naravne

Predstavili monografijo o Krasu
21. 10. 2000 00.00
Na goriškem gradu so včeraj predstavili obsežno monografsko knjigo, ki nosi naslov Carso - Due lingue, un altipiano, Kras - Dva jezika, ena planota. Knjigo, ki jo krasi dvesto barvnih fotografij Krasa in je razkošno opremljena, je v treh jezikih izdala italijanska založba Edizioni della Laguna. Vezni tekst je napisala italijanska pisateljica Aline Cendon iz Benetk, fotografije pa sta prispevala fotografa Loris Dilena in Giuseppe Turzi. V slovenščino je tekste prevedla Mirjam Levstik.

Razstava Slovenski kozolec v Kočevju
19. 10. 2000 00.00
V Pokrajinskem muzeju v Kočevju bodo odprli gostujočo razstavo Slovenski kozolec, ki sodi v istoimenski projekt avtorja in koordinatorja Slavka Mežka. Razstavo dopolnjuje fotomonografija (fotografije: Jaka Čop, besedilo: Tone Cevc), ki je izšla leta 1993 na pobudo Kulturnega društva Naša Slovenija, civilnega gibanja za predstavljanje in ohranjanje slovenske naravne in kulturne dediščine, ki si načrtno prizadeva za ohranitev tega dela ljudske dediščine.

Znanstveniki bodo preučili ledenega človeka
29. 09. 2000 00.00
Znastveniki upajo, da bodo z vzorci tkiva, kosti in zob s 5300 let stare mumije, razkrili življenje in obdobje, v katerem je živel starodavni človek, ki je nekoč blodil po Alpah. Lovca iz bronaste dobe so prenesli v sterilen laboratorij v južnotirolskem arheološkem muzeju v Bolzanu. Znanstveniki so štiri ure strgali pokostnico, lomili delčke njegovih kosti in z endoskopom pregledovali črevo in tako zbirali vzorce za obširno študijo. Sodni izvedenec v Glasgowu bo s preučevanjem kosti in krvi poskusil ugotoviti, če je ledeni človek umrl naravne smrti ali pa v nesreči. Znanstveniki v Zürichu bodo analizirali ostanke svinca, stroncija in drugih snovi na zobeh, ki bodo pokazali, v kakšnem okolju je živel. "Imamo veliko vprašanj in nobenega odgovora," je dejal sodni izvedenec Peter Vanezis. V drugem delu preiskave bodo preučili DNK ledenega človeka in mikrobe, ki so jih našli v njegovem črevesju. Mikrobi bi lahko pokazali, s čim se je prehranjeval. S testom DNK bi lahko ugotovili, če imajo sedanji prebivalci alpskega območja in ledeni človek skupne prednike. Rezultati nekaterih testov bi bili lahko znani čez šest mesecev, je dejal vodja projekta Eduard Egarter Vigl. Ledenega človeka so leta 1991 na ledeniku v Tirolskih Alpah na italijansko-avstrijski meji našli nemški planinci.

Lani 29 žrtev gorskih nesreč
15. 08. 2000 00.00
Gorska reševalna služba pri Planinski zvezi Slovenije je v lanskem letu sodelovala v 197 intervencijah v gorah, kar je ravno toliko, kot leto poprej. V akcijah je sodelovalo nekaj več kot 1300 gorskih reševalcev, število reševanih oseb je bilo 211. Pri tem se je 109 oseb poškodovalo, 29 pa jih je umrlo. Po podatkih, zbranih v publikaciji Naravne in druge nesreče v Sloveniji v letu 1999, je bilo od leta 1995 največ žrtev gorskih nesreč leta 1996 (37), največ poškodovanih pa leta 1997 (115). Omenjeno publikacijo je izdala republiška uprava za zaščito in reševanje pri obrambnem ministrstvu, v njej pa še ugotavljajo, da je Gorska reševalna služba najpogosteje posredovala pri hoji po gorskih poteh, brezpotjih in pri plezanju.

