih omrežij Instagram in Facebook

08. 10. 2021 21.54

Le nekaj dni po velikem izpadu družbenih omrežij se Instagram in Facebook znova soočata z motnjami v delovanju. "Zavedamo se, da imajo nekateri težave pri dostopu do naših aplikacij in izdelkov," je dejal tiskovni predstavnik Facebooka. Kot je dejal, se trudijo, da bi napako čim prej odpravili. Težave so trajale slabi dve uri.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra

05. 10. 2021 06.00

Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Ženske težave s spolnostjo – spoznajte vzroke in rešitve

05. 10. 2021 00.15

Spolnost je čudovita, a hkrati tudi skrivnostna. Včasih se lahko užitku popolnoma predamo, drugič se pojavi ovira. Raziskave kažejo, da več kot 30 odstotkov žensk ne doživi vedno vrhunca spolnega odnosa. Še več, veliko žensk ima težave že z doseganjem vzburjenja.

'Premalo nas je, opravljamo nesebično delo, a moramo tudi mi od nečesa živeti'

03. 10. 2021 07.00

Duševne težave so pogosto tabu tema, kar je eden izmed razlogov, da mladi, ki se znajdejo v stiskah, ne iščejo strokovne pomoči. Na tej točki so jim lahko edinstvena podpora organizacije mladinskega in drugega nevladnega sektorja, ki zaradi metod dela v neformalnem, bolj sproščenem vzdušju z mladimi lažje vzpostavijo zaupne in varne odnose. A se tudi te spopadajo z ovirami, zaradi česar ne morejo delovati v polnem pogonu. Kaj bi se moralo spremeniti, da bi pomagale, kot bi lahko?

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah

02. 10. 2021 07.00

Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

Zdravljenje z vitaminom A rešitev za izgubo voha po covidu?

29. 09. 2021 10.28

Kapljice za nos z vitaminom A bi lahko pri osebah, ki so prebolele covid-19, pomagale pri zdravljenju izgube ali spremembe voha, pravijo britanski raziskovalci. Čeprav se večini prebolevnikov voh povrne takoj po ozdravitvi, se nekateri z motnjami voha soočajo še več tednov ali mesecev po koncu bolezni.

Zaradi paničnega nakupovanja v Veliki Britaniji hudo pomanjkanje goriva

27. 09. 2021 08.07

V Veliki Britaniji se v zadnjih dneh soočajo s hudim pomanjkanjem goriva, saj je strah pred motnjami v oskrbi z gorivom med prebivalci sprožil preplah. Pred bencinskimi servisi se vijejo dolge kolone vozil, britanska vlada pa bo na zasedanju razpravljala o možnih rešitvah. V skrajnem primeru bi gorivo ob pomanjkanju voznikov tovornjakov na bencinske servise dobavljali kar vojaki.

BLOG: Anoreksija, resna telesna in čustvena bolezen

26. 09. 2021 21.45

Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilno moteno zaznavanje podobe in teže svojega telesa (dismorfija). Spremlja jo pretiran strah pred pridobivanjem telesne mase, zato si oseba s to motnjo kljub izredno nizki telesni teži skrajno omejuje vnos hrane oz. sama sebe strada. Omejevanje količine zaužite hrane lahko pogosto spremljata tudi čezmerna telesna vadba in uporaba odvajal ali diuretikov.

'Počutil sem se kot govno. Spraševal sem se, zakaj sem temu svetu v napoto'

19. 09. 2021 07.00

Delavsko okolje, finančna stiska, družinsko nasilje, smrt najbližjih, metanje mladoletnika na cesto, življenje na ulici, spanje v kleteh in na podstrešjih blokov, nočne vožnje med končnimi postajami avtobusnih linij, pretepi, kraje, kazni, sodišča, vzgojni zavodi in na koncu prevzgojni dom. Adis Mujkanović in Besmir Racaj sta še kot najstnika izkusila institucionalizacijo, spoznala njen sistem in se čez nekaj let postavila na svoje noge. Danes, ko gledata nazaj na zavodsko življenje, sta hvaležna za pridobljene izkušnje, čeprav so bile te včasih tudi zelo neprijetne in boleče.

