na hrvaškem

Vlada o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ
08. 12. 2000 00.00
Vlada, ki je danes na svoji drugi seji govorila predvsem o jutrišnjem obisku jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića v Sloveniji in odnosih z EU, je sprejela sporazum o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ, za koordinatorja slovenske pogajalske skupine za nasledstvo pa imenovala Mirana Mejaka, ki je do nastopa prejšnje prehodne vlade to nalogo že opravljal, je po seji vlade povedal zunanji minister Dimitrij Rupel. Sporočil je tudi imeni dveh novih državnih sekretarjev v zunanjem ministrstvu. To bosta Ignac Golob in Miha Pogačnik.

Stavka v javnih službah na Hrvaškem
08. 12. 2000 00.00
Na Hrvaškem se je davi začela enodnevna stavka 100.000 državnih uslužbencev, zaposlenih v šolstvu, zdravstvu, socialnih ustanovah, kulturi in državni upravi. Stavko so pripravili mestni sindikati državnih uslužbencev, ki protestirajo, ker je vlada zavrnila zahtevo po zvišanju plač, izplačilu božičnice in ni priskrbela daril za otroke.

Lanski dobiček Rogaške Crystal ostaja nerazporejen
07. 12. 2000 00.00
Delničarji Rogaške Crystal so na današnji skupščini, na kateri je bilo zastopanega 73,2 odstotka kapitala, med drugim sklenili, da lanski dobiček v višini 303 milijone tolarjev ostane nerazporejen. V petčlanski nadzorni svet pa so z začetkom mandata 28. decembra imenovali Jožefa Bedenika, Antona Josta, Špelo Sedminek, Roberta Rudolfa in Janeza Siterja, je za STA povedal Albin Šrimpf, direktor družbe pooblaščenke Rogaška Crystal, ki je bila ustanovljena pred dvema letoma.

Jorasa privedli v Pulj
06. 12. 2000 00.00
Hrvaški policisti so ob 7.45 na mejnem prehodu Dragonja ustavili slovenskega državljana Joška Jorasa in ga, ne da bi mu pokazali nalog za privedbo, odpeljali na hrvaško Carinsko upravo v Pulj, je po telefonskem pogovoru s stranko povedal Jorasov odvetnik Danijel Starman. Jorasa so hrvaški organi odpeljali na zaslišanje v Pulj, ker ni poravnal carinskih dajatev. Slovenski državljan zdaj čaka na zaslišanje pred komisijo za carinske prekrške, kjer je tudi sodnik za prekrške, kar pa bo storil le v navzočnosti diplomatskega predstavnika RS, je Jorasovo stališče povzel odvetnik Starman. Ob 14 . uri se je Joško Joras v Pulju sestal z diplomatskim predstavnikom RS ter ga informiral o poteku minulih dogodkov. Po odvetnikovih napovedih se bo Joras pred pristojnimi hrvaškimi oblastmi branil z molkom oziroma bo izjavo odklonil v prisotnosti diplomatskega predstavnika. "Prepričan sem, da bo ponovil kot že večkrat, da ni šel čez državno mejo, temveč je šel domov v hišo, ki ima hišno številko Sečovlje 1. Od hrvaških oblasti na ta naslov ni prejel nobenega obvestila," je dejal Starman. Hrvaške oblasti Jorasu očitajo, da je storil carinski prekršek, ker je konec oktobra, ne da bi plačal carino, na svoj dom pripeljal pomivalni stroj. Zaplet na meji se je zgodil, ker je dostop do Mlinov možen le prek slovensko?hrvaškega mejnega prehoda Dragonja. Ob tem dogodku je koprski odvetnik povedal, da je Civilna družba za meje v Istri (CD) v torek naslovila na premiera Janeza Drnovška prošnjo za sprejem in delovni pogovor s predstavniki CD.

