ne raste

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'

21. 08. 2022 16.49

Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

Bodo Britanci po novem kupovali 'prismuknjeno' zelenjavo?

18. 08. 2022 11.09

V Veliki Britaniji zaradi suše pridelajo vse več t. i. prismuknjene zelenjave in sadja. Ti pridelki so navadno iste kvalitete, imajo pa bolj nenavadne oblike, kot smo jih sicer vajeni. Kmetovalci zato pozivajo trgovine z živili in potrošnike, naj pridelkov "na podlagi njihovega videza ne diskriminirajo".

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'

15. 08. 2022 15.34

Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Selena Gomez: Upam, da se bom poročila in postala mama

08. 08. 2022 07.59

Življenje pod žarometi je lahko naporno, kar je zvezdnica Selena Gomez, ki je imela predvsem zaradi velike pozornosti na Instagramu težave z duševnim zdravjem, večkrat jasno izrazila. Sedaj je v pogovorni oddaji dejala, da bo sčasoma igralsko in glasbeno kariero pustila za sabo, si ustvarila družino in se posvetila filantropiji.

Golob: Ukrepi bi se morali pri inflaciji poznati septembra

29. 07. 2022 16.38

Ukrepi za omilitev draginje, ki jih sprejema vlada, bodo začeli veljati s septembrom, tako da bi se moralo to takrat poznati pri inflaciji. Draginjski dodatki za socialno ogrožene so predvideni za jesen, takrat bi se moralo tudi že videti, ali bo samoomejevanje trgovcev glede cen hrane zaleglo, je dejal premier Robert Golob.

Kljub naraščanju okužb s koronavirusom zaskrbljenost prebivalstva ne raste

29. 07. 2022 09.03

Mediana je ugotavljala, kako zaskrbljeni so slovenski prebivalci glede trenutnih razmer v zvezi s covidom-19, v kolikšni meri zaupajo vladi in kako gledajo na posledice dogajanj v svetu. Med drugim so ugotovili, da zaskrbljenost prebivalstva kljub naraščanju števila okužb s koronavirusom ne raste.

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?

27. 07. 2022 20.24

Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Evropa se duši: na Iberskem polotoku več kot tisoč mrtvih

19. 07. 2022 09.00

Zahodna in severna Evropa se soočata z novim vročinskim valom. Na Iberskem polotoku se je živo srebro v ponedeljek povzpelo do 43 stopinj Celzija, zaradi česar je v zadnjih dneh v Španiji in na Portugalskem umrlo več kot tisoč ljudi. Na Otoku je padel temperaturni rekord, izmerili so 40,2 stopinje Celzija, prav tako so najvišjo temperaturo izmerili v Franciji, vročina ne prizanaša niti Nizozemcem. Poleg vročine se mnoge države borijo tudi z obsežnimi požari.

Kuhinjski bloki – esenca vaše kuhinje

11. 07. 2022 13.20

Si je turizem po pandemiji vendarle opomogel?

09. 07. 2022 07.04

V Rimu je potrebno pri znamenitostih stati že ob 7. uri zjutraj, v Firencah se na ogled Michelangelovega Davida čaka tudi pol ure, v Parizu ni možno dobiti vstopnic za Eifflov stolp.Turistična sezona v Evropi je v polnem razmahu, tudi doma so kapacitete na robu zmogljivosti, slovenski kampi bodo po zasedenosti celo presegli rekordno leto 2019. Si je turizem po po pandemiji vendarle opomogel?

Kako bi energetsko draginjo reševali nevladniki?

07. 07. 2022 16.25

Nevladne organizacije so predstavile nabor ukrepov, ki jih predlagajo vladi za reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko. Predloge ukrepov, ki so tako kratkoročni kot dolgoročni, so v sredini junija že posredovali na vlado in pristojna ministrstva, a odzivov zaenkrat še niso prejeli.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'

02. 07. 2022 10.56

Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Kam z letalom? Agencije napovedujejo dodatne čarterske destinacije z Brnika

01. 07. 2022 19.16

Letos so bile mnoge plaže na Jadranu že junija polne tako, kot smo jih vajeni v najvišji sezoni, torej julija in avgusta. A čeprav se letos veliko turistov zaradi naraščajočih cen letalskega prevoza odloča za dopust z avtomobilom, raste tudi letalski promet. Letališče Brnik, ki je lani odprlo nov potniški terminal, v prvih šestih mesecih letos beleži že več kot 385.000 potnikov, kar je petkrat več kot v enakem obdobju lani. A pred nami so poletni meseci, ki so za turizem najbolj pestra sezona. Kam se letos odpravljajo potniki in kam sploh lahko potujete z brniškega letališča?

