nafte

Rabljeni telefoni v 2023 prinašajo milijonske dobičke - Kaj lahko imate od tega vi?

21. 09. 2022 08.41

Nekateri trdijo, da bo nakup rabljenega telefona kmalu nekaj tako običajnega, kot je nakup rabljenega avtomobila. Ta trditev je iz dneva v dan bolj resnična, saj prodaja rabljenih telefonov v zadnjih letih rekordno narašča. Kaj to pomeni za vas?

Dodik odkrito podprl invazijo Rusije na Ukrajino

19. 09. 2022 16.00

Srbski član predsedstva Bosne in Hercegovine Milorad Dodik je v pogovoru za rusko tiskovno agencijo Tass odkrito podprl invazijo Rusije na Ukrajino. Po njegovem mnenju je bila ta nujna zaradi zaščite ukrajinskih Rusov. Njihov položaj je primerjal s položajem bosanskih Srbov v BiH, ki da ne morejo živeti z muslimani in si želijo biti del Srbije.

Madžarska podaljšala omejitve cen goriva in osnovnih živil

17. 09. 2022 18.21

Madžarska vlada je do konca leta podaljšala ukrep omejitve cen goriv in osnovnih živil, ki bi se sicer iztekel konec meseca. "Vlada dela vse, kar je v njeni moči, da zagotavlja gospodarske razmere, ki dopuščajo podaljševanje teh ukrepov," je ob tem sporočil vodja premierjevega kabineta Gergely Gulyas.

'Ukrajinska zmaga na vzhodu države je balzam za dušo'

14. 09. 2022 09.46

"Molili smo, da bi nas osvobodili brez boja, brez prelite krvi. In to se je tudi zgodilo," so besede prebivalcev Izjuma, ki ga je Ukrajina osvobodila po šestih mesecih ruske okupacije. Da je njihova zmaga na območju balzam za dušo, pravijo. A oddaljeni zvoki obstreljevanja ostajajo kot opomini, da je nevarnost blizu ter da vojna še ni dobljena. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v torkovem nagovoru sporočil, da so ukrajinske sile od začetka meseca osvobodile že okoli 8000 kvadratnih kilometrov ozemlja. Na nekaterih osvobojenih predelih pa da so že začeli izpolnjevati svoje družbene obveznosti do ljudi, kot je npr. izplačevanje pokojnine. Zelenski je danes tudi prvič obiskal deokupirano mesto Izjum.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'

12. 09. 2022 09.53

Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Golob: Najprej smo poskrbeli za ljudi, sedaj bomo za gospodarstvo

09. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je obeležila svoj 100. dan delovanja. Premier je skupaj z ministri in predsednikoma vladajočih strank Tanjo Fajon in Lukom Mesecem predstavil delo vlade v teh prvih 100 dneh. Govoril je o spremembi politične kulture, regulaciji cen hrane, izpolnjevanju obljub in o tem, ali se bo odpravil na Poljsko in v Nemčijo.

Evropske borze večinoma v plusu: nafta padla na raven pred začetkom vojne

07. 09. 2022 19.03

Indeksi na evropskih borzah so se spustili pod gladino. Evro se je v primerjavi z dolarjem nekoliko okrepil, nafta pa se je pocenila za več kot štiri dolarje (dolar je trenutno enak evru) in padla na ravni pred začetkom vojne v Ukrajini. Razlog je strah vlagateljev pred recesijo svetovnega gospodarstva.

Usmanov, Avena in Rašnikov. Orban tri oligarhe rešuje pred EU

07. 09. 2022 07.10

Madžarska se je znova izkazala za oviro, ko gre za sankcije EU proti Rusiji – tokrat s pritiskom na črtanje treh ruskih oligarhov s seznama sankcij, poroča Politico, ki se sklicuje na več diplomatskih virov, ki pa ne želijo biti imenovani. EU ima do 15. septembra rok za obnovitev ukrepov proti posameznikom, ki so bili sankcionirani od izbruha ruske vojne v Ukrajini, sicer bodo ti ukrepi prenehali veljati. Znotraj bloka je bilo to podaljšanje obravnavano kot tehnična formalnost, a zdaj naj bi se zaradi Madžarske vse skupaj precej zapletalo.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja

06. 09. 2022 10.14

Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Rusiji v času vojne 158 milijard evrov za energente

06. 09. 2022 09.28

Ruski prihodki od izvoza fosilnih goriv odtehtajo izdatke za vojno v Ukrajini, trdi analiza, ki jo povzemajo avstrijski mediji. Medtem ko so stroški vojne v prvih šestih mesecih znašali okoli sto milijard evrov, se je na ruski račun iz naslova energentov v tem času steklo 158 milijard evrov. Analiza se opira na izvoz nafte, plina in premoga med 24. februarjem in 24. avgustom. Rusiji naj bi šle na roko predvsem visoke cene, saj se je na drugi strani izvoz količinsko zmanjšal.

