mutacije

Znanstveniki odkrili nove 'skrivnosti' nastanka raka
22. 04. 2022 08.47
Britanski znanstveniki so opravili veliko raziskavo o raku, pri čemer so analizirali celotno genetsko sestavo tumorjev pri približno 12.000 bolnikih. Z novimi namigi, ki jih je dalo 'arheološko preiskovanje' raka, kot so raziskavo ponazorili znanstveniki, upajo, da bodo v prihodnosti izboljšali diagnozo in zdravljenje te bolezni.

'Če ne bi bilo medicine, sem prepričan, da mene ne bi bilo'
15. 04. 2022 20.25
Slovenija sodi v sam svetovni vrh v zdravljenju hemofilije, saj spadamo med 20 odstotkov držav na svetu, kjer vse bolnike s težko obliko hemofilije zdravimo z redno profilakso – to je nadomeščanje faktorja strjevanja krvi, ki ga ljudje s hemofilijo nimajo ali ga imajo premalo. Zaradi te dedne motnje je torej moteno njihovo strjevanje krvi. Bolezen se večinoma pojavlja pri moških, redko tudi pri ženskah, ki so navadno le nosilke okvarjenega gena. Tretjina hemofilikov se sicer rodi zaradi nove spontane mutacije, ki je prej v družini ni bilo, kar pomeni, da se lahko v kateri koli družini rodi novorojenček s hemofilijo.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00
Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

V četrtek potrdili 7.500 novih okužb, v torek o prilagajanju ukrepov
11. 02. 2022 10.09
V četrtek so ob 2978 PCR-testih in 90.970 hitrih antigenskih testih potrdili 7514 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 162.374 primerov aktivnih okužb, kar je 9317 primerov manj kot dan prej. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 429 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 116, je objavila vlada. Širša zdravstvena stroka in minister za zdravje Janez Poklukar bodo v torek na Brdu pri Kranju razpravljali o prilagoditvah epidemioloških ukrepov.

V ljubljanskem živalskem vrtu enkrat tedensko na koronavirus testirajo tudi živali
07. 02. 2022 19.29
Ne le pri ljudeh, morebitne okužbe s koronavirusom spremljajo tudi pri živalih. Največkrat analizirajo njihove iztrebke, nekatere živali pa je možno naučiti tudi prav človeškega načina jemanja brisa – v nosu. In to enkrat tedensko počnejo tudi v ljubljanskem živalskem vrtu. Pravočasno odkrite okužbe in mutacije pa lahko preprečijo morebiten ponoven prenos na človeka. Katerim živalim vse jemljejo bris iz nosu in koliko časa potrebujejo, da žival v to prepričajo?

Po Pfizerju tudi Moderna začela testiranje omikronu prilagojenega cepiva
27. 01. 2022 12.00
Ameriško podjetja Moderna je začelo klinično testiranje poživitvenega odmerka cepiva proti covidu-19, posebej prilagojenega koronavirusni različici omikron. Da začenjata testiranje omikronu prilagojenega cepiva, sta dan prej sporočili tudi podjetji Pfizer in BioNTech.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54
Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Miloš odhaja na zdravljenje v ZDA: 'Najlepše darilo, kar smo ga lahko dobili'
21. 01. 2022 20.18
Najlepši del spoznavanja malih borcev s težkimi boleznimi so novice, da malčki napredujejo ali da jim je uspelo dobiti zdravilo, ki jim bo pomagalo. Fantka Miloša, ki ima že od rojstva najhujšo obliko genetske bolezni, zaradi katere je njegova koža krhka kot metuljeva krila, smo spoznali pred letom in pol. Te dni pa je deček prejel odlično novico. Vključili so ga v klinično študijo novega genskega zdravljenja za to bolezen, ki bo potekala v Združenih državah Amerike.

Različica omikron: simptomi, potek bolezni in optimistične napovedi
19. 01. 2022 13.50
Za koronavirusno različico omikron je značilno, da je neprimerno bolj kužna od prejšnjih različic, osebe, ki so cepljene ali so virus že prebolele, pa so pred njo manj zaščitene. Večina ljudi okužbo preboleva kot prehlad – najpogostejši simptomi so zamašen nos, bolečine v žrelu, hripavost, suh kašelj in bolečine v mišicah, pojasnjuje infektolog Janez Tomažič. Napovedi so optimistične, vse kaže, da gremo v smer, ko bo virus počasi izgubil virulentnost, mi pa bomo imeli čedalje bolj izkušen imunski sistem. Novo upanje so tudi cepiva, ki bodo aktivirala celično imunost.

Deltakron je verjetno posledica napake v laboratoriju
11. 01. 2022 12.49
Strokovnjaki so v ponedeljek izjavili, da je domnevna hibridna mutacija koronavirusa, imenovana deltakron, najverjetneje posledica napake v laboratoriju in ne gre za novonastalo različico. Ciprski mediji so o odkritju mutacije poročali v soboto in jo opisali kot genetsko ozadje različice delta skupaj z nekaterimi mutacijami različice omikron.

