naravne

Nova naselja na zasedenih ozemljih
23. 03. 2001 00.00
Izraelska vlada Ariela Šarona po poročanju izraelskih radijskih postaj načrtuje gradnjo nove velike judovske naselbine na zahodnem bregu Jordana. Po načrtih izraelskega ministrstva za gradnjo naj bi na palestinskem območju med Jeruzalemom in palestinskim mestom Betlehem zgradili naselje s 6000 stanovanji za več deset tisoč judovskih naseljencev. Medtem so izraelski vojaki davi na območju Gaze ubili nekega Palestinca, že sinoči pa je bomba v Tel Avivu povsem razdejala neko restavracijo, žrtev pa k sreči ni bilo.

Retrospektiva Marcela Broodthaersa
12. 03. 2001 00.00
V Palači lepih umetnosti v Bruslju so odprli retrospektivo belgijskega umetnika Marcela Broodthaersa (1924-1976), ki je s svojim delom zaznamoval umetnost 20. stoletja ter postavil pod vprašaj status in vlogo umetnosti.

Nov zakon o azilu
08. 03. 2001 00.00
Tik pred razpustitvijo italijanskega parlamenta je poslanska zbornica sprejela zakon, ki na novo ureja pravico do pridobitve azila v Italiji. Novost je predvsem ta, da lahko tisti, ki niso državljani EU in zapustijo svojo državo zaradi vojne, naravne nesreče ali drugih dramatičnih dogodkov, v Italiji zaprosijo za časovno omejeno bivanje, po določenem času pa lahko zaprosijo za status begunca.

Začetek romarske poti v Meko
03. 03. 2001 00.00
Približno dva milijona muslimanskih vernikov iz vsega sveta se je začelo danes zbirati v doline Mina v neposredni bližini Meke, svetega mesta in najpomembnejše romarske poti muslimanov. V belo oblečeni verniki, ki nosijo preproge in bele sončnike, so se iz Meke napotili peš, v stotinah avtobusov in avtomobilov na petdnevni ritual. Kot pravi izročilo, je ustanovitelj islama, prerok Mohamed, prespal v kraju Mina na svojem edinem potovanju pred več kot 1400 leti. Doslej naj bi naravne smrti umrlo 53 indijskih romarjev. Vsi naj bi bili starejši od šestdeset let.

Izid knjige Vsa slovenska jezera
26. 02. 2001 00.00
Izšla je nova knjiga Vsa slovenska jezera - leksikon slovenskih stoječih voda avtorja Petra Firbasa, iz Založništva literature DZS.

Kučan podelil častne znake svobode
13. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je danes s častnim znakom svobode za zasluge pri reševanju človeških življenj in imetja ob naravnih nesrečah v Posočju, še posebej v Logu pod Mangartom, odlikoval Prostovoljno gasilsko društvo Log pod Mangartom, poveljnika civilne zaščite občine Bovec Danijela Krivca in delavca obrambnega ministrstva Milana Lebana. Ob tem je predsednik države poudaril, da so odlikovanja prišla v prave roke, čeprav bi jih lahko podelili še mnogim, ki so sodelovali pri reševanju na območju Loga, in tudi samim prebivalcem prizadete vasi.

Turistična ponudba Bele krajine
06. 02. 2001 00.00
Ob začetku tiskovne konferenca je predstavnica za Belo krajino Mira Ivanovič poudarila, da naravna dediščina Bele krajine do sedaj ni bila zadostno promovirana niti v medijih in niti ne v publikacijah. Tako je Turistična zveza Slovenije začela s pobudo za oživitev pokrajine in izdelavo novih zgibank in katalogov.

Znanstveniki opozarjajo na velike podnebne spremembe
22. 01. 2001 00.00
V Šanghaju se je končalo srečanje znanstvenikov iz 99 držav na temo podnebnih sprememb. Ob zaključku konference, ki jo je pripravilo Medvladno posvetovanje o podnebnih spremembah pri ZN, so objavili poročilo, v katerem opozarjajo na večje spremembe podnebja od predvidenih, suše in druge naravne katastrofe. Poročilo navaja, da bi se v naslednjih stotih letih ozračje zaradi onesnaževanja utegnilo segreti za 5,8 stopinje Celzija.

Senat potrdil sedem Bushevih ministrov
21. 01. 2001 00.00
Ameriški senat je nekaj ur po svečani prisegi predsednika Georga Busha mlajšega brez glasovanja potrdil sedem novih ministrov. Soglasno podporo so dobili državni sekretar Colin Powell, obrambni minister Donald Rumsfeld, finančni minister Paul O'Neill, minister za energijo Spencer Abraham, trgovinski minister Donald Evans, kmetijska ministrica Ann Veneman in minister za izobraževanje Rod Paige. Republikanci v kongresu upajo, da bo senat v prihodnjem tednu potrdil še preostale Busheve kandidate za kabinetne položaje oziroma direktorje agencij.

