namesto

Težave z Mirom še niso končane

19. 01. 2001 00.00

Ruske orbitalne znanstvene postaje Mir še vedno ne morejo usmerjati. Iz Centra za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so sporočili, da so davi v glavni računalnik postaje naložili program za stabilizacijo postaje. Za izpolnitev te naloge je potrebno veliko električne energije, ki je na Miru ni dovolj. Usmerjanje Mira je nujno, da bi se z njim lahko združilo samodejno vesoljsko plovilo, ki ga bo predvidoma v začetku marca iztirilo.

S februarjem dražje kajenje

18. 01. 2001 00.00

S 1. februarjem bo zavojček najbolje prodajanih cigaret v Sloveniji dražji za 15 tolarjev oz. 6,7 odstotka, zanj pa bo zanj namesto dosedanjih 225 potrebno odšteti 240 tolarjev. Vlada je namreč na današnji seji sklenila s 1. februarjem povišati znesek specifične trošarine, ki se plačuje v enakem znesku za vse cigarete. Zadnje povišanje drobnoprodajnih cen cigaret je bilo ob letu osorej, 1. februarja 2000. Proračunski prihodki se bodo zaradi višjega zneska specifične trošarine povečali za 1,6 milijarde tolarjev na letni ravni oziroma v letu 2001 za 1,46 milijarde tolarjev.

Pred vrati nove sezone relija

16. 01. 2001 00.00

Konec tedna se bo v Monte Carlu začela nova sezona relija za svetovno prvenstvo. Tako kot pretekla bo štela 14 dirk, deset makadamskih in štiri asfaltne. Lani je vse presenetil Peugeot, ki je v svoji prvi sezoni postal konstruktorski prvak, poleg tega pa je Finec Marcus Groenholm postal prvak med dirkači, s čimer je končal štiriletno prevlado rojaka Tommija Maekinena z Mitsubishijem. Pohod na vrh napovedujejo tudi pri Fordu in Subaruju.

Koštunica za federacijo Srbije in Črne gore

10. 01. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je danes v Beogradu predlagal spremembo ustave ZRJ, po kateri bi nastala federacija, ki bi imela izključne pristojnosti na področju zunanjih zadev, obrambne, monetarne in carinske politike ter bi urejala osnove gospodarstva.

Bohinc predstavil sodelavce

10. 01. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc med prednostne naloge svojega mandata uvršča reformo javne uprave, vzpostavitev schengenske meje, ki je meddržavni in evropski projekt, ter projekt izobraževanja več kot štiri tisoč slovenskih uradnikov za čas, ko bo Slovenija postala polnopravna članica EU. Zelo pomembna pa se mu zdi tudi vzpostavitev operativne samostojnosti policije in vzpostavitev nadzora nad delom policije.

Podpora Čokovi

10. 01. 2001 00.00

Pred pristojnim parlamentarnim odborom se je uspešno predstavila še Lucija Čok, tretja od štirih kandidatov oziroma kandidatk za nove ministre. Ministrica za šolstvo in šport bo v primeru podpore državnega zbora prevzela nadzor še nad področjem znanosti.

Nov modul za vesoljske turiste

10. 01. 2001 00.00

Mednarodna družba Mircorp, ki so jo ustanovili za poslovno uporabo ruske orbitalne znanstvene postaje Mir, namerava zdaj zgraditi svojo lastno "majhno vesoljsko postajo" - "svobodno leteči modul", je po današnji navedbi na spletnem mestu MIGnews.com za rusko tiskovno agencijo Itar-Tass izjavil predsednik ruske Raketno-vesoljske korporacije Energija in predsednik sveta direktorjev Mircorp Jurij Semjonov.

Hapoel ostal brez trenerja

06. 01. 2001 00.00

Košarkarji Hapoela iz Jeruzalema bodo v četrtek v 9. krogu evrolige gostovali pri Unionu Olimpiji, vendar brez trenerja, najbolj priznanega izraelskega strokovnjaka Zvi Sherfa. Uprava ga je odslovila zaradi slabih rezultatov v zadnjem času, kljub temu, da so mu v klubu, ki ima letos rekordni proračun (pet milijonov USD), zagotovili vse pogoje za delo.