Lani bistveno manj požarov kot leto poprej
13. 08. 2000 00.00
V letu 1999 je bilo zabeleženih nekaj manj kot tisoč požarov v naravi in nekaj več kot 2500 požarov na objektih in prometnih sredstvih, skupaj 3582, kar pa je bistveno manj od števila požarov leta 1998, ko jih je bilo 5192. Po podatkih, ki so jih pri republiški upravi za zaščito in reševanje zbrali v publikaciji Naravne in druge nesreče v Republiki Sloveniji, so največ požarov zabeležili v občinah Ljubljana, Koper, Maribor in Celje, večina pa jih je bila posledica malomarnosti, neprevidnosti in nevednosti, 420-krat je bil požar povzročen namenoma, 126 požarov je nastalo zaradi naravnih pojavov, 75 pa zaradi otroške igre. V požarih je lani umrlo 16 ljudi, kar je manj kot v zadnjih letih, ko je umrlo blizu 30 ljudi.

Robbov vodnjak se seli
27. 07. 2000 18.32
V začetku prihodnjega tedna naj bi se predvidoma začela zahtevna ''selitev'' Robbovega vodnjaka z njegovega originalnega ''ležišča'' pred ljubljanskim Magistratom v prostore veznega trakta med starim in novim krilom Narodne galerije Slovenije. Prestavitev bo po zadnjih izračunih veljala 116 milijonov tolarjev. Gradbena dela na novem traktu bodo po terminskem načrtu končana maja prihodnje leto. S prestavitvijo bo vodnjak, ki velja za najlepše in najmonumentalnejše delo ljubljanskega baroka, spremenil svoj ''status'' - iz spomenika nepremične dediščine bo postal muzejski eksponat. O selitvi in dvajsetletni zgodovini reševanja usode vodnjaka je vodstvo Narodne galerije, Restavratorskega centra RS in Ljubljanskega regionalnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine spregovorilo na srečanju z novinarji, na katerem pa so se ''tik pred zdajci'' spet odprla temeljna strokovna vprašanja o (ne)upravičenosti bližnjega podviga.

Poplave v Južni Koreji
23. 07. 2000 12.44
V poplavah v osrednjem delu Južne Koreje, ki jih je v zadnjih dneh povzročilo močno deževje, je umrlo najmanj osem ljudi, tri osebe pa pogrešajo, je sporočila tamkajšnji urad za naravne katastrofe.

DZ noveliral zakon o denacionalizaciji
13. 07. 2000 15.30
Državni zbor je podprl novelo zakona o denacionalizaciji po skrajšanem zakonodajnem postopku. Spremembe in dopolnitve zakona, kot je pojasnila državna sekretarka na pravosodnem ministrstvu Nives Marinšek, pomenijo uskladitev z odločbo ustavnega sodišča oz. z zakonom o organizaciji in delovnem področju ministrstev.

Dnevi evropske kulturne dediščine
12. 07. 2000 14.05
Letošnji jubilejni, že deseti dnevi evropske kulturne dediščine bodo v večini držav po Evropi in tudi v Sloveniji potekali v zadnji tretjini septembra, od 21. do 30. Domači prireditelji so uprava za kulturno dediščino v sklopu ministrstva za kulturo, regionalni zavodi za varstvo naravne in kulturne dediščine, muzeji, galerije ter izpostave Sklada za ljubiteljske kulturne dejavnosti. Po prvem obvestilu iz uprave bo pri Kulturnih poteh 2000, kot se akcija imenuje pri nas, sodelovalo 16 slovenskih mest. Pod vodstvom konzervatorjev si bo mogoče ogledati dvajset obnovljenih kulturnih spomenikov, v muzejih bodo brezplačno na ogled razstave in udeležba v ustvarjalnih delavnicah, dneve pa bodo pospremili še koncerti in okrogle mize. Med sodelujočimi ustanovami sta s svojimi prireditvami letos prvič tudi dve šoli, srednja trgovska šola iz Ljubljane in Srednja lesarska šola iz Nove Gorice.

