napisal

Jedilna lista Titanica prodali za 55.000 mark
11. 11. 1998 08.31
Dva jedilna lista Titanica so na dražbi pri aukcijski družbi Christie prodali za 55.000 nemških mark. Jedilna lista, ki sta imela začetno izklicno ceno 8500 nemških mark, sta bila najdražja izmed 17 ''spominkov'' na leta 1912 potopljeno ladjo. Za dlan velik košček rešilnega pasu so nekemu telefonskemu ponudniku prodali za 19.300 mark. Za pismo, ki ga je nekdo napisal prav na ladji Titanic, pa je bil nekdo pripravljen plačati nič manj kot 27.400 nemških mark.

Umrl je francoski igralec Jean Marais
10. 11. 1998 14.29
Francoski filmski in gledališki igralec Jean Marais je v nedeljo v 84. letu starosti v Cannesu umrl za posledicami pljučne bolezni.

Mick Jagger bo z Martinom Scorsesejem pisal scenarij
07. 11. 1998 10.02
Pevec skupine Rolling Stones Mick Jagger je napovedal, da bo v sodelovanju z ameriškim režiserjem Martinom Scorsesejem napisal scenarij za film o vzponu nekega mladeniča z uličnega življenja New Yorka 50-ih let v vrhove show-businessa, je poročal pariški časnik Le Parisien, ki se sklicuje na Jaggerjev pogovor za francosko televizijo.

Komorni ansambel Slovenicum v novo desetletje z Bachovim ciklusom
29. 10. 1998 14.24
Komorni ansambel Slovenicum, ki ga sestavljajo najboljši glasbeniki ansamblov Slovenske filharmonije, RTV Ljubljana in Opere SNG Ljubljana, novo desetletje delovanja začenja s triletnim ciklusom koncertov o Johannu Sebastianu Bachu. V prvem letošnjem delu bodo na sporedu predvsem tista mojstrova vokalno-instrumentalna dela, ki jih je mladi Bach napisal v letih med 1700 in 1717, vrhunec ciklusa pa bo v prihodnji sezoni ob 250-letnici Bachove smrti. Program letošnjih nedeljskih matinej je v hotelu Union predstavil umetniški vodja Slovenicuma Uroš Lajovic.

Žogica Marogica - danes nič manj priljubljena kot v 50. letih
18. 10. 1998 12.30
V Lutkovnem gledališču Ljubljana (LGL) bodo 50-letnico svojega delovanja drevi proslavili še s tisočo uprizoritvijo igrice Žogica marogica, ki vztraja na slovenskih lutkovnih odrih kot ena najbolj priljubljenih že od slovenske praizvedbe leta 1951. Žogico, pravljico češkega lutkarja Jana Malika, je postavil na oder Jože Pengov, lutke je zasnovala Ajša Pengov, sceno je izdelal Ernest Franz, glasbo pa napisal Bojan Adamič. Pri slovesni tisoči ponovitvi igrice se bodo zvrstile vse generacije ljubljanskih lutkarjev.

Vodstvo gledališča odstopilo od uprizoritve Fassbinderja
16. 10. 1998 14.02
Vodstvo avantgardnega gledališča Maxim Gorki v Berlinu je odstopilo od načrtov, da na svojem odru uprizori delo Rainerja Wernerja Fassbinderja Garbage, the City of Death, saj je to sprožilo ostre kritike in proteste vodilnih predstavnikov judovske skupnosti. Ti trdijo, da je delo protijudovsko, označili so ga celo kot pronacistično. Vodstvo gledališča se je zato odločilo, da bo namesto tega prihodnje leto v Nemčijo povabilo gledališko skupino iz Izraela. Po besedah direktorja gledališča Bernda Wilmsa so se za umik Fassbinderjevega dela odločili, da bi pokazali, da so protest judovske skupnosti vzeli resno. Direktor delo sicer še vedno zagovarja, saj se po njegovem mnenju sooča s protijudovstvom. Garbage, the City of Death so v Nemčiji uprizorili le enkrat, leta 1985 v Frankfurtu, in sicer za ožji krog novinarjev. Fassbinder, bolj znan kot režiser filmov o povojni Nemčiji, je povedal, da je igro napisal iz strahu pred ponovno oživitvijo antisemitizma. Fassbinder je umrl leta 1982.