Hrvaška policija prijela sedem oseb
05. 12. 2000 00.00
Zagrebška policija je včeraj v povezavi z "medijsko afero", ki jo je razkril dnevnik Republika, prijela sedem oseb, je po zaslišanju na policiji novinarjem povedala odvetnica založniške hiše EPH Vesna Alaburić. Prijeti so osumljeni združevanja za storitev kaznivega dejanja, zlorabe v gospodarskem poslovanju ter zlorabe položaja in oblasti, ne pa tudi oblikovanja zločinske organizacije, kar sicer trdi Republika.

Velika medijska afera na Hrvaškem
04. 12. 2000 00.00
Hrvaško pravosodno in zunanje ministrstvo sta danes potrdila, da poteka policijska preiskava proti organizaciji, ki naj bi nadzorovala 80 hrvaških medijev. Novi hrvaški dnevnik Republika je v prvi številki danes pisal, da so lastnik največje hrvaške založniške hiše EDP Ninoslav Pavič, lastnik zasebne televizijske hiše OTV Vinko Grubišič, svetovalec nekdanjega hrvaškega predsednika Franja Tudjmana Ivič Pašalič in Miroslav Kutle, ki je obtožen gospodarskega kriminala, sklenili tajno pogodbo o nadzoru skoraj vseh hrvaških medijev. Časnik trdi, da je omenjena organizacija nadzorovala vse medije razen časnikov Novi list, Nacional in Feral Tribune ter radia 101.

Hrvaški mediji so nadzirani
04. 12. 2000 00.00
Novi hrvaški dnevnik Republika v svoji prvi izdaji danes piše, da so hrvaška policija in sodni preiskovalci našli dokumente, ki dokazujejo, da na Hrvaškem obstaja skrivna zločinska organizacija, ki naj bi nadzirala in bila lastnica okoli 80 odstotkov vseh hrvaških časopisov, radia in televizije.

Manolić o pobojih Srbov na Hrvaškem
02. 12. 2000 00.00
Nekdanji vodja hrvaške tajne službe Josip Manolić je kot priča v sodnem procesu proti petim nekdanjim hrvaškim vojakom in oficirjem povedal, da so bili umori več kot 50 hrvaških Srbov v Gospiću organizirani. 16. oktobra 1991 naj bi bilo v tem mestu srečanje, na katerem naj bi se udeleženci dogovorili o "likvidaciji" Srbov, je včeraj v Zagrebu izjavil Manolić, ki je bil kratek čas predsednik hrvaške vlade, pozneje pa tudi vodja urada za državno varnost. Manolić ni povedal imen udeležencev omenjenega sestanka, dejal je le, da so še živi.

Predsednik Kučan v Sarajevu
01. 12. 2000 00.00
Predsednik republike Milan Kučan se je v okviru neuradnega delovnega obiska v Sarajevu srečal s člani predsedstva Bosne in Hercegovine. Kučan in predsedujoči predsedstva BiH Živko Radišić, ki sta v prostorih predsedstva BiH novinarje seznanila z vsebino enournega pogovora, sta poudarila visoko stopnjo soglasja glede ključnih vprašanj v odnosih med državama in stabilizacije razmer v regiji.

Prekinitev diplomatskega dialoga?
01. 12. 2000 00.00
Reški dnevnik Novi list v današnji izdaji poroča o včerajšnji zavrnitvi sprejetja protestne note slovenskega zunanjega ministrstva na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani. Časnik objavlja neuradno stališče slovenskega zunanjega ministrstva, da je to dejanje, ki se doslej v hrvaško-slovenskih odnosih doslej še ni zgodilo, moč smatrati kot prekinitev diplomatskega dialoga.

Ob 200-letnici Prešernovega rojstva
29. 11. 2000 00.00
V KUD-u France Prešeren bodo tudi letos priredili Prešernovanje, ko bo od 1. do 8. decembra v Trnovem vrsta literarnih in glasbenih prireditev, ubranih v spomin na pesnika. Vse se bo začelo v petek, 1. decembra, s tekmovanjem srednješolcev v gledaliških improvizacijah pod naslovom Prešerna šila in nato večerom romske glasbe z ansamblom Šukar. Teden dni kasneje se bo Prešernovanje končalo z večerom Odštekani Prešeren, priredbami njegovih pesmi v različnih glasbenih stilih za najrazličnejše izvajalce, od rocka in rapa do jazza. Prešernovanje KUD na pesnikov rojstni dan prireja od leta 1997.

