nekateri

Množični protesti proti obsodbi Blaškića
08. 03. 2000 21.46
Več kot 10.000 ljudi se je v Mostarju danes udeležilo protestov proti obsodbi bosanskega Hrvata Tihomirja Blaškiča, ki ga je haaško mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obsodilo na 45 let zapora. Proteste je pripravilo Združenje udeležencev vojne v BiH.

Praznovanje 8. marca
08. 03. 2000 21.45
8.marec, ki smo ga leta praznovali s podarjanjem šopkov oziroma cvetov tovarišicam, v današnjem času že izgublja svoj sijaj. Kljub temu, da so nekateri vidnejši politiki na Prešernovem trgu delili nageljne mimoidočim gospem in gospodičnam, pa je vendarle treba priznati, da življenje v samostojni Sloveniji, predvsem zaposlenim ženskam, nalaga vedno težje naloge in prinaša nove težave.

Wagner na seji komisije DZ
08. 03. 2000 20.29
Avstrijski veleposlanik v Sloveniji Gerhard Wagner je bil gost na seji komisije državnega zbora za evropske zadeve. Članom komisije je predstavil program nove vlade na Dunaju, predvsem tiste dele, ki se nanašanjo na širitev Evropske unije in avstrijsko zunanjo politiko. Wagner je ob tem opozoril tudi na nekatera odprta dvostanska vprašanja.

London hoče rdečega Kena?
06. 03. 2000 13.12
Čeprav so Londončani maja 1998 na referendumu množično množično glasovali za uvedbo županstva in skupščine širšega Londona (GLA), so siti javnih in zakulisnih bitk glavnih strank pri izbiranju kandidatov za župana, ki bo imel veliko politično moč in orjaški proračun 3,3 milijarde funtov in bo lahko korenito spremenil življenje v britanski prestolnici. Bitke torijcev so končane, zastopa jih nekdanji ministrski Casanova Steve Norris, ki je imel na vrhuncu politične kariere eno ženo in pet ljubic, laburistične pa se šele zares začenjajo, saj se je njihovemu uradnemu kandidatu Franku Dobsonu danes pridružil neuradni, laburistični poslanec Ken Livingstone, kljub grožnjam, da ga bodo v tem primeru vrgli iz stranke.

Briti 2000 so podeljeni
04. 03. 2000 13.58
Začelo se je med orjaškima razkrečenima ženskima nogama. Iz mednožja, pokritega z britansko zastavo Union Jack je izstopila Geri Halliwell, kar naj bi simboliziralo ponovno rojstvo nekdanjega Spice dekleta kot solistke. Nekateri, očitno so nasprotniki mehke pornografije, kritično ugotavljajo, da je Geri v stalnih poskusih zasenčenja nekdanjih kolegic posegla po opolzkostih. Morda ji je uspelo, vendar pa je kljub vse opaznejši ''madonnizaciji'' svoje solistične kariere odšla domov brez brita, medtem ko so se Spice Girls ovenčale z britom ''za izjemen prispevek britanski glasbeni industriji'' in prijazno dejale, da jim ne bi uspelo brez Geri, ki se jim ni hotela pridružiti na odru, čeprav so jo vabile. Samo podelitev (samo štirinajstih) britov, ki leto za leto zaman poskušajo uloviti glamur grammyjev (letos so podelili 102), so morali preložiti za eno uro, ker je ena od plesalk najbolj slavnega tujega gosta Willa Smitha padla z odra in so jo morali odpeljati v bolnišnico. Will je bil nominiran v kategoriji najboljši mednarodni solist, v kateri so vsi pričakovali zmago Rickyija Martina, ki je z ognjevitim nastopom navdušil publiko. Na koncu je zmagal Beck. Najbolj so se veselili trije dvojni zmagovalci: skupina Travis, ki je osvojila brita za najboljšo britansko skupino in najboljši album (The Man Who), Robbie Williams (prišel je v družbi osupljivo seksi nove spremljevalke, televizijke Tanie Strecker), ki je dobil brita za najboljši britanski single in najboljši britanski video (oba za pesem She's The One) in Macy Gray, ki je, zaradi obilja penine zelo okrogla težko prišla po brita za najboljšo mednarodno solistko in za najboljšo mednarodno novinko/novinca, svoje stanje pa opisala s pomočjo besed, ki se začenja s črko f. Posebnega zanimanja je bila tako rekoč dinozaverska bitka za brita za najboljšega britanskega solista leta, saj je imel samo eden od nominiranih manj kot petdeset let. Dobil ga je Tom Jones, valižanski veteran z največjo zbirko ženskih hlačk, zmetanih na oder v skoraj štiridesetletni karieri, predvsem po zaslugi izjemnega albuma duetov Reload. Zmagovalci so bili tudi: Beth Orton (najboljša britanska solistka), S Club 7 (najboljši britanski novinci), Chemical Brothers (najboljša britanska dance skupina/solist), TLC (najboljša mednarodna skupina) in Notting Hill (najboljša filmska glasba). Cvetoča britanska glasbena industrija je prvič podelila priznanja leta 1977, leta 1982 je to postal redni letni ritual, sedanje ime, briti, pa so priznanja dobila šele leta 1989.

V ZDA začeli s štetjem prebivalstva
04. 03. 2000 09.49
Ameriški urad za štetje prebivalstva (census) je konec tedna začel razpošiljati obrazce za štetje prebivalstva leta 2000. V ZDA štetje opravijo na vsakih deset let; po zadnjem štetju so imele ZDA leta 1990 265,8 milijona prebivalcev. Prebivalci ZDA bodo letos obrazce dobili po pošti, v odročnih krajih osebno, uvedli pa so tudi novost, to je štetje prebivalstva s pomočjo interneta. Urad za štetje prebivalstva se nadeja, da bodo na ta način dosegli boljši odziv, ki se je v zadnjih desetletjih nenehno zmanjševal. Leta 1970 je obrazce po pošti vrnilo 78 odstotkov gospodinjstev, leta 1980 70 odstotkov, leta 1990 pa le 65 odstotkov.

V Čečeniji tudi predsednik RK
03. 03. 2000 16.22
Dva strokovnjaka Sveta Evrope (SE) za človekove pravice bosta sodelovala v posebni misiji ruskega predsednika za Čečenijo, je danes sporočil moskovski posebni odposlanec za človekove pravice za Čečenijo Vladimir Kalamanov. Pojasnil je, da bosta imela enake naloge kot vsi ostali sodelavci na tem področju. Obenenem je poudaril, da strokovnjakoma ne bodo omejevali svobode gibanja. Glavni urad v Čečeniji bodo odprli v kraju Znamenskoje ob reki Terek.

Kremelj se noče pogajati
02. 03. 2000 17.41
Ruske oblasti so odločno zavrnile današnji predlog čečenskega predsednika Aslana Mashadova o začetku pogajanj glede čečenskega vprašanja. Iz Kremlja tudi sporočajo, da se zavzemajo za pogajanja, vendar le prek odvetnikov in predstavnikov notranjega ministrstva, ki vodijo kazensko preiskavo proti Mashadovu.

Šibak potresni sunek v JV Sloveniji
01. 03. 2000 18.19
Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so danes ob 14.45 uri zabeležili šibek potresni sunek. Kot so sporočili z uprave za geofiziko, je bilo po prvih podatkih žarišče potresa 65 kilometrov jugovzhodno od Ljubljane v bližini Podgrada in Jugorja, velikostna stopnja potresa pa je bila 1,4. Na upravi ocenjujejo, da so bili učinki potresa v širšem nadžariščnem območju 3. stopnje po evropski potresni lestvici. Potres so čutili nekateri prebivalci Podgrada.

Grafova zavrnila ugibanja o poročnih načrtih
01. 03. 2000 12.57
Nekdanja prva teniška igralka sveta Nemka Steffi Graf je na svoji spletni strani zavrnila ugibanja o njeni načrtovani poroki s svojim prijateljem in teniškim asom Američanom Andrejem Agassijem.

Računalniški hrošč je miroval
29. 02. 2000 21.05
V Sloveniji so računalniški sistemi brez težav preživeli še drugi nevarni datum, ki bi jim v letu 2000 lahko povzročal težave - 29. februar. Kot so zagotovili upravljalci največjih slovenskih računalniških sistemov, so testiranje problematičnega datuma, ki bi ga lahko računalniki preskočili, opravili že v sklopu testiranj prehoda v novo leto. Krška nuklearka, brniško letališče, največje slovenske banke, telekomunikacijski sistemi in železnice delujejo normalno.

Odzivi na Haiderjev odstop
29. 02. 2000 20.50
Velika Britanija, Belgija in Danska so se danes zadržano odzvale na sinočnji odstop Jörga Haiderja s položaja vodje avstrijskih svobodnjakov (FPOe).

Migaša sprejel minister Rupel
29. 02. 2000 18.41
Predsednika slovaškega parlamenta Jozefa Migaša je danes, zadnji dan njegovega štiridnevnega obiska v Sloveniji, sprejel tudi minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel.

Zaradi prestopnega leta se jutri obeta ''hrošček''
28. 02. 2000 21.33
Potem, ko je kljub črnogledim napovedim zaradi milenijskega hrošča prehod v leto 2000 minil brez večjih težav, je jutri mogoče pričakovati delovanje novega ''hroščka''. Obstaja namreč možnost, da nekateri računalniki ne bodo prepoznali, da je leto 2000 prestopno leto in bodo tako jutri namesto 29. februarja zabeležili 1. marec.

Neformalno srečanje slovenskih in hrvaških politikov
27. 02. 2000 20.39
Na Otočcu so se popoldne na neformalnem srečanju zbrali nekateri najvidnejši slovenski in hrvaški politiki. Cilj njihovega prihoda na Otočec je bil sicer turnir t.i. Srebrne teniške lige, vendar so se v neformalnih pogovorih dotaknili tudi odprtih dvostranskih vprašanj, med drugim Piranskega zaliva, NEK, Elana in Ljubljanske banke.

Protesti v Španiji
27. 02. 2000 08.39
V severnih španskih mestih Vitoria in Pamplona so včeraj pripravili množične proteste proti nasilju baskovske teroristične organizacije ETA.

Podražitev vodke razburja Ruse
25. 02. 2000 21.18
Kaj hujšega kot podražiti vodko v Rusiji. In prav to se je danes zgodilo. Ta opojna kapljica je za Ruse dražja kar za 40 %. Vlada je ukrep utemeljila s tem, da želi zaščititi zdravje potrošnikov pred vodko sumljivega izvora. Kljub temu so nekateri proizvajalci te pijače zatrdili, da bodo cene ostale do konca marca nespremenjene.

Koncert za strpno in solidarno Evropo v Ljubljani
25. 02. 2000 21.01
Včerajšnji ljubljanski protestni koncert proti Jörgu Haiderju so si žal mnogi zapomnili po pretepu.

V Čečeniji ubitih 33 ruskih vojakov
24. 02. 2000 19.00
V spopadih blizu mesta Šatoj na jugu Čečenije je bilo v torek ubitih 33 ruskih vojakov, pripadnikov elitnih enot, so danes sporočili ruski častniki, ki so želeli ostati neimenovani.

V kinoteki študentski filmi praške akademije
24. 02. 2000 13.03
V <A HREF=http://kinoteka.si/ target=_blank>Slovenski kinoteki</A> bo danes in jutri, 24. in 25. februarja, dvodnevni pregled študentskih filmov praške filmske akademije (FAMU) pod naslovom FAMU se predstavlja.

Slovensko blago se je pocenilo
23. 02. