napisal

J.D. Salinger naj bi napisal še vsaj 15 knjig
22. 03. 1999 12.30
Ameriški pisatelj Jerome David Salinger (1918), ki je v svetu znan po kratkem romanu Lovec v rži in od leta 1965 ni objavil ničesar, naj bi po trditvah njegovega nekdanjega soseda in prijatelja napisal vsaj še 15 knjig, ki jih ni nikoli objavil. Skrbno varovane naj bi hranil na svojem domu.

V Franciji izšla avtorizirana biografija Samuela Becketta
22. 03. 1999 12.26
Edina avtorizirana biografija Samuela Becketta (1906-1989), ki jo je napisal njegov dolgoletni prijatelj, Britanec James Knowlson, profesor francoščine na univerzi Reading, je pri založbi Solin Actes Suda letos izšla tudi v francoskem prevodu. Beckett, irski pisatelj in dramatik, Nobelov nagrajenec leta 1969, je biografijo odobril zadnje leto življenja. Knjiga, v kateri so zbrani vsi potrebni dokumenti in pri pisanju katere je sodeloval sam Beckett, prinaša novosti vsaj na treh področjih. Knowlson je v knjigi zabeležil Beckettovo ljubezen do glasbe in umetnosti ter njegovo politično delovanje, čeprav je neupravičeno veljal za apolitičnega. Beckett, ki je od leta 1928 živel v Franciji, je bil namreč član francoskega odporniškega gibanja, dejaven pa je bil tudi na področju zaščite človekovih pravic in boja proti apartheidu. Knowlson opisuje tudi pisateljev smisel za humor in vztrajnost. V pripovedi o življenju pisatelja avtor vpleta tudi analizo Beckettovih del.

Nova knjiga o Salvadorju Daliju
18. 03. 1999 19.07
Salvador Dali. Oblikovanje podobe 1925-1930. Takšen je naslov knjige, ki jo je nedavno napisal Felix Fanes, profesor umetnostne zgodovine na univerzi v Barceloni, ki preučuje Dalijevo delo. Knjiga, ki jo nekateri označujejo kot ''protidalijevsko'', ni povsem običajna, saj ne temelji na umetnikovem življenjepisu, ampak predvsem na Dalijevem ustvarjanju lastne podobe, upoštevajoč umetniške, družbene in politične razsežnosti. Avtor dela ponudi pogled na Dalijevo javno podobo od slikarjevih prvih razstav v Barceloni in Madridu vse do prihoda v Pariz, kjer se je na umetniški in politični ravni pridružil krogu nadrealistov. Knjiga naj bi bila po avtorjevih besedah znanstveno utemeljena, saj vsebuje precej dokumentarnega gradiva, obenem pa tudi esej, ki naj bi skušal pojasniti obdobje Dalijevega umetniškega samooblikovanja.

Umrl ameriški filmski režiser Kanin
15. 03. 1999 18.55
Ameriški filmski režiser in pisatelj Garson Kanin, ki je leta 1945 prejel oskarja za film resnična slava (The True Glory), je v 86. letu starosti umrl v New Yorku. Po poročanju časnika New York Times je Kanin hudi bolezni podlegel že v soboto.

Veliki Gatsby bo osrednji dogodek v Metropolitan Operi prihodnjo sezono
13. 03. 1999 11.03
Svetovna premiera Velikega Gatsbyja ameriškega skladatelja Johna Harbisona bo osrednji dogodek v programu newyorške Metropolitan Opere v sezoni 1999/2000. Prireditev je predvidena za 20. december. Harbison je na temelju romana Francisa Scotta Fitzgeralda napisal libreto, pri čemer mu je Murray Horwitz pomagal z besedili popularnih pesmi. V vlogi Daisy Buchanan bo nastopila Dawn Upshaw, Jerry Hadley pa bo pel v vlogi Jayja Gatsbyja. Mezzosopranistka Lorraine Hunt pa bo imela svoj debut v vlogi Myrtle Wilson.

Zupančičev Vladimir drevi v Mali drami
11. 03. 1999 11.23
V ljubljanski Mali drami bo drevi ob 20. uri krstna uprizoritev igre Vladimir, ki jo je napisal in zrežiral Matjaž Zupančič, lani pa od strokovne žirije Tedna slovenske drame zanjo kot najboljše dramsko besedilo leta 1998 dobil Grumovo nagrado. V drami bodo zaigrali Marko Mandič v vlogi brezposelnega Aleša M., Maša Derganc k. g. v vlogi študentke Maše T., Gorazd Logar kot študent Miki B. in Dare Valič v vlogi Vladimirja D. Dramaturginja je Darja Dominkuš, scenografka in kostumografka Janja Korun.

