nasprotovanje

Tožba proti Telekomu

17. 06. 2000 18.31

Zaradi sklepov o odpoklicu predsednika uprave in o imenovanju Marjana Podobnika za novega predsednika, je ljubljanski odvetnik Stojan Zdolšek včeraj na Okrožnem sodišču v Ljubljani proti Telekomu vložil tožbo. Zdolšek je tožbo zaradi imenovanja Marjana Podobnika za predsednika uprave Telekoma vložil kot lastnik 584 delnic Telekoma. Predlaga začasno odredbo, s katero bi imenovanje Podobnika zadržali. Premier Bajuk včeraj teh očitkov ni komentiral, Marjan Podobnik, ki je včeraj začel prevzemati posle, pa intervjujev še vedno noče dajati.

Protest proti kadrovskim zamenjavam

16. 06. 2000 13.02

Združenje Manager kot stanovska organizacija vodilnih kadrov v slovenskem gospodarstvu je v izjavi za javnost izrazilo odločno nasprotovanje načinu in izvedbi nekaterih kadrovskih sprememb na čelu posameznih gospodarskih družb v državni lasti, ki jih je, po mnenju združenja brez utemeljenih vzrokov, opravila vlada na četrtkovi seji.

Senat brez odločitve o financiranju

17. 05. 2000 11.09

Ameriškemu senatu se sinoči ni uspelo dogovoriti o predlogu zakona, po katerem bi zagotovili denar za financiranje sodelovanja ameriških vojakov v mirovni operaciji na Kosovu.

Financiranje ameriških enot na Kosovu

16. 05. 2000 10.34

Predlog zakona o financiranju ameriških enot na Kosovu, ki ga je minuli teden odobril senatni odbor za proračun in ga poslal v senat, je sprožil oster odziv obrambnega ministra Williama Cohena in drugih, ki se ne strinjajo s pogojevanjem nadaljnje ameriške udeležbe v mirovni operaciji KFOR. O predlogu zakona bodo morebiti glasovali že v torek, Bela hiša pa upa, da bo nasprotnikom predloga zakona uspelo prepričati vsaj tretjino senatorjev, kar bi omogočilo predsednikovo grožnjo z vetom. Senatni odbor je namreč odobril predlog, po katerem lahko ameriški vojaki ostanejo na Kosovu le do 1. julija 2001, razen če jim kongres ne dovoli, da ostanejo dlje.

Težaven začetek za italijansko vlado

26. 04. 2000 21.54

Nova italijanska vlada premiera Giuliana Amata (61) je danes prisegla pred italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem. Pred predsednikom pa ni prisegel Edo Ronchi, član Zelenih, ki bi moral prevzeti ministrstvo za evropske zadeve. Težave se obetajo tudi pri glasovanju v parlamentu; poslanska zbornica bo razpravo o zaupnici novi vladi začela jutri.

Srečanje Kučme in Putina

18. 04. 2000 21.34

Novoizvoljeni ruski predsednik Vladimir Putin, ki je sinoči prispel na delovni obisk v Ukrajino, se je danes v Kijevu sestal z ukrajinskim predsednikom Leonidom Kučmo.

Ciampi zavrnil D'Alemov odstop

17. 04. 2000 15.23

Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je danes zavrnil odstop premiera Massima D'Aleme, ki ga mu je ta ponudil po porazu levosredniskih strank na nedeljskih deželnih volitvah. Naložil mu je, naj v parlamentu preveri, ali njegova vlada še uživa zadostno podporo.

Uvodno srečanje IMF in SB

13. 04. 2000 14.05

Mednarodni denarni sklad (IMF) je na uvodni dan spomladanskega srečanja sklada in Svetovne banke (SB) v Washingtonu objavil poročilo o napovedi svetovnih gospodarskih gibanj v letu 2000 in 2001, ki je tokrat prvič po treh letih optimistično. Svetovna gospodarska rast naj bi letos dosegla 4,2 odstotka, v letu 2001 pa okrog 3,9 odstotka. Ob tem IMF opozarja, da bo največ odvisno od položaja ameriškega gospodarstva, kjer lahko velik padec vrednosti delnic povzroči krizo svetovnih razsežnosti.

Soočenje o mejah politične satire

01. 04. 2000 12.12

Neformalna navzven odprta skupina istrski civilnodružbeni K4 je sinoči v koprski kavarni Loggia gostila režiserja, direktorja Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL) in satirika Borisa Kobala, urednika revije Ognjišče Franca Boleta in igralca MGL Gašperja Tiča. Vzgib soočenja med sogovorniki je bila moralno-politična afera, ki jo je sprožil Kobalov nastop na zadnjih Pomenkovanjih v ljubljanskem Lutkovnem gledališču in pobuda svetniških klubov SLS, SKD in SDS za Kobalovo razrešitev z direktorskega mesta MGL.

V Solunu napadli vojaški konvoj

28. 03. 2000 15.40

Demonstranti pod vodstvom grških komunistov so danes v grškem pristanišču Solun napadli konvoj britanskih, francoskih in italijanskih vojaških vozil, ki so bila namenjena na Kosovo, je sporočil predstavnik grške vojske. Na ta način izražajo svoje nasprotovanje lanskim napadom zveze NATO na ZR Jugoslavijo.

