nasin

Načrtovano trčenje: Nasa želi spremeniti smer nenevarnega asteroida

23. 09. 2022 16.44

Ali bi lahko vesoljska tehnologija spremenila pot asteroida? Kakšna bi bila usoda našega planeta, če bi bil namenjen v Zemljino smer? S takšnimi vprašanji se je človeštvo že večkrat srečalo v hollywoodskih filmih, odgovor pa bomo kmalu dobili tudi v praksi – in ne zato, ker nam preži kakršnakoli nevarnost, ampak zato, ker bo Nasa prvič v zgodovini na pot nenevarnega in več milijonov kilometrov oddaljenega asteroida poslala plovilo, nato pa opazovala, kako bo trk vplival na njegovo orbito.

Osupljiv prizor: v objektivu Neptun, njegovi obroči in lune

22. 09. 2022 15.48

Vesoljski teleskop James Webb je naredil najbolj jasno sliko Neptuna doslej. S svojo infrardečo kamero je v objektiv ujel Neptun, njegove obroče in sedem od 14 Neptunovih lun. Zadnjo podrobno sliko planeta je leta 1989 naredil Nasin Voyager 2, leta 2021 pa ga je slikal še Hubble.

Meglica Tarantela, kot je še niste videli

08. 09. 2022 06.00

Zvezdno porodnišnico 30 Doradus, posejano z na tisoče še nikoli videnih mladih zvezd, je v svoj objektiv zajel zmogljiv Nasin teleskop James Webb, ki je na svoji vesoljski odiseji po kozmosu. Nova spektakularna fotografija porodnišnice, ki je dobila tudi vzdevek "Tarantela", prikazuje zvezdno meglico v vsem svojem sijaju. V ozadju pa še skrivnostno vesolje številnih drugih galaksij.

'Vesolje je polno planetov, kjer dežujejo diamanti'

07. 09. 2022 06.00

Diamante na Zemlji največkrat najdemo globoko pod površjem, na ostalih planetih v vesolju naj bi se jih večina nahajala na površju oz. v zraku – v obliki diamantnega dežja. Do ugotovitve so prišli s poskusi na navadni plastiki, prinaša pa tudi nov način izdelave nanodiamantov, ki se uporabljajo v medicini in kvantni elektroniki.

Odkrili nov vodni planet: eden izmed boljših kandidatov za obstoj življenja

30. 08. 2022 06.00

Astronomi so odkrili nov vodni planet, ki ga označujejo za enega izmed najboljših. Planet TOI-1452 b je po njihovih predvidevanjih prekrit z debelo plastjo vode. Od Zemlje je oddaljen približno 100 svetlobnih let, od svojih zvezd pa ravno toliko, da se nahaja se v t. i. 'bivalnem območju' - območju, kjer bi bila lahko temperatura njegovega površja ravno pravšnja za obstoj tekoče vode.

Nasin polet proti Luni prestavljen zaradi tehničnih težav

29. 08. 2022 07.03

Izstrelitev Nasine rakete v sklopu misije Artemis I je preložena zaradi tehničnih težav, so sporočili. Tehnične ekipe trenutno zbirajo podatke o razsežnosti težav z motorjem. Sicer gre za testni polet, ki pa nosi velik pomen. Kakšne pa so številke te pomembne novodobne misije, katere cilj je čez nekaj let na Luno znova popeljati tudi ljudi?

Prihaja vsakoletni meteorski roj Perzeidi

07. 08. 2022 21.01

Ljubitelji nočnega neba vsako leto nestrpno pričakujejo tistih nekaj avgustovskih noči, ko nebo razsvetli roj zvezdnih utrinkov. V samem vrhuncu meteorskega roja lahko na uro naštejemo tudi do 100 utrinkov. Perzeidi bodo letos svoj vrhunec dosegli 12. in 13. avgusta. A "nabiralcem želja" bo težave tokrat povzročala polna luna.