PCT-pogoj v zdravstvu ostaja, a s številnimi izjemami

17. 09. 2021 09.23

PCT-pogoj za zdravstvo ostaja, razen za nujne zdravstvene storitve. Kot je sporočil minister za zdravje Poklukar, sem med drugim spadajo zobozdravstvena pomoč, vsi pregledi v času nosečnosti in tudi vse zdravstvene obravnave otrok. Če pa potrebujete nenujen pregled pri zdravniku, morate še vedno dokazovati enega od pogojev – prebolevnost, cepljenje ali testiranje.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT

17. 09. 2021 08.58

Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Vrata šol se odpirajo, zapirati se morajo zadnja: prave žrtve epidemije so mladi

01. 09. 2021 19.25

Šolarji se že tretje leto doslej v šolske klopi vračajo v senci novega koronavirusa. V minulih šolskih letih je epidemija otežila izvajanje pouka in pustila luknje v znanju. Na številne je prekinitev socialnih stikov vplivala slabo. Opozarjali so, da praktično ni več prostih bolnišničnih mest za otroke in mladostnike z duševnimi motnjami, pristojni se zaradi negotovih razmer bojijo ponovnega porasta duševnih težav. Zato si je stroka enotna v prepričanju, da mora pouk letos potekati v učilnicah in da se morajo šole v primeru slabšanja epidemiološke slike šole zapirati zadnje. Mladi namreč potrebujejo socializacijo, morajo se igrati, družiti in komunicirati v živo.

Zakaj in kako Kitajska drastično omejuje igranje videoiger?

31. 08. 2021 15.42

Kitajski mladoletniki bodo od 1. septembra videoigre lahko igrali le še po eno uro dnevno ob koncih tedna in praznikih. Država se že dlje časa sooča z odvisnostjo mladih od videoiger, ustanavljati so začeli celo klinike za zdravljenje tovrstnih "motenj odvisnosti". Državo skrbi tudi zaradi naraščanja stopnje kratkovidnosti pri mladostnikih.

Učenci in dijaki že s ponedeljkom v lekarne po komplete za samotestiranje

27. 08. 2021 09.20

V četrtek so ob 2953 PCR-testih potrdili 542 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je bil 18,4-odstoten. Narašča tudi število hospitaliziranih, pred vrati pa je začetek novega šolskega leta, zato bo pomembno tudi samotestiranje šolarjev. Iz Lekarniške zbornice Slovenije so sporočili, da bodo brezplačni testi na voljo že v ponedeljek.

DW: Talibani so iskali našega novinarja, pri tem ubili njegovega sorodnika, še enega ranili

19. 08. 2021 10.18

Medtem ko svetovne države še naprej hitijo z evakuacijo svojih državljanov iz Afganistana in tudi nekaterih Afganistancev, so se na dan neodvisnosti Afganistana odvijali protesti proti talibanom. Upor načrtuje tudi prvi podpredsednik Afganistana, ki se je oklical za začasnega predsednika države. Združeni narodi pa opozarjajo, da talibani pospešeno iščejo ljudi, ki so delali in pomagali ameriški vojski in silam Nata. Iskali so tudi novinarja nemškega DW, a ker ga niso našli, so ubili in ranili njegova sorodnika.

Poživitveni odmerek? Ranljivi kronični bolniki naj se posvetujejo z zdravnikom

18. 08. 2021 19.06

Za zdaj pri nas ne bo sistematičnega cepljenja s poživitvenim odmerkom, ki ga v nekaterih državah že uvajajo, saj Evropska agencija za zdravila za to še ni prižgala zelene luči. Je pa posvetovalna skupina odobrila dodatno cepljenje posameznih imunsko oslabljenih bolnikov. Posebej ranljivi kronični bolniki se tako lahko s svojimi zdravniki posvetujejo o prejemu tretjega odmerka – bodisi Pfizerja bodisi Moderne.

Ema potrdila nove stranske učinke cepiva Johnsona & Johnsona

06. 08. 2021 20.34

Evropska agencija za zdravila (Ema) je potrdila, da je znižana raven trombocitov v krvi povezana s cepivom proti covidu-19 podjetja Johnson & Johnson. Stranska učinka tega cepiva pa sta tudi omotica in šumenje v ušesih. Poudarili so, da razmerje med koristmi in tveganji cepljenja s tem cepivom ostaja nespremenjeno.

'Ljudje potrebujemo znanje, da razumemo, zakaj je zveri pomembno ohranjati'

02. 08. 2021 15.30

Strokovnjaki iz Slovenije in Hrvaške so se pred tremi leti povezali, da bi izboljšali razumevanje velikih zveri in pripomogli k ohranjanju populacij – medveda, risa in volka na območjih Nature 2000 v Sloveniji in na Hrvaškem. V okviru projekta Carnivora Dinarica so želeli izboljšati varstveno stanje teh živali in ljudem omogočiti boljše pogoje sobivanja z njimi. Svoje zaključne ugotovitve so zdaj predstavili v Pivki, kjer so odprli tudi nov center o velikih zvereh.

Raven Saunders prva v Tokiu protestirala med podelitvijo odličij

02. 08. 2021 06.25

Ameriška metalka krogle Raven Saunders je prva športnica na olimpijskih igrah v Tokiu, ki je javno protestirala na odru za zmagovalke. Petindvajsetletna Američanka je med nedeljsko podelitvijo odličij nad glavo prekrižala roke in tako izrazila svojo podporo skupnosti, ki se bori za pravice lezbijk, gejev, biseksualcev in transseksualcev.

