nadmorske

Močan veter bo vztrajal do srede zvečer

04. 02. 2020 07.10

Čez Slovenijo se je dopoldne hitro pomaknila hladna fronta. Spremljali so jo močnejši sunki severnega vetra in nalivi, ponekod je tudi zagrmelo. Zelo vetrovno bo ostalo vse do srede zvečer. Najmočnejši sunki severnika bodo pod Karavankami, Pohorjem in v Zgornjem Posočju dosegali okoli 100, v gorah pa tudi nad 120 kilometrov na uro. Agencija RS za okolje je izdala oranžno opozorilo.

ANIMACIJA: Prešla nas bo hladna fronta z močnim vetrom

03. 02. 2020 07.15

Po nekaj zelo toplih dneh nas bo v torek hitro prešla hladna fronta. Prav veliko padavin ne bo prinesla, bo pa po njenem prehodu zapihal močan severnik. Najizrazitejši bo pod Karavankami in Pohorjem, kjer bodo najmočnejši sunki dosegali od 80 do 100 kilometrov na uro, zelo vetrovno bo tudi po nižinah vzhodne Slovenije in v Zgornjem Posočju. Še pred fronto pa bo v torek zjutraj ponekod zapihal okrepljen jugozahodnik. Arso je za večji del Slovenije izdal oranžno opozorilo.

Slovenki s kolesi po Latinski Ameriki: Beseda 'gringa' nama gre že malo na živce

02. 02. 2020 16.22

V majhni vasici v Boliviji sta spoznali 73-letno gospo Irmo, ki je kot 19-letno dekle postregla zadnji obrok hrane Cheju Guevari, preden so ga usmrtili. Premagali sta patagonski veter, se zapeljali po največji slani puščavi na svetu in se v popolni temi vtihotapili v nacionalni park. Anja in Barbara, ki s kolesi odkrivata Latinsko Ameriko, pravita: domačinom se ne sanja, kje je Slovenija, zato ostanemo pri tem, da prihajava "od zelo daleč".

Evi Boto na dopustu ni dolgčas: pridružil se ji je David Amaro

28. 01. 2020 16.12

Glasbenica Eva Boto si je po uspešno zaključeni glasbeni sezoni privoščila oddih na Kanarskih otokih, kjer poleg ležanja na plaži piše tudi magistrsko nalogo. Na dopustu se ji je pridružil tudi prijatelj David Amaro, s katerim sta v oddaji Znan obraz ima svoj glas spletla prijateljske vezi.

Sredi prihodnjega tedna manjša ohladitev, na začetku februarja pa občutna otoplitev

25. 01. 2020 07.15

V prihodnjih dneh lahko pričakujemo veliko oblakov in občasne manjše padavine, ki se bodo pojavljale predvsem v zahodni in južni Sloveniji. Meja sneženja bo visoko, nad okoli 1200 metrov nadmorske višine, nekoliko se bo spustila šele sredi prihodnjega tedna, ko nas bo prešla hladna fronta. A ohladitev bo le kratkotrajna, saj nas bo že v prvih dneh februarja dosegel občutno toplejši zrak. V najtoplejših krajih bodo temperature lahko presegle 15 stopinj Celzija.

'Na gori, v mrazu, smo bili že dobrih pet ur in delo je bilo fizično zelo naporno'

22. 01. 2020 13.15

Gorski reševalci znova opozarjajo obiskovalce slovenskih gora na primerno opremo in to, da naj s sabo vedno vzamejo več kot mislijo, da bodo potrebovali. V zapisu na Facebooku in spletni strani z naslovom "Poškodba kolena na Begunjščici ali z drugo besedo, kako se mirno nedeljsko popoldne v trenutku obrne v zahtevno intervencijo" opišejo, kako se lahko življenjsko nenevarna poškodba visoko v gorah izkaže za resen problem. 

Začetek koledarske zime ne bo prinesel snega, temperature še vedno previsoke za ta čas

22. 12. 2019 07.10

Dan kasneje kot ponavadi je ob 8. uri in 50 minut nastopila koledarska zima, a njen začetek vsaj po nižinah ni nič kaj zimski. Pričakujemo lahko deževno vreme z mejo sneženja, ki bo nihala med 800 in 1400 metri nadmorske višine. V prihodnjem tednu bo več sonca, tudi temperature bodo nekoliko padle, a bodo še vedno občutno previsoke za ta čas.