Hubble odkril prvega 'zvezdnega duha', ki potuje po Rimski cesti

15. 06. 2022 06.00

Nasin vesoljski teleskop Hubble je zaznal samoten objekt, ki pluje skozi našo galaksijo. Astronomi verjamejo, da gre za nevidne, duhu podobne ostanke nekdaj sijoče zvezde.

Vesoljski teleskop James Webb je zadel droben meteoroid

09. 06. 2022 19.23

Nasin edinstveni vesoljski teleskop James Webb, čigar poslanstvo je preučevati prve zvezde, ki so zasijale v našem vesolju, je zadel manjši meteoroid. Ta je poškodoval glavno ogledalo teleskopa, kar ima opazen učinek v podatkih observatorija, a kot so dejali znanstveniki, dvomijo, da bi lahko poškodba omejila učinkovitost misije.

Nasin rover začel z zbiranjem dokazov o življenju na Marsu

17. 05. 2022 16.28

Nasin rover Vztrajnost, ki je že od februarja lani na Marsu, bo v naslednjih dneh začel pregledovati kamnine in zbirati vzorce za preiskave. Znanstveniki upajo, bodo po analizi vzorcev še korak bližje razrešitvi uganke o življenju na Marsu. Kljub temu so znanstveniki previdni. "Da bi lahko trdili, da obstaja življenje na drugem planetu, moramo imeti ogromno dokazov," opozarja vodja Nasinega projekta.

V prst z Lune posadili rastline

14. 05. 2022 08.00

Znanstveniki so stopili korak bližje k omogočanju dolgotrajnega bivanja na Luni. Prvič so namreč vzgojili rastline v prsti z Lune. Uporabili so majhne vzorce, ki so jih zbrali med misijami Apollo med letoma 1968 in 1972 in v njih vzgojili vrsto kreše.

Teleskop Hubble potrdil največje jedro kometa, kar so jih videli do zdaj

13. 04. 2022 19.28

Nasin vesoljski teleskop Hubble je odkril največje ledeno jedro kometa, kar so ga znanstveniki videli do zdaj. Jedro kometa Bernardinelli-Bernstein je namreč kar 50-krat večje od jeder, ki jih najdemo v središču večine znanih kometov. Njegov premer so astronomi ocenili na okoli 128 kilometrov, njegova masa pa naj bi znašala osupljivih 500 bilijonov ton. S tem je prekosil komet, ki je doslej nosil naziv največjega jedra. Od njega je namreč večji za kar 32 kilometrov.

Razkrile so ga sledi koles: Nasin satelit posnel kitajski rover na Marsu

22. 03. 2022 12.07

Majhno temno modro piko sredi puščave bi zlahka spregledali med množico posnetkov na površju Marsa, ki jih Nasin satelit vsak dan posname. A sledi koles, ki se vijejo po pokrajini, izdajajo, da gre za majhen kitajski rover.

Webbova spektakularna fotografija: zvezdo zasenčile starodavne galaksije

17. 03. 2022 08.32

Ameriška vesoljska agencija Nasa je dosegla pomemben mejnik v namestitvi svojega novega vesoljskega teleskopa James Webb. Teleskopu, namenjenemu opazovanju oddaljenih kotičkov vesolja, je uspelo posneti izjemno fotografijo testne zvezde, ob tem pa je v objektiv ulovil še na tisoče starodavnih galaksij. Prvo izostreno fotografijo, ki jo je posnel Webb, je Nasin inženir Lee Feinberg opisal kot "fenomenalno".

Edinstveni teleskop James Webb v vesolju posnel prve fotografije

11. 02. 2022 18.10

Nasin teleskop James Webb, ki je svojo zgodovinsko misijo v vesolje začel na božični dan, svoj končni cilj pa je dosegel pred dobrima dvema tednoma, je zdaj posnel prve fotografije. Sicer ne gre za najbolj osupljive vesoljske fotografije do zdaj, vendar pa te vseeno označujejo velik znanstveni mejnik.

