nafte

Opec+ bo nadaljeval z zmanjšanim črpanjem nafte
04. 12. 2022 14.54
Članice razširjene skupine držav proizvajalk nafte (Opec+), med katerimi sta tudi Rusija in Savdska Arabija, so danes na zasedanju odločile, da bodo ohranile trenutno raven proizvodnje nafte. S tem so ostale pri oktobra dogovorjenem zmanjšanju proizvodnje za dva milijona sodov na dan, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po EU še G7: cena ruske nafte omejena na 60 dolarjev na sod
03. 12. 2022 08.34
Skupina G7 je v petek zvečer uradno sklenila, da postavi zgornjo mejo za ceno ruske nafte pri 60 dolarjih (56,94 evra) za 159-litrski sod. S tem je sledila ceni, za katero so se v petek dogovorile države članice EU. V skupni izjavi so države sporočile, da bo omejitev cene za rusko nafto začela veljati v ponedeljek ali "zelo hitro po tem". Cenovna kapica "bo uničila" rusko gospodarstvo, je prepričano ukrajinsko predsedstvo, ki si sicer želi, da bi bila meja postavljena pri 30 dolarjih. Rusija pa je bila medtem kritična do "preoblikovanja" osnovnih načel prostega trga.

Svetovalec Zelenskega: V vojni je umrlo do 13 tisoč ukrajinskih vojakov
02. 12. 2022 06.59
Od začetka vojne v Ukrajini je v spopadih umrlo do 13 tisoč ukrajinskih vojakov, je sporočil svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Obe državi sicer le redko navajata podatke o številu žrtev in tudi tokrat vojska podatkov še ni potrdila. Doslej se je v javnosti pojavilo že več različnih ocen o tem, koliko žrtev je vojna terjala na obeh straneh.

Novo v Sloveniji: Dišeče sveče, ki nevtralizirajo vonjave hišnih ljubljenčkov
02. 12. 2022 00.15
Na naš trg ravno pred prazničnim časom prihajajo sveče naravnih sestavin, ki nevtralizirajo in ne samo prekrijejo vonjave naših hišnih ljubljenčkov.

Subvencije, investicije v obnovljive vire in zmanjšanje porabe elektrike
01. 12. 2022 19.31
Vlada je obravnavala predlog zakona o pomoči gospodarstvu, ki bo med drugim prinesel tudi subvencije za stroške elektrike za leto 2023. Ta bi v veljavo predvidoma stopil 1. januarja 2023, trajal pa bi vse do konca leta. Upravičenci bodo medtem, kot je pojasnil minister Matjaž Han, vsi tisti, ki opravljajo gospodarsko dejavnost, ne bodo pa do pomoči upravičeni mali poslovni odjemalci ter tisti, ki se ukvarjajo s financami in zavarovalništvom. Na seji pa so medtem sprejeli Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije.

Kumer: Slovenska podjetja bodo imela konkurenčne cene v celinskem delu Evrope
30. 11. 2022 11.29
Vlada bo z ukrepi v uveljavljeni uredbi o dinamični zamejitvi cene elektrike za večje odjemalce ter v dveh zakonih, ki naj bi ju v četrtek poslala v DZ in med drugim omogočata subvencioniranje stroškov za elektriko, podjetjem zagotovila konkurenčne cene, pravi infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Venezuelska vlada in opozicija dosegli sporazum o reševanju gospodarske krize
28. 11. 2022 09.58
Venezuelska vlada in opozicija sta v soboto na pogajanjih v Mehiki podpisali sporazum, v katerem sta pozvali k sprostitvi več milijard dolarjev, zamrznjenih v tujini, za financiranje socialnih projektov v državi. Sporazum je končal 15-mesečni zastoj v pogajanjih. ZDA so v odzivu v soboto deloma omilile naftne sankcije proti Venezueli.

Manj energije in višji izpusti, toda ...
26. 11. 2022 07.43
Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

Koliko je v resnici stalo svetovno prvenstvo v Katarju?
26. 11. 2022 06.00
Čeprav točnega odgovora na vprašanje v naslovu verjetno ne bomo izvedeli nikoli, je jasno, da je letošnje svetovno nogometno prvenstvo z naskokom najdražje v zgodovini. Večina medijev skupni znesek organizacije ocenjuje na okoli 200 milijard evrov. Pri angleškem BBC-ju so se poglobili v stroške in ugotovili, da bo končna cena verjetno vendarle manjša.

O, kako lepo. Spektakel pred spektaklom po korupciji in hinavščini
20. 11. 2022 16.25
Začelo se je svetovno prvenstvo v Katarju. Deset let po tem, ko je FIFA odločila, da bo to tekmovanje prvič v zgodovini gostila arabska država, in (po podatkih angleškega The Guardiana) 6000 smrti priseljenskih delavcev pozneje, sta blišč in bogastvo male države na srednjem vzhodu (z malo pomoči Morgana Freemana) za naslednji mesec dni postavila nogomet na prvo mesto.

