nasin

Nasa: Od 800 videnj NLP je okoli 40 sumljivih

31. 05. 2023 15.24

Znotraj ameriške vesoljske agencije že leto dni deluje posebni odbor, ki se ukvarja le s preučevanjem t. i. neidentificiranih zračnih pojavov oziroma pojavov z 'neznanimi letečimi predmeti'. Prej so se take raziskave izvajale v strogi tajnosti, dodeljene pa so bile vojski ali obveščevalnim službam. Nasa je v nasprotju z njimi javno spregovorila o svojem delu.

Umrl je Nasin znanstvenik in slovenski strokovnjak Dušan Petrač

15. 05. 2023 08.55

V 92. letu starosti je umrl ugleden znanstvenik pri ameriški vesoljski agenciji Nasa, častni član Inženirske akademije Slovenije Dušan Petrač. Petrač je bil fizik svetovnega slovesa in tudi prvi kandidat slovenskega rodu za polet v vesolje. Od leta 1973 je neposredno sodeloval pri poskusih v breztežnostnem laboratoriju, pri poskusih z raketami, z vesoljskim taksijem in umetnimi sateliti.

'Zvoki vesolja': spektakularne fotografije s simfonično noto

26. 04. 2023 17.42

Kako bi zvenele globine naše galaksije, če bi slišali njihovo melodijo? Kot kaže, se je prav s tem vprašanjem spopadla tudi ameriška vesoljska agencija Nasa. Odločila se je namreč, da bo "sonificirala" nekatere spektakularne fotografije vesolja. Kakšen pa je rezultat?

Kaj je povzročilo skrivnostno svetlobo nad Kijevom?

20. 04. 2023 11.12

Nenavadna svetloba je osvetlila nočno nebo nad Kijevom. Pojav je sprožil vrsto ugibanj. Uradniki v Kijevu so sprva trdili, da je na Zemljo padel Nasin satelit, kar je kasneje ameriška vesoljska agencija zanikala. Ukrajinske zračne sile medtem domnevajo, da je šlo za padec meteorita. Prepričani so, da blisk bele svetlobe ni bil posledica ruskega zračnega napada.

Webb znova navdušuje: Uran z ledenimi prstani in mistično atmosfero

08. 04. 2023 12.27

Nasin teleskop James Webb znova navdušuje s fotografijami. Tokrat je v svoj objektiv ujel sedmi planet našega osončja – Uran, pa tudi njegove ledene prstane, lune in zanimivo atmosfero.

Ruska in ameriški astronavt obtičali na ISS: Na Zemljo s polletno zamudo

25. 03. 2023 15.39

Na Mednarodni vesoljski postaji sta obtičala dva ruska kozmonavta in ameriški astronavt. Njihova pot na Zemljo bi se morala začeti ta mesec, a se bodo lahko zaradi napake na potovalni kapsuli domov lahko vrnili šele konec septembra.

Nasin teleskop James Webb fotografiral dih jemajoči uvod v smrt zvezde

15. 03. 2023 16.02

Vesoljska agencija Nasa je z javnostjo delila novo osupljivo fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb. Tokrat je v svoj objektiv ujel le redko viden pojav – ogromno zvezdo na pragu svoje smrti, ki v vesolje odlaga veliko količino vročega plina in prahu. S pomočjo novega teleskopa pa bodo lahko znanstveniki zdaj odkrivali podrobnosti tega kozmičnega prahu, ki sestavlja vse v vesolju – od novih zvezd do novih planetov in vsega, kar je na njih.

Kot olimpijski bazen velik asteroid bi lahko na valentinovo trčil v Zemljo

10. 03. 2023 08.01

Možnosti so majhne, a obstoječe. Kot olimpijski bazen velik asteroid bi lahko namreč čez 23 let na dan zaljubljencev poletel v Zemljo, poroča Nasin urad za koordinacijo planetarne obrambe. Asteroid 2023 DW, ki potuje s hitrostjo okoli 25 kilometrov na sekundo, so na našem nebu prvič opazili 2. februarja.

Nasin rover na Marsu fotografiral mavričen oblak v obliki peresa

08. 03. 2023 17.12

Nasin rover Curiosity je na Marsu na kamero prvič nazorno ujel sončne žarke. Fotografiji sta nastali v času sončnega zahoda, ko so se na nebu pojavili zanimivi barvni oblaki. Gre za prve posnetke, ki so tako nazorno prikazali sončne žarke, saj je bila na roverju pred tem nastavljena črno-bela kamera.

Raketa SpaceX na ISS poslala štiričlansko posadko

02. 03. 2023 13.00

Raketa ameriškega podjetja SpaceX, ki je v lasti milijarderja Elona Muska, je v okviru misije Dragon Crew-6 s štiričlansko posadko poletela proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS). Prvotno je bila izstrelitev načrtovana za ponedeljek, vendar so jo morali le nekaj minut pred vzletom preklicati zaradi težav s sistemom za vžig.

Obletnica ene največjih vesoljskih tragedij in njena trajna zapuščina

01. 02. 2023 09.08

Pred natanko 20 leti se je zgodila ena najhujših vesoljskih nesreč v zgodovini. V nesreči raketoplana Columbia je umrlo sedem astronavtov, nesreča pa je spremenila način Nasinih priprav in izvajanj takšnih misij. O trajni dediščini te tragedije sta spregovorila takratni član agencije in član njene preiskovalne komisije.

Nasin satelit na Marsu posnel podobo medvedjega obraza

31. 01. 2023 09.49

Najnovejše Nasino odkritje na Marsu zagotovo velja za enega najbolj prisrčnih do sedaj. Delili so namreč fotografijo enega izmed satelitov, ki prikazuje edinstveno tvorbo v obliki obraza plišastega medvedka na površini rdečega planeta.

Kot tovornjak velik asteroid bo to noč švignil mimo Zemlje

26. 01. 2023 11.32

Nočno nebo nad nami bo tokrat še posebej pestro, saj bo mimo Zemlje na zelo kratki razdalji poletel manjši asteroid. Od našega planeta bo namreč oddaljen le 3600 kilometrov, najbližje pa nam bo okoli 1.30 zjutraj, ko bo obzorje prestrelil nad konico Južne Amerike. Asteroid 2023 BU je v soboto odkril amaterski astronom Gennadiy Borisov.

Nedelujoč Nasin satelit po 38 letih znova na Zemlji

09. 01. 2023 20.11

Nedelujoč Nasin satelit, znan kot ERBS, je po 38 letih kroženja okoli planeta padel nazaj na Zemljo. Do leta 2005 je ERBS zbiral podatke o tem, kako Zemlja absorbira in seva sončno energijo, pomagal je meriti koncentracije ozona, vodne pare, dušikovega dioksida in aerosolov v zemeljski stratosferi.

Praznovanje praznikov v vesolju: božične večerje, sprehodi in klici na Zemljo

26. 12. 2022 15.45

Na svetu obstaja peščica ljudi, ki svoje božično-novoletne praznike preživlja v vesolju. Leta 2021 je na krovu dveh vesoljskih postaj - mednarodne in kitajske Tiangong - božič in novo leto pričakalo rekordnih deset astronavtov. A čisto prvo praznovanje božiča v vesolju smo zabeležili že pred 54 leti, zadnjih 22 let pa je preživljanje prazničnega časa izven zemljine orbite postalo stalnica.

Prva obletnica potovanja Jamesa Webba in njegove najbolj čudovite fotografije

26. 12. 2022 15.44

Mineva leto dni, odkar se je Nasin teleskop James Webb podal na pot po vesolju. V tem času je v svoj objektiv zajel več dih jemajočih fotografij bližnjega in daljnega kozmosa, ob obletnici njegovega prvega poleta pa vam predstavljamo najbolj čudovite.