Tretji mobilni operater na Hrvaškem
28. 11. 2000 00.00
Hrvaška naj bi v prvem četrtletju leta 2001 objavila razpis za tretjega hrvaškega mobilnega operaterja, v zadnjem četrtletju prihodnjega leta pa naj bi objavila tudi razpis za podelitev licenc za tretjo generacijo mobilne telefonije (UMTS), je povedal eden izmed višjih uslužbencev hrvaškega ministrstva za telekomunikacije, ki ni želel biti imenovan.

Na Bledu odkrili spominsko obeležje
25. 11. 2000 00.00
V spomin na švedskega krajinskega arhitekta Carla Gustava Svenssona, ki je konec prejšnjega stoletja zasnoval in zasadil osrednji park okoli sedeža sedanje občine na Bledu, so dopoldne v blejskem parku na Cesti svobode blizu hotela Park odkrili spominsko obeležje. Po odkritju obeležja je bila v hotelu Jelovica okrogla miza z naslovom Blejski parki nekoč, danes in jutri.

Zagrebačka banka želi kupiti SKB banko
21. 11. 2000 00.00
Zagrebačka banka je potrdila, da se zanima za nakup lastniškega deleža v slovenski SKB banki. Kot je za STA povedala predstavnica te hrvaške banke Sanja Kos, se za vstop na slovenski trg zanima s ciljem širjenja svojega poslovanja, podpore trgovinski menjavi med Hrvaško in Slovenijo ter povezovanja finančnih trgov držav. Drugih podrobnosti o nakupu lastniškega deleža SKB banke v Zagrebački banki zaenkrat še niso želeli razkriti.

Kacin sprejel Davida Allina
20. 11. 2000 00.00
Nekdanji predsednik odbora DZ za mednarodne odnose, poslanec Jelko Kacin, je danes sprejel namestnika direktorja oddelka za jugovzhodno Evropo na kanadskem zunanjem ministrstvu Davida Allina, pristojnega za Bolgarijo, Romunijo in Slovenijo. Allina je zanimala predvsem slovenska ocena političnih sprememb v državah jugovzhodne Evrope po volitvah, in sicer v BiH, na Hrvaškem in v ZRJ. Zanimalo ga je tudi, kakšna bo nova slovenska vlada glede na napovedano zmanjševanje

Ukrepi slovenske in hrvaške policije
20. 11. 2000 00.00
Predstavniki slovenske in hrvaške policije so v Zagrebu govorili o dodatnih ukrepih v boju proti valu ilegalnih migracij. Samo letos se je število ilegalcev povečalo za več kot 100 odstotkov, največ pa jih v Slovenijo prihaja prav iz Hrvaške.

Slovenska škofovska konferenca
14. 11. 2000 00.00
V Ljubljani poteka dvodnevno sedmo plenarno zasedanje Slovenske škofovske konference, ki se ga poleg slovenskih škofov udeležujejo tudi predstavniki škofovskih konferenc sosednjih držav, iz Hrvaške zadarski nadškof Ivan Prenđa, iz Madžarske pecski škof Mihaly Mayer, iz Italije pa tržaški škof Eugenio Ravignani. Celovško-krški škof Egon Kapellari se je že poslovil.

Madžar v Ljudskem vrtu
14. 11. 2000 00.00
Moštvo Maribora Pivovarne Laško je okrepil 26-letni madžarski nogometaš Barnabas Sztipanovics. Novi napadalec vijoličastih naj bi pripomogel k povratku državnega prvaka na vrh prvenstvene lestvice. Mariborčani imajo po 17. krogih tekmo manj in osem točk zaostanka za Olimpijo.

Novi hrvaški veleposlanik v Sloveniji
11. 11. 2000 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je za novega hrvaškega veleposlanika v Sloveniji imenoval Celestina Sardelića, so potrdili v uradu hrvaškega predsednika. Sardelić bo na položaju nasledil Ivico Maštruka, ki je bil skupaj s 34 hrvaškimi veleposlaniki in generalnimi konzuli z 31. oktobrom razrešen s položaja. Kdaj bo Sardelić prevzel dolžnosti v Ljubljani, še ni znano, do njegovega prihoda pa bo hrvaško veleposlaništvo vodil odpravnik poslov.