Žogica Marogica - danes nič manj priljubljena kot v 50. letih
15. 10. 1998 15.06
V Lutkovnem gledališču Ljubljana (LGL) bodo počastili 50-letnico svojega delovanja tudi s tisočo uprizoritvijo igrice Žogica marogica, ki vztraja na slovenskih lutkovnih odrih kot ena najbolj priljubljenih že od slovenske praizvedbe leta 1951. V LGL poudarjajo, da je to edina igrica, ki se lahko kosa s Sapramiško. Žogico, pravljico češkega lutkarja Jana Malika, je postavil na oder Jože Pengov, lutke je zasnovala Ajša Pengov, sceno je izdelal Ernest Franz, glasbo pa napisal Bojan Adamič. Slovesna tisoča ponovitev igrice, pri kateri se bodo zvrstile vse generacije ljubljanskih lutkarjev, bo v nedeljo, 18. oktobra.

Francozi, Nemci in Rusi bodo skupaj posneli film o Puškinu
15. 10. 1998 13.18
Francoski, nemški in ruski filmski ustvarjalci nameravajo posneti film o zadnjem letu Puškinovega življenja. Pogovori o skupnem projektu, ki so tekli kar nekaj časa, so končani in snemanje naj bi se začelo v začetku prihodnjega leta. Trajalo naj bi približno pol leta. ''Načrtujemo dveurni film, dogajanje pa bo postavljeno deloma v Francijo in Nemčijo, v glavnem pa v St. Peterburg, kjer bo k realizaciji projekta pristopil Lenfilm studio,'' je povedal Akim Salbijev, ki bo v filmu igral, sodeloval pa bo tudi kot asistent režije. Michel Duvernet, ki je napisal scenarij, bo asistent režije s francoske strani. Film z naslovom Puškin si je zamislil kot svojevrstno filmsko kesanje in resnično zgodbo o tragični usodi ''sužnja slave'', ki je bil žrtev obrekovanj.

Komedija Policija d.d. - nova uspešnica MGL?
06. 10. 1998 11.06
Boštjan Tadel, avtor uspešnice Klinika Tivoli, je napisal komedijo Policija d.d., zgodbo o normalnih mladih ljudeh tukaj in zdaj, ki jo bo Mestno gledališče ljubljansko premierno uprizorilo ta četrtek, 8. oktobra.

Prodana beležka z besedili McCartneya
18. 09. 1998 08.11
Na dražbi avkcijske hiše Sotheby's v Londonu so v torek za 100.000 britanskih funtov (160.000 dolarjev) prodali beležko s spiralno vezavo, v katero je Paul McCartney napisal besedila šestih pesmi, ki so jih Beatli izdali na albumu z naslovom Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band; med njimi je tudi 16-vrstično besedilo za uspešnico Hey Jude.

Paul McCartney bo izdal ploščo svoje umrle žene Linde
05. 09. 1998 15.29
Nekdanji član britanske skupine The Beatles Paul McCartney bo izdal CD-ploščo s pesmimi žene Linde, ki je umrla aprila letos. Kot je poročala revija Times, bo na albumu z naslovom Wide Prairie 16 pesmi, od katerih je glasbo za 13 skladb napisal on. Plošča je bila posneta nekaj mesecev pred Lindino smrtjo. Po podatkih Timesa naj bi CD izšel konec oktobra.

Razsipniška begunska vlada
28. 08. 1998 12.47
Begunska vlada Kraljevine Jugoslavije je med II. svetovno vojno porabila polovico vrednosti monetarnega zlata, shranjenega v ZDA.