'Vajeništvo naju je pripravilo na dolgo poklicno pot'

30. 06. 2022 18.48

Cena raste tudi delovni sili, saj je primanjkuje. Ne le natakarji in kuharji, med deficitarne poklice sodijo tudi mizarji, avtomehaniki in zidarji, saj zanimanja med mladimi za te poklice ni. In prav zato je toliko bolj pomembno vajeništvo, ki je del sistema srednjega poklicnega izobraževanja, pri čemer se vsaj polovica izobraževanja izvede kot praktično usposabljanje z delom pri delodajalcu. Tako se mladi prej srečajo s poklicem, ki ga bodo opravljali, hkrati pa se spoznavajo z delovnim okoljem in trgom dela.

Tujci – dobri lastniki?

26. 06. 2022 07.00

Nekdaj slovenski ponos, del slovenske identitete, paradni konji slovenskega gospodarstva: Pivovarna Laško, Union, Elan, Fructal, Alpina, Radenska, Ljubljanske mlekarne, Žito, Mercator, Gorenje, Droga Kolinska ... Danes so vsa ta podjetja in blagovne znamke v tujih rokah. In kakšni lastniki so pravzaprav tujci?

Kako je Jupiter postal tako velik? "Pojedel" je koščke drugih planetov

24. 06. 2022 10.13

Znanstveniki domnevajo, da je plinski velikan na svojem potovanju vsrkal številne planetezimale in tako postal največji planet v sončnem sistemu.

Okuženih s koronavirusom približno trikrat več, kot kažejo uradni podatki

20. 06. 2022 12.29

Pristojni so v nedeljo ob 344 PCR-testih in 990 hitrih antigenskih testih potrdili 146 okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 36 bolnikov, na intenzivni negi pa pet. Ministrstvo je sicer objavilo podatke o številu hospitaliziranih in umrlih od petka do nedelje. V tem obdobju ni umrl noben covidni bolnik. Logarjeva ocenjuje, da se vsak dan okuži od tri do štirikrat več posameznikov, kot zaradi manjšega obsega testiranja kažejo uradni podatki, zato predlaga povečanje dostopa do testiranja.

Nevihte v gorah: Kako zmanjšati možnosti, da v nas udari strela?

19. 06. 2022 07.00

Gore poleti v svoje naročje prikličejo več obiskovalcev, saj je v tem času manj objektivnih nevarnosti kot pozimi, ko je hkrati treba obvladati tudi tehnike gibanja v zimskih razmerah. So pa stalnica poletnega obdobja plohe in nevihte. Lep, sončen dan se v gorah lahko spremeni v manj kot uri. Zaščite pred udarom strele sicer ni, lahko pa sami zmanjšamo možnosti, da se soočimo z njo. To pomeni, da se v gore odpravimo dovolj zgodaj in smo popoldne, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči. Kako ravnati, če nas kljub vsemu doletita blisk in grom ter zakaj v gorah tako hitro pride do vremenskega preobrata?

Hiša na kolesih

18. 06. 2022 14.17

Avtodom ni le način preživljanja prostega časa, ki privlači vse več ljudi, je tudi način življenja. V Sloveniji je registriranih skoraj 8000 avtodomov, samo lani več kot 400 novih. Imamo tako močno proizvodnjo kot predelavo. Zaradi visokih cen nakupa, vsaj v Sloveniji, pa mnogi avtodome še vedno raje najemajo.

Povpraševanje po Hrvaški je ogromno, namestitvenih kapacitet zmanjkuje

14. 06. 2022 20.47

Na hrvaški obali padajo turistični rekordi, poročajo hrvaški mediji. V prvem tednu junija so zabeležili kar 200.000 več nočitev kot v enakem obdobju lani, najbolj priljubljen pa je otok Krk. Slovenci se letos sicer najbolj zanimajo prav za Hrvaško, pa tudi za Grčijo, Španijo in Turčijo. V turističnih agencijah ljudem svetujejo, da se čim prej odločijo in rezervirajo svoj dopust, saj je povpraševanje ogromno.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo

14. 06. 2022 19.43

Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Žena Luke Jezerška: Vedela sem, da bo presenečen, niti sanjalo se mu ni

10. 06. 2022 08.00

V MasterChefu Slovenija smo lahko videli zelo lepo presenečenje, ko so producenti Luko Jezerška pustili brez besed in v studio pripeljali njegovo ženo Aleksandro. Ta je prišla na romantično večerjo s svojim možem in z njim okušala jedi, ki so jih pripravili tekmovalci Luka, Petra in Maša. V kratkem intervjuju nam je povedala, kako se je počutila v studiu in kako je doma prikrila, da prihaja na moževo delovno mesto.

Najbolj popularni erotični pripomočki za pare!