Picula ne gre v Izolo

05. 01. 2001 00.00

Hrvaški zunanji minister Tonino Picula se ne bo udeležil nedeljskega hrvaško- slovenskega srečanja, ki ga v Izoli pripravlja Društvo istrskega prijateljstva. Kot v današnji izdaji poroča zagrebški dnevnik Vjesnik, sklicujoč se na hrvaško zunanje ministrstvo, bo namesto Picule na srečanje prišel njegov pomočnik Joško Paro. Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je včeraj dejal, da je pripravljen priti v Izolo, če bo prišel tudi Picula. Na MZZ so danes povedali, da jih hrvaška stran uradno za zdaj še ni obvestila o tem, ali se bo minister Picula sestanka udeležil ali ne.

Namesto miloščine delovna mesta

05. 01. 2001 00.00

Don Natalino Bonazza (40), beneški duhovnik, si je za svoje ovčice zamislil prav poseben načrt. Namesto miloščine je namreč od svojih vernikov zahteval, naj podajo ponudbe za delovna mesta, piše italijanski časnik Corriere della Sera.

Zmaga Minnesote in Portlanda

02. 01. 2001 00.00

V tekmi med Minnesoto Timberwolves in Houston Rockets je ekipa Minnesote premagala Houston 106:96. Minnesota je sicer začela slabo, tako da so gostje v prvi četrtini zlahka narekovali ritem igre, toda razmerje moči se je hitro spremenilo. Domačini, za katere je prvo tekmo sezone odigral Sam Mitchell, še edini član prvotne ekipe Timberwolvesov iz sezone 1989/90, so prevzeli vajeti v svoje roke in kmalu v nadaljevanju odločili zmagovalca. Radoslav Nesterovič je dobil priložnost na začetku tekme, skupno odigral 16 minut in v tem času vknjižil štiri točke (met 2:4), dva skoka in blokado.

Napredek v odnosih z ZRJ

02. 01. 2001 00.00

Konec leta 2000 je po dolgem času prinesel napredek tako v dvostranskih odnosih med Slovenijo in ZR Jugoslavijo kot v nasledstvenih pogajanjih. Tako sta deset let po razpadu nekdanje skupne države Slovenija in ZRJ 9. decembra vzpostavili polne diplomatske odnose, konec zadnjega lanskega meseca pa so naslednice nekdanje SFRJ na srečanju v Bruslju obnovile poldrugo leto zamrznjena pogajanja o nasledstvu. Vzrok za oboje pa tiči predvsem v političnih spremembah v ZRJ.

V Rusiji začeli izvajati davčno reformo

02. 01. 2001 00.00

Z včerajšnjim dnem so v Rusiji začeli izvajati najpomembnejšo davčno reformo v zadnjih desetih letih. Med drugim je stopila v veljavo enotna 13-odstotna davčna stopnja, kar Ruse uvršča med najmanj obdavčene državljane na svetu. Predsednik države Vladimir Putin je novi zakon o davkih potrdil 7. avgusta lani, potem ko ga je 26. julija ratificiral parlament.

Millenium Dome zaprt

02. 01. 2001 00.00

Po enem letu delovanja so v Londonu zaprli Millenium Dome, ogromen kulturno-zabaviščni kompleks, vreden več kot 800 milijonov funtov, za katerega so načrtovali, da bo privabil množico obiskovalcev. Glavni razlog za predčasno zaprtje Domea je finančne narave, saj ga je namesto načrtovanih 12 milijonov obiskovalcev obiskalo le nekaj več kot šest milijonov ljudi. Millenium Dome so slovesno odprli ob prehodu v leto 2000, otvoritvi pa sta prisostvovala tudi britanski premier Tony Blair in kraljica Elizabeta II. Dome so zaprli s stilom, z veliko, 12 ur trajajočo novoletno zabavo, januarja pa bodo kompleks predali buldožerjem.