Tolstojeva pisma končno na pravem mesto
24. 08. 1998 14.19
Tri pisma so končno našla prostor v muzeju, posvečenem avtorju pisem - ruskemu pisatelju Levu Tolstoju. Pisma je Tolstoj napisal med letoma 1906 in 1909 svojemu mlademu učencu Vladimirju Shreemanu iz Ukrajine. Po njegovi smrti pa so prišla v roke njegovih potomcev. Družino Shreemanovih je med 2. svetovno vojno obtožila takratna sovjetska oblast, zato so se preselili v nacistično Nemčijo. Po vojni so se preselili v Argentino, kjer živijo še danes. Pisma je Državnemu muzeju Leva Tolstoja izročila pravnukinja Tolstojevega prijatelja, 75-letna Maria Shreeman. Skupaj s svojim možem je iz Buenos Airesa v Moskvo prišla na povabilo ruskega ministra za kulturo. Vladimir Shreeman je bil mlad posestnik, zagret za Tolstojeve teorije o skupni lastnini. Tako se je odločil, da bo svojo zemljo razdelil med kmete in ustanovil komuno. V enem od pisem, podarjenih muzeju, Tolstoj mladeniča opozarja, naj o svoji odločitvi še enkrat dobro premisli. Kljub temu je Shreeman svojo posest razdelil. S tem se je zameril cesarskemu režimu, ki ga je za dve leti izgnal iz države. Tudi boljševiška oblast mu ni bila naklonjena. Tako je umrl leta 1939, medtem ko je po državi iskal zatočišča pred stalinizmom.

Z naključjem nad igro naključja
23. 08. 1998 09.33
Nek Hamburžan si je izmislil izvirno, čeprav že uveljavljeno pot do loterijskih milijonov. Na žogice za namizni tenis je kot pri pravem žrebanju lota napisal številke in jih vrgel v prazen akvarij, nato pa z zavezanimi očmi izvlekel 11 žogic, med njimi tudi srečno kombinacijo 7-11, poleg tega pa še 15, 22, 37 in 39. Zadel je šestico, vložek 577,50 marke pa mu je na hamburški loteriji Nordwest Lotto und Toto prinesel več kot milijon mark.

Lawrence Ferlinghetti - ''poet laureate'' San Francisca
13. 08. 1998 12.28
Lawrence Ferlinghetti, ob Jacku Kerouacu in Allenu Ginsbergu eden od predstavnikov slovite beatniške generacije pesnikov, je nedavno prejel prvi naziv ''poet laureate'' mesta San Francisco. Ob 5000 dolarjih, kolikor jih je prejel ob podelitvi naziva, naj bi avtor med drugim sodeloval na literarnih večerih in srečanjih z mladimi obetajočimi pesniki. 79-letni Ferlinghetti, sicer rojen v New Yorku, od 50-ih let dalje pa živi v San Franciscu, je ob šestih pesniških zbirkah napisal tudi dva romana. Beatništvo je bilo gibanje v 50-ih in 60-ih letih v ameriški književnosti, avtorji pa so z nekonvencionalnimi deli protestirali predvsem proti potrošniški družbi in morali.

Preobrat v politiki Severne lige
02. 08. 1998 12.37
''Padanija ne pomeni nujno tudi odcepitve'', je danes dejal vodja Severne lige Umberto Bossi, ki je dodal, da je Padanija ''sinonim za demokratične spremembe, do katerih bo prišlo po institucionalni poti''.

Kandidat končno dovolj podoben Hemingwayu za zmago
31. 07. 1998 08.25
Končno je le zvonilo tudi Don Duncanu, ki je zmagal na prireditvi v čast Ernestu Hemingwayu, na kateri vsako leto izberejo moškega, ki je avtorju na pogled najbolj podoben. Letos je omenjeni tekmovalec srečo poizkusil že sedmič zapored in tokrat je bil uspešen.

V vesolje le del nas
30. 07. 1998 08.23
Za 50 dolarjev lahko odletite v vesolje - no, vsaj del vas. Družba Encounter 2001 ponuja 4 milijonom in pol oseb priložnost, da pošljejo svojo DNK in osebno sporočilo v raketi na Jupiter, ki bo z malce sreče morda nekoč dosegla sončni sistem. Encounter 2001 je podružnica družbe Celestis iz Houstona, ki je letos v orbito iztrelila nekaj gramov pepela guruja Timothyja Learyja. Doslej se je po besedah predsednika podjetja Encounter 2001 za takšno ''potovanje'' v vesolje odločilo 4000 ljudi.

Nova številka revije Mladika
27. 07. 1998 14.30
Slovenska prosveta iz Trsta je te dni izdala novo, dvojno številko revije Mladika, ki obsega več kot 150 strani ter ob mladinski prilogi Rast prinaša tudi bilten z napovedjo letošnjih 33. študijskih dnevov Draga '98.