Rusija: Dokler bodo sankcije, plina ne bo

05. 09. 2022 19.05

Rusija je konec avgusta zaradi vzdrževanja za 'tri dni' zaprla plinovod Severni tok 1. A med pregledom so odkrili, da cev 'pušča', zato so ponovno dobavo plina zamaknili za nedoločen čas. Sedaj Rusija sporoča, da bo Evropi plin začela dobavljati, ko bo ta umaknila sankcije, sprejete zaradi ruske agresije na Ukrajino. Evropa jim odgovarja, naj z izsiljevanjem prenehajo.

Cenovna kapica na rusko nafto? 'Če sodelujeta tudi Kitajska in Indija'

05. 09. 2022 09.49

Poteza, s katero želijo najbolj razvita gospodarstva Rusijo prisiliti, da prodaja nafto po nižji ceni, bi lahko bila učinkovita le, če se pobudi G7 pridružijo tudi večji kupci, kot sta Kitajska ali Indija. Tako menijo nekateri analitiki. Prepričani so namreč, da ne bo dovolj, da cenovno kapico sprejme le sedem najbolj razvitih gospodarstev.

Na krovu strmoglavljenega letala naj bi bila štiričlanska družina

05. 09. 2022 08.16

Na letalu, ki je po skoraj petih urah letenja strmoglavilo v Baltsko morje, naj bi bila po prvih informacijah družina iz Nemčije. Po vzletu naj bi iz kabine poročali o težavah s tlakom. Bojna letala so se trudila vzpostaviti stik s posadko v zraku, vendar v letalu niso videli nikogar.

Nemcem 65 milijard evrov pomoči. Scholz: To zimo bomo preživeli

04. 09. 2022 13.59

Nemška vlada je danes napovedala sveženj v višini več kot 65 milijard evrov za pomoč prebivalcem pri spopadanju z naraščajočimi stroški energije in inflacijo. Med ukrepi so cenejše vozovnice za javni prevoz, nakazilo zneska v višini 300 oz. 200 evrov upokojencem ter študentom, vlada pa bo uvedla še nižje cene za osnovno raven porabe elektrike.

Zelenski Rusijo obtožil energetske vojne in pozval k enotnosti v Evropi

04. 09. 2022 11.34

Ukrajinski predsednik Zelenski je v svojem sobotnem nagovoru Rusijo obtožil, da vodi energetsko vojno, katere cilj naj bi bil oslabiti in ustrahovati države Evrope. Te bi morale po njegovem prepričanju bolje usklajevati protiukrepe in izkazati več enotnosti.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni

02. 09. 2022 17.39

Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

'Pomembno je, da IAEA ostane v Zaporožju'

01. 09. 2022 10.50

Rusko obrambno ministrstvo trdi, da so ukrajinske sile poskušale ponovno prevzeti nadzor nad jedrsko elektrarno Zaporožje. Zaradi obstreljevanja so medtem v elektrarni zaustavili enega od blokov. Obe strani se medsebojno obtožujeta, da Zaporožje obstreljujeta ravno v času obiska inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo, ki bodo tam ostali do ponedeljka. Kijev prebivalcem regij, kjer potekajo boji, svetuje evakuacijo pred začetkom zime.

Putinovi kritiki, ki so skočili skozi okno, in sumljive smrti ruskih poslovnežev

01. 09. 2022 15.16

Številni ruski oligarhi in kritiki ruskega predsednika Vladimirja Putina so v zadnjih mesecih umrli v sumljivih okoliščinah. Medtem ko naj bi nekateri skočili skozi okno, so drugi pred domnevnim samomorom vzeli življenje tudi svojim družinskim članom.

Umrl direktor ruskega Lukoila, padel naj bi skozi okno bolnišnice v Moskvi

01. 09. 2022 11.03

V Rusiji je umrl ruski poslovnež, ki je kritiziral vojno v Ukrajini. Predsednik upravnega odbora Lukoila, največjega ruskega zasebnega proizvajalca nafte, Ravil Maganov naj bi umrl, potem ko je "padel" skozi okno bolnišnice v Moskvi, poročajo tuji mediji.

Rusija: najbolj sankcionirana država, gospodarstvo pa raste

31. 08. 2022 06.00

Od začetka ruskega napada na Ukrajino je minilo že več kot pol leta. Zaradi neodobravanja ruske vojaške agresije je najmanj 46 držav in ozemelj sprejelo sankcije proti Rusiji. Od 22. februarja je bilo proti državi skupaj izrečenih 9117 ukrepov, s čimer je Rusija postala najbolj sankcionirana država na svetu. A rusko gospodarstvo se kljub temu, vsaj po zadnjih podatkih, vrača na predvojno raven.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Madžarska v sodelovanju z Rusijo v gradnjo dveh jedrskih reaktorjev

27. 08. 2022 16.44

Madžarska vlada je v petek napovedala, da bodo v sodelovanju z ruskim jedrskim operaterjem Rosatom v nuklearki Paks v prihodnjih tednih začeli graditi dva nova jedrska reaktorja. Zunanji minister Peter Szijjarto je pozdravil dovoljenje, ki ga je za gradnjo izdala madžarska agencija za jedrsko energijo.