Slovenske partizanske in pesmi narodov sveta
08. 03. 1999 16.13
Pri založbi Helidon so na klasičnem in sodobnem zvočnem nosilcu oz. na zgoščenki izdali zbirki slovenskih partizanskih pesmi in tovrstnih pesmi narodov sveta. Prvi zgoščenki, naslovljeni Hej brigade, po enem najbolj znanih napevov Mateja Bora, ki prinaša 16 pesmi, je spremno besedo napisal sociolog Gregor Tomc, ki med drugim poudarja, da ''resnična umetnost preživi marsikaj; tudi politično zlorabo ali mladostni prezir''. Tomc dodaja, da ga kot ''okorelega rockerja'' ta glasba danes sicer ''estetsko še vedno pretirano ne gane'', vendar pa je v tej ''pravi glasbi upora, ki je bila punk tistega časa'', mogoče začutiti iskreno življenjsko izkušnjo.

Navodila zdravnika: Več vina in seksa
21. 02. 1999 08.42
Upoštevanje zdravniških napotkov bi lahko postalo priljubljeno preživljanje prostega časa v otoški vasi Steinham na Norveškem. Lokalni zdravnik je namreč svojim pacientom zaukazal, naj pijejo več vina in naj se pogosteje ljubijo. 59-letni doktor Nils Carl Loennberg je po vasi, kjer živi 1250 prebivalcev, razdelil recepte s 23 točkami za bolj zdravo življenje, kar je povzročilo nemalo začudenja. Poleg konvencionalnih napotkov o gibanju in zdravi prehrani Loennberg ljudem tudi predlaga, naj spijejo več vina, a manj žganih pijač ter da naj se ljubijo vsaj dvakrat na teden. Loennenberg naj bi izjavil, da ljudje, ki nimajo zadostnega seksualnega življenja, hitreje obolijo. Norveški zdravnik, ki je ustanovitelj Nordijske družbe za medicinski humor, je po lastnih besedah želel, da bi se pacienti njegovim nasvetom smejali, obenem pa o njih tudi razmislili. Samski moški na otoku, ki je kakih 400 kilometrov oddaljen od Osla, bi prav radi sledili zdravnikovim nasvetom, če na otoku ne bi primanjkovalo žensk. 42-letni samec Elder Huse je dejal, da zdaj upa, da mu bo zdravnik napisal recept za prijateljico.

Elton John želi na potovanja jemati tudi svoje hišne ljubljenčke
09. 02. 1999 08.53
Pop zvezdnik Elton John se zaradi številnih potovanj v tujino ne želi odpovedati svojim hišnim ljubljenčkom, zato je britanskemu premierju Tonyju Blairu napisal pismo, v katerem ga prosi, naj nekoliko omili britanska določila o karanteni, ki so zelo stroga. ''Vedno, kadar moram svojega psa zapreti v zavetišče za živali, sem na robu obupa,'' je v pismu potožil zvezdnik. Britanska pravila o karanteni, ki določajo, da morajo živali ob vstopu v državo zaradi bojazni pred steklino v šestmesečno karanteno, so namreč po mnenju Eltona Johna ''nepotrebna in nepravična''. Ker pevec pogosto potuje v tujino, se je prisiljen ločiti od živali, kljub dejstvu, da imajo njegovi hišni ljubljenčki vso potrebno dokumentacijo o cepljenjih in ustrezna zdravstvena potrdila. Britanski pevec ima v svojih domovanjih v Londonu, Windsorju, na jugu Francije ter v ZDA celo vrsto različnih hišnih živali, je povedal eden izmed njegovih zastopnikov.

Britanko posredovanje na Kosovu?
01. 02. 1999 17.59
Časopis Times je napisal, da Velika Britanija pripravlja načrte za napotitev 8,000 vojakov na Kosovo. Skupaj s tanki, oklepnimi vozili in topništvom naj bi podprli vsak sklep o miru, ki bi ga dosegli vojskujoči Srbi in etnični Albanci. Predstavniki obrambnega ministrstva so povedali, da je vse le špekulacija in da trenutno nimajo nobenih načrtov za razporeditev svojih vojakov na Kosovu. Načrti pa naj bi se delali v poveljstvu NATO, izpolnjevati pa naj bi jih začeli, če bodo tako zahtevale okoliščine. NATO naj bi imel v načrtih razporediti le 1700 vojakov, od tega pa naj bi bilo britanskih vojakov le 380.

Novi slovenski film Temni angeli usode na rednem sporedu
21. 01. 1999 16.21
V ljubljanskem kinu Vič je na rednem sporedu novi slovenski film Temni angeli usode, ki ga je zrežiral Sašo Podgoršek, igrajo pa člani glasbene skupine Demolition Group.