Eksplozivna sila podvodnega vulkana na Tongi več kot 500-krat večja od bombardiranja Hirošime

24. 01. 2022 11.55

Ob izbruhu podvodnega vulkana Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai se je sprostila sila, ki lahko pomete z močjo bombe, ki so jo v času druge svetovne vojne odvrgli na Hirošimo. Moč izbruha naj bi eksplozijo bombe namreč presegla za več kot 500-krat, je sporočila vesoljska agencija Nasa. Energijo, ki jo je vulkan sprostil ob izbruhu, namreč ocenjujejo na okoli deset megaton TNT-ja, atomska bomba pa naj bi sprostila "le" 15 kiloton.

Mimo Zemlje bo kmalu poletel večji asteroid

12. 01. 2022 07.15

Asteroid, katerega premer meri nekaj več kot en kilometer, se bo naslednji teden močno približal Zemlji. To bo preletel na razdalji, ki bo petkrat tolikšna kot tista med našim planetom in Luno. Kot poroča Nasa, so bližajoči se asteroid 7482 (1994 PC1), ki je zaradi svoje velikosti in bližine uvrščen v kategorijo potencialno nevarnih asteroidov, odkrili leta 1994.

Nasin edinstveni teleskop James Webb poletel na zgodovinsko misijo

25. 12. 2021 09.25

Po številnih preloženih izstrelitvah se je Nasin teleskop James Webb končno podal na zgodovinsko misijo v vesolju. Naslednik Hubblovega teleskopa bo od pet do deset let preučeval zgodovino vesolja, vse od njegovega nastanka pred 13,8 milijarde let, raziskoval oddaljene svetove in iskal sledi življenja. Njegov let v orbito naj bi trajal slabe pol ure, signal, ki potrjuje uspešeno prvo fazo poleta, pa naj bi prevzeli v Keniji.

Astronomi odkrili žgoči eksoplanet, katerega leto traja le osem ur

05. 12. 2021 10.42

Nasin tranzitni satelit za raziskovanje eksoplanetov je odkril planet v velikosti Marsa, a njegova sestava je pravzaprav bolj podobna Merkurju. Površina planeta naj bi bila namreč narejena iz staljenega železa. Eno leto na tem eksoplanetu traja manj kot osem ur, zaradi česar je del skupine planetov "ultra kratke dobe", ki pot okoli zvezde, okoli katere krožijo, opravijo v manj kot enem "zemeljskem dnevu". Ob tem je odkriti planet tudi eden izmed najlažjih eksoplanetov, ki so jih odkrili do zdaj.

Zvezdnik serije Zvezdne steze bo najstarejši človek v vesolju

11. 10. 2021 20.26

Zvezdnik nekdaj zelo priljubljene serije Zvezdne steze William Shatner načrtuje pot v vesolje. Udeležil se bo poleta na raketi New Shepard, ki bo v vesolje ponesla štiričlansko ekipo. A 90-letnik bo moral na polet še počakati, saj bo raketa zaradi močnega vetra v Teksasu v vesolje poletela dan pozneje, kot je bilo načrtovano.

Spektakularna fotografija iskrivega zvezdnega polja

26. 09. 2021 12.10

Nasin vesoljski teleskop Hubble, ki kroži okoli Zemlje, je posnel fotografijo iskrivega zvezdnega polja v bližini središča Rimske ceste. Na fotografiji lahko vidimo kroglasto kopico Palomar 6, ki leži v ozvezdju Ophiuchus.

Na Marsu odkrili ostanke več tisoč velikih vulkanskih izbruhov

18. 09. 2021 08.44

Znanstveniki so odkrili dokaze, da je območje na severu Marsa v časovnem obdobju 500 milijonov let doživelo več tisoč vulkanskih "superizbruhov". Ti so povzročili številne podnebne spremembe, nekatere naj bi trajale celo več desetletij. Kot ugotavljajo znanstveniki, je zanimivo predvsem to, da so bili eksplozivni vulkani glede na do zdaj zbrane podatke prisotni le na enem območju Marsa.

Potres v Mehiki spremljala neobičajna 'potresna' svetloba

08. 09. 2021 14.33

Videoposnetki potresa v Mehiki prikazujejo, kako se je med tresenjem tal nebo začelo svetiti, kot bi bila v daljavi nevihta. Ljudje so to dejavnost v preteklosti povezovali s pticami in letali, tisti z najbolj bujno domišljijo celo z vesoljci.

