nasprotovanje

Blair za palestinsko državo
15. 10. 2001 00.00
Britanski premier Tony Blair je ob obisku palestinskega voditelja Jaserja Arafata v Londonu izjavil, da je oblikovanje palestinske države ključnega pomena za mirovni proces na Bližnjem vzhodu.

Protesti proti ameriškim napadom
13. 10. 2001 00.00
Na ulicah Londona in Berlina ter drugod po svetu se je zbralo na tisoče ljudi, ki protestirajo proti ameriškim napadom na Afganistan.

Bin Laden lahko začne sveto vojno
10. 10. 2001 00.00
Talibanski režim je davi sporočil, da je ukinil vse dosedanje omejitve dejavnosti najbolj iskanega človeka na svetu Osame bin Ladna in da se sveta vojna proti ZDA lahko začne.

Solana o volitvah na Kosovu
05. 10. 2001 00.00
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Prištini kosovske Srbe in Albance pozval, naj se udeležijo bližajočih se parlamentarnih volitev.

Solana za hitrejše izvajanje sporazuma
05. 10. 2001 00.00
Visoki predstavnik EU za skupno varnostno in zunanjo politiko Javier Solana in evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten sta od makedonskih oblasti zahtevala čim hitrejšo izvedbo sporazuma, s katerim so se končali spopadi v Makedoniji.

Ameriški vojaki v Uzbekistan
05. 10. 2001 00.00
V Uzbekistan, ki meji z Afganistanom, prihaja 1000 ameriških vojakov 10. gorske divizije. Ameriški obrambni minister Rumsfeld medtem v Uzbekistanu utrjuje mednarodno protitalibansko koalicijo.

Italija okrepila nadzor nad ameriškimi poslopji
03. 10. 2001 00.00
Italijanska policija je okrepila varovanje ameriških diplomatskih in gospodarskih predstavništev, ki bi lahko bile tarče morebitnih napadov.

NSi proti reviziji ustave
29. 09. 2001 00.00
NSi je v izjavi za javnost, sprejeti na posvetu o spremembah ustave, izrazila ostro nasprotovanje reviziji slovenske ustave.

Članstvo Slovenije v EPP je pozitivno
28. 09. 2001 00.00
Po mnenju predsednika SLS+SKD Francija Buta je bilo izjemno slabo, da Slovenija ni imela nobene predstavnice v Evropski ljudski stranki, saj je to najmočnejša politična skupina v Evropskem parlamentu.

Pokaži mi svoj obraz
26. 09. 2001 00.00
Elektronski nadzor s prepoznavanjem obrazov bo imel v prihodnosti ključno vlogo pri preprečevanju terorističnih napadov.

Diplomatska ofenziva proti terorizmu
25. 09. 2001 00.00
Ameriškemu predsedniku Georgu Bushu je podporo v boju proti terorizmu obljubil tudi japonski premier Džuničiro Koizumi. Med drugim sta govorila o tem, kako bo Japonska pomagala ameriškim obveščevalnim službam.

Protest zaposlenih v papirnici Goričane
20. 09. 2001 00.00
Približno 150 zaposlenih v papirnici Goričane se je na poziv sindikata Pergam zbralo pred vladnim poslopjem, da bi opozorili na nepravilnosti in zavlačevanje pri upravljanju s papirnico.

Rusija v povračilnih ukrepih ne bo sodelovala
20. 09. 2001 00.00
Pakistan se zaradi podpore ZDA izpostavlja vse hujšim notranjim nemirom, Rusija pa je sodelovanje pri morebitnih oboroženih akcijah zavrnila.

Koštunica predlagal nova pogajanja
20. 09. 2001 00.00
Po propadu za včeraj napovedanih pogovorov o prihodnosti ZRJ je jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica predlagal novo srečanje, ki naj bi bilo 28. septembra v Podgorici.

Nasprotovanje izjavi proti terorizmu
15. 09. 2001 00.00
Najpomembnejša južnokorejska opozicijska stranka je zavrnila predlog predsednika države Kim Dae-junga, da bi pogajalci Južne in Severne Koreje v zvezi s torkovim napadom v ZDA sprejeli skupno izjavo proti terorizmu.

Število žrtev narašča
12. 09. 2001 00.00
Izpod ruševin popolnoma uničenega Svetovnega trgovinskega centra (WTC) v New Yorku naj bi do sedaj potegnili devet preživelih. Newyorške oblasti domnevajo, da sta stavbi pod seboj pokopali več tisoč ljudi, med katerimi naj bi bili tudi tuji državljani. Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče.

