nadmorske

Dončić po bolečem porazu v Salt Lake Cityju: Trenutno marsikaj ne 'štima'
28. 01. 2021 17.11
Košarkarji Dallasa po vseh težavah, ki jih jim je prizadejal novi koronavirus, nikakor ne najdejo forme, s katero bi se vrnili na zmagovalna pota. Po bolečem porazu v Salt Lake Cityju časa za objokovanje ni, saj Mavse čaka nova preizkušnja z Utahom že v petek oz. soboto zgodaj zjutraj po slovenskem času.

Slabe napovedi za vse ljubitelje zime
28. 01. 2021 07.00
Letošnja zima je po nižinah še ena v nizu s snegom zelo skromnih zim, kot kažejo dolgoročne napovedi, pa tudi februarja v večjem delu države ne moremo pričakovati kakšnega daljšega obdobja zares zimskega vremena. Ravno nasprotno, marsikje bi lahko v prvem tednu februarja izmerili že skoraj povsem spomladanske temperature, kar se je v zadnjih zimah pogosto dogajalo. Po nekaj dneh mraza nad naše kraje že doteka toplejši zrak, ta bo v prihodnjih dneh z jugozahodnikom postopno segel tudi v nižine.

Dež bo ponekod prešel v sneg, sledilo bo nekaj suhih dni z mrzlimi jutri
24. 01. 2021 07.00
Po kratkotrajnem premoru nas bodo popoldne od juga zajele nove padavine. Ker bo od severovzhoda k nam dotekal hladnejši zrak, se bo meja sneženja ponekod spustila do nižin. Na Dolenjskem, Kočevskem, v Beli krajini in Zasavju lahko v krajih nad okoli 500 metrov nadmorske višine zapade od 5 do 10 centimetrov snega, drugod pa manj. Nekaj centimetrov snega lahko na jugovzhodu zapade tudi še v ponedeljek čez dan, nato pa nas čaka nekaj suhih dni z mrzlimi jutri.

Izbruhnil je indonezijski ognjenik Semeru, dim nad otokom Java
16. 01. 2021 21.32
V Indoneziji je izbruhnil ognjenik Semeru, ki leži na otoku Java, najbolj naseljenem v državi. Pepel in dim se dvigata 5,6 kilometrov v zrak, o žrtvah pa ne poročajo. Prav tako oblasti niso začele s širšo evakuacijo na območju, izdali so le opozorilo prebivalcem, ki živijo v bližini gore.

Na primorski avtocesti zdrsnil tovornjak, v nesreči poginil pes
06. 01. 2021 06.37
Slovenijo je znova zajelo sneženje, pobelilo je tudi nekatere nižinske predele države. Največ snega je zapadlo na jugovzhodu Slovenije. Na veliko nevarnost snežnih plazov in snegoloma v gorah pa opozarjajo kranjski policisti. Zaradi zimskih razmer je na cestah potrebna večja previdnost, megla v pasovih ponekod zmanjšuje vidljivost. Poledica pa je botrovala prometni nesreči na primorski avtocesti, kjer je s ceste zletel tovornjak. Voznik jo je na srečo odnesel brez poškodb, pes, ki ga je prevažal v kabini, pa je zaradi poškodb poginil.

ANIMACIJA: Bo nova pošiljka snega prinesla jutranje težave na cestah?
05. 01. 2021 10.00
Gore in nekatere alpske doline prekriva za začetek januarja zelo debela snežna odeja, v noči na sredo pa bo sneg pobelil tudi nekatere nižine preostalega dela države. Zaradi pozitivnih temperatur debelejše snežne odeje v nižje ležečih krajih sicer ni pričakovati, povsem drugače pa bo v višjih legah nad okoli 700 metri nadmorske višine, kjer lahko do srede zjutraj lokalno zapade več kot 20 centimetrov snega. Previdno na cestah.

V visokogorju še vedno sneži, ostaja opozorilo pred nevarnostjo plazov
04. 01. 2021 09.41
Že ob koncu tedna je v Sloveniji začelo obilno snežiti, ponekod je snežna odeja krepko presegla debelino treh metrov. Prav zaradi novozapadlega snega v večjem delu naših gora obstaja velika nevarnost snežnih plazov, kot opozarja Arso, predvsem v visokogorju Julijcev. Planinska zveza Slovenije obisk gora v naslednjih dneh odsvetuje.

ANIMACIJA: Prvi dnevi leta 2021 Gorenjski prinašajo novo pošiljko snega
31. 12. 2020 07.15
Večji del Slovenije bo v novo leto že šesto leto zapored vstopil brez snežne odeje, povsem drugače pa bo na Gorenjskem, kjer je marsikje več kot pol metra snega. Snežna odeja se bo na tem območju debelila tudi v prvih dneh novega leta, drugod pa bo po nižinah še naprej prevladoval dež.