Kuvajt grozi z ukrepi

26. 03. 2000 13.11

Kuvajt je danes opozoril, da bo sprejel enostranske ukrepe, če Organizaciji držav izvoznic nafte (OPEC) ne bo uspelo sprejeti odločitve o povečanju proizvodnje nafte. Pri tem je izrazil nasprotovanje previsokim cenam nafte.

Uprava Telekoma Austria odstopila

10. 03. 2000 13.43

Po poročanju dunajskih časnikov je sinoči odstopila celotna uprava Telekoma Austria. Razlog za odstop je nasprotovanje privatizacijskim načrtom nove desničarsko-konservativne vlade. Novo upravo naj bi imenovali aprila.

Nepopustljivost EU pri pogajanjih

03. 03. 2000 13.39

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je v pogovoru za današnji Financial Times izjavil, da bo Evropska unija na pogajanjih o članstvu do kandidatk nepopustljiva. Če EU od kandidatk na področjih, kot sta kmetijstvo in prost pretok delovne sile, ne bo zahtevala strogega izpolnjevanja pogojev za pridobitev članstva, bo nasprotovanje širitvi kot ga spodbujajo avstrijski svobodnjaki naraščalo, je menil Prodi.

Dunajski operni ples razprodan

03. 03. 2000 08.03

Dunajski operni ples je bil kljub odpovedim mnogih prominentnih osebnosti zaradi nove desnokonservativne avstrijske vlade, razprodan. Prireditve se je drevi udeležilo 4100 ljudi.

''Osamljeni'' protest na Trgu Republike

14. 02. 2000 16.50

Pred slovenskim parlamentom na ljubljanskem Trgu republike je osamljena protestnica izrazila nasprotovanje sodelovanju svobodnjaške stranke Joerga Haiderja v avstrijski vladi; upokojena zdomka Marina Ravnik se je za protest odločila, ker si ''ne želi ponavljanja zgodovine''.

Protest proti Haiderju v Rimu

11. 02. 2000 11.38

Približno 5000 oseb je včeraj s prižganimi svečami prehodilo rimsko mestno središče in tako izrazilo svoje nasprotovanje vodji avstrijskih svobodnjakov Joergu Haiderju ter celotnemu pojavu ksenofobije po svetu. Veliki skupini demonstrantov je načeloval vodja rabinov judovske skupnosti v Rimu Elio Toaff, demonstracij pa so se udeležili tudi drugi vidni kulturni in politični predstavniki v Italiji. Med drugimi so bili prisotni glavna tajnika sindikatov CGIL in UIL Sergio Cofferati ter Silvano Larizza, tajnik stranke Komunistične prenove Fausto Bertinotti, načelnik Levih demokratov v Poslanski zbornici Fabio Mussi in senator stranke Zelenih Athos De Luca.

Novi mladi buda bo imel komunistično vzgojo

21. 01. 2000 13.58

Deček, ki so ga kitajske oblasti med nedeljsko slovesnostjo v samostanu Reting severno od mesta Lhasa potrdile kot 7. rimpoče, novega ''še živečega budo'', bo poleg verske vzgoje v samostanu deležen tudi izobraževanja o kitajski komunistični stranki in socialističnih državah. Tako naj bi poleg budizma vzljubil tudi komunizem, so danes poročali uradni kitajski mediji.

Nasprotovanje predlogu zakona o javnih skladih

17. 01. 2000 13.36

Sekcija stanovanjskih skladov pri zborničnem združenju za poslovanje z nepremičninami opozarja na nekatere določbe predloga zakona o javnih skladih, ki je pred tretjo obravnavo v DZ. Po mnenju sekcije nekatere določbe zakona bistveno spreminjajo pogoje poslovanja občinskih stanovanjskih skladov oz. onemogočajo njihovo nadaljnje poslovanje.

Srečanje Sergejeva in Haotiana

17. 01. 2000 11.23

V Moskvi sta se danes srečala ruski in kitajski obrambni minister Igor Sergejev in Chi Haotian ter izrazila nasprotovanje namenu ZDA, da odstopijo od pogodbe ABM iz leta 1972, in oblikujejo nov sistem protiraketne obrambe. Sergejev je po pogovorih s Chijem novinarjem povedal, da se bodo razmere v mednarodni skupnosti poslabšale, če ZDA odstopijo od pogodbe ABM, in dodal, da bo to pomenilo kršitev celotnega sistema mednarodnih načel in temeljnih dokumentov.

Nesoglasja se še zaostrujejo

14. 01. 2000 15.21

Predstavniki kmetov in lastnikov Agroinda so v četrtek znova neuspešno usklajevali uresničevanje dogovorov, sklenjenih na ponedeljkovem sestanku lastnikov družbe Agroind.

