narodni

Protesti proti pokojninski reformi v Franciji: aretacije, solzivec in vodni top

17. 03. 2023 14.29

Po vsej Franciji je bilo zaradi protestov proti pokojninski reformi aretiranih že najmanj 310 ljudi. Francoska vlada je namreč v četrtek reformo sprejela mimo parlamenta, starost upokojitve pa se je tako dvignila za dve leti. Po sprejemu reforme so francoski poslanci že vložili dva predloga nezaupnice vladi premierke Elisabeth Borne. Pokojninsko reformo je sprejela tudi španska vlada. Reforma med drugim predvideva povečanje prihodkov pokojninskega sklada s počasnim, toda vztrajnim višanjem prispevkov. Za razliko od Francije pa reforma, ki jo mora še potrditi španski parlament, ni naletela na množični odpor, čeprav jo kritizirajo podjetniki in opozicija.

Na protestih proti pokojninski reformi v Franciji več kot 200 pridržanih

17. 03. 2023 07.04

Na protestih proti pokojninski reformi, ki jo je francoska vlada v četrtek sprejela mimo parlamenta, so v večernih urah izbruhnili izgredi. Policija je proti protestnikom med drugim uporabila solzivec in pridržala 217 ljudi.

Francoska vlada pokojninsko reformo sprejela mimo parlamenta, po državi protesti

16. 03. 2023 12.15

Francoska vlada se je odločila pokojninsko reformo, ki med drugim predvideva zvišanje upokojitvene starosti z 62 na 64 let, sprejeti s pomočjo ustavnega instrumenta, po katerem lahko reformo sprejme sama. Spodnji dom francoskega parlamenta tako ne bo glasoval o predlogu, ki ga je že dopoldne potrdil senat. Po vladni odločitvi so Francozi znova odšli protestirati na ulice.

V Libiji našli izginuli več kot dve toni urana

16. 03. 2023 08.21

Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) so v torek ugotovili, da je z neimenovane lokacije v Libiji izginilo približno 2,5 tone naravnega urana, je v sredo sporočil generalni direktor IAEA Rafael Grossi. Predstavnik libijskega uporniškega generala je sporočil, da so pogrešani uran našli le nekaj kilometrov proč.

MNZ upošteval predlog Hojsa: pod UV-svetlobo vidna tudi 2. kitica Zdravljice

15. 03. 2023 07.39

Na novi biometrični osebni izkaznici, ki je zaradi svoje dovršenosti požela tudi priznanje mednarodnih strokovnjakov s področja varnostnih tiskovin in identifikacijskih dokumentov, lahko najdemo zapis druge kitice Prešernove Zdravljice. "Bog našo nam deželo, Bog živi ves slovenski svet." "Mislim, da je izbor druge kitice lep," je odločitev, da na nove osebne izkaznice dodajo tudi ta zapis, komentiral nekdanji notranji minister Aleš Hojs, ki je idejo tudi predlagal. Prav SDS pa je lani, sicer neuspešno, v državni zbor vložila tudi predlog spremembe zakona o državnih simbolih, s katerim bi slovenska himna postala celotna Prešernova Zdravljica.

Po 70 letih v indijski divjini zopet tekata geparda

12. 03. 2023 17.28

V Indiji so izpustili v divjino geparda, ki so ju lani pripeljali iz Namibije. Samec in samica sta iz karantene v narodnem parku Kuno naglo stekla na prosto. Sta prva pripadnika te živalske vrste na prostem v Indiji, po tem, ko so gepardi v tej državi pred 70. leti izumrli.

25 najlepših krajev na svetu: Bled postavili ob bok Maldivom

12. 03. 2023 07.41

Naš planet je poln čudovite narave in rajskih kotičkov. Pogosto se tudi slovenski kraji znajdejo na seznamih najlepših krajev na svetu. Enega takšnih je nedavno pripravil CNN, ki je med 25 najlepših destinacij na svetu uvrstil tudi Bled. Naš turistični biser so postavili ob bok Maldivom, Petri, Positanu, Kapadokiji in drugim izjemnim destinacijam.

Senat izglasoval: Francozi v pokoj pri 64 letih

09. 03. 2023 10.46

Francoski senat, v katerem prevladuje desna opozicija, je minulo noč izglasoval dvig upokojitvene starosti z 62 na 64 let, kar je ključna določba sporne reforme, ki jo želi izpeljati francoski predsednik Emmanuel Macron. Za je glasoval 201 senator, 115 jih je bilo proti.

Kralj Karel III. in Camilla sporočila, da se odpravljata na prvo uradno kraljevo turnejo

03. 03. 2023 21.05

Buckinghamska palača je sporočila, da se kralj Karel III. in njegova soproga Camilla konec meseca marca odpravljata na prvo uradno kraljevo turnejo. Čeprav je Charles v preteklosti že potoval po svetu na podobnih turnejah, bo tokrat prvič potoval v vlogi kralja. Ta je naziv podedoval meseca septembra, ko je umrla njegova mati, kraljica Elizabeta II., uradno kronanje pa bo šele 6. maja.