Po nižinah je bil božič že 13. leto zapored zelen, kakšno pa bo novo leto?
26. 12. 2020 07.00
Po pričakovanjih snegu na božični dan ni uspelo pobeliti nižje ležečih krajev, tako da je bil božič v večjem delu države že 13. leto zapored zelen, povsem drugače pa je v legah nad okoli 600 metrov nadmorske višine, kjer je zapadlo tudi več kot 10 centimetrov snega. Kako pa bo za novo leto? Kot kaže, nas tudi v prihodnjem tednu čaka nestanovitno vreme z občasnimi in marsikje obilnimi padavinami. Po nižinah bodo temperature spet na meji med dežjem in snegom, kar pomeni, da vam odgovora, ali bomo vsaj v novo leto vstopili s snežno odejo, danes še ne moremo podati.

Nekatere dele države za božič vendarle pobelil sneg
25. 12. 2020 13.25
Kako je videti bel božič, smo že nekoliko pozabili, toda ponekod v Sloveniji se je praznični dan obarval v belo. Iz Kranjske Gore so poročali prijetnem sneženju, iz drugih delov Slovenije pa o nekoliko manj prijetnem deževnem vremenu. Na Gorenjskem se je snežna meja spustila na okoli 600 metrov.

ANIMACIJA: Božična fronta bo v višje ležeče kraje prinesla pravo zimsko idilo
24. 12. 2020 07.15
V zadnjih dneh smo se pogosto spraševali, ali bo božič bel ali v večjem delu države že trinajsto leto zapored zelen. Kot kažejo zadnje napovedi, se bo na božični dan meja sneženja ponekod lahko spustila do nižin, a prav veliko upanja na kakšno omembe vredno snežno odejo v nižje ležečih krajih ni, saj bodo pri tleh vztrajale pozitivne temperature. Povsem drugače bo le kakšnih 200 ali 300 metrov višje, kjer lahko zapade tudi več kot 10 centimetrov snega.

Ponekod na Gorenjskem več kot pol metra snega, nevarnost snežnih plazov
09. 12. 2020 10.08
Od severovzhoda je v sredo k nam dotekal vse hladnejši zrak in meja sneženja se je spustila do nižin. Dež je prešel v sneg na Štajerskem in Koroškem, kjer so bile ceste ponekod že zasnežene, drugod po Sloveniji pa je prevladoval dež. Predvsem v Julijskih Alpah je bila zaradi močnega sneženja povečana nevarnost snežnih plazov. Zaradi težkega snega in obilnih padavin je brez elektrike ostalo 2200 odjemalcev. Močno sneženje je precej težav povzročilo tudi na avstrijskem Koroškem.

Na Gorenjskem do pol metra novega snega, velja rdeče opozorilo za JZ
08. 12. 2020 08.09
Arso je za jugozahodno Slovenijo izdal rdeče vremensko opozorilo. Najbolj burno vremensko dogajanje napovedujejo v noči na sredo, morje pa je že v torek popoldan poplavilo obalo in se potem umaknilo. Umirjanje vremenskega dogajanja pričakujejo šele v četrtek, saj je zemljina še vedno zelo razmočena od nedeljskih poplav. Na Gorenjskem močno sneži, ponekod bo zapadlo še od 25 do 50 centimetrov novega snega.

Pobelilo je Obalo: ne snežinke, klestila je toča
07. 12. 2020 06.21
Močno deževje, ki je preglavice povzročalo predvsem v zahodni polovici države, se je umirilo. Gasilci medtem poročajo o številnih intervencijah – največ dela so imeli z nameščanjem protipoplavnih vreč ter s prečrpavanjem meteorne vode iz stanovanjskih in gospodarskih objektov, hotelov, domov za ostarele. Nekatere reke sicer še vedno poplavljajo. Piran je medtem pobelilo – a ne sneg, klestila je toča. Orkanski veter pa je v Izoli dobesedno odtrgal nekaj deset metrov kovinske strehe in podrl stoletno drevo, ki je pod seboj pokopalo tri avtomobile.

Prihajajo nove padavine, v Kranjski Gori že sneži
07. 12. 2020 06.54
Po vremensko pestrem koncu tedna, ki je zahodni polovici Slovenije prinesel obilne padavine, visokogorju Julijskih Alp pa ogromno snega, se je vremensko dogajanje ponoči umirilo. Padavine so marsikje ponehale in oblaki so se začeli trgati. A izboljšanje vremena bo le kratkotrajno, saj bo že popoldne marsikje spet deževalo, občasne padavine pa nas bodo spremljale do vključno srede, ko se bo meja sneženja spet približala nižinam. V Kranjski Gori pa je v dopoldanskem času dež že prešel v sneg.