Velika Britanija razvija elektronsko bombo

02. 01. 2001 00.00

Britanski strokovnjaki so razvili novo orožje, s katerim je mogoče blokirati celotno elektroniko in sistem poveljevanja nasprotne strani. Orožje, znano tudi pod imenom elektronska bomba (E-bomba), je pravzaprav odgovor na odkritje, da je Rusija že precej napredovala pri razvoju tovrstnega vojaškega sistema. Razvoj E-bombe sega še v čase bivše Sovjetske zveze, Rusija pa je nato omenjeno orožje povsem izpopolnila in naj bi bila trenutno edina država na svetu, ki razpolaga s tako učinkovito tehniko. Velika Britanija razpolaga celo z informacijami svojih vohunov, da bi se do ruske E-bombe utegnila dokopati Irska republikanska armada, ki bi z njo lahko blokirala elektronske sisteme v londonskem Cityju.

Beloki zapustil Festino

31. 12. 2000 00.00

Španski kolesar Joseba Beloki, ki je na zadnji dirki Po Franciji osvojil tretje mesto, bo v sezoni 2001 zamenjal moštvo. Namesto za Festino bo v naslednjih treh sezonah poganjal pedala za Once.

Direktor prekinil jutranji program

27. 12. 2000 00.00

Spor na češki javni televiziji (CT) je danes dosegel nov vrhunec. Novoimenovani generalni direktor Jiri Hodac je danes ukazal prekinitev jutranje oddaje na prvem programu, ki bi bila v celoti posvečena krizi na CT. Namesto te oddaje so predvajali spored drugega programa. Novinarji, ki so oblikovali krizni štab in od nedelje protestno zasedajo studije, Hodacu očitajo politično pristranskost, saj naj bi bil blizu predsedniku poslanske zbornice Vaclavu Klausu iz Demokratske državljanske stranke.

Direktor Arnesa zavrača očitke

26. 12. 2000 00.00

Direktor zavoda Arnes Marko Bonač se je danes odzval na odprto pismo članov upravnega odbora Arnesa ministrici za šolstvo in šport Luciji Čok, v katerem so mu očitali vrsto nepravilnosti pri vodenju zavoda. Bonač v današnjem odgovoru na petkovo odprto pismo članov upravnega odbora zavrača vse očitke in dodaja, da upravni odbor od septembra, ko sta bila vanj na predlog ministrstev za šolstvo in šport ter za znanost in tehnologijo imenovana dva nova člana, ne deluje v interesu slovenske izobraževalne in raziskovalne sfere.

Utrujeni nemški študenti

26. 12. 2000 00.00

Nemški študenti, ki si v teh prazničnih dneh služijo denar kot božički, se pritožujejo, da so že utrujeni od staršev, ki od božičkov zahtevajo, naj okregajo njihove otroke, ki niso bili pridni, je poročal nemški dnevnik Bild. "Božič bi moral biti čas radosti. Starši pa vse pogosteje zahtevajo, da, ko jih obiščemo, namesto daril s seboj prinesemo palico in otroke karamo. Če otroka opozorimo, ni v tem nič slabega. Toda otroke bi morali vzgajati starši," je bil v pogovoru za dnevnik Bild nezadovoljen vodja službe za najem božička Jörg Rupert Schöpfel. Dodal je, da starši največkrat želijo, da božički otrokom svetujejo, naj se več učijo v šoli, se ne pretepajo s svojimi sestrami ali brati, pospravljajo sobe ali naj se odvadijo sesanja dud. Utrujen sem od jemanja dud, ki jih imam že več kot 50. Četudi otroci lulajo, to več ni problem, s katerim bi se moral ukvarjati, meni Schöpfel. Kadar se otroci ne morejo spomniti besedila kakšne pesmice, jim ponavadi rečem: pa ugotovimo, ali pesmico pozna očka. No, pri tem se moj obisk ponavadi konča, je še dejal Schöpfel.