ANIMACIJA: Slovenijo pobelil sneg, sledi močna otoplitev

13. 12. 2019 20.16

Snežne padavine so že dopoldne zajele zahodno in osrednjo Slovenijo ter se do večera razširile čez vso državo. Močno sneženje naj bi v drugi polovici noči ponehalo. Na Primorskem je burja gradila snežne razmere, kar je povzročilo številne nevšečnosti v prometu.

Opozorila pred zimskimi obiski gora: letos v naših gorah umrlo že 41 ljudi

12. 12. 2019 06.00

"Zimskemu obisku gora dajejo pečat nižje temperature, krajši dan, zaprte planinske koče in specifične snežne razmere. Pozimi odhod v gore zahteva natančno načrtovanje, pridobivanje informacij s terena in pravilno uporabo ustrezne opreme," poudarjata strokovnjaka Matjaž Šerkezi in Franc Gričar. Reševalci iz leta v leto v gorah posredujejo večkrat, več pa je tudi smrtnih žrtev, letos že 41.

Prave zime vsaj do 20. decembra še ne bo

08. 12. 2019 07.20

Krepko smo že zakorakali v praznični december in mnoge od vas zanima, kdaj bo tudi nižine pobelil sneg. Žal vam tega vsaj do 20. decembra še ne moremo obljubiti, saj se je po nekaj hladnejših dneh nad Evropo spet vzpostavil t. i. atlantski tip vremena, ki nam z zahodnimi vetrovi prinaša za ta čas precej visoke temperature. V prihodnjem tednu nas bosta sicer prešli dve hladni fronti s padavinami, ki pa nam prinašata le manjšo in prehodno ohladitev, zato bo tudi morebitno sneženje po nižinah le kratkotrajno in v simboličnih količinah.

Anna Faris skoraj žrtev zastrupitve z ogljikovim monoksidom

05. 12. 2019 20.32

Prazniki igralke Anne Faris niso potekali mirno. Z družino so se za ameriški nacionalni praznik zahvalni dan odpravili v najeto hišo v Kaliforniji, tam pa so za las ušli tihemu ubijalcu - oglijkovemu monoksidu.

Pred nami je nekaj suhih dni, snega po nižinah ne bo

02. 12. 2019 13.04

Pred nami je nekaj suhih dni, omembe vrednih padavin v tem tednu ni na vidiku. Temperature bodo nizke, ponekod po alpskih dolinah se bodo spustile celo do minus 10 stopinj Celzija, čez dan bo topleje. Konec tedna pa bo zapihal toplejši jugozahodni veter.

Dež bo ponekod prešel v sneg, a snežne odeje večinoma ni pričakovati

01. 12. 2019 13.15

Najprej nas bo dosegla topla, kmalu za tem ji bo sledila še hladna fronta. Meja sneženja se bo sprva dvigala in bo v ponedeljek dopoldne na nadmorski višini med 1200 in 1700 metri, ob dotoku hladnejšega zraka v popoldanskih urah pa se bo ponekod lahko spustila do nižin, a bodo padavine ob ohladitvi hitro slabele, zato debelejše snežne odeje v krajih pod 1000 metri ni pričakovati.

Kakšne so zadnje možnosti za sneg po nižinah?

29. 11. 2019 07.30

V zadnjih dneh se je veliko govorilo o ohladitvi v začetku decembra in možnosti sneženja tudi po nižinah. Zadnji izračuni meteoroloških modelov so to možnost precej zmanjšali. Kot kaže, bo dež v sneg prehajal le prehodno, zato snežne odeje v večjem delu nižin še ni za pričakovati. Hladen zrak bo na južno stran Alp sicer dotekal v dveh valovih, prvi nas bo dosegel v soboto, drugi pa v ponedeljek čez dan.