Meteorna voda zalila več stanovanj, sprožili so se tudi plazovi
06. 12. 2020 09.08
Zahodni del države je zajelo močno deževje, ponekod je poplavljalo cestišča, meteorna voda je ogrožala objekte, na slovenski obali je zalila več stanovanjskih objektov v občinah Koper in Izola. V Kranju se je sprožil zemeljski plaz in popolnoma zaprl cesto Kropa–Jamnik. Reke Dragonja, Gradaščica in Reka so poplavljale na izpostavljenih območjih.

ANIMACIJA: Padavine se bodo razširile nad vso državo
05. 12. 2020 06.30
Za nami je nekaj dni prave zime, pred nami pa izrazita odjuga, ki bo talila sneg tudi v sredogorju. Otoplitev bo nižine sicer dosegla le deloma, saj izrazitejšega vetra v večjem delu države ne pričakujemo, bo pa zato toliko bolj vetrovno v višjih legah, na Primorskem in Notranjskem, kjer bo pihal jugo. Ravno kombinacija močnega juga in nizkega zračnega tlaka je vzrok, da je morje že sredi noči poplavilo nižje dele obale, podobno pa bo tudi čez dan in v noči na nedeljo, ko bo možno razlivanje tudi v večjem obsegu. Visokogorje Julijskih Alp pa je medtem zajelo obilno sneženje. Na Kaninu se je snežna odeja ponoči odebelila za kar 80 centimetrov.

Mikroplastiko odkrili tudi tik pod vrhom 'strehe sveta'
22. 11. 2020 15.20
Znanstveniki so mikroplastiko 'ujeli' na nadmorski višini nad 8.000 metrov – tik pod vrhom 'strehe sveta'. Gre za najvišjo točko, kjer so do zdaj našli mikroplastiko na našem planetu. Ta je očitno kot sled iz drobtinic, ki jo za seboj pušča človek, kamorkoli se odpravi.

Petkov prehod fronte nas bo še nekoliko bolj približal zimi
19. 11. 2020 07.10
Večji del zahodne in srednje Evrope je preplavil občutno hladnejši zrak, ki se bo v noči na petek spustil tudi nad naše kraje. Prehod fronte bo pospremil okrepljen veter, pojavile pa se bodo tudi rahle padavine, ki bodo nad okoli 600 metrov nadmorske višine snežne. Sledil bo sončen, a zelo hladen konec tedna. V večjem delu Slovenije se bodo jutranje temperature predvsem v nedeljo spustile krepko pod ničlo, dnevne pa se bodo gibale okoli 5 stopinj Celzija.

ANIMACIJA: V ponedeljek nas bodo dosegle prve obilnejše padavine v tem mesecu
15. 11. 2020 07.32
November v dolgoletnem povprečju velja za najbolj siv in tudi najbolj moker mesec v letu, a letos nam je vsaj s padavinami do zdaj prizaneseno, saj več kot nekaj kapelj dežja v tem mesecu še ni padlo. A to se bo kmalu spremenilo. Od zahoda se nam namreč približuje fronta, ki bo poskrbela za moker in hladen ponedeljek. Meja sneženja se bo popoldne, ko bo zapihal severovzhodni veter, spustila do nadmorske višine okoli 1000 metrov. Še nižje bo, kot vse kaže, snežilo ob fronti, ki nas bo prešla v drugi polovici tedna.

Nad Evropo veliko megleno morje, sončni žarki nad 1600 m
11. 11. 2020 07.00
Večji del vzhodne in srednje Evrope je v tem tednu prekrilo megleno morje, ki je posledica območja visokega zračnega tlaka in odsotnosti močnejših vetrov, zaradi česar se hladen in vlažen zrak, ki je težji od toplejšega, iz višin steka v nižje dele površja. Ker so noči že dolge, novembrsko sonce pa nima dovolj moči, da bi premešalo ozračje, se lahko ob dalj časa trajajočem anticiklonu nabere debelejša plast megle, kar se je zgodilo tudi tokrat.

Zaradi inverzije na 1200 metrih kar 14 stopinj Celzija
02. 11. 2020 07.00
V november smo vstopili z nadpovprečno toplim vremenom. Za ta čas najbolj neobičajne razmere so v višjih legah, kjer so zelo visoke tako dnevne kot tudi nočne temperature. Ob peti uri zjutraj je bilo najtopleje na Kumu, kjer je bilo kar 14 stopinj Celzija, le dve stopinji manj so izmerili na Krvavcu, Rogli in Uršlji gori. Po nižinah je bilo ob istem času občutno hladneje: v večjem delu države so se temperature gibale med 3 in 9 stopinjami Celzija. Temperaturni obrat marsikje spremlja megla, ki pa se bo čez dan večinoma razkrojila.