Powell skozi prvo glasovanje v senatu
19. 01. 2001 00.00
Zunanjepolitični odbor ameriškega senata, ki šteje devet članov, je včeraj soglasno potrdil imenovanje Colina Powella za ameriškega državnega sekretarja. Powellovo imenovanje naj bi danes na plenarnem zasedanju potrdil celoten ameriški senat.

Urad ne nasprotuje prevzemu
19. 01. 2001 00.00
Urad RS za varstvo konkurence je odločil, da je koncentracija podjetij Pivovarna Union in Fructal Ajdovščina skladna s pravili konkurence in ji zato ne bo nasprotoval. Koncentracija se opravi tako, da Union za gotovino kupi večinski delež Fructalovih delnic. Kot je znano, je Pivovarna Union sredi novembra lani objavila javno ponudbo za odkup delnic ajdovske družbe. Ponudba je uspela, saj je do izteka roka, 28. decembra, Union postal lastnik 84,3 odstotka vseh Fructalovih delnic.

Potrdili novega ministra za energijo
19. 01. 2001 00.00
Le nekaj ur po zaslišanju je odbor ameriškega senata za energijo in naravne soglasno potrdil Spencerja Abrahama za novega ministra za energijo v administraciji novoizvoljenega predsednika Georga Busha ml. Na zaslišanju je Abraham odgovarjati predvsem na vprašanja povezana s sedanjo energetsko krizo v Kaliforniji, ter o tem, kako namerava izboljšati varnost v jedrskih laboratorijih v Los Alamosu.

Regionalna politika in razvoj RS
18. 01. 2001 00.00
Vzpodbujanje regionalnega razvoja je po besedah ministrice za gospodarstvo Tee Petrin velikega pomena za celo Slovenijo, regionalna politika pa je pomemben sestavni del celotne razvojne politike ministrstva za gospodarstvo (MG). Petrinova, ki je na tretjih Slovenskih regionalnih dnevih predstavila usmeritve gospodarskega ministrstva in pomen regionalnega razvoja, je med drugim poudarila, da je razvojna politika usmerjena v povečevanje konkurenčnosti podjetij in gospodarske rasti. Z vidika regionalnega razvoja so po njenem mnenju še posebej pomembni programi za vzpodbujanje podjetništva in turizma.

Senatna zaslišanja prestalo pet kandidatov
18. 01. 2001 00.00
Ameriški senatorji so imeli v sredo polne roke dela z zasliševanjem ministrskih kandidatov nove administracije Georga Busha mlajšega. Poleg Johna Ashcrofta, ki je moral že drugič pred pravosodni odbor, so zaslišanje opravili Colin Powell v odboru za mednarodne odnose, kandidat za stanovanjskega ministra Mel Martinez, kandidat za finančnega ministra Paul O'Neill ter kandidatka za vodjo Agencije za zaščito okolja (EPA) Christie Todd Whitman. Razen pri Ashcroftu so zaslišanja potekala brez posebnih težav.

Stardust letel mimo Zemlje
15. 01. 2001 00.00
Ameriška samodejna vesoljska sonda Stardust, ki so jo izstrelili leta 1999 in je na poti proti kometu Wilde 2, je ob 12.15 po srednjeevropskem času s hitrostjo skoraj 36 tisoč kilometrov na uro letela 5920 kilometrov nad konico Afrike, približno 15 ur kasneje pa bo letela 98 tisoč kilometrov mimo Lune. Polet sonde mimo Zemlje je potreben zaradi naravne pospešitve hitrosti vesoljskega plovila na poti proti kometu.

4,5 milijarde evrov za prepoved kostne moke
02. 01. 2001 00.00
Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega dnevnika Kurier napovedal, da bo začasna prepoved uporabe kostne moke za krmljenje živine Evropsko unijo stala približno 4,5 milijarde evrov. Po njegovih besedah so globalni stroški boja proti bolezni norih krav ogromni in jih še ni mogoče natančno ugotoviti. Zaradi nasprotovanja nekaterih držav, ki jih bolezen še ni prizadela, med njimi sta Finska in Danska, je petnajsterica 4. decembra prepovedala uporabo kostne moke zgolj za šest mesecev. Fischler se je zavzel, da bi v kmetijstvu upoštevali naravne cikluse in procese. Po Fischlerjevem mnenju je krmljenje z živalsko kostno moko zato nesprejemljivo.