Turizem kot perspektivna dejavnost
24. 06. 2000 12.46
V Sloveniji v turizmu vse več ljudi išče življenjsko perspektivo in ga sprejema kot način življenja. Turizem ne sme biti volilni, temveč razvojni sistem. Žal pa še vedno zaostajamo pri uresničevanju turistične strategije, izogibamo se njeni nujni in temeljiti posodobitvi, zaostajamo tudi pri novih vsebinah dela naše organizacije, ki bo uspešna samo, če bo sposobna odgovoriti z dejanji na sodobne izzive, in v letu jubileja je to namreč osrednja smer razmišljanja in dejanj, je za STA dejal Marjan Rožič, predsednik Turistične zveze Slovenije (TZS), ki letos praznuje 95-letnico obstoja in dela.

Varovanje narave v turistični ponudbi
22. 06. 2000 09.52
Danes se začenja na Bledu že četrto letošnje strokovno srečanje Nacionalnega turističnega združenja, kjer bodo domači in tuji udeleženci spregovorili o varovanju narave in naravne dediščine ter njenem mestu v turistični ponudbi. Brez dvoma je turizem v mnogih primerih s preveč intenzivnim razvojem vplival negativno na naravo in naravno bogastvo. Turizma pa si tudi ne moremo zamišljati brez zdravega naravnega okolja, negovane narave in zavarovanju njenih najbogatejših delov.

Končuje se zasedanje skupine G-15
20. 06. 2000 10.39
V Kairu se danes končuje dvodnevno vrhunsko zasedanje 17 držav skupine držav v razvoju G-15. Vrha se udeležuje tudi generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Na vrhu so včeraj razpravljali o odprtju svojih držav globalizaciji, odpisu zunanjih dolgov, privabljanju tujih vlagateljev, pospeševanju trgovine in sodelovanju vseh držav skupine.

Začel se je vrh skupine G- 15
19. 06. 2000 16.15
V Kairu se je s pozivom egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka k bolj pravičnemu svetovnemu gospodarstvu, ki bi upoštevalo tudi potrebe držav v razvoju, danes začelo deseto vrhunsko srečanje skupine držav v razvoju G- 15.

Bolnišnica Franja simbol partizanskega zdravstva
28. 05. 2000 16.15
Območna organizacija Združenja borcev NOV občin Idrija in Cerkno je v počastitev 55. obletnice osvoboditve in 10. obletnice obnove <A HREF=http://www.cerkno.si/franja.html target=_blank> Partizanske bolnišnice Franja </A> in njenega vnovičnega odprtja po velikopotezni sanaciji pripravila slovesnost, na kateri so podprli prizadevanja za uvrstitev Franje na seznam kulturne in naravne dediščine pri UNESCO.

Blejci in Postojnčani zadovoljni
27. 04. 2000 10.03
Lani je naravne in zgodovinske znamenitosti Slovenije po podatkih statističnega urada obiskalo 1,347 milijona obiskovalcev, od teh 565.835 ali 42-odstotkov tujih. Največ gostov je lani obiskalo Postojnsko jamo in muzej na Blejskem gradu, kjer pa tudi v teh prazničnih dneh beležijo dober obisk. Postojnska jama je med letošnjimi velikonočnimi prazniki naštela za 92,5 odstotka več obiskovalcev kot med velikonočnimi prazniki lani, Blejski grad pa je v omenjenem obdobju obiskalo za 24 odstotkov več gostov.

Uspešna pogajanja med ZRC SAZU in MZT
17. 04. 2000 10.45
Znanstvenoraziskovalni center SAZU je 28. marca sklical novinarsko konferenco, na kateri je javnost obvestil o neutemeljenem zmanjšanju obsega financiranja njegovega dela s strani Ministrstva za znanost in tehnologijo (MZT) ter predstavil svoje zahteve po reformi državne metodologije financiranja raziskovalnega dela.