ZDA Turčijo svarijo pred sankcijami zaradi sodelovanja z Rusijo

24. 08. 2022 13.05

Glavno turško podjetniško združenje TUSIAD je potrdilo, da je od ameriškega finančnega ministrstva prejelo pismo, ki podjetja in banke svari pred sankcijami v primeru nadaljnjega sodelovanja z Rusijo.

Orban z Milanovićem večerjal na Peklenskih otokih

20. 08. 2022 16.19

Madžarski premier Viktor Orban je letošnje poletje preživel na Hrvaškem. Pred dvema tednoma se je fotografiral z zaposlenimi v gostilni na Braču, zdaj pa so v javnost prišle tudi fotografije, na katerih je videti, da je večerjal s hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem.

Pristaniško mesto, kamor prihaja orožje in kjer so marinci pojedli vsa jajca

19. 08. 2022 11.22

Malo grško obmejno mesto Alexandroupolis, ki je nekoč živelo od prodaje kave, slaščic in spominkov turistom iz Turčije in z Balkana, se je v zadnjih letih začelo spreminjati v pomembno pristanišče. Njegova lega je namreč postajala vse bolj zanimiva za načrtovalce logistike v zvezi Nato, od ruske invazije v Ukrajino pa je tam kot v mravljišču. Tja ves čas prihajajo nove pošiljke orožja, letos poleti je v mestu zaradi na stotine ješčih ameriških marincev zmanjkalo jajc in piščančjega mesa. To grško pristanišče pa se je zdaj znašlo med tnalom in nakovalom – kupiti ga namreč želijo kar štiri družbe: dve imata ameriško lastniško strukturo, drugi dve pa tesne vezi z Rusijo.

Evropa varčuje: zatemnitev izložb, ugašanje luči, temni spomeniki in subvencije

18. 08. 2022 13.32

Države članice EU so se zavezale, da bodo do marca porabo plina zmanjšale za 15 odstotkov. Uredba članicam omogoča, da ukrepe, kako bodo uresničile ta cilj, določijo same. Zagotovo bodo izbrale različne pristope, saj deleži po EU niso enaki. Med predlogi članic so tudi zapiranje vrat v trgovinah, zatemnitev izložb v nočnem času, izolacija domov in priročnik z nasveti za varčevanje z energijo.

Cene elektrike in plina v Evropi dosegajo rekordne vrednosti

16. 08. 2022 16.20

Borzne cene plina in elektrike v Evropi še naprej divjajo. Borzne cene plina in elektrike v Evropi še naprej divjajo. Cena megavatne ure elektrike za dobavo v 2023 je na nemški borzi v Leipzigu čez dan presegla 500 evrov in dosegla nove rekordne vrednosti, končala pa tik pod 500 evri. Cena megavatne ure plina za dobavo v prihodnjem mesecu je medtem na nizozemskem vozlišču končala pri 222 evrih.

Norveški premier brani usmrtitev Freye: Včasih moramo sprejeti neljube odločitve

16. 08. 2022 06.00

Potem ko je odločitev norveškega direktorata za ribištvo, da usmrtijo Freyo, 600-kilogramsko samico mroža, ki se je rada sončila na čolnih v Oslu, razburila javnost in borce za živali, je norveški premier sporočil, da je bila odločitev prava. Aktivisti, na drugi strani, so prepričani, da bi morali najprej oglobiti opazovalce. Vrstijo se tudi pozivi, naj razkrijejo dokumentacijo o tem, kdo je sprejel odločitev o evtanaziji Freye in na kakšni podlagi.

Zaradi visokih cen nafte si Savdska Arabija spet mane roke

14. 08. 2022 18.46

Visoke cene nafte so blagodejno vplivale na poslovanje naftnih koncernov v ZDA in Evropi. Vsi so letos poročali o visokih medletnih rasteh dobička oziroma celo o rekordih. Tem se je zdaj pridružil še savdski državni naftni velikan Aramco, ki je ob visokih cenah nafte že drugo četrtletje zapored zabeležil rekordni čisti dobiček. Visoke cene nafte krepijo tudi BDP Savdske Arabije, ki je še vedno odvisna od izvoza črnega zlata. Država po desetletju spet ustvarja visoke finančne prilive.

V izogib Rusiji: del svoje nafte bi Kazahstan pošiljal prek Azerbajdžana

13. 08. 2022 12.54

Že 20 let Kazahstan svojo nafto pošilja po kaspijskem naftnem konzorciju (CPC) prek ruskega črnomorskega pristanišča Novorosijsk, ki omogoča dostop do svetovnega trga. Julija pa je rusko sodišče zagrozilo z zaprtjem tega plinovoda, zato kazahstanska vlada preventivno želi skleniti pogodbe za druge prodajne poti. Kazahstansko državno naftno podjetje naj bi bilo v pogovorih s trgovsko enoto azerbajdžanskega državnega podjetja. 1,5 milijona ton kazahstanske nafte na leto namreč želijo poslati prek azerbajdžanskega naftovoda, ki črno zlato dobavlja v turško pristanišče Ceyhan v Sredozemlju.