Spor na češki javni televiziji

25. 12. 2000 00.00

Spor na češki javni televiziji je dosegel vrelišče in se prenesel kar na male ekrane, potem ko je vodstvo zavoda zagrozilo, da bo iz studijev izgnalo novinarje, ki nasprotujejo novemu generalnemu direktorju Jiriju Hodacu.

Loterija obdarila prebivalce Segovie

23. 12. 2000 00.00

Prebivalci španskega mesteca Segovia so zadeli glavni dobitek božične loterije z nagradami v skupni vrednosti 1,14 milijarde dolarjev, kar je največji sklad za dobitek na svetu. Španci so bili med žrebanjem dobitnih številk iz ogromnega zlatega bobna prikovani pred televizijske sprejemnike, bodisi doma, v pisarnah ali pa v lokalih. Z izidom so bili zadovoljni mnogi, saj gre pri žrebanju za sestavljene sisteme številk, ki namesto jackpota razdeli bogastvo med milijone ljudi, ki imajo listke s številkami med 00001 in 66000.

Ford za zmanjšanje proizvodnje

22. 12. 2000 00.00

Ameriški proizvajalec avtomobilov Ford namerava v prvem četrtletju prihodnjega leta precej zmanjšati proizvodnjo v svojih tovarnah v Severni Ameriki. Drugi največji proizvajalec avtomobilov na svetu se je tako odločil zaradi precejšnjega zmanjšanja povpraševanja v ZDA ter visokih zalog novih avtomobilov. Ford namerava v prvih treh mesecih leta 2001 v severnoameriških tovarnah izdelati le še 1,05 milijona avtomobilov, kar je 107.000 oz. devet odstotkov manj od prvotno načrtovanega in za 17 odstotkov manj kot v letošnjem prvem četrtletju.

Zadnja seja mestnega sveta

19. 12. 2000 00.00

Ljubljanski mestni svet je na predvidoma zadnji seji v tem letu vendarle dal skozi prvo obravnavo uredbe o lokacijskem načrtu za predvideni še zadnji nezgrajeni nekaj več kot pet kilometrov dolg odsek ljubljanskega avtocestnega obroča med Šentvidom in Kosezami. Osnutek lokacijskega načrta je svet sprejel s številnimi pripombami in dodatnimi predlogi, ki jih bodo posredovali ministrstvu za okolje in prostor. Med drugim so v ljubljanski občini prepričani, da je namesto formalne hierarhičnosti cestnih omrežij potrebno načrtovati rešitve na podlagi dejanskih in predvidenih prometnih razmer.

Okrogla miza o Slovencih in plebiscitu

19. 12. 2000 00.00

V Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani so ob okroglih obletnicah koroškega plebiscita (1920) ter plebiscita o samostojnosti Slovenije (1990) pripravili okroglo mizo o Slovencih in plebiscitu. Pri prvem po mnenju akademika Janka Pleterskega ni šlo za izražanje narodove samoodločbe, ampak je bil, podobno kot sicer plebisciti v tistem obdobju, prej sredstvo mednarodne diplomacije za rešitev spornega vprašanja o meji na dotičnem območju. Je pa na koroškem plebiscitu šlo za vprašanje narodne rešitve, na plebiscitu o samostojnosti Slovenije pa je bila dilema drugačna, meni Pleterski. Dr. Tine Hribar je poudaril, da so se akterji v času osamosvajanja Slovenije namesto za termin referendum odločili za plebiscit prav zato, ker je šlo za "biti ali ne biti naroda", prof. Ivan Kristan pa je poudaril, da je bilo pomembno predvsem vprašanje samoodločbe in državnosti. Prispevke z okrogle mize - sodelovala sta tudi Božo Repe s Filozofske fakultete v Ljubljani in muzejska svetovalka v Muzeju novejše zgodovine Nataša Urbanc - bodo prihodnje leto objavili v posebni publikaciji.