ANIMACIJA: Začetek decembra bo zimski s sneženjem tudi do nižin

27. 11. 2019 08.20

Meteorološka jesen se počasi poslavlja, v nedeljo se začenja zima. Kot kaže, bomo že v prvih dneh decembra deležni občutne ohladitve in meje sneženja, ki se bo marsikje spustila do nižin. Ali bo snežilo po vsej državi ali le na nekaterih območjih in koliko snega bo zapadlo, sicer ostaja še precejšnja neznanka, saj o natančnem poteku vremena odločajo težko določljive malenkosti.

V prvih dneh decembra nas bo dosegla občutna ohladitev, morda tudi sneg

25. 11. 2019 07.20

Vstopili smo v še zadnji teden meteorološke jeseni, ki se bo marsikje poslovila z rekordom. V večjem delu nižin namreč sploh še nismo izmerili negativne temperature in tako bo zelo verjetno ostalo vse do nedelje, ko bomo že vstopili v zimo. Nato pa vendarle prihaja občutna sprememba vremena. Nad naše kraje se bo spustila mrzla polarna zračna masa, ki bo lahko ob zadostni količini vlage tudi v nižine prinesla prve snežinke.

Kdaj bo tudi po nižinah zapadel sneg?

22. 11. 2019 06.00

To vprašanje si ob pogledu na obilno zasnežene vršace zastavljate mnogi, ki vam je zima najljubši letni čas. Žal snega po nižinah vsaj še kakšen teden ni na vidiku, pogled v preteklost pa nam razkrije, da prve snežinke v krajih pod 500 metrov običajno ugledamo ob koncu novembra ali v začetku decembra in tudi da po nižinah zapade za skoraj polovico manj snega kot pred 50 in več leti.

ANIMACIJA: Spet nas bodo zajele padavine, snega ni na vidiku

19. 11. 2019 06.30

Tudi v prihodnjih dneh se bo nadaljevalo večinoma oblačno vreme z občasnimi padavinami, ki pa jih bo občutno manj, kot jih je bilo v preteklih dneh. Razmeroma toplo bo, zato sneženja po nižinah še ni na vidiku.

Okolju škodljive agregate nadomeščajo vetrnice, fotovoltaika, hidroelektrarne ...

19. 11. 2019 06.41

Če želimo zmanjšati škodljive emisije v občutljivem gorskem okolju, je treba poskrbeti za energetsko sanacijo koč. Zelene tehnologije so letos poleti vpeljali v Pogačnikov dom na Kriških podih in rezultati so pozitivni. Zdaj je na vrsti prenova Doma Valentina Staniča pod Triglavom. So pa v okviru projekta SustainHuts energetsko sanirali tudi Kocbekov dom na Korošici, a je žal teden dni zatem pogorel.

Na Kredarici padel novembrski rekord

18. 11. 2019 11.10

Pogoste in obilne padavine, ki nas s krajšimi prekinitvami spremljajo že od drugega novembra, so v visokogorje prinesle debelo snežno odejo. Po podatkih Arsa ta na naši najvišji meteorološki postaji na Kredarici sega že 295 centimetrov visoko, kar je 20 centimetrov več od dosedanjega novembrskega rekorda iz leta 2010.

Drava prestopila bregove, z avstrijske strani se pričakuje večji val vode

16. 11. 2019 08.30

Po podatkih oddelka za hidrološke napovedi Agencije za okolje Drava poplavlja na izpostavljenih območjih vzdolž celotnega toka. Na njeno gladino bo vplivalo tudi ravnanje na avstrijski strani, saj so napovedali, da bodo zaradi napovedanega obilnega deževja znižali gladino akumulacijskega jezera pri Velikovcu. V Dravogradu so postavili protipoplavne bariere ter aktivirali gasilce in civilno zaščito.

Razmere v hribih resne: zdrsnil in se poškodoval

15. 11. 2019 10.43

Planinec je pri sestopu z Vodiške planine zdrsnil na listju in se poškodoval. Reševali so ga radovljiški gorski reševalci. V hribih so razmere postale resne, saj je v višjih legah zapadel sneg, v nižjih pa listje prekriva poti. Oboje zelo drsi in močno povečuje možnosti za padce in zdrse.