Unabomber napisal avtobiografijo
02. 07. 1998 08.41
Ameriški matematik Theodore Kaczynski "Unabomber", obsojen na dosmrtno ječo zaradi umora treh ljudi s pisemskimi bombami, ki so jih še 23 ranile, je založbi Simon in Schuster poslal svojo avtobiografijo. Predstavnica založbe Wendy Nicholson je potrdila, da so prejeli ponudbo človeka, ki se je predstavil kot Theodore Kaczynski, in da so jo zavrnili; pisanja časnika Daily News, češ da predlog na štirih straneh pojasnjuje, kako so Kaczynskega "narobe razumeli", pa ni komentirala. Uprava ameriških zaporov je potrdila, da naslov in identifikacijska številka pripadata jetniku Kaczynskemu.

Hong Kong praznuje prvo obletnico prehoda pod kitajsko oblast
01. 07. 1998 09.09
Hong Kong, ki danes slavi prvo obletnico prehoda pod kitajsko oblast, po mnenju kitajskega predsednika Jiang Zemina, ki se je udeležil slovesnosti v tej nekdanji britanski koloniji, kljub sedanji gospodarski krizi čaka svetlejša prihodnost. "Še naprej bomo podpirali razvoj gospodarstva v Hong Kongu, vključno s turizmom in visoko tehnologijo," je poudaril Jiang Zemin.

Poljska odkupila večino Chopinovih pisem
28. 06. 1998 11.08
Poljska je na nedavni dražbi hiše Sotheby's v New Yorku za več kot 190.000 dolarjev odkupila osem od skupno 14 pisem, ki jih je poljski skladatelj in pianist Frederic Chopin napisal prijatelju, poljskemu grofu Albertu Grzymali. Denar so v posebni zbiralni akciji zagotovili družba Frederica Chopina v Varšavi, javni poljski radio in zasebna televizija TVN.

Tomaž Grom Quartet bo nocoj glasbeno spremljal Trpljenje device Orleanske
10. 06. 1998 14.51
Dan pred jutrišnjim zaključkom 14. mednarodnega festivala Druga godba bo v dvorani Slovenske kinoteke nastopil Tomaž Grom Quartet, ki bo v živo spremljal nemi film iz leta 1928 Carla Theodorja Dreyerja Trpljenje device Orleanske. Glasbi treh kontrabasov in bobnom se bodo pridružili tudi elektronski zvoki iz samplerja.

Premiera Kovačeve koreografije v Izraelu
14. 05. 1998 18.31
V kulturnem centru Suzanne Dellal v Tel Avivu bodo danes premierno uprizorili novo koreografijo Iztoka Kovača, ustanovitelja in koreografa plesne skupine En-Knap, ki jo je pripravil s plesalci in v produkciji izraelske plesne skupine Batsheva Dance Company. Za to novo polurno koreografijo z imenom Hamsin'98 je glasbo napisal Uroš Rojko, scenografijo je prispeval Miran Mohar, dramaturginja pa je Eda Čufer.

Ingmar Bergman piše scenarij za Liv Ullmann
14. 05. 1998 07.43
Znani švedski režiser Ingmar Bergman zdaj piše scenarij za svojo nekdanjo življenjsko sopotnico Liv Ullmann. 79-letni Bergman, ki ne režira že od leta 1982, je svoj projekt z naslovom Nezvesta v Stockholmu označil kot "strastno zgodbo o ljubezenskem trikotniku". Režijo bo prevzela 59-letna Liv Ullmann, ki je v 60. in 70. letih odigrala glavne vloge v številnih Bergmanovih filmih. Scenarij naj bi bil končan jeseni, glavno vlogo pa bo odigrala švedska igralka Lena Endre. Kot je povedal Bergman, je tudi zase napisal eno do vlog, vendar pa v njej v nobenem primeru ne želi nastopiti. Njegovo mesto bo prevzel 74-letni Erland Joseph, ki je skupaj z Ullmannovo igral v Bergmanovi uspešnici iz 70. let z naslovom Prizori nekega zakona.

Krožek za družbena vprašanja Virgil Šček predstavil novi izdaji
08. 05. 1998 16.10
Krožek za družbena vprašanja Virgil Šček iz Trsta je danes predstavil v dvorani Slovenske matice v Ljubljani zadnja dva zvezka iz svoje zbirke, ki je tako dosegla 24 knjig. Gre za monografijo Katoliška socialno politična misel Virgila Ščeka, ki jo je napisal sociolog Boris Bandelj in za dvojezično izdajo Josip Vilfan v parlamentu, ki jo je pripravil zgodovinar dr. Egon Pelikan. V njej so objavljeni govori, ki jih je imel v dveh zakonodajnih dobah italijanskega parlamenta (1921-29) tržaški politik Josip Vilfan in pa sto strani dolga študija o Vilfanovem življenju, delu in nazorih.

Gostovanje Jugoslovenskega dramskega pozorišta Beograd v Ljubljani
08. 05. 1998 08.34
V Cankarjevem domu bo 9. in 10. maja, in sicer v okviru Dnevov Cankarjevega doma (od 8. do 10. maja) gostovalo Jugoslovensko dramsko pozorište Beograd z delom Dejana Dukovskega Sod smodnika v režiji Slobodana Unkovskega. Glasbo je napisal nekdanji član makedonske skupine Leb i sol Vlatko Stefanovski, med drugim pa bodo nastopili Dragan Nikolić, Vojislav Brajović, Branko Cvejić, Mirjana Karanović in Josif Tatić. Sod smodnika je drama mladega makedonskega avtorja Dejana Dukovskega (v srbščino jo je prevedel Jovan Ćirilov), ki jo igrajo na številnih evropskih odrih. V 11 kratkih prizorih predstavi niz medčloveških odnosov, v vsej njihovi tragiki, ki pa je pospremljena s precejšnjo mero črnega humorja. Po drami, ki jo je beograjsko gledališče med drugim predstavilo na bienalu v Bonnu in na jesenskem festivalu v Rimu, naj bi režiser Goran Paskaljević posnel tudi film.

Premiera Buechnerjevega Woyzecka v PDG
06. 05. 1998 09.33
V Primorskem dramskem gledališču v Novi Gorici bo jutri, 7. maja, premiera igre Woyzeck Georga Buechnerja v režiji Tomija Janežiča. Delo je prevedla Mojca Kranjc, dramaturginja je bila Marinka Poštrak, sceno je oblikoval Vlado G. Repnik, kostume Jasmina Ferček, glasbo pa je napisal Mirko Vuksanović. V naslovni vlogi igra Boris Mihalj, ob njem pa med drugim še Barbara Babič, Primož Ekart, Radoš Bolčina, Bine Matoh, Sebastijan Cavazza, Rastko Krošl, Nataša Konc in Stane Leban.

Avtobiografija Christopherja Reevea - Še vedno jaz
02. 05. 1998 10.19
Christopher Reeve, od nesreče med jahanjem hromi "Superman", je napisal avtobiografijo. V knjigi z naslovom Še vedno jaz (Still Me) Reeve predvsem opisuje svoje življenje po nesreči: njegova mati je v prvih urah po nesreči zdravnike prosila, naj končajo njegovo življenje. "Rekli so ji, naj se pomiri in počaka, da bo videla, kaj se bo zgodilo," je med drugim piše v odlomkih knjige, ki jih je objavil newyorški časnik Daily News. Ko se je Reeve o tem pogovarjal s svojo ženo - "Morda bi morala pustiti, da odidem" - je ta rešila njegovo življenje z besedami: "Ti si še vedno ti. In ljubim te." 45-letni Reeve svojo 279 strani dolgo knjigo posveča "vsem, čigar življenje je prizadela invalidnost".

Partljičev Pod svobodnim soncem Pavliha v Šentjakobskem gledališču
21. 04. 1998 16.50
Na odru Šentjakobskega gledališča bodo v četrtek, 23. aprila, predstavili četrto, zadnjo premiero v letošnji sezoni, in sicer bo v krstni izvedbi na ogled slovenska noviteta avtorja Toneta Partljiča Pod svobodnim soncem Pavliha v režiji Andreja Stojana. Dramaturginja "prvega politično satiričnega kabareta po letu 1991" je bila Mojca Kreft, za sceno je poskrbel Tomaž Marolt, za kostume Breda Kapelj, glasbo pa je napisal Lado Jakša.