Prvi kamen z Marsa bo poslan na Zemljo: bi v njem lahko našli sledi življenja?

05. 09. 2021 19.04

Nasin rover Vztrajnost (Perseverance) je uspešno odvzel prvi vzorec skale z Marsa in ga varno postavil v posodo, ki se bo vrnila na Zemljo. "Imam ga," je tvitnila ameriška vesoljska agencija Nasa skupaj s fotografijo kosa kamna, ki je varno shranjen v posodi, povezani z robotovim vrtalnikom.

Nasin zemljevid, ki prikazuje dvig gladine morja. Kako kaže naši okolici?

11. 08. 2021 19.48

Vesoljska agencija Nasa je ustvarila novo orodje, s katerim omogoča vpogled v prihodnost. Vendar pa to ne le kakršno koli prihodnost, temveč v prihodnost dviga morske gladine. Naraščajoče vodne gladine bo še poslabšalo težave, s katerimi se obalne skupnosti že spopadajo. "Orodje za projekcijo morske gladine bo utrlo pot prihodnjim aktivnostim, ki olajšajo izmenjavo znanja, odprto znanost in enostaven dostop do najsodobnejše podnebne znanosti," so prepričani pri Nasi.

Nasa napovedala novi misiji na Venero

03. 06. 2021 09.08

Ameriška vesoljska agencija Nasa namerava na Venero poslati dve novi misiji, s katerima bo raziskovala ozračje in geološke lastnosti tega sosednjega planeta. Misiji DaVinci+ in Veritas naj bi se na pot proti Veneri odpravili med letoma 2028 in 2030, za njun razvoj pa bo na voljo po 500 milijonov dolarjev oziroma po 410 milijonov evrov.

Uspelo je tudi Kitajski, njihov rover Žurong pristal na površju Marsa

15. 05. 2021 10.29

Nasin Perseverance je dobil družbo. Na površju Rdečega planeta je po treh mesecih v Marsovi orbiti uspešno pristal kitajski rover Žurong. Iskal bo sledi življenja, preučeval kamenje in podnebje. Kitajska pa je s tem postala šele druga država na svetu, ki jih je uspel ta podvig.

Nasina sonda z dragocenim tovorom začela dolgo pot domov na Zemljo

11. 05. 2021 07.43

S skorajda pol kilograma dragocenega tovora na krovu je Nasina sonda Osiris Rex 'prižgala' motorje in začela dolgo pot nazaj proti Zemlji. Vse od leta 2018 je sonda krožila okrog starodavnega asteroida Bennu, oktobra lani pa na njem pristala in zbrala skoraj pol kilograma kamnin in prahu.

Odkrili 'nedavno' aktivne vulkane: 'Vsi podatki kažejo, da Mars ni mrtev'

08. 05. 2021 15.51

Podatki satelitov, ki krožijo okoli Marsa, kažejo, da bi lahko bili nekateri vulkani na tem planetu še vedno aktivni ter da so se nekateri izbruhi zgodili veliko manj časa nazaj, kot so sprva predvidevali. Znanstveniki pa menijo, da bi takšna vulkanska nahajališča v novejši zgodovini lahko ustvarjala pogoje za življenje pod površjem planeta. "Vsi podatki govorijo isto zgodbo. Mars ni mrtev," pravi izredni profesor na Lunarnem in planetarnem laboratoriju Univerze v Arizoni.

Rover Perseverance na Marsu proizvedel kisik

22. 04. 2021 11.55

Nasin rover Perseverance je uspel s posebnim instrumentom, ki se nahaja v njem, nekaj ogljikovega dioksida iz ozračja Marsa pretvoriti v kisik, je sporočila ameriška vesoljska agencija. Kaj takega se je prvič zgodilo na drugem planetu, je sporočila Nasa, ki v tem vidi dobre možnosti za človeško raziskovanje planeta v prihodnosti.