Celjski arheologi odkrili rimske milnike
11. 04. 2000 18.53
Arheologi celjskega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine so včeraj ob obisku gradbišča na Mariborski cesti v Celju, na kateri trenutno potekajo rekonstrukcijska dela, odkrili sledove rimske ceste, je povedal direktor zavoda Ivo Prodan. Strokovnjaki so bili zelo presenečeni, ko so naleteli na tri rimske milnike, ki naj bi izvirali iz drugega stoletja.

Umrla dobitnica oskarja Claire Trevor
10. 04. 2000 16.29
Ameriška igralka Claire Trevor, ki je ob Humphreyu Bogartu prejela oskarja za stransko vlogo, je umrla v 90. letu starosti. Trevorjeva je umrla v soboto v bolnišnici nedaleč od njenega bivališča v Newport Beechu v Kaliforniji ''naravne smrti'', so sporočili njeni svojci.

Najbolje obiskana Postojnska jama
02. 04. 2000 12.16
V zadnjem četrtletju lanskega leta si je naravne znamenitosti in zgodovinske objekte v Sloveniji ogledalo 177.355 obiskovalcev, od tega 34 odstotkov iz tujine. Največ obiskovalcev je v tem obdobju pritegnila <A HREF=http://www.postojna-cave.com/ target=_blank> Postojnska jama</A>, ki jo je obiskalo 32.720 obiskovalcev. V igralnicah so v zadnji četrtletju lanskega leta zabeležili 542.842 obiskovalcev, v kopališčih 600.793 obiskov, galerije in muzeje pa si je v tem obdobju ogledalo 99.921 ljudi.

Bruseljski župan bo obiskal Ljubljano
23. 03. 2000 19.47
Na povabilo ljubljanske županje Viktorije Potočnik bo v soboto, 25., in nedeljo, 26. marca, v Ljubljani župan Bruslja Francois-Xavier de Donnea. Kot so sporočili iz županjinega kabineta, bo tema pogovorov okrepitev sodelovanja med mestoma, še posebej v luči slovenskega vključevanja v Evropsko unijo.

Dva tedna ob mrtvi materi
12. 03. 2000 08.51
Šestletni deček v ameriški zvezni državi Michigan je dva tedna živel ob svoji mrtvi materi, je poročal časnik Detroit News. Potem ko dečka dva tedna ni bilo v šolo, ga je začela iskati policija, ki jo je pred tem obvestil ravnatelj. Policisti so v stanovanju odkrili truplo 30-letne matere. Deček je povedal, da jo je pred dvema tednoma slišal pasti, vendar je v stanovanju živel normalno naprej. Očitno ni dojel, da je njegova mama mrtva. Po prvih ugotovitvah je mati umrla naravne smrti.

Izšel interaktivni atlas Slovenije
06. 03. 2000 14.03
Izšel je novi 32 bitni interaktivni atlas Slovenije z oznako 3.0. Atlas je plod že preizkušenega in tržno uspešnega interaktivnega atlasa 2.0, ki ga je založba Mladinska knjiga pripravila s pomočjo geodetske zavoda Slovenije in podjetja Global Vision - Prostorski informacijski sistemi.

Odprtje razstave Slovenski kozolec
05. 03. 2000 10.47
Na Jurčičevi domačiji na Muljavi so včeraj odprli razstavo z naslovom Slovenski kozolec. Poleg maket in risb kozolcev arhitekta Borana Hrelje so na ogled tudi fotografije o reševanju arhitekturno pomembnih kozolcev s trase dolenjske avtoceste. Razstava, ki bo do 3. aprila na ogled v galeriji Kresnička, sodi v projekt Slovenski kozolec, čigar avtor in koordinator je Slavko Mežek. Razstavo sta v okviru prireditev ob 7. pohodu po Jurčičevi poti pripravila območna izpostava sklada za ljubiteljske kulturne dejavnosti Ivančna Gorica in Kulturno društvo Naša Slovenija.