'Planet še vedno na urgenci': gora domače naloge in malo časa
20. 11. 2022 07.41
Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Gre za zgodovinski dogovor, ki ga države v razvoju pozdravljajo. Številna ključna vprašanja o financiranju še vedno ostajajo neodgovorjena, poleg tega pa je konferenca kljub temu prinesla (pre)malo napredka pri odpravljanju ključnega vzroka globalnega segrevanja, kurjenju fosilnih goriv.

Ko je ženska vredna toliko kot en testis
20. 11. 2022 07.34
Iranski režim izvaja masaker nad tistimi, ki želijo svobodo, za 24UR Fokus pripoveduje iranska aktivistka. Po drugi strani pa je vstaja pod geslom Ženske, življenje, svoboda za mnoge naše sogovornike že nova revolucija in napoved konca islamske republike. Konec državne ureditve, kjer so ženske v eni generaciji pravzaprav čez noč postale vredne le toliko kot en testis muslimanskega moškega. Pa gre za preuranjeno, lažno upanje?

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?
18. 11. 2022 16.25
Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

Glede eksplozije na Poljskem več držav pozvalo k previdnosti v odzivih
16. 11. 2022 07.13
Po eksploziji na Poljskem so se že zvrstili številni odzivi. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je opozoril, da je absolutno nujno preprečiti eskalacijo vojne v Ukrajini, potem ko je na vzhod Poljske padla raketa in ubila dva človeka. Podobno so se odzvale francoske oblasti, ameriški predsednik Joe Biden pa je dejal, da je malo verjetno, da je bila raketa, ki je na vzhodu Poljske ubila dve osebi, izstreljena iz Rusije. Tako Biden kot poljski predsednik Andrzej Duda pozivata k previdnosti pri odzivu.

Po eksploziji na Poljskem posvet članic Nata, Rusija zanika vpletenost
15. 11. 2022 19.39
Poljski mediji poročajo, da naj bi dve raketi zadeli kmetijo na poljski strani ukrajinsko-poljske meje. Pri tem sta umrli dve osebi, je potrdil predstavnik poljske vlade. Poljski premier Mateusz Morawiecki je po posvetovanju s predsednikom države sklical nujno sejo odbora za nacionalno varnost. Pojavljajo se ugibanja, da bi lahko šlo za ruski raketi, ki sta zgrešili cilj, kar pa Rusija zanika. Poljska je medtem razglasila povečano pripravljenost oboroženih sil na meji z Ukrajino. Po naših neuradnih informacijah naj bi Slovenija za sredo zjutraj sklicala sejo sveta za nacionalno varnost.

Alžirski plin prihaja v Slovenijo s prvim januarjem, podpisana triletna pogodba
15. 11. 2022 08.04
Veletrgovec s plinom Geoplin je v Alžiriji s tamkajšnjo državno energetsko družbo Sonatrach podpisal pogodbo o dobavi zemeljskega plina. Pogodba je podpisana za tri leta, predvideva pa dobavo 300 milijonov kubičnih metrov plina oz. okoli tretjino slovenskih potreb letno. Dobava se bo začela 1. januarja 2023.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'
11. 11. 2022 16.24
Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

'Rusija je za nas stalen in zanesljiv partner'
08. 11. 2022 18.24
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes v Moskvi gostil indijskega kolega Subrahmanjama Džajšankarja. Ministra sta govorila o vojni v Ukrajini, možnostih skupne proizvodnje orožja ter nadaljevanju sodelovanja med državama na področju energetike, poročajo tuje tiskovne agencije. Današnje srečanje obeh ministrov je bilo že peto letos. Obisk Džajšankarja v Moskvi z veliko delegacijo ministrov kaže, da bosta Indija in Rusija močno razširili medsebojno trgovino. To tudi gospodarsko stabilizira Rusijo in daje Indiji poceni blago – gorivo in gnojila.

Vlada prevzema nadzor nad proizvajalci nafte, plina in letalskih motorjev
07. 11. 2022 18.27
Ukrajinska država bo prevzela nadzor nad petimi strateško pomembnimi podjetji za zagotovitev potreb vojske v vojni proti Rusiji, je sporočila vlada v Kijevu. Med podjetji sta tudi največji proizvajalec nafte in plina v državi Ukrnafta ter proizvajalec letalskih motorjev Motor Sich.

Ameriški tankerji s plinom ob evropski obali čakajo na dvig cen
07. 11. 2022 14.53
Ob evropski obali pluje več kot 30 ameriških tankerjev, na katerih je skupaj shranjenih za vsaj dve milijardi evrov utekočinjenega zemeljskega plina. A ker se je prodajna cene energenta od avgusta znižala, evropska skladišča pa so polna, ima posadka na ladjah jasno nalogo – pred prodajo na evropski trg še nekoliko počakati, saj bi lahko povpraševanje med zimo na starem kontinentu znova dvignilo ceno.

Iz Ljubljane direktno v Dubaj – po izjemno ugodni ceni!
07. 11. 2022 00.15
To zimo si zagotovite popolno dozo vitamina D po naravni poti. Obiščite Dubaj in se naužijte sonca, morja, moderne arhitekture in arabske tradicije.

Evropa v milosti in nemilosti vremena
03. 11. 2022 12.48
Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

42 milijard: dobiček naftnega velikana 39 odstotkov večji
01. 11. 2022 13.38
Savdski državni naftni velikan Aramco je v tretjem četrtletju ustvaril 42,4 milijarde dolarjev čistega dobička, kar je 39 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Na četrtletni izkupiček so vplivale visoke cene nafte in velik obseg prodaje.

'Nova oranžna fasada' britanskih institucij – tarče podnebnih aktivistov
31. 10. 2022 15.56
Londonska policija je, potem ko so podnebni aktivisti na protestu ob noči čarovnic z oranžno barvo polili štiri stavbe v britanski prestolnici, aretirala šest ljudi. Odgovornost je prevzela aktivistična skupina Just Stop Oil, ki želi ustaviti nova iskanja črpališč nafte in plina v Severnem morju.

Električna vozila naj bi poskrbela za razcvet sončne in vetrne energije
25. 10. 2022 15.13
Do leta 2030 naj bi se po evropskih cestah vozilo na milijone električnih avtomobilov, samo na nemških cestah naj bi jih bilo do takrat enajst milijonov. Strokovnjaki poudarjajo, da bomo z vsakim takšnim vozilom manj odvisni od nafte, pa tudi od zemeljskega plina in jedrske energije. Zaradi revolucije na cestah bosta sončna in vetrna energija neizogibno postali prevladujoča vira energije, ocenjujejo.

Pred aktivisti ni varna niti voščena lutka kralja Karla III.
24. 10. 2022 18.10
Dva izmed protestnikov društva Just Stop Oil sta se tokrat spravila na britanskega kralja Karla III. Svoje nestrinjanje z njegovo politiko glede fosilnih goriv sta izrazila v muzeju Madame Tussauds, kjer sta voščeno lutko Karla III. namazala s čokoladno torto.

'Ljudje ne morejo pokriti stroškov goriva in hrane'
24. 10. 2022 11.20
V šestih nemških mestih se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali pravičnejšo porazdelitev vladnih sredstev za prihajajoče visoke cene energije in življenjskih stroškov ter hitrejši prehod od fosilnih goriv. Protestov se je skupno udeležilo okoli 24.000 ljudi, samo v Berlinu naj bi se jih je denimo zbralo okoli 6000. Protesti so potekali pod geslom "Skupaj skozi krizo - zagotovite socialno varnost in končajte odvisnost od fosilnih goriv". Poleg nemških mest, se protesti odvijajo tudi po drugih evropskih mestih, vsi z istim namenom.

V službi savdskega prestolonaslednika tudi najvišji ameriški generali
20. 10. 2022 17.07
Več kot 500 upokojenih ameriških vojaških uslužbencev, med katerimi je tudi množica generalov in admiralov, je v državah, ki so znane po zlorabah človekovih pravic in političnem zatiranju, v zadnjih sedmih letih prevzelo številna donosna dela za tuje vlade. Tudi v Savdski Arabiji, kjer naj bi bilo na obrambnem ministrstvu zaposlenih 15 upokojenih ameriških generalov in več drugih vojaških uradnikov.

Razbili mrežo ljudi, ki je ruskim proizvajalcem orožja dobavljala dele
20. 10. 2022 09.21
Ameriške oblasti so v sredo izdale obtožnice proti petim ruskim državljanom zaradi suma, da so ruskim proizvajalcem orožja dobavljali elektronske komponente iz ZDA. V ločenem primeru pa so vložili obtožnice proti trem Latvijcem in Ukrajincu, ker naj bi skušali v Rusijo spraviti orodje ameriške izdelave, ki bi ga lahko uporabili za izdelavo orožja.

Protestnika na stolpu mosta ostajata že drugi dan, vozniki nejevoljni
18. 10. 2022 16.21
Protestnika organizacije Just Stop Oil že drugi dan ostajata na stolpu mosta čez reko Temzo, zato most še vedno ostaja zaprt za promet, kar je pri voznikih povzročilo veliko nejevolje. Okoljska aktivista, ki protestirata proti naftni industriji, sta se na stolp povzpela že v ponedeljek zjutraj, pravita pa, da bosta tam ostala, dokler ju ne bodo prisilno odstranili.