Puščanje tekočine iz Sojuza je verjetno povzročil mikrometeoroid

15. 12. 2022 17.22

Ruska vesoljska kapsula, pritrjena na Mednarodno vesoljsko postajo, je v okvari. Iz nje namreč pušča hladilna tekočina, ki jo je najbrž povzročil trk mikrometeorida, so dejali ruski vesoljski uradniki. Ruska vesoljska agencija Roskosmos in NASA sta potrdili, da incident ne predstavlja nobenega tveganja in nevarnosti za posadko.

Prvi zvočni posnetki nevihte na Marsu: rover se je ujel v 'peščenega hudiča'

14. 12. 2022 06.00

Po četrtem planetu našega osončja se že skoraj dve leti vozi Nasin rover Vztrajnost, ki širom Marsa pregleduje in zbira vzorce. A ob raziskovanju luknje, kjer je nekoč stalo jezero, ga je zajela prašna nevihta oziroma t. i. Marsov prašni hudič. In ker je Vztrajnost prvi rover, opremljen z mikrofonom, lahko prvič v zgodovini prašno nevihto tudi slišimo.

Luna osamljena že pol stoletja. Človeštvo se tja ni več vrnilo

10. 12. 2022 11.56

Mineva pol stoletja, odkar je proti Luni poletela misija Apollo 17. To je bila šesta in tudi zadnja misija, ki je na Luno popeljala človeka. "Odhajamo, kot smo prišli. In če bo Bog dal, se bomo vrnili z mirom in upanjem za vse človeštvo," so le nekatere od slavnih besed, ki so zaznamovale zgodovino vesoljskih poletov. A Luna je od takrat samevala. Človeštvo se namreč na ta Zemljin satelit ni več vrnilo.

Začenja se pot domov: Nasino raketo in Luno ločevalo le 127 kilometrov

05. 12. 2022 17.39

19 dni je minilo, odkar se je s tal dvignila najmočnejša raketa v zgodovini ter se podala proti Luni. Do našega edinega naravnega satelita je prispela že pred dobrim tednom, v ponedeljek pa začela z vrnitvijo proti domu, ki jo lahko Zemljani spremljamo v živo. Trenutno je med raketnim modulom Orion in Luno le slabih 130 kilometrov, kar pomeni, da bi lahko razdaljo med njima z osebnim avtomobilom prevozili v eni uri.

Nasina kapsula Orion vstopila v Lunino orbito

26. 11. 2022 11.22

Deset dni po izstrelitvi rakete v okviru novega Nasinega lunarnega programa Artemis je vesoljska kapsula Orion vstopila v Lunino orbito, je v petek sporočila ameriška vesoljska agencija. Orion naj bi podrl Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje.

Povratek na Luno s kapsulo brez posadke Orion

21. 11. 2022 15.39

Nasina kapsula Orion je dosegla Luno, se obrnila in preletela 128 kilometrov na poti do Lunine orbite. Kapsula s tremi testnimi lutkami je poletela že v sredo, s čimer so ZDA naredile velik korak bližje vrnitvi astronavtov na Lunino površino prvič po koncu programa Apollo pred 50 leti.

Artemis 1 s plišasto posadko se bo na Luno podal v noči na sredo

13. 11. 2022 10.35

NASA je potrdila nov datum izstrelitve Artemisa 1. Raketa se bo z Zemljinega površja odpravila v noči na sredo, s seboj pa bo na Luno ponesla tudi tri lutke in dve plišasti igrači. Ameriška vesoljska agencija se je na misijo pripravljala več kot pol stoletja, izstrelitev prve rakete pa so zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že štirikrat prestavili.

