motnjami

Šestletnik učiteljico udaril v obraz in jo poškodoval

22. 10. 2024 08.43

Na žalost ni novost, da ton in medosebna interakcija v učilnicah postajata vse bolj ostra in težavna, poročajo avstrijski mediji. Zadnji incident – šestletnik je učiteljico večkrat udaril v obraz in jo poškodoval. Zakaj se otroci vse bolj zatekajo v nasilju?

'Samo opravičilo predsednice DZ ne koristi ne Anžetu, ne Aneju in ne meni'

15. 10. 2024 18.50

Kdaj bodo starši otrok s posebnimi potrebami dobili pomoč pri skrbi za otroke? Za to se borijo že več kot 10 let, a jim nobena vlada doslej ni pomagala. Do polnoletnosti otrok so družine upravičene le do nadomestila za izpad rednega dohodka, saj mame večinoma ostajajo doma. A če na primer zbolijo, nege in skrbi za otroka ne prevzame nihče. Dve leti so že stare tudi obljube te vlade, ki pa je namesto zakonsko urejenih rešitev za vse, začela s projektom, ki bo pomoč omogočil le nekaj deset družinam.

Psihoterapevti bodo v okviru nove kampanje nudili tudi brezplačne terapije

11. 10. 2024 11.47

Psihoterapevtske in druge organizacije so pohvalile prizadevanja vlade za nov psihoterapevtski zakon in opozorile na pomembnost dostopne strokovne psihoterapevtske pomoči, predvsem za najranljivejše skupine, in na nujnost deinstitucionalizacije na področju duševnega zdravja. Med drugim zato začenjajo kampanjo "Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste", s katero javno pozivajo vse psihoterapevte, da se pridružijo pobudi in ponudijo vsaj en cikel brezplačne terapije.

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo

08. 10. 2024 19.22

Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov

08. 10. 2024 16.59

V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

Temna stran vrhunskega športa: Boj z depresijo in tesnobo

27. 09. 2024 16.28

Caroline Garcia, nekdanja četrta teniška igralka sveta, je zaradi hudih napadov tesnobe in panike predčasno končala sezono. Njena izkušnja ni osamljen primer – v preteklosti sta o podobnih težavah spregovorila tudi olimpijski plavalec Michael Phelps in gimnastična prvakinja Simone Biles, ki sta se soočala z depresijo, tesnobo in paničnimi napadi. Duševna stiska med vrhunskimi športniki je velik problem, nič manjši, kot je tudi nasplošno v družbi.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

Ministrstvo prejelo številne pripombe na predlog zakona o psihoterapiji

10. 09. 2024 15.01

Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je v javni razpravi, ki se je končala konec avgusta, naletel na ostre kritike. Pristojno ministrstvo številne prejete pripombe še preučuje, so pojasnili. Med drugim se te tičejo izobrazbe in usposabljanja psihoterapevtov.

V OŠ tudi otroci z lažjimi motnjami v duševnem razvoju in avtistični otroci

09. 09. 2024 19.30

Otroci z lažjimi motnjami v duševnem razvoju in avtistični otroci se lahko po novem izobražujejo v običajnih osnovnih šolah in ne le v šolah s prilagojenim programom. Izobražujejo se sicer po prilagojenem učnem programu, z njimi delajo specialni pedagogi, imajo svoje učilnice. Na Osnovni šoli Livada, kjer imajo za zdaj tri takšne učence, smo preverili, da v učilnici ne manjka dobre volje in ustvarjalnosti. Ostali učenci pa so novopečene prvošolce sprejeli res prisrčno, kar je tudi glavni cilj novosti.

Marijana Jakovac, Allianz: Slovenija je trg z velikim potencialom

09. 09. 2024 00.15

Allianz v Sloveniji kontinuirano krepi svoj tržni položaj in dosega zelo dobre poslovne rezultate.

Nov napad z nožem v Nemčiji: ženska na avtobusu poškodovala šest oseb

31. 08. 2024 11.34

V nemškem mestu Siegen je ženska v petek zvečer z nožem ranila šest ljudi, od tega so trije v smrtni nevarnosti. Policija je 32-letno osumljenko pridržala. Okoliščine še niso znane, a policija zaenkrat ne sumi, da je imelo nasilno dejanje politično ali versko ozadja. Kot so dejali, trenutno ni znakov, da bi šlo za teroristični napad.