Gerard Depardieu po 13 letih znova na odru
15. 01. 1999 11.31
Francoski igralec Gerard Depardieu se je z vlogo vladarja, ki ga razžira občutek krivde, po 13 letih vrnil na francoski oder. V igri Vrata v nebesa (Les Portes du Ciel), katere premierno uprizoritev si je v Theatre de Paris sredi tedna ogledalo občinstvo odličnikov, Depradieu igra Charlesa Quinta, cesarja iz 16. stoletja, ki se odpove kroni, da bi v veri našel odrešitev. Dramo je napisal svetovalec nekdanjega francoskega predsednika Francoisa Mitterranda Jacques Attali, ki je bil tudi prvi predsednik Evropske banke za obnovo in razvoj. Depardieu je na odru nazadnje nastopil leta 1986 v glasbeni komediji Lily Passion. Pred kratkim je končal snemanje Asterixa - najdražje francoske konematografske produkcije vseh časov.

Finci so evro počastili s pesmijo
15. 01. 1999 09.35
Neodvisni finski dnevnk Helsingin Sanomat je objavil pesmico nekega bralca, s katero je želel svojim sodržavljanom pomagati, da bi si laže zapomnili tečaj med finsko marko in skupno evropsko valuto evro. En evro je vreden 5,94573 finske marke. Pesmica za urjenje spomina - napisal jo je Kullervo Rainio, ki je po lastnem mnenju ''pesnik praktičnega življenja'' - je pravzaprav aforizem s trohico ironije o prednostih evra, kjer ima vsaka beseda toliko črk, kolikor znaša posamezna cifra v šestmestnem številu tečaja med valutama. Pesem gre takole: Nytpa (5) riemuihin (9) evro (4) jalon (5) kansani (7) vie (3), v prevodu pa pomeni: ''Plemenito ljudstvo Finske, pusti se voditi evru v pojočo prihodnost.''

Umrl irski pisatelj Brian Moore
12. 01. 1999 17.20
Za posledicami obolenja dihalnih poti je v 77. letu starosti umrl irski pisatelj Brian Moore. Moore je napisal številne romane, v katerih poleg svojih izkušenj v katoliškem Belfastu vedno znova opisuje tudi politične spore. Kot je danes v Zuerichu sporočila založba Diogenes, je pisatelj umrl včeraj v Malibuju. Moore se je po letu 1947 izselil v Kanado, od leta 1959 pa je živel v ZDA.

Umrl poljski pisatelj Juliusz Zulawski
11. 01. 1999 10.04
V Varšavi je v soboto v 89. letu starosti umrl pisatelj, pesnik, literarni kritik in prevajalec Juliusz Zulawski. Med drugim je bil tudi predsednik poljskega kluba Pen. Sicer je bil Zulawski izjemen poznavalec britanske in ameriške književnosti. Za svoje prevajalsko delo je prejel tudi nagrado Pen kluba. Med drugim je prevedel mnoga dela Byrona, Browninga in Wilda. O slednjem in o Whitmanu je napisal tudi biografijo.

V PDG preložili za danes napovedano premiero
07. 01. 1999 13.20
Iz Primorskega dramskega gledališča v Novi Gorici so danes sporočili, da za danes, 7. janaurja, napovedana premiera dela Jetnik Druge avenije ameriškega dramatika Neila Simona v režiji Jaše Jamnika ''zaradi bolezni v ansamblu'' odpade. Premiero so preložili na prihodnji četrtek, 14. januarja, ob 20. uri.

Umrl pisatelj in prevajalec Branimir Žganjer
04. 01. 1999 16.53
V Zagrebu je v 80. letu starosti v soboto umrl pisatelj in prevajalec Branimir Žganjer, ki je v svojih delih opisoval predvsem življenje Slovencev izven domovine.

Umrl katalonski pesnik Joan Brossa
30. 12. 1998 18.27
V starosti 79 let je v Barceloni danes umrl katalonski pesnik in dramaturg Joan Brossa, eden najpomembnejših španskih pesnikov tega stoletja. Brossa je podlegel poškodbam, ki jih je dobil po padcu v svojem stanovanju.

Astronavti uporabljajo Microsoftov program za e-pošto
29. 12. 1998 13.40
Ta mesec je šestčlanska posadka vesoljskega plovila Endeavour opravila zgodovinsko misijo v krožnici 400 kilometrov nad zemljo. Med 7,36 milijona kilometrov dolgim popotovanjem po vesolju so opravili temeljna konstrukcijska dela za mednarodno vesoljsko postajo. Čeprav so bili daleč od doma, pa so lahko s svojimi družinami brez težav komunicirali z elektronsko pošto.

Na vrsti lobiranje za ZOI 2006
23. 12. 1998 18.21
Na četrti seji slovenskega organizacijskega odbora zimskih olimpijskih iger (OI) 2006 v Ljubljani so predstavili program aktivnosti do 19. junija 1999, ko bo 115 članov Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) v Seulu izbralo organizatorja OI 2006. Predsednik slovenskega dela organizacijskega odbora Ernest Petrič je dejal, da bo v začetku leta 1999 do izbora v Koreji najpomembnejše lobiranje.