17. 05. 2022 06.00

Dolgi delovniki, polni urniki, družinske obveznosti, športna aktivnost ob sredah zvečer in načrtovanje druženja s prijatelji tedne, včasih celo mesece vnaprej … Vse našteto v življenje vnaša rutino, zaradi katere se pogosto zdi, da niste kreatorji svojih življenj. In seveda je posledica tega dejstvo, da ta kmalu zavlada tudi v spalnici.

Vedno večje navdušenje nad kolesarstvom med Slovenci

02. 06. 2022 16.28

Domačini bi bili zagotovo bolj kot obvoznice veseli nove kolesarske poti. Kljub temu da jih imamo pri nas že skoraj 500 kilometrov, z njihovo gradnjo še vedno ne dohajamo vse večje priljubljenosti kolesarjenja. Vsaj štirikrat tedensko pedala vrti več kot 13 odstotkov Slovencev, poleg tega, da si množično izposojamo kolesa, pa občutno raste tudi njihova prodaja. Leta 2021 smo jih namreč Slovenci kupili več kot 100.000. Z rastjo števila kolesarjev pa se povečuje tudi možnost za nesreče, žal tudi take s smrtnimi izidi. Samo letos so v Sloveniji umrli že štirje kolesarji.

Kriza zaradi vojne v Ukrajini: tudi v Sloveniji obsežna odpuščanja in znižanja plač?

15. 05. 2022 00.15

Ko smo že videli luč na koncu tunela in korak k življenju, kot smo ga pred epidemijo koronavirusa poznali nekoč, so Evropo in svet pretresli novi izzivi. Rusko-ukrajinski konflikt je pretresel finančne trge in, kot poudarjajo številni ekonomisti, močno povečal negotovost, kar zadeva okrevanje svetovnega gospodarstva. Višje cene primarnih proizvodov povečujejo nevarnost dolgotrajne visoke inflacije. Kaj bosta za nas dolgoročno pomenili vojna in inflacija, kaj za podjetja in s tem za ljudi? Bodo obstoječe razmere v svetu vplivale tudi na številne spremembe na delovnopravnem področju?

Pred nakupom klimatske naprave morate nujno vedeti ...

31. 05. 2022 00.15

Ocenjujejo, da je na svetu kar 1,6 milijarde klimatskih naprav, a do leta 2050 naj bi se ta številka povečala še za trikrat. Ne le zaradi podnebnih sprememb in posledičnega segrevanja, temveč tudi zaradi vse pogostejšega dela od doma. Dobra novica za naš planet, dobro počutje in za naše denarnice je, da imajo najsodobnejše klimatske naprave tudi do 30 odstotkov manjšo porabo elektrike in celo senzorje gibanja, ki se izogibajo človeku v prostoru.

Sežigalnica odpadkov tudi v neprevetreni Ljubljani?

27. 05. 2022 06.00

Janševa vlada je tik pred koncem mandata z uredbo omogočila podeljevanje 30-letnih koncesij za sežigalnice in sosežigalnice odpadkov in to kar brez predhodne presoje njihovega vpliva na okolje. Ne le dolgoročne okoljske posledice, zapostavljen je tudi neposredni zdravstveni vpliv sežigalnic na zdravje ljudi, so ostri na zdravniški zbornici. Naraste lahko število rakavih obolenj in prezgodnjih smrti. Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost, da se v sežigalnicah kot surovina ne bi uporabljali samo slovenski odpadki, ampak bi jih uvažali tudi iz tujine.

Ali slovenska podjetja uporabljajo splet v svoj prid?

25. 05. 2022 09.17

Živimo v digitalni dobi, kjer že praktično vse poteka s pomočjo spleta in digitalizacije. Prav tako je splet naš glavni vir informacij, do katerega lahko dostopamo in je del našega vsakdana. Pri nemškem podjetju Statista, kjer se ukvarjajo s tržnimi in potrošniškimi podatki trdijo, da je v letu 2022 kar 5 bilijonov ljudi kateri aktivno uporabljajo splet, kar predstavlja okoli 65% naše celotne populacije.

Kaj nas čaka ob vse višji inflaciji?

23. 05. 2022 19.10

Nas čaka recesija? To je vprašanje, ki si ga zastavljajo Evropska unija, države, podjetja, vse bolj pa tudi že potrošniki. Pandemija še vedno povzroča težave, polizdelki iz Kitajske še vedno prihajajo z zamudami, dobavne verige pomembnih prehrambnih izdelkov so zaradi vojne v Ukrajini prekinjene, pšenica se je v letu dni podražila za 80, nafta za 90 odstotkov. Kaj nas čaka in kaj v spopadu z vse višjo inflacijo in nižjo gospodarsko rastjo državam priporoča Evropska unija?