Začetek obveznega testiranja goveda
02. 01. 2001 00.00
V državah EU so danes začeli sistematično testiranje goveda, starejšega od 30 mesecev. Odločitev o obveznem testiranju je EU sprejela novembra lani zaradi vnovičnega izbruha bolezni norih krav (BSE).

Zgodba z Robbovim vodnjakom še ni končana?
19. 12. 2000 00.00
Predstavniki Civilne pobude (CP) za ohranitev Robbovega vodnjaka so povedali, da polemika okoli Robbovega spomenika še ni zaključena. Civilna pobuda je 21. in 23. avgusta letos ljubljanski županji Viki Potočnik in ministru za kulturo Rudiju Šeligu predala peticijo, v kateri je zahtevala ustavitev premestitve Robbovega vodnjaka izpred Magistrata v prizidek Narodne galerije, javno razgrnitev projekta in strokovno preverjanje izhodiščnega projekta. Ker odgovora po mesecu dni niso prejeli, so člani CP 10. novembra ponovno pisali na oba naslova in zagrozili s tožbo, če odgovora ne bodo prejeli v tednu dni.

Danes promet po montažnem mostu
13. 12. 2000 00.00
Aktivnosti pri odpravljanju posledic zemeljskega plazu, ki je prizadel Log pod Mangartom, se pospešeno nadaljujejo. Tako bodo že predvidoma danes po napovedih pristojnih služb opravili tehnični prevzem ter uradno odprli nov montažni most v Gorenjem Logu, ki bo vnovič omogočil prometno povezavo do vasi Strmec. Ta je bila vse od naravne nesreče dobesedno odrezana od sveta. 17. novembra je namreč poplavni val blatno-gruščnatega toka odnesel most čez Predelico v Gorenjem Logu, zasul, odnesel ali prestavil nekaj stanovanjskih hiš, zahteval pa je tudi smrtne žrtve.

Minister Grizold v Posočju
02. 12. 2000 00.00
Minister za obrambo Anton Grizold je po obisku prizorišča naravne nesreče v Logu pod Mangrt izrazil prepričanje, da so se civilna zaščita, gasilci, policija in vsi ostali, ki so sodelovali pri reševanju v nesreči, kakršne Slovenija še ni doživela, odlično izkazali. Sistem zaščite in reševanja je bil aktiviran takoj po nesreči in je tudi po besedah bovškega župana Siniše Germovška uspešno deloval, s tem pa prinesel marsikatero izkušnjo za dograditev samega sistema. Minister je skupaj s spremljevalcema, načelnikom generalštaba Slovenske vojske Iztokom Podbregarjem in poveljnikom republiškega štaba civilne zaščite Mirkom Bogatajem, zagotovil, da bodo člani civilne zaščite in policije ostali na terenu, dokler bo potrebno, pa bo ministrstvo tudi omogočalo uporabo helikopterja.

UNESCO razširil seznam
30. 11. 2000 00.00
Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) je na seznam zaščitene kulturne in naravne dediščine uvrstila 61 novih krajev iz 39 držav. Med drugim so poslej zaščiteni Verona, mesto Romea in Julije, zgodovinski center v Brugesu v Belgiji, del doline reke Loare v Franciji, zgodovinsko središče Arequipa v Peruju, otok Saint

Predsednik Clinton spet pomilostil purana
23. 11. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je v skladu s tradicijo dan pred praznikom zahvalni dan, na katerega Američani vsako leto pohrustajo na milijone puranov, enega med njimi, srečneža po imenu Jerry, pomilostil. Jerry se bo namesto na praznično mizo preselil v živalski vrt, kjer bo z drugimi pernatimi pomiloščenci živel, dokler ne bo umrl naravne smrti. Pred Belo hišo je medtem demonstrirala skupinica ljubiteljev živali, ki je zahtevala pomilostitev za vse purane, ne samo za Jerryja.

Bajuk na kongresu CSU v Münchnu
18. 11. 2000 00.00
Predsednik vlade in stranke Nova Slovenija Andrej Bajuk se je danes v Münchnu na povabilo predsednika Krščansko-socialne unije (CSU) in bavarskega ministrskega predsednika Edmunda Stoiberja udeležil kongresa CCSU. Glavna tema kongresa je bila Evropska unija, njena širitev in reforme, ter njen nadaljnji razvoj. Premier Bajuk se je ob robu kongresa pogovarjal tudi z mnogimi evropskimi politiki ter se v pogovorih zavzel za čimprejšnjo širitev EU.