Konferenca proti rasizmu prekinjena
08. 09. 2001 00.00
Konferenca Združenih narodov proti rasizmu, ki poteka v južnoafriškem Durbanu, je spet prekinjena, potem ko naj bi udeleženci dopoldan že dosegli načelni dogovor o vsebini besedila sklepne izjave.

Gantar bo nadomeščal Presečnika
03. 09. 2001 00.00
Premier Janez Drnovšek bo kmalu za nadomeščanje ministra za promet Jakoba Presečnika, ki po operaciji okreva v Kliničnem centru, pooblastil ministra za informacijsko družbo Pavla Gantarja.

Župnijstvo noče odškodnine
28. 08. 2001 00.00
Blejsko župnijstvo ne namerava spremeniti denacionalizacijskega zahtevka za vrnitev Blejskega otoka v naravi.

Kitajski predsednik v Rusiji
15. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes prispel v Rusijo na štiridnevni obisk, na katerem naj bi podpisal novo kitajsko-rusko zvezo o obrambi interesov in povečanju trgovine. Jiang je prispel le dva dni po tem, ko je Mednarodni olimpijski komite v Moskvi izvolil Peking za prizorišče olimpijskih iger 2008. Po mnenju ruskega predsednika Vladimirja Putina gre za simboliko, da sta se tako pomembna dogodka zgodila le dva dni narazen. Zemina je sprejel namestnik ruskega premiera Ilja Klebanov. Do obiska pa je prišlo tudi le nekaj ur po tem, ko so ZDA objavile, da so uspešno sestrelile testni izstrelek, kar je nov korak v smeri izgraditve ameriškega protiraketnega ščita, ki mu ostro nasprotujeta tako Rusija kot Kitajska.

Tudi SNS za referendum
12. 07. 2001 00.00
Parlamentarna Slovenska nacionalna stranka je dober teden pred iztekom 30-dnevnega roka za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov podpore za razpis referenduma o prostocarinskih prodajalnah (PCP) pozvala volivce, naj podprejo pobudo zunajparlamentarne Nove stranke in oddajo svoj glas za referendum o PCP.

UAL in US Air odstopata od združitve
03. 07. 2001 00.00
Najverjetneje ne bo prišlo do načrtovane združitve največjega ameriškega letalskega prevoznika United Airlines (UAL) s šesto največjo družbo U.S. Airways (USAir). Pogajalci pri obeh družbah naj bi ugotovili, da vse skupaj ni vredno truda, saj zvezni organi po vseh kritikah konsolidacije letalskega tržišča najverjetneje ne bi dali zelene luči za združitev. Potem ko je UAL lanskega maja oznanil, da razmišlja o prevzemu USAir, se je med ameriškimi letalskimi prevozniki sprožil preplah in na dan so začeli prihajati načrti o drugih združitvah ter kritike o omejevanju konkurence ter s tem verjetno višje cene prevozov.

S stavko proti odpuščanju
27. 06. 2001 00.00
Približno 6000 delavcev nemških železnic Deutsche Bahn, ki skrbijo za vzdrževanje, so danes opoldne končali z opozorilno stavko, ki so jo začeli v jutranjih urah. S stavko so zaposleni izrazili nasprotovanje načrtom uprave družbe, ki je sporočila, da bo zaradi nerentabilnosti do leta 2003 zaprla osem vzdrževalnih obratov, kar bi povzročilo zmanjšanje število zaposlenih za skoraj 6000. Delavci so ustavili delo v devetih vzdrževalnih obratih Deutsche Bahna, ki naj bi jih po napovedih vodstva železnic zaprli ali prodali.

Policisti nad protestnike
17. 06. 2001 00.00
V senci ameriško-ruskega vrha na Brdu pri Kranju so včeraj v slovenski prestolnici različne neodvisne skupine pripravile mirne demonstracije, na katerih so v Sloveniji gostujočima državnikoma dveh velesil izrekli svojevrstno "ne-dobrodošlico". Okrog poldneva so v Ljubljani pred ameriško ambasado aretirali 22 pripadnikov okoljevarstvene organizacije Greenpeace, ki so protestirali proti ameriški politiki do okolja. Skupina aktivistov mednarodne nevladne okoljevarstvene organizacije Greenpeace je namreč prišla pred poslopje veleposlaništva ZDA, nekaj od njih pa je preskočilo tudi ograjo ter vstopilo na ozemlje veleposlaništva.