'Odložim orodje in stečejo mi solze. Svoje 'dočke' Aline nisem videl že eno leto, zjutraj pa grem spet na fronto'

21. 02. 2023 16.48

Ruslan je spil že kar nekaj vodke in jasno je, da se mu je zato malo razvezal jezik. Sam je pristopil k naši kameri in v pogovor sem se zapletel bolj z namenom, da ga zamotim, da pusti ekipi, da konča v miru javljanje v oddajo. A njegova zgodba se je pokazala kot eden od razlogov, zakaj smo ponovno prišli v Ukrajino.

Na Gorenjskem vse več volkov: prebivalce skrbi za lastno varnost

13. 02. 2023 18.43

Župani občin zgornje Gorenjske so na redni koordinaciji v Kranjski Gori pristojne opozorili na slabosti trenutnega upravljanja z velikimi zvermi in na vse večje težave, ki jih v njihovem okolju povzročajo volkovi. Ti so prišli tudi že do vasi, zato se prebivalci ne bojijo več le za pašne živali, temveč tudi za lastno varnost.

Najstarejša ogrlica na svetu

28. 01. 2023 10.30

Po tem, ko je bil Narodni muzej okrasja v Rabatu dve leti zaprt zaradi renovacije, je sedaj ponovno odprl svoja vrata, glavna atrakcija muzeja pa je najstarejša ogrlica na svetu, ogrlica Bizmoun.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?

14. 01. 2023 10.18

V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.

Kuna se poslavlja. Na Hrvaškem lahko z njo plačate le še danes

14. 01. 2023 08.08

Obdobje dvojnega obtoka kun in evrov, ki se je začelo 1. januarja letos, se bo končalo opolnoči. V tem obdobju so lahko potrošniki še vedno plačevali v stari valuti, znesek vračila pa je bil vrnjen v evrih.

Republikancem tudi v četrto ni uspelo izbrati predsednika kongresa

04. 01. 2023 07.21

Republikancem tudi v četrtem krogu volitev ni uspelo izbrati naslednika demokratke Nancy Pelosi na čelu 435-članskega predstavniškega doma kongresa, kjer imajo po vmesnih volitvah tesno večino z 222 glasovi. Za potrditev mandata je potrebnih 218 glasov.

Kdo je bil kralj nogometa Pele?

29. 12. 2022 20.50

Brazilski nogometni zvezdnik Pele je bil brez dvoma ena najvplivnejših osebnosti 20. stoletja. Ne le v športnem svetu, s svojimi čarovnijami in statusom legende je daleč presegel zgolj športno področje.

Od bolečih porazov do velikih zmag: Pregled športnega leta 2022

24. 12. 2022 10.27

Leto 2022 je bilo milo rečeno zanimivo. Rekordna bera medalj na zimskih olimpijskih igrah je začela uspešno slovensko športno obdobje, ki ga je nepričakovan neuspeh košarkarjev na Eurobasketu vendarle malo umiril. Vzponi in padci so del športa, zato je smotrno, da ob vsakem prehodu v novo leto, polno priložnosti, pogledamo nazaj in se spomnimo na vzpone in padce vseh športnikov, ki jih vedno znova z veseljem spremljamo in bodrimo.

Inšpektorji na območju TNP ugotovili kršitve gradbene zakonodaje

20. 12. 2022 09.26

Gradbena inšpekcija Inšpektorata RS za okolje in prostor je v akciji nadzora nedovoljenih gradenj v Triglavskem narodnem parku (TNP) pregledala šest objektov in v petih primerih ugotovila kršitve gradbene zakonodaje. Izdala je tri inšpekcijske odločbe in tri odločbe o prekršku.

V Iranu druga usmrtitev zaradi protestov, EU uvedla nove sankcije

12. 12. 2022 08.15

Iranske oblasti so izvedle drugo usmrtitev, povezano s protesti, ki državo pretresajo že skoraj tri mesece. 23-letnika, ki je bil 29. novembra obsojen na smrt, ker naj bi z nožem ubil dva pripadnika varnostnih sil, še štiri ljudi pa ranil, je doletelo javno obešenje. Zaradi policijskega nasilja in sodelovanja z Rusijo se je EU odločila, da bo proti državi uvedla nove sankcije.

Francoski republikanci izbirajo novega vodjo

03. 12. 2022 17.02

Francoski republikanci ta konec tedna volijo novega šefa stranke. Ta bo imel nalogo stranko, ki je na aprilskih predsedniških volitvah v Franciji zabeležila najslabši rezultat v svoji zgodovini, znova postaviti na noge. Favorit za novega vodjo je poslanec Eric Ciotti.

Pahor v Trstu pozval slovenski narod, naj gre pogumno naprej in pazi na jezik

03. 12. 2022 15.21

Odhajajoči predsednik republike Borut Pahor je ob obisku pri Slovencih v Trstu pozval slovenski narod, naj gre pogumno naprej, ohrani razlike in pazi na svoj jezik. "Hkrati pa dajmo krila naši skupni evropski identiteti," je dejal. Predsednika krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji sta se mu zahvalila za sodelovanje in prizadevanja za dialog.