Volitve v BiH
11. 11. 2000 00.00
V BiH potekajo tretje splošne volitve od podpisa Daytonskega mirovnega sporazuma leta 1995. Nekaj več kot dva milijona volilnih upravičencev bo med 6000 kandidati iz 44 političnih strank, ene koalicije, treh list neodvisnih kandidatov ter šestimi neodvisnimi kandidati volilo poslance na vseh ravneh, v Republiki srbski pa bodo volili še predsednika in podpredsednika. V Srebrenici bodo potekale še občinske volitve, ki jih aprila niso izvedli, ker se do takrat še ni oblikovala občinska skupščina.

Bručan na obisku v Zagrebu
10. 11. 2000 00.00
Delegacija ministrstva za zdravstvo, ki jo vodi minister Andrej Bručan, se na povabilo hrvaške ministrice za zdravstvo Ane Stavljenič Rukavina mudi na enodnevnem delovnem obisku v Zagrebu. Na željo slovenske strani so govorili tudi o možnostih zdravljenja hrvaških državljanov z območja hrvaške Istre v izolski bolnišnici. Ta je bila namreč predvidena kot bolnišnica, ki bo pokrivala potrebe po bolnišničnem zdravljenju tudi tega dela Istre.

Robertson poziva k spremembam
10. 11. 2000 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je v danes objavljenem odprtem pismu volilne upravičence v Bosni in Hercegovini pozval, naj na sobotnih splošnih volitvah glasujejo za spremembe in s tem pokopljejo nacionalistično politiko iz preteklosti.

Hrvaška ima novo ustavo
10. 11. 2000 00.00
Predstavniški dom hrvaškega sabora je pozno sinoči sprejel spremembe hrvaške ustave, s katerimi je obstoječi polpredsedniški sistem spremenil v parlamentarnega. Ustavne spremembe so bile sprejete s 106 glasovi proti 35. Proti spremembi ustave so glasovali samo predstavniki Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), vse ostale stranke pa so glasovale za. Po novem so dosedanja pooblastila predsednika republike znatno zmanjšana in prenešena na sabor in vlado. Predsednik republike še naprej poveljuje vojski in zastopa Hrvaško v tujini. Spremenjen je tudi naziv hrvaškega parlamenta, ki se po novem imenuje Hrvaški sabor, ne pa več Hrvaški državni sabor. V hrvaški ustavi je prvič uveden pojem regionalne samouprave, pa tudi uredba o enakopravnosti spolov.

Ustavne spremembe na Hrvaškem
10. 11. 2000 00.00
Hrvaški sabor je pozno sinoči z dvotretjinsko večino sprejel spremembe ustave. Vladna koalicija je s tem izpolnila eno svojih največjih predvolilnih obljub. V spremenjeni ustavi pa ni bilo prostora za Slovence, ki so bili kot manjšina leta 1997 iz nje izbrisani.

Leto dni zapora za slovenska obveščevalca
09. 11. 2000 00.00
Županijsko sodišče v Varaždinu je danes v odsotnosti obsodilo slovenska državljana Antona Slatinška in Branka Bezgovška, obtožena vohunjenja v aferi Zavrč, na leto dni zapora, pogojno za dobo treh let, in na pet let prepovedi vstopa v Hrvaško. Slovenski obveščevalni kombi, ki ga je hrvaška policija zaplenila na Zavrču, pa ostane na Hrvaškem.

Zajeli ladjo z ilegalnimi priseljenci
08. 11. 2000 00.00
Ladjo z 877 ilegalnimi priseljenci na krovu je včeraj po 17 urah brezupne plovbe v hudem neurju naplavilo pred italijansko obalo Jadranskega morja. Italijanska obalna straža je potrdila, da so ladjo pod ukrajinsko zastavo z vlačilci uspešno pripeljali v Otrantsko pristanišče. Po poročanju hrvaškega časnika Večernji list pa naj bi se na hrvaškem delu Jadrana utopilo šest domnevnih ilegalnih priseljencev iz Turčije in njihov hrvaški vodič. Prav tako naj bi bili namenjeni v Italijo.