V Posočju popoldne nehalo deževati
18. 11. 2000 00.00
V Posočju je popoldne nehalo deževati, še vedno pa se ekipe na terenu bojijo poplavnega vala, ki lahko še vedno izbruhne. Voda v strugi reke Koritnice je sicer že nekoliko upadla, strokovnjaki pa ne izključujejo možnosti, da si je podivjana voda našla kakšno drugo pot, morda pod površjem, in lahko nepričakovano udari.

Pod Mangartom nadaljujejo reševanje
18. 11. 2000 00.00
Potem, ko je območje Loga pod Mangartom

Največji živalski vrt na svetu
15. 11. 2000 00.00
Na jugu Afrike bodo do leta 2003 zgradili največji živalski vrt na svetu. O tem so se namreč sporazumele Južnoafriška republika, Mozambik in Zimbabve. Živalski vrt bo s 35.000 kvadratnimi kilometri največji naravni park na afriškem kontinentu. Če k temu prištejemo še naravne rezervate, ki bodo mejili na nov park, se bo površina parka povečala na skoraj 100.000 kvadratnih kilometrov, kar je skoraj toliko, kot meri celotna Portugalska. Južnoafriški minister za okolje Valli Moosa je ob podpisu tristranskega sporazuma o izgradnji naravnega parka izrazil upanje, da bo ta postal privlačen predvsem za turiste.

Razvojne priložnosti Savinjske doline
14. 11. 2000 00.00
Člani Kluba podjetnikov Zlatorog Celje so na včerajšnjem srečanju poudarili, da mora biti regionalni razvojni program za savinjsko statistično regijo sprejet do junija prihodnje leto. Regionalna razvojna agencija je namreč že naročila njegovo izdelavo, predlog programa pa je celjskim podjetnikom sinoči predstavil direktor Centra za mednarodno konkurenčnost Vlado Dimovski. Dimovski je poudaril, da so v programu, ki je izrazito teoretično naravnan, ugotovili, da je nujno potrebna harmonizacija celjske regije z osrednjeslovensko regijo. Harmonizacija pa je potrebna tudi znotraj same savinjske regije, saj je ta precej raznolika.

Nagrade za slovenske inovatorje
13. 11. 2000 00.00
Slovenski inovatorji so se z mednarodne razstave inovacij IENA 2000, ki je med 2. in 5. novembrom potekala v Nürnbergu, vrnili s 15 nagradami, od tega tremi zlatimi ter po šestimi srebnimi in bronastimi. To je natanko sedem odstotkov vseh podeljenih odličij, kar je naše inovatorje tudi po absolutnem številu uvrstilo v sam vrh držav udeleženk, takoj za Nemčijo, Tajvanom in Korejo. Na razstavi inovacij se je med več kot 400 inovatorji oz. inovatorskimi skupinami iz 29 držav predstavljalo 18 slovenskih inovatorjev, so sporočili iz Slovenske poslovne inovacijske mreže (SPIM).

Hillary Clinton bo najmanj šest let v senatu
13. 11. 2000 00.00
Takoj, ko je Hillary Clinton kot prva prva dama v ameriški zgodovini zmagala na volitvah za newyorški sedež v zveznem senatu, so se začele pojavljati govorice, da je njen naslednji politični korak vrnitev v Belo hišo. Možnost kandidature za prvo predsednico ZDA leta 2004 je Hillary Clinton sama zavrnila, ko je zatrdila, da bo držala besedo in ostala v senatu do konca šestletnega mandata. S tem pa obenem ni zanikala, da bi kaj takega poskusila leta 2008 ali kasneje.

Predlog zakona o materialni dolžnosti
29. 10. 2000 00.00
Predlog zakona o materialni dolžnosti, ki ga je pripravilo ministrstvo za obrambo, 19. oktobra pa ga je sprejela vlada, naj bi v skladu z ustavnimi določbami celovito uredil materialno dolžnost za potrebe obrambe, varnosti, zaščite, reševanja in pomoči ter obenem zagotovil kar največje varstvo državljanov in drugih zavezancev za materialno dolžnost. Ustavno sodišče je namreč letošnjega marca odločilo, da mora zakonodajalec z zakonom in ne z izvršilnim predpisom urediti izvajanje materialne dolžnosti. Kot poudarjajo na obrambnem ministrstvu, predlog zakona, ki ne širi dolžnosti zavezancev, pač pa jih racionalizira, predstavlja nujno uskladitev z ustavo. Sicer pa je temeljni namen materialne dolžnosti, da se za obrambne potrebe, potrebe policije ter sil za zaščito, reševanje in pomoč zagotovijo potrebna materialna sredstva, zemljišče in objekti, ki jih v miru ni mogoče zagotoviti v zadostnem obsegu.