S cepljenjem zaščitimo tudi tiste, ki se zaradi imunskih motenj ne morejo

23. 07. 2021 20.36

Ranljive skupine v tej pandemiji niso samo starejši. Večje tveganje za težji potek bolezni imajo tudi osebe z imunskimi motnjami – to so ljudje po transplantaciji organov, osebe s krvnimi raki in tisti, ki prejemajo določena biološka zdravila, ki slabijo imunski sistem. Zaradi tega so bili tudi v prioritetnih skupinah za cepljenje, a mnogim, zaradi zdravil, ki jih jemljejo, cepiva ne primejo, zato že razmišljajo o tretjem odmerku. A največ lahko zanje storimo prav mi.

Komisija potrdila povezavo smrti ženske s cepljenjem s cepivom Janssen

09. 07. 2021 13.00

Komisija, ki je pregledovala primer smrti po cepljenju proti covidu-19 s cepivom proizvajalca Johnson & Johnson, je ocenila, da je povezava smrti s cepljenjem gotova, je razvidno iz poročila NIJZ o spremljanju neželenih učinkov po cepljenju proti covidu-19. V tem primeru je prišlo do smrti zaradi tromboze v povezavi z nizko vrednostjo trombocitov. NIJZ je medtem objavil novo poročilo o neželenih učinkih po cepljenju proti covidu-19. Največ prijav se je nanašalo na splošne težave in spremembe na mestu aplikacije.

Toplotno obremenitev bo stopnjevala sopara, pred nami vsaj dve tropski noči

06. 07. 2021 10.29

Dosegel nas je vroč afriški zrak. Vročina se stopnjuje in pred nami je nekaj toplotno zelo obremenjenih dni. Ob koncu tedna bo vročina resda popustila, ampak že v prihodnjem tednu morda spet bolj pritisnila. Pazite nase in na bolj ranljive skupine prebivalstva, umaknite se pred soncem, ne pozabite na zadostno količino tekočine in UV-zaščito.

Stiska otrok po epidemiji: 'Nihče nas ni vprašal, kako se počutimo, nihče nam ni pomagal'

28. 06. 2021 20.59

Covidno obdobje terja svoj davek tudi pri otrocih. V prvih mesecih letošnjega leta je imel vsak deseti otrok, ki je klical na Tom telefon za otroke in mladostnike, samomorilne težnje. Epidemija covida-19 je očitno močno vplivala na duševno zdravje otrok in mladostnikov, pred tem si ne moremo več zatiskati oči, svari stroka. V ambulantah namreč opažajo vse več otrok in mladostnikov z anksioznimi motnjami, depresijo, samomorilnim vedenjem, samopoškodovanjem, motnjami hranjenja in slabo samopodobo. Hkrati pa skrbi še dejstvo, da so čakalne dobe za strokovno pomoč leto ali več. Kam to pelje?

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje

27. 06. 2021 07.00

Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

NIJZ: Število zastrupitev in smrti zaradi drog narašča

26. 06. 2021 07.22

Mednarodni dan boja proti zlorabi drog in nezakonitemu trgovanju z drogami tokrat poteka pod geslom Seznani se z dejstvi – rešuj življenja! Združeni narodi želijo s tem opozoriti, da so točni podatki in resnična dejstva na področju uporabe drog ključni za sprejemanje učinkovitih ukrepov in politik.

Mučno iskanje poti iz brezna: 'Bila je obstranka. Nekdo, ki ga ni'

21. 06. 2021 09.29

Panični napadi, šolska fobija, socialna fobija, depresija, motnje hranjenja, generalizirana anksioznost, suicidialnost ... Najstnica v hudi stiski in obupani starši, ki so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal. Povsem sami, saj jih je sistem, v katerega so zaupali, vedno znova pustil na cedilu. Njihova zgodba žal ni osamljena. Objavljamo jo z namenom, da bo komu pomagala.

BLOG: Rastlinski izvleček za zdravje možganov

20. 06. 2021 07.00

Ginko biloba, znan tudi kot dvokrpi ginko, je starodavni rastlinski izvleček, ki se na Kitajskem že tisočletja uporablja pri različnih zdravstvenih težavah. Pravzaprav gre za eno najpogosteje zaužitih zelišč, ki naj bi podpiralo zdravje možganov. Gre za drevo, ki na Zemlji raste že več kot 300 milijonov let, pravijo pa mu tudi živi fosil, saj je danes njegova zgradba skoraj enaka zgradbi fosilnih ostankov te rastline.