Celjskim mesninam certifikat kakovosti
08. 11. 2000 00.00
Celjske mesnine, ki so v letošnjih prvih devetih mesecih ustvarile približno tri milijarde prihodkov, kar je 10 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, so za vso svojo dejavnost prejele certifikat kakovosti ISO 9001. Kot poudarja direktor družbe Izidor Krivec, to pomeni, da so v proizvodnjo in predelavo mesa uvedli kontrolo kritičnih točk, ter da sledijo evropskih veterinarskim standardom. Celjani so tudi končali novo klavnico za zakol živine, ki omogoča zakol 30 glav goveda ter do 130 prašičev na uro. V to investicijo so vložili dobre štiri milijone nemških mark.

Tominec zamenjal Jerasa
07. 11. 2000 00.00
Predsedstvo Rokometne zveze Slovenije (RZS) je na današnji seji v Ljubljani sprejelo ponujeni odstop selektorja moške reprezentance Leopolda Jerasa in na njegovo mesto imenovalo Matjaža Tominca, trenerja Borbe iz Luzerna.

Poslovanje skupine Intereuropa
07. 11. 2000 00.00
Skupina Intereuropa je v devetih mesecih poslovala uspešno in presegla večino zastavljenih ciljev. To velja tako za matično družbo Intereuropa, kot za povezane družbe. Skupina Intereuropa je v devetih mesecih ustvarila za 23 odstotkov več prihodkov iz poslovanja kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček znaša 1,5 milijarde tolarjev, celotni dobiček pa 2,1 milijarde tolarjev. Po prevzemu celjske družbe STC je Intereuropa začela postopke za odkup preostalih deležev v povezanih družbah na Hrvaškem. Medtem pa sklenila odkup družbe Intereuropa Split in postala njen 100-odstotni lastnik.

195144inđićeva izjava odmeva v Zagrebu
06. 11. 2000 00.00
Na Hrvaškem odmeva izjava enega od vodij Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zorana 195144inđića, ki je v soboto Zagreb pozval, naj stori "gentlemansko potezo" in polotok Prevlako prepusti Črni gori kot turistično demilitarizirano območje. Hrvaški predsednik Stipe Mesič in zunanji minister Tonino Picula sta poudarila, da vprašanje Prevlake ni ozemeljsko, temveč varnostno vprašanje, saj ozemeljska pripadnost Prevlake Hrvaški ni bila nikoli vprašljiva. Hrvaški predsednik Mesič je za sinočnji osrednji dnevnik hrvaške televizije poudaril, da je Prevlaka varnostno in ne ozemeljsko vprašanje in da v skladu s tem ne sme biti militarizacije tega območja na nobeni strani. Mesič se je zavzel tudi za načelno rešitev tega vprašanja, ki lahko v največji meri prispeva k dobrim odnosom med sosednjima državama. Zunanji minister Tonino Picula, ki se je v Rimu udeležil ministrskega zasedanja Sveta Evrope, pa je za današnji Vjesnik 195144inđićevo izjavo komentiral z besedami, da hrvaška vlada od Beograda pričakuje verodostojnega in uradnega sogovornika, ki bo v duhu sprememb v ZRJ tudi k vprašanju Prevlake pristopil z mnogo več realnosti kot nekdanji Miloševićev režim. "Prav pri vprašanju Prevlake morata predsednik Vojislav Koštunica in jugoslovanska vlada pokazati prekinitev s politiko Slobodana Miloševića," je še dejal Picula za Vjesnik. Picula je še dodal, da bodo o vprašanju Prevlake visoki hrvaški predstavniki govorili tudi na srečanjih z visokimi jugoslovanskimi predstavniki na zagrebškem vrhu 24. novembra. Picula se bo sicer jutri v Cavtatu srečal s črnogorskim zunanjim ministrom Brankom Lukavcem.