V poplavah v Mozambiku 200 mrtvih
28. 02. 2000 20.46
V poplavah na jugu Mozambika je v zadnjih dneh umrlo še 36 ljudi, tako da se je število vseh žrtev naravne katastrofe v tej afriški državi povzpelo na 200, so sporočile tamkajšnje oblasti in opozorile, da so razmere šo naprej kritične.

Nova voda na slovenskem tržišču
25. 02. 2000 15.16
Vodo so že v prejšnjem stoletju znali uporabljati kot zdravilo, v svetu pa tudi že dolgo časa upoštevajo tudi dejstvo, da je od vseh pijač najtežje polniti prav vodo, saj je edina pijača na trgu, ki ne dovoljuje nikakršnih umetnih posegov v smislu dodajanja kemičnih ali kakršnih koli drugih konzervansov.

Je moškega pojedel lev?
25. 01. 2000 08.27
Moškega, ki je v svoji hiši na jugu Italije gostil divje živali, in sicer leva, tigra, panterja ter krdelo mačk in psov, so našli mrtvega v levji kletki. Policija je razmrcvarjeno truplo petdesetletnega moškega našla, potem ko so sosedje sporočili, da ljubitelja divjih živali niso videli že cel teden. Policisti zaenkrat še raziskujejo, ali je bil moški, ko ga je lev napadel, še živ ali pa je v kletki umrl naravne smrti in ga je sestradana zver pojedla po nekaj dneh. Italijanski tisk sicer še piše, da moški, po poklicu odvetnik, ni imel ustreznega dovoljenja, da bi v svoji hiši nudil zavetje eksotičnim živalim.

Razpis za Valvasorjeve nagrade
18. 01. 2000 12.58
Slovensko muzejsko društvo je objavilo četrti razpis za Valvasorjevo nagrado in Valvasorjeva priznanja za leto 1999. Kandidate lahko predlagajo muzeji in galerije, strokovne organizacije za varstvo premične naravne in kulturne dediščine, strokovna društva, posamezniki in delovne organizacije. Predloge je treba poslati do 18. marca na naslov Slovensko muzejsko društvo, KIC, Trg francoske revolucije 7, 1000 Ljubljana, s pripisom Valvasorjeva nagrada in priznanja.

Nove poplave v Angoli
14. 01. 2000 12.01
Močno deževje v zadnjih dneh je na vzhodu Angole povzročilo nove poplave, več kot 70.000 ljudi pa je ostalo brez strehe nad glavo, je sporočila angolska katoliška radijska postaja. Reki Kwanza in Lucala sta začeli poplavljati že v torek, pričakujejo pa, da bodo poplave dosegle osrednji del države v tednu dni. V naraščajočih vodah je v obalni provinci Benguela do sedaj umrlo 14 ljudi, 5000 pa jih je ostalo brez domov.

Rodman se vrača na igrišča
11. 01. 2000 14.56
Eden od najbolj svojeglavih svetovnih športnikov, Dennis Rodman si močno želi vrniti na košarkarska igrišča. Po besedah njegovega menadžerja Steva Chasmana se bo to zgodilo februarja, v katerem klubu bo nadaljeval kariero, pa zaenkrat še ni znano.

Prve ure novega leta na Kilimandžaru
21. 12. 1999 08.53
Na najvišji afriški gori Kilimandžaro naj bi kakih 1000 plezalcev dočakalo novo leto, kar je veliko več kot prejšnja leta. Tanzanijski turistični delavci so sporočili, da je doslej potrdilo rezervacijo že 900 ljudi, ki naj bi v petih dneh dosegli vrh 5892 metrov visoke gore. Tanzanijska ministrica za turizem in naravne vire Zakia Meghji je zagotovila, da veliko število plezalcev ne bo ogrozilo okolja.