Hrvati do covidnega potrdila za 'lokalno' uporabo že s hitrim testom
10. 01. 2022 17.31
Na Hrvaškem PCR-testiranje kmalu ne bo več obvezno, saj bo hitri antigenski testi dovolj za dokazovanje obolelosti s covidom-19 in za pridobivanje evropskega digitalnega covidnega potrdila. Tovrstno potrdilo, pridobljeno na osnovi hitrega antigenskega testa kot dokaza o prebolelosti, pa bo veljalo le na Hrvaškem, saj v EU velja pravilo, da se potrdilo lahko izda samo na osnovi PCR-testa. Za dokazovanje sicer ne bodo zadostovali "domači" hitri testi, ampak zgolj testi, izdani na napotnico.

Evropa vse bolj v primežu omikrona, v ZDA svetovni rekord v številu okužb
04. 01. 2022 11.01
Tako v Franciji kot Nemčiji število pozitivnih na novi koronavirus vztrajno narašča, poleg tega pa so v Marseillu odkrili novo koronavirusno različico. V Franciji je pod vprašajem uvedba potrdila o cepljenju s 15. januarjem. V ZDA so v ponedeljek zabeležili več kot milijon novih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar velja za svetovni rekord. Kljub visoki precepljenosti pa skokovit porast okužbe beležijo tudi v Španiji. Več britanskih bolnišnic je zaradi širjenja omikrona razglasilo kritične razmere. V Veliki Britaniji so sicer prvič potrdili več kot 200.000 okužb v enem dnevu.

V veljavi prepoved uporabe nevarnih snovi v črnilih za tetoviranje
04. 01. 2022 07.28
V Evropski uniji stopajo z današnjim dnem v veljavo pravila o prepovedi uporabe več kot 4000 nevarnih kemikalij, ki se uporabljajo v črnilih za tetoviranje in trajno ličenje. Omejitev prinaša uskladitev ukrepov o nevarnih kemikalijah na ravni EU in zagotavlja enako zaščito pred njimi za vse državljane Unije.

Doslej potrdili 248 primerov omikrona, sum postavljen še pri skoraj 1200 vzorcih
30. 12. 2021 11.31
Iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so sporočili dopolnjene podatke o potrjenih primerih različice omikron v Sloveniji. Nacionalni laboratorij je skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo potrdil dodatnih 155 primerov različice omikron novega koronavirusa, skupaj tako 248 primerov te različice. Poleg tega so s posebnimi testi PCR ugotovili 1170 primerov omikrona, ki pa morajo za dokončno potrditev še v sekvenciranje.

Molnupiravir doslej pri nas prejela le peščica bolnikov
30. 12. 2021 10.20
Zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju za bolnike s tveganjem za hujši potek covida-19, je doslej v Sloveniji prejelo le 10 bolnikov. Za osem bolnikov so zdravilo izdali v lekarni UKC Ljubljana in za dva v Kliniki Golnik, medtem ko v mariborskem UKC in celjski bolnišnici tega zdravila še niso izdali za nobenega bolnika. Infektologinja Tatjana Lejko Zupanc pravi, da mnogi covidni bolniki pridejo do zdravnika šele takrat, ko je že prepozno za predpis tega zdravila.

Moderna: Naš poživitveni odmerek okrepi zaščito pred omikronom
20. 12. 2021 12.34
Farmacevtski gigant Moderna je sporočil, da njihov poživitveni odmerek cepiva proti koronavirusu znatno poveča raven protiteles, ki lahko preprečijo okužb z različico omikron, ki se vse hitreje širi v Evropi in Združenih državah Amerike. Po prvih ugotovitvah naj bi prva dva odmerka cepiv nudila slabšo zaščito pred virusom.

Bi lahko omikron predstavljal konec koronavirusa? 'Ta scenarij nas navdaja z optimizmom'
16. 12. 2021 06.00
Novi val je samo vprašanje časa, ocenjuje zdravstveni minister Janez Poklukar, Svetovna zdravstvena organizacija pa svari: "Omikron se širi s hitrostjo, kot je nismo zabeležili pri nobeni drugi različici." Oseba, okužena z delto, okuži tri do šest oseb, oseba z omikronom pa lahko brez uporabe zaščitnih sredstev okuži tudi do 30 ljudi. V Sloveniji imamo do zdaj potrjenih 10 primerov okužb z najnovejšo različico. Kaj se bo v prihodnjih tednih dogajalo v Sloveniji in kaj je do zdaj znanega o omikron različici, smo povprašali profesorja Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo.

V Slovenijo prispelo zdravilo molnupiravir, kako do njega?
13. 12. 2021 12.28
V Slovenijo prispelo zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju covida-19. Pred izdajanjem bo sicer treba uskladiti protokol na državnem nivoju. Po napovedih naj bi bilo zdravilo na voljo v štirih covidnih bolnišnicah, to je v obeh UKC, v celjski bolnišnici in Kliniki Golnik. Namenjeno je odraslim bolnikom, ki imajo vsaj en dejavnik tveganja za težek potek bolezni. Zdravilo predpiše osebni zdravnik ali zdravnik, s katerim je imel bolnik prvi stik, so sporočili iz UKC Maribor.