Richard Carapaz: Glavni Rogličev tekmec, ki je kolesarstvo doma postavil ob bok nogometu
30. 10. 2020 12.52
Čeprav se je Richard Carapaz z lansko zmago na dirki po Italiji izstrelil med kolesarske superzvezdnike, se o njem ne ve veliko. V medijih se le mestoma pojavlja, tudi ko se, s svojo značilno skromnostjo ne pove veliko. Leta 2016 je postal prvi Ekvadorec v evropski kolesarski karavani, lani pa šele drugi Južnoameričan z zmago na eni od Grand Tour dirk. Z izjemnimi uspehi je svojo državo postavil ob bok veliki sosedi Kolumbiji, svoj šport pa ob bok Ekvadorcem ljubljenega nogometa.

Lahka planinska pot dobi v zimskem času popolnoma drug obraz
27. 10. 2020 14.21
Poletna planinska sezona se je prevesila v zimsko, ta pa s seboj prinaša povsem drugačne vremenske, terenske in tudi kondicijske razmere. Sončen dan tudi pozimi marsikoga zvabi v visokogorje, da pa bo pot tja varna, moramo nujno poskrbeti za ustrezno pohodno opremo in se pred potjo dobro pozanimati o vremenskih in snežnih razmerah. Poleg tega veljajo ukrepi za omejevanje epidemije tudi v gorah, kar pomeni, da imajo koče poseben način obratovanja, številne pa so že zaprle svoja vrata.

Jugozahodni fen potisnil temperaturo nad 20 stopinj
23. 10. 2020 08.07
Te dni smo po nižinah vzhodne Slovenije priča fenskemu efektu. Živo srebro se je zaradi spuščanja in segrevanja zraka ponekod povzpelo nad 20 stopinj Celzija, medtem ko je bilo v zahodni Sloveniji ob prehodu s Primorske v Notranjsko na isti nadmorski višini kar nekaj stopinj hladneje. V soboto bo jugozahodni fen ugasnil in temperature bodo bolj izenačene.

Jugozahodni veter nam bo prinesel občutno otoplitev
20. 10. 2020 07.00
Po treh tednih precej hladnega vremena in pogostih padavin z nizko mejo sneženja so pred nami občutno toplejši dnevi. Prinaša nam jih okrepljen jugozahodni veter, ki bo nad nami vztrajal do konca tedna. Temperature bodo v prihodnjih dneh marsikje presegle 20 stopinj Celzija in tudi ob jutrih se v večjem delu države ne bodo več spuščale pod 10 stopinj Celzija. Ker se bo meja ledišča dvignila krepko nad naše najvišje vrhove, se bo snežna odeja v visokogorju precej stanjšala, sneg v sredogorju pa bo večinoma pobralo.

Ali hladen oktober pomeni hudo zimo?
16. 10. 2020 07.00
Že nekaj časa imamo precej hladno vreme, ki ga spremljajo pogosti prehodi front s padavinami in nizko mejo sneženja. Ker se bo hladen zrak nad nami zadrževal tudi v prihodnjih dneh, utegne oktober postati šele tretji letošnji mesec s temperaturo pod povprečjem zadnjih 30 let. Mnogi se ob tem sprašujete, kaj to pomeni za prihajajočo zimo. Da bi to preverili, smo pogledali, kakšna zima je sledila hladnim oktobrom v preteklosti.

Med prerivanjem Messi nad rojaka: Kaj ti je, pleško?
14. 10. 2020 09.20
Kvalifikacijski obračun med Bolivijo in Argentino v La Pazu je imel tudi "tretji polčas". Po zmagi Argentine z 2:1, prvi na tej zelenici po kar 15 letih, se je začelo vsesplošno prerivanje, v osrčju katerega se je znašel tudi argentinski kapetan in zvezdnik Barcelone Lionel Messi.

Najvišji vrh Afrike v plamenih: ogenj se je razširil med pripravo hrane za turiste
14. 10. 2020 08.21
Več sto prostovoljcev in gasilcev že več dni poskuša pogasiti požar, ki je izbruhnil na najvišji gori Afrike. Povzročilo naj bi ga spremljevalno osebje, ki je za skupino turistov pripravljalo hrano.

Številne intervencije zaradi poplav in snegoloma, največ težav na Koroškem
12. 10. 2020 07.22
V nedeljo je dele Slovenije pobelil oktobrski sneg. Ker je bilo drevje še vedno olistano, sneg pa moker in težek, so se pojavljale težave s snegolomom. V nekaterih občinah so zaradi obilnih padavin imeli težave z meteorno vodo, ki je zalivala prostore, zaradi razmočenega terena pa so se sprožili manjši zemeljski plazovi. Na Koroškem je zaprtih nekaj regionalnih cest v Mežiški dolini, gasilci pa so morali dostaviti agregat v CŠOD Peca nad Mežico, kjer so nastanjeni oskrbovanci CUDV Črna na Koroškem, ki so okuženi z novim koronavirusom.