Orkan Nicole dosegel Florido, na evakuiranem območju tudi Trumpovo domovanje

10. 11. 2022 13.55

Orkan Nicole je v četrtek zjutraj dosegel vzhodno obalo Floride in izgubil na moči, tako da ga je ameriški center za orkane (NHC) opredelil kot tropsko nevihto. Nevihta je območje prizadela z močnimi vetrovi, visokim valovanjem in močnim dežjem. Zaradi redkega novembrskega orkana so že zaprli letališča in tematske parke ter v štirih okrožjih Floride odredili evakuacijo. Na območju, za katerega so odredili evakuacijo, je tudi Trumpovo domovanje na Floridi, a zaenkrat ni znano, ali se je osebje s posestva evakuiralo.

Navijače v Katarju bo spremljalo 15.000 kamer, ki prepoznavajo obraze

07. 11. 2022 17.09

Svetovno prvenstvo v nogometu, ki bo potekalo v Katarju, se hitro približuje. A kot kaže, nogometaši ne bodo edini, ki bodo pod drobnogledom kamer. Kar 15.000 kamer, opremljenih s tehnologijo za prepoznavanje obrazov, bo uperjenih tudi v navijače. Poleg tega naj bi si obiskovalci na mobilne naprave ob vstopu v državo naložili dve aplikaciji. Po pregledu aplikacij pa je vodja varnosti norveške nacionalne televizije dejal: "Svojega telefona nikoli ne bi vzel na obisk v Katar."

V Mars trčil meteorit in 'pred očmi' Nase ustvaril enega večjih kraterjev

28. 10. 2022 07.07

"To je vznemirljiv trenutek v geološki zgodovini in mi smo mu bili priča," je dejala Ingrid Daubar z Univerze Brown, ki vodi skupino, ki Mars raziskuje s sondo InSight. Vesoljska sonda je namreč na Marsu odkrila največji krater v našem Osončju, ki so mu bili lahko znanstveniki priča ob nastanku. Na rdečem planetu so izkopali okoli 150 metrov široko in 21 metrov globoko udarno jamo, ki je nastala po padcu meteorita.

James Webb ujel dih jemajoč pogled na znamenite Stebre stvarjenja

19. 10. 2022 20.35

Vesoljski teleskop James Webb je v svoj objektiv ujel pokrajino ikoničnih Stebrov stvarjenja. V območju Stebrov stvarjenja nove zvezde nastajajo v gostih oblakih plina in prahu. Tridimenzionalni stebri so videti kot veličastne skalne formacije, vendar so veliko bolj prepustni. Sestavljeni so iz hladnega medzvezdnega plina in prahu, ki se v bližnji infrardeči svetlobi včasih zdi polprosojen.

Nasa spremenila orbito asteroida: 'Smo resni branilci planeta'

11. 10. 2022 21.17

Nasa sporoča: nedavni trk vesoljskega plovila v manjši asteroid je vplival na njegovo orbito okoli sosednjega asteroida. Pri merjenju Dimorphosove poti so si Nasini znanstveniki pomagali z naprednimi teleskopi, uspešnost misije pa pomeni, da bi se človeštvo, če bi bil proti Zemlji namenjen nevaren asteroid, trka lahko ubranilo.

Na Webbovi prvi sliki odkrili kopice, ki segajo v čas nastanka vesolja

29. 09. 2022 14.26

Nasin teleskop Webb je na prvi javno objavljeni fotografiji v svoj objektiv ujel najstarejše zvezdne kopice, ki smo jih kadar koli videli, so ugotovili z znanstveno analizo posnetka. Kopica galaksij na fotografiji je prikazana, kot je bila videti pred 4,6 milijarde let.

Bomo namesto na Mars šli na Venero?

26. 09. 2022 13.49

Venera, drugi planet po oddaljenosti od Sonca, s tako vročim površjem, da lahko stali svinec. Prepredena z žveplovo kislino in gosto atmosfero. In kljub nevabljivim razmeram naša naslednja tarča planetarnega raziskovanja?