Pfizerjevo cepivo po treh odmerkih učinkovito tudi proti omikronu
08. 12. 2021 06.55
Omikron ne povzroča hujših oblik bolezni, tako kot prejšnje različice, in "ni zelo verjetno", da bi popolnoma obšel zaščito, ki jo dajejo cepiva, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Podjetji Pfizer in BioNTech sta sporočili, da je njuno cepivo proti covidu-19 učinkovito tudi proti koronavirusni različici omikron, vendar pa so za zadostno učinkovitost potrebni trije odmerki cepiva.

Gensko zdravilo za Urbana: Prvi rezultati so vzpodbudni
07. 12. 2021 11.50
Tako tuji kot slovenski raziskovalci že več mesecev delajo na genskem zdravilu, ki bo pomagalo tako Urbanu kot drugim otrokom z genskimi boleznimi. Prvi rezultati so vzpodbudni, slovenski strokovnjaki pa že razmišljajo, da bi v Sloveniji vzpostavili center za gensko in celično terapijo, da bi Slovenci v bodoče hitreje prišli do najsodobnejših metod zdravljenja.

Omikron: Gre za neobičajno mutacijo, ki bi lahko vodila tudi v konec epidemije
06. 12. 2021 20.00
Število dnevno potrjenih okužb s koronavirusom se znižuje, kar nakazuje, da se epidemija v Sloveniji počasi umirja. To pa še ne pomeni, da je stanje v bolnišnicah takšno, da bi si lahko privoščili sproščene praznike, opozarja vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Trend v intenzivnih enotah ni niti najmanj ugoden, trenutno je zasedenih 266 intenzivnih postelj. V soboto in nedeljo je umrlo 29 covidnih bolnikov. Ta številka bi lahko bila še bistveno višja, dodaja Logarjeva, saj bi najbolj kritično bolni brez zdravniške oskrbe v nekaj urah umrli.

Naslednja pandemija bi bila lahko smrtonosnejša od covida
06. 12. 2021 08.58
Naslednje pandemije bi lahko bile bolj smrtonosne od trenutne koronske krize, je opozorila ena od ustvarjalk cepiva Oxford-AstraZeneca. Prav tako je pozvala, naj hiter napredek, opažen pri dostavi cepiv in zdravil med pandemijo, postane norma.

Štrukelj: Po dozdajšnjih podatkih bo zdravilo molnupiravir učinkovito tudi pri različici omikron
30. 11. 2021 15.01
Zdravilo za zdravljenje covida-19 molnupiravir bo po podatkih, ki jih imajo do zdaj, učinkovito tudi pri novi različici novega koronavirusa omikron, je povedal Borut Štrukelj z ljubljanske farmacevtske fakultete. Smiselno se mu zdi tudi cepljenje proti covidu-19 s poživitvenim odmerkom.

Farmacevtska podjetja se pripravljajo na morebitno prilagoditev cepiv
30. 11. 2021 09.34
Obstoječa cepiva proti covidu-19 bodo najverjetneje manj učinkovita pri novi koronavirusni različici omikron in trajalo bo nekaj mesecev, da se bo razvilo učinkovito cepivo, je dejal izvršni direktor Moderne Stephane Bancel. Nemški proizvajalec cepiv BioNTech pa je sporočil, da že razvija prilagojeno cepivo, hkrati pa izvaja raziskave o lastnostih nove različice koronavirusa.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10
Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron
26. 11. 2021 08.34
Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo
26. 11. 2021 19.49
O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

Znanstveniki spremljajo novo različico koronavirusa, prvič so jo zaznali v Bocvani
25. 11. 2021 21.41
Britanski znanstveniki so opozorili na pojav nove različice koronavirusa, ki bi lahko potencialno povzročila nove vale epidemije zaradi velikega števila mutacij. Do zdaj so s sekvenciranjem različico B.1.1.529 potrdili v treh državah, prvič pa so jo zabeležili v Bocvani na jugu Afrike.

Jerala: Molnupiravir učinkovit, a cepiva še vedno nudijo boljšo in trajnejšo zaščito
25. 11. 2021 15.49
V Slovenijo prihaja zdravilo molnupiravir za zdravljenje covida-19, ki deluje na koronavirus tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi, tako da se ne more več razmnoževati. Najprej so ga razvili za zdravljenje gripe in ebole, potem pa se je izkazalo, da dobro deluje tudi proti novemu koronavirusu. Kljub temu strokovnjak Roman Jerala poudarja, da cepiva še vedno nudijo boljšo in trajnejšo zaščito kot novo zdravilo.

Življenjska doba virusa se izteka: 'Epidemija bi se lahko končala do februarja ali marca'
06. 11. 2021 14.46
Bo pomlad prinesla konec epidemije? Dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo pravi, da matematični model, ki ga opazujejo, nakazuje, da bi se lahko epidemija končala februarja ali marca. Pred virusom so le še dve ali tri mutacije na površinskemu S-proteinu, pravi strokovnjak. V oddaji 24UR ZVEČER je spregovoril tudi o novem zdravilu proti covidu-19, ki ga je razvila družba MSD.