Festival upora proti srečanju
15. 06. 2001 00.00
V Ljubljani se bo nadaljeval velik protest, imenovan Festival Upora, ki se je začel že včeraj s študentskimi demonstracijami in se bo nadaljeval ob referendumu tudi v nedeljo. V Tivoliju se bodo tako v soboto lahko zbrali vsi, ki nasprotujejo ameriško-ruskem vrhu v Sloveniji. Protestniki na ta način nameravajo izraziti svoje nestrinjanje z obiskom, po njihovem mnenju, nepovabljenih svetovnih državnikov, ter poudarjajo, da dva človeka ne moreta odločati o usodi celotnega človeštva. Takšna globalizacija sveta, kakršni smo priča, je po mnenju Urada za intervencije, ki se bo tudi udeležil jutrišnjih protestov, nepravična, saj poteka zgolj v skladu z interesi bogatih držav.

SLS+SKD vložila resolucijo o meji
07. 06. 2001 00.00
Sedem poslancev koalicijske SLS+SKD je pred sprejemom maloobmejnega sporazuma in napovedanim srečanjem premiera Janeza Drnovška s hrvaškim kolegom Ivico Račanom, včeraj v državni zbor vložilo resolucijo o meji med Slovenijo in Hrvaško v Istri in na morju. V resoluciji med drugim piše, da so naselja ob Dragonji in Piranski zaliv v celoti slovenski pa tudi, da so ozemlje katastrske občine Sečovlje, morski akvatorij Piranskega zaliva s statusom notranjih morskih voda in teritorialni dostop do odprtih voda Jadranskega morja tisti del enotne in nedeljive države, nad katerimi mora Slovenija ohraniti polno suverenost. Gre za radikalizacijo stališč v odnosih s Hrvaško.

195144inđić o sodelovanju s Haagom
26. 05. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je dejal, da ZRJ čaka črna prihodnost, če ne bo sprejela zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Poudaril je, da pričakuje sprejem zakona, in da bodo koalicijske partnerice o njem razpravljale v ponedeljek. Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP), ki je koalicijski partner vladajoče jugoslovanske koalicije DOS, se bo namreč do zakonskega predloga, ki predvideva izročitev jugoslovanskih državljanov v Haag, opredelila najkasneje v treh dneh. Če zakona ne bodo sprejeli, bo po 195144inđićevem mnenju prišlo do krize v ZRJ in zvezni vladi. Prepričan je, da se mora SNP odločiti, če si resnično prizadeva za "Jugoslavijo v Evropi" ali pa svoje politične nastope izrablja le za nabiranje točk na notranjepolitičnem prizorišču. SNP je kljub temu znova poudarila svoje nasprotovanje izročanju jugoslovanskih državljanov haaškemu sodišču.

Senat potrdil davčne olajšave
24. 05. 2001 00.00
Ameriški senat je sinoči z 62 glasovi proti 38 potrdil predlog zakona o 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih 11 letih, pri čemer je 12 demokratov glasovalo skupaj z vsemi 50 republikanci. Demokrati so v začetku tedna sprožili serijo amandmajev k zakonu, vendar bolj zato, da bi opozorili na posamezne dele zakona s katerimi se ne strinjajo, kot pa da bi resno ovirali sprejem zakona. Senatni predlog bo moral biti usklajen s predlogom predstavniškega doma, ki predvideva 1600 milijard dolarjev olajšav v desetih letih, kar je predlagal tudi predsednik George Bush. Republikanci upajo, da jim bo uspelo oba predloga čimprej uskladiti in da bo predsednik zakon podpisal v naslednjih dneh.

Berlusconi napoveduje prve ukrepe
15. 05. 2001 00.00
Dokončni izidi parlamentarnih volitev v Italiji so potrdili zanesljivo zmago Silvia Berlusconija in njegove desnosredinske Hiše svoboščin. Medtem ko bodoči premier že napoveduje prve ukrepe svoje vlade, pa poraženci iz koalicije Oljka razmišljajo, kako naprej.

Kučan prejel častni doktorat
14. 05. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je v nedeljo prejel častni doktorat za javno upravo Clevelandske državne univerze (CSU) zaradi uspešnega vodenja Slovenije pri njeni preobrazbi iz jugoslovanske komunistične republike v samostojno demokratično državo, ki letos praznuje desetletnico obstoja. Kučan je ob prejemu doktorata na slovesnosti ob zaključku študijskega leta, ki se je je v dvorani CSU udeležilo več tisoč študentov in družinskih članov, izrazil hvaležnost za dodeljeno čast ter kasneje novinarjem dejal, da je ponosen zaradi samega sebe, kakor tudi zaradi Slovenije, ki ji priznanje prav tako pripada.