Huda ura nad Obalo: soline skoraj v celoti poplavljene, v Piranu voda do pasu

13. 11. 2019 06.15

Po hudi uri, ki se je razbesnela nad Obalo, je gladina morja še vedno povišana. Poplavilo je Piran, Izolo in Koper. Sredi vode je ostalo tudi eno od skladišč soli v Sečovljah. Obilne padavine so medtem Gorenjski prinesle prvi sneg.

Rdeče vremensko opozorilo: pod vodo Piran, del Kopra in Izola

12. 11. 2019 10.08

Naše kraje je zajelo obilnejše deževje z dolgotrajnejšimi nalivi in močnejšimi sunki vetra ob obali. Močno povišana je gladina morja – v Kopru je dosegla vodostaj 373 centimetrov. Razglašeno je rdeče vremensko opozorilo, v Piranu so sprožili sireno, poplavljen je Tartinijev trg, pod vodo so tudi deli Kopra in Izole.

ANIMACIJA: Zaradi 'sredozemske kuhinje' bo teden siv in moker, v alpskih dolinah bo snežilo

11. 11. 2019 07.00

Tudi v tem tednu se bodo vrstili oblačni in mokri dnevi. Največ padavin pričakujemo v torek in sredo, ko bo snežilo do višjeležečih alpskih dolin. Na območju Kranjske Gore in Rateč lahko zapade od 10 do 25 centimetrov snega. Pogostih padavin bomo deležni vse do konca tedna. V visokogorju Julijskih Alp nad nadmorsko višino okoli 2000 metrov se bo snežna odeja odebelila še za več kot meter. Nevarnost snežnih plazov se bo ob tem močno povečala, zato obisk visokogorja v prihodnjih dneh odsvetujemo.

Najvišje predele Dalmacije pobelil sneg

10. 11. 2019 18.21

Zaradi vplivov sredozemskega ciklona, ki s seboj prinaša padavine, je v številnih delih Dalmacije močno deževalo, hrvaške hribe nad 1500 metrov nadmorske višine pa je pobelil tudi sneg.

Pester prehod fronte: nevihte, nalivi s točo in sneg

09. 11. 2019 07.01

Ponoči nas je prešla že druga fronta v tem tednu, ki je predvsem hribovitemu svetu zahodne Slovenije prinesla novo izdatnejšo pošiljko padavin. V alpskih dolinah je snežilo, na Goriškem pa je klestila drobna toča. V visokogorju nad nadmorsko višino okoli 2000 metrov je medtem zapadlo še pol metra snega in tako skupna snežna odeja ponekod že presega meter. Kaj pa nas čaka v prihodnjih dneh?

'Katastrofalno in žalostno. Izgubili smo vse od strehe navzdol'

08. 11. 2019 08.41

Po požaru doma na Okrešlju so pristojni začeli ogled pogorišča, a so ga zaradi slabega vremena morali prekiniti. Škoda je ogromna. Vsi osrednji objekti koče so pogoreli in ostali brez ostrešja. Nekaj pomožnih objektov v okolici koče je nedotaknjenih, med drugim zimska soba. V planinskem društvu Celje Matica so pretreseni, saj so v dom v zadnjem času vložili velike vsote denarja.

Pogorel dom na Okrešlju

07. 11. 2019 18.18

Frichaufov dom na Okrešlju, zelo priljubljena pohodniška točka v Logarski dolini, je pogorel. Kaj bi lahko bil razlog za požar in kdaj se je to sploh zgodilo, še ni znano, je pa to že drugi planinski dom v dobrih dveh letih, ki je pogorel na območju Kamniško-Savinjskih Alp oz. Logarske doline.

ANIMACIJA: Prihajajo nove padavine, v gorah bo zapadlo še veliko snega

07. 11. 2019 07.30

V preteklih dneh je ponekod na zahodu in jugu Slovenije že padlo več dežja, kot ga običajno pade v celem novembru skupaj. Vodotoki so ob tem močneje narasli in po dolgem času spet dosegli velike pretoke. Tudi v nadaljevanju meseca bomo pod vplivom ciklonov in spremljajočih front, zato se bodo padavine pogosto vračale. V gorah bo zapadlo še veliko snega, meja sneženja pa se bo občasno spustila tudi v alpske doline.