Prešernovi nagradi Emi Kugler in Hermanu Gvardjančiču

02. 12. 2022 11.22

Prešernovo nagrado sta prejela multidisciplinarna umetnica Ema Kugler in akademski slikar Herman Gvardjančič. Skladove nagrade pa pisatelj in novinar Dušan Jelinčič, skladatelj Drago Ivanuša, pianist Aleksander Gadžijev, akademski slikar Nikolaj Beer, filmski režiser in scenarist Matevž Luzar in arhitekturni atelje Medprostor.

'Desnica potrebuje novega kandidata za predsednika vlade'

02. 12. 2022 13.52

Po zmagi levega pola na predsedniških volitvah in referendumih se je na drugi stani, na desnici, vnela burna razprava, ki jo je sprožila izjava predsednika NSi Mateja Tonina, da je na desnem polu potrebna samorefleksija, kot stranka pa da v vladi, če bi jo vodil Janez Janša, ne bodo sodelovali. "Za svojimi besedami stojim," je v pismu članstvu NSi sporočil Tonin in dodal, da je sedanje stanje, ko levica že desetletje zmaguje na volitvah, slabo za demokracijo. V prihodnosti si želi, da bi desnica našla novega kandidata za predsednika vlade.

'Zgodbo z NUK II želimo zaključiti do 2026'

29. 11. 2022 08.12

Predsednik vlade Robert Golob je obiskal Narodno in univerzitetno knjižnico (NUK), kjer si je v spremstvu ministra za izobraževanje, znanost in šport Igorja Papiča ter ravnatelja NUK Viljema Lebana ogledal prostore knjižnice, glavna tema obiska pa je bila gradnja nove knjižnice, ki se zavlačuje že več desetletij. Papič je povedal, da so že vplačali komunalni prispevek, skupna vrednost projekta, ki naj bi bil končan leta 2026, pa je po besedah Goloba 102 milijona evrov.

Boštjančič nezadovoljen z višino predvidenega primanjkljaja za leto 2023

22. 11. 2022 06.31

DZ se je podrobneje seznanil s predlogom državnega proračuna za leto 2023 in 2024. Potem ko naj bi se prihodnje leto primanjkljaj z letošnjih nekaj manj kot dveh milijard evrov povzpel na 3,3 milijarde evrov, se bo ta čez dve leti znižal. Vlada pričakuje, da takrat odstop od fiskalnega pravila ne bo več mogoč. V proračunu sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem, ki bo izplačan v juniju.

Filmske poslastice ob začetku svetovnega prvenstva v nogometu

20. 11. 2022 07.00

Ob začetku svetovnega prvenstva v nogometu bo tudi vsebina na VOYO športno obarvana. Ne zamudite tako filmskih kot dokumentarnih vsebin, povezanih z najbolj priljubljenim športom na svetu, in premiere srbske serije Zlati fant, ki spremlja težavno pot mladega nogometaša z neverjetnim talentom.

Pirc Musarjeva pojasnila izjavo o manjšinskih pravicah v Avstriji

17. 11. 2022 10.57

Novoizvoljena predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob robu obiska v Trstu v sredo pojasnila, da z izjavo o zgledno urejenih manjšinskih pravicah v Avstriji, ki je razburila koroške Slovence, ni mislila nič slabega. "Zavedam se dejstva, da nikoli ni tako dobro, da ne bi moglo biti še bolje," je dodala.

Pirc Musarjeva z izjavo razburila Narodni svet koroških Slovencev

16. 11. 2022 16.07

Intervju Nataše Pirc Musar za avstrijsko radiotelevizijo ORF, v katerem je novoizvoljena predsednica republike izrazila prepričanje, da so manjšinske pravice v Avstriji "zgledno urejene", je naletel na neodobravanje Narodnega sveta koroških Slovencev, ki je spomnil na neizpolnjene obljube na tem področju in predlagal srečanje z Natašo Pirc Musar, ki pa se na izjave še ni odzvala.

Veterani proti samostojnemu muzeju osamosvojitve

10. 11. 2022 16.39

Veterani, združeni v ZVVS in ZPVD Sever, menijo, da mora biti muzej osamosvojitve oddelek ali kustodiat Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Tako so ob napovedani združitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije v nov javni zavod, ki je pri delu javnosti in politike naletela na negativen odziv, zapisali v izjavi. Želijo, da bi bila osamosvojitev, vključno z vojno za Slovenijo, predstavljena čim bolj objektivno, na podlagi zgodovinsko ugotovljenih dejstev.

'Kljub ukrepom ledenikom ni več pomoči'

06. 11. 2022 09.24

Ledeniki po vsem svetu, vključno z zadnjimi v Afriki, bodo izginili do leta 2050 zaradi podnebnih sprememb, navajajo Združeni narodi v poročilu. Stalili bi se na tretjini območij svetovne dediščine v treh desetletjih. Izginili bodo tudi ledeniki na gori Kilimandžaro, prav tako ledeniki v Alpah in nacionalnem parku Yosemite v ZDA.