Revija Time izbrala Clintona in Starra za moška leta
20. 12. 1998 10.18
Revija Time je dan potem, ko je predstavniški dom glasoval za postopek odstavitve predsednika, za moška leta izbrala Billa Clintona in Kennetha Starra. Bela hiša in sedež Kennetha Stara dogodka še nista komentirala.

50. ponovitev predstave Walter Parsifal
14. 12. 1998 15.42
Predstava Walter Parsifal, ki je bila v okviru programa Odprto Mladinsko premierno uprizorjena pred slabima dvema letoma, bo v soboto, 19. decembra, na odru Slovenskega mladinskega gledališča doživela jubilejno, že 50 ponovitev. Rdeča nit predstave, ki je v režiji Daria Varge nastala po otroški poeziji Andreja Rozmana - Roze, je strah, ki se na komičen način skozi predstavo prikaže kot ''znotraj votel, okrog ga pa nič ni''.

Solženicin praznuje 80 let
11. 12. 1998 11.30
Ruski oporečnik in pisatelj Aleksander Solženicin praznuje 80 let. Potem ko se je leta 1994 po 20 letih izgnanstva vrnil v domovino, je zadnja leta predvsem glasen in oster kritik sedanjih ruskih voditeljev, ki jih označuje kot ''neumne in pokvarjene'' ter jim očita pomanjkanje vsakršnih dosežkov na političnem in gospodarskem področju. A ob tem kljub resnično težavnim razmeram v državi med prebivalci nima podpore.

''Skodelica kave'' v spomin na 80-letnico smrti Ivana Cnakarja
11. 12. 1998 11.26
Danes, 11. decembra, poteka 80 let od smrti slovenskega dramatika, pesnika in prozaista Ivana Cankarja. Obletnice se bodo spomnili na priložnostnih proslavah v Ljubljani, na Vrhniki in še kje.

Najobsežnejša hkratna distribucija nekega filma na svetu
09. 12. 1998 16.19
Producentska hiša DreamWorks bo med 16. on 24. decembrom v 40 držav po vsem svetu premierno poslala najmanj 8000 kopij svoje prve klasične celovečerne risanke Egiptovski princ. Tako obsežne hkratne distribucije filmska industrija doslej ni poznala, čeprav sta tudi Titanik in Jutri nikoli ne umre doživela premierno predvajanje v več državah hkrati.

Alberto Barbera novi direktor Mostre
18. 11. 1998 14.31
Filmski kritik Alberto Barbera je novi direktor beneškega filmskega festivala, poroča italijanska agencija ansa.

Bregovićeva glasba v Vlaku življenja
18. 11. 1998 14.29
Na petem beograjskem mednarodnem festivalu avtorskega filma Pogled v svet bodo drevi predvajali romunsko-francosko koprodukcijo režiserja in scenarista Radua Mihaileanuja Vlak življenja, za katerega je glasbo napisal glasbo Goran Bregović.

CZ: Antologija nemške poezije 20. stoletja
17. 11. 1998 16.16
Pri Cankarjevi založbi v Ljubljani je izšla Antologija nemške poezije 20. stoletja. Antologija zajema 37 avtorjev in obdobje slabih sto let, od Stefana Georgeja (1868-1933) do Horsta Bieneka (1930-1990), uredila sta jo in del prevodov prispevala Niko Grafenauer in Kajetan Kovič.

Nova premiera v LGL - Krava v cirkusu
13. 11. 1998 10.55
V nedeljo, 15. novembra, zvečer bodo v Lutkovnem gledališču Ljubljana premierno uprizorili drugo od štirih načrtovanih novih del na velikem odru v tej sezoni, predstavo Bine Štampe Žmavc z naslovom Krava v cirkusu v režiji Marjana Bevka. Likovna zasnova ''igrice s cirkuškimi vragolijami'', primerne za starejše predšolske otroke, je delo Daniela Demšarja, glasbo pa je napisal Jože Privšek.

Jedilna lista Titanica prodali za 55.000 mark
11. 11. 1998 08.31
Dva jedilna lista Titanica so na dražbi pri aukcijski družbi Christie prodali za 55.000 nemških mark. Jedilna lista, ki sta imela začetno izklicno ceno 8500 nemških mark, sta bila najdražja izmed 17 ''spominkov'' na leta 1912 potopljeno ladjo. Za dlan velik košček rešilnega pasu so nekemu telefonskemu ponudniku prodali za 19.300 mark. Za pismo, ki ga je nekdo napisal prav na ladji Titanic, pa je bil nekdo pripravljen plačati nič manj kot 27.400 nemških mark.