Zavrnjena pobuda Miklavčič Predanove

19. 12. 2000 00.00

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo Neve Miklavčič Predan za oceno ustavnosti in zakonitosti akta predsednika republike, s katerim predlaga kandidatko Darjo Lavtižar Bebler v izvolitev za varuhinjo človekovih pravic, saj niso podane procesne predpostavke za začetek postopka pred ustavnim sodiščem. Predmet presoje v postopku za oceno ustavnosti oz. zakonitosti po zakonu o ustavnem sodišču je namreč lahko le predpis ali splošen akt, izdan za izvrševanje javnega pooblastila. Predlog, s katerim predsednik republike predlaga v izvolitev kandidata za varuha človekovih pravic pa ni predpis niti splošen akt.

Pet dni zaprt med dragulji

19. 12. 2000 00.00

Britanski draguljar William Joyce se je nedavno po pomoti zaprl v svoj trezor. Potem, ko je v svoji trgovini že pogasil luči, je pomotoma za seboj zaprl težka železna vrata, ki jih od znotraj ni mogoče odpreti. Kot je pisal časnik Independent, je imel 70-letnik pri sebi samo zavitek piškotov in niti kaplje vode. Draguljarja je šele po petih dneh med nakitom našel njegov prijatelj Barry Wight, ki je na sprehodu mimo trgovine opazil, da iz trezorja prihaja svetloba, ter posumil, da je nekaj narobe. Ker se je izkazalo, da je ključ trgovine poleg lastnika imela le še njegova hči, ki živi daleč proč, je policija vdrla v trgovino in rešila lastnika. Joyce je odklonil zdravniški pregled in namesto tega hitro odšel v bližnjo gostilno, kjer si je privoščil obilen obrok.

Princ Andrew zapušča vojsko

17. 12. 2000 00.00

40-letni princ Andrew, drugi sin britanske kraljice Elizabete, bo po 22 letih zapustil službo v vojski, in se zaposlil v gospodarstvu. "Vse lepe stvari se enkrat končajo," je povedal princ. V minulem letu je bil britanski princ povišan v fregatnega kapitana.

George Bush predsednik ZDA

14. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v svojem zmagoslavnem govoru v teksaški prestolnici Austin obljubil, da bo v Washingtonu skušal ustvariti ozračje dvostrankarskega sodelovanja, kakršno vlada v Teksasu. Bush je za kraj svojega govora simbolično izbral predstavniški dom teksaškega kongresa v katerem ima večino demokratska stranka. Bush je po dolgem aplavzu teksaških kongresnikov in družinskih članov ter prijateljev omenil dolgo preizkušnjo za državo, v kateri sta s podpredsednikom ZDA Alom Gorom dala vse od sebe. "Razumem kako težak mora biti ta trenutek za podpredsednika Gora in njegovo družino. Gore se lahko pohvali s častnim služenjem državi kot kongresnik, senator in podpredsednik. Nocoj sem od njega prejel prijazen telefonski klic in dogovorila sva se, da se naslednji teden sestaneva v Washingtonu. Strinjala sva se, da bova naredila vse za okrevanje države po tem dolgem tekmovanju," je uvodoma dejal Bush.

Italijansko uresničevanje konvencije o manjšinah

13. 12. 2000 00.00

Izvedenci Sveta Evrope so se v torek v Rimu srečali s predstavniki skoraj vseh manjšin, ki živijo v Italiji. Predstavniki SE so ugotavljali, kako Italija uresničuje določila Okvirne konvencije o zaščiti narodnih manjšin, piše Primorski dnevnik. Predsednika Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) Rudi Pavšič in Sveta slovenskih organizacij (SSO) Sergij Pahor sta strokovnjakom SE orisala stanje in probleme slovenske manjšine ter pri tem poudarila, da bo pri zaščitnem zakonu bistveno vprašanje odnos do Slovencev, ne glede na pokrajino, v kateri živijo.

Namesto smrtne kazni dosmrtna ječa

10. 12. 2000 00.00

Filipinski predsednik Joseph Estrada je danes napovedal, da bo jutri izdal odlok, po katerem bo vsem na smrt obsojenim na Filipinih kazen spremenil v dosmrtno ječo. Kot razlog za to odločitev je Estrada navedel praznovanje jubilejnega svetega leta 2000 katoliške Cerkve.