Protest v Ljubljani

03. 12. 1999 16.12

V Ljubljani je danes približno 20 protestnikov, ki so se za to priložnost poimenovali ''Borci in borke za novo humanost in senzibilnost'', protestiralo v podporo demonstrantom na ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije (WTO) v Seattlu. Po besedah enega izmed udeležencev Andreja Kurnika gre za skupino ljudi, po mnenju katerih tržno gospodarstvo in zakonitosti niso prave zakonitosti, že nasprotovanje takšni logiki pa pomeni, da ''nimaš legitimnosti za opozicijo''. Protestniki so se zbrali na Prešernovem trgu, kjer so razobesili transparente z napisoma ''Mi smo kriminalci in razbojniki'' in ''Naš svet, naše ulice''. V Ljubljanski banki na Trgu republike so prebrali izjavo, v kateri so med drugim zapisali, da nasprotujejo ''demokratični tiraniji WTO in globalizaciji neoliberalnega kapitalizma.'' Nato so se ustavili še pred poslopjem Dela, kjer so zažgali izvod Dela in pred poslopjem RTV. Po dveurnem protestu se je akcija končala.

Sindikati nasprotujejo načrtu sanacije

02. 12. 1999 20.07

Sindikat delavcev nemškega gradbenega velikana Philipp Holzmann namerava zavrniti program reševanja podjetja, ki se je znašlo tik pred stečajem. Kot pišejo nemški časniki, naj bi bili delavci nezadovoljni nad predlaganim zmanjševanjem plač. Predsednik sindikata gradbeništva Klaus Wiesehuegel je za medije povedal, da bi lahko delavci družbo celo tožili zaradi kršitve pogodbe o zaposlitvi.

Hrvaške parlamentarne volitve 3. januarja

27. 11. 1999 16.58

Namestnik hrvaškega predsednika Franja Tuđmana in predsednik sabora Vlatko Pavletić je danes potrdil datum parlamentarnih volitev, ki bodo potekale 3. januarja 2000. S to odločitvijo je končana nekajtedenska neodločnost, ki je posledica predsednikove bolezni.

Tuđman nezaželen v Izraelu

25. 10. 1999 20.53

Izraelsko zunanje ministrstvo je uradno zavrnilo možnost obiska hrvaškega predsednika Tuđmana v Izraelu, piše zagrebški Jutarnji list. Po besedah tiskovnega predstavnika izraelske vlade Tuđman v Jeruzalemu ni dobrodošel, ker je antisemitist.

Clinton za odlog ratifikacije CTBT

12. 10. 1999 11.16

Ameriški predsednik Bill Clinton je vodji večine v senatu, republikancu Trentu Lottu poslal pismo, v katerem je zaprosil za odlog glasovanja o ratifikaciji sporazuma o popolni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), o čemer naj bi senat odločal danes ali jutri. Clinton je v zadnjih dneh močno povečal javni pritisk na senatorje, potem ko so republikanci v senatu Belo hišo in demokrate presenetili z negativnim odnosom do ratifikacije. Clintonovo pismo Lottu je bilo v skladu z zahtevo slednjega, da bo morda pripravljen razmisliti o odlogu ratifikacije, če Clinton za to zaprosi pismeno in obljubi, da do konca svojega mandata ne bo več zahteval ratifikacije. Slednjega v Clintonovem pismu ni bilo moč najti.

Haider Sloveniji očita provokativnost

09. 10. 1999 17.38

Koroški deželni glavar Joerg Haider je danes na prireditvi ob 79. obletnici koroškega plebiscita od Slovenije zahteval priznanje pravic ''Staroavstrijcem'' in razveljavitev avnojskih sklepov iz let 1943/44, s katerimi so takratno nemško govoreče prebivalstvo razglasili za brezpravno.

DZ o pokojninah

24. 09. 1999 20.25

Poslanci Državnega zbora (DZ)so danes spet vroče in goreče nadaljevali razpravo o pokojninski reformi. Glavna tema so spet bile visoke pokojnine, ki so jih po prepričanju dela opozicije nekateri pridobili v prejšnji družbeni ureditvi. Krščanski in social demokrati so menili, da reforma prinaša premalo radikalnejših sprememb, vladi pa očitajo, da ohranja poseben status prejšnjih oblastnikov.

Greenpeace proti delovanju NEK

17. 09. 1999 18.04

Aktivisti okoljevarstvene organizacije Greenpeace so se danes zbrali na ljubljanskem Kongresnem trgu in med 9. in 16. uro pripravili prireditev, s katero želijo opozoriti na svoje nestrinjanje s prevozom dveh uparjalnikov za krško nuklearko ter izraziti nasprotovanje obstoju in delovanju nuklearke. Na prireditvi sodeluje približno 20 aktivistov iz Avstrije, Italije in Slovenije.

Japonski parlament zavrnil nezaupnico vladi

11. 08. 1999 11.11

Japonski parlament je danes z večino glasov zavrnil nezaupnico vladi, ki jo je vložila glavna japonska opozicijska stranka.

Civilno služenje ne slabi obrambne moči države

10. 08. 1999 16.35

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na današnji novinarski konferenci izrazil nasprotovanje vladnemu predlogu za podaljšanje civilnega služenja vojaškega roka. Obenem je izrazil tudi skrb zaradi pomanjkanja kritičnosti javnosti in zakonodajalca do problema spolne zlorabe otrok.