ZD Ljubljana ostaja brez dveh pediatrov, številni blizu upokojitve

30. 08. 2024 13.32

V enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Bežigrad s koncem avgusta odhajata dva pediatra. Nove intenzivno iščejo, a bi bile lahko kadrovske težave v prihodnje še večje. V ZD Ljubljana je namreč približno polovica pediatrov starejših od 55 let. Ker bodo njihove upokojitve težko nadomestili, od odločevalcev pričakujejo sistemske ukrepe. Na ministrstvu za zdravje pa ocenjujejo, da trenutno ni mogoče govoriti o večjem pomanjkanju pediatrov. Sklicujejo se na podatke ZZZS, po katerih v Ljubljani več ambulant še vedno opredeljuje otroke in mladostnike. Zavedajo pa se, da bo veliko pediatrov v prihodnjih letih izpolnilo pogoje za upokojitev.

'Pot oseb z duševnimi težavami je pogosto pot zdravil in ta pot ne zadošča'

29. 08. 2024 12.32

Na okrogli mizi je več predstavnikov različnih organizacij pojasnilo svoje pomisleke glede trenutnega predloga zakona o psihoterapiji, ki bi po njihovem mnenju stanje z izključitvijo nekliničnih strokovnjakov še poslabšal. O pomenu psihoterapije je spregovoril Aljoša Bagola, ki je opozoril, da družba iskanje pomoči še vedno tabuizira, Tilen Recek iz društva Altra je poudaril, da je pot njihovih uporabnikov pogosto pot zdravil in ta pot preprosto ni primerna, saj ne zadošča. "Osnutek zakona omejuje delo psihoterapevtov pri ljudeh, ki imajo diagnosticirane duševne motnje," pa je med drugim opozorila Alenka Mavec iz društva Dam. Kaj so povedali ostali strokovnjaki?

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Zlatega leoparda je v Locarnu prejel litovski film Toxic

17. 08. 2024 16.55

Zlatega leoparda na 77. mednarodnem filmskem festivalu v Locarnu je prejel litovski celovečerec Toxic režiserke Saule Bliuvaite, ki govori o življenju dveh najstnic pod pritiskom lepotnih idealov. V tekmovalnem programu so prikazali 17 filmov, skupaj pa več kot 200 filmov, tudi slovenski otroški film Igrišča ne damo! režiserja Klemna Dvornika.

V Locarnu se bo danes s podelitvijo nagrad sklenil filmski festival

17. 08. 2024 10.29

V Locarnu se bo danes sklenil 77. mednarodni filmski festival, na katerem bodo podelili več nagrad, med njimi zlatega leoparda za najboljši celovečerni film. V osrednjem tekmovalnem programu so prikazali 17 filmov z vsega sveta, skupaj pa več kot 200 filmov, tudi slovenski otroški film Igrišča ne damo! režiserja Klemna Dvornika.

Colin Farrell o sinu: 'Želim si, da bi bil svet prijazen do Jamesa'

07. 08. 2024 20.15

Colin Farrell je delil redek in čustven vpogled v svoje življenje s starejšim sinom Jamesom, ki ima Angelmanov sindromom. Po poročanju klinike Mayo je to nevrogenetska motnja, ki povzroča zapozneli razvoj, težave z govorom in ravnotežjem, duševno prizadetost in včasih epileptične napade. Mnogi ljudje z Angelmanovim sindromom se pogosto smejijo in so večinoma srečni.

Svetovni računalniški izpad, Microsoft: Večkrat ponovno zaženite računalnike

19. 07. 2024 09.38

Na tisoče naprav z operacijskim sistemom Windows po svetu se sooča s težavami ob zagonu, kar že vpliva na poslovanje bank, letališč, medijskih hiš in drugih podjetij, poročajo tuji mediji. Odpovedanih je bilo že 3000 letov. Razlog za t. i. modri zaslon smrti naj bi bila pomanjkljiva posodobitev protivirusnega programa podjetja za kibernetsko varnost CrowdStrike, kjer so se za nastale težave strankam že opravičili. Popoldne so iz podjetja sporočili, da so ugotovili, kaj je povzročilo težavo in da so v sistem so že namestili popravek, ki ga bodo stranke deležne ob posodobitvi. Microsoft uporabnikom medtem svetuje: Večkrat ponovno zaženite svoje računalnike.

Prizadeta so tudi slovenska podjetja, težave pa še niso odpravljene

19. 07. 2024 10.53

Pri tehničnih težavah, s katerimi se trenutno soočajo organizacije po vsem svetu, gre glede na javno dostopne podatke za izpad zaradi tehnične napake in ne za kibernetski napad, so navedli na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT. Težave se pojavljajo tudi v slovenskih podjetjih, kot je povedal direktor Urada za informacijsko varnost, je prizadetih več podjetij v različnih sektorjih.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Podaljšana javna razprava o osnutku zakona o psihoterapiji

05. 07. 2024 14.51

Po pozivih več združenj in organizacij so se na Ministrstvu za zdravje odločili, da bodo podaljšali javno obravnavo osnutka Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti, in sicer do 31. avgusta. Hkrati so številna združenja in zbornica kliničnih psihologov opozorili, da je zakon nestrokoven in napovedala, da bodo ministrstvu v roku poslali predloge za izboljšave.

Si ministrstvo ne želi javne razprave? Na voljo le počitniški mesec dni

01. 07. 2024 11.56

Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je le dočakal javno razpravo. A kot opozarjajo v psihoterapevtski stroki, je ta odločno prekratek – le enomesečni. Poleg tega pa je rok za javno razpravo v počitniškem mesecu in času dopustov. Zato pozivajo, da ministrstvo za zdravje podaljša javno obravnavo na dva meseca, da bo vsaj tako lahko vključena vsa zainteresirana strokovna javnost.

'Zakon o psihoterapiji mora biti narejen za ljudi'

27. 06. 2024 08.37

Že kar nekaj časa se piše zakon o psihoterapiji. Pred letom dni se je prvič sestala delovna skupina Ministrstva za zdravje, ki naj bi sodelovala pri pripravi zakona. Strokovnjaki vseh strok (psihoterapevtske in klinično psihološke smeri) so že takrat opozarjali, da njihovo mnenje pri pripravi ni dovolj upoštevano, zdaj jih je strah, kakšna bo vsebina zakona, ki naj bi v kratkem vendarle prišel v javno obravnavo. Trenutno je še v koalicijskem usklajevanju. O tem, ali bi zakon lahko bil celo škodljiv in kakšnega zakona si želijo, je spregovorila psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch.

'Tistim, ki so me zasmehovali, sporočam, da treniram za paralimpijske igre'

30. 05. 2024 09.03

Toni Perić je bil do devetega leta običajen deček, ki je rad hodil v šolo, se vozil s kolesom in igral nogomet s prijatelji. Nato pa so njegovi starši opazili, da je začel tipati in iskati stvari. Ni trajalo dolgo in povsem je oslepel. Diagnosticirali so mu kronično vnetje očesnega živca. Začela so se leta trpljenja in iskanja samega sebe. Pomagal mu je šport. Znova je začel živeti, ko je spoznal, da se mu zaradi slepote ni treba zapirati med štiri stene in skrivati pred svetom.

V Veliki Britaniji dolga leta prikrivali škandal z okuženo krvjo

20. 05. 2024 19.09

V Veliki Britaniji so bili med letoma 1970 in 1991 pacienti zavestno izpostavljeni nesprejemljivim tveganjem, ko so jih v nacionalnem zdravstvenem sistemu NHS zdravili z okuženo krvjo, v novem poročilu ugotavlja neodvisna preiskava. Zdravnikom, vladi in NHS očitajo poskus prikrivanja škandala, ki bi se mu lahko v veliki meri izognili.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o ovsu

19. 05. 2024 07.00

Oves in ovseni kosmiči so pogosto hvaljeni kot ena najbolj zdravih možnosti za zajtrk. Že tisoče let so pomemben vir hranil za ljudi in živali. Pozivam vas, da si vzamete kakšno minutka časa in preberete tokratni članek. Presenečeni boste nad tem, da je oves odličen vir vlaknin in beljakovin, poleg tega pa vsebuje veliko mineralov in vitaminov. Posledično imajo koristi širok spekter, vključno z zniževanjem holesterola, lajšanjem zaprtja, spodbujanjem morebitne izgube teže in še mnogo več.

Avstrijsko sodišče odobrilo premestitev Fritzla v običajen zapor

14. 05. 2024 11.40

Deželno sodišče v Kremsu je odločilo, da bodo Josefa Fritzla, ki je 24 let v kleti domače hiše zadrževal svojo hčer in jo zlorabljal, iz strogo varovanega zavoda za osebe z duševnimi motnjami lahko premestili v običajen zapor. Kot je utemeljilo sodišče, je odločitev sprejelo, ker dementni Fritzl pri 89 letih ni več nevaren.

BLOG: Žveplo v hrani

05. 05. 2024 07.00

Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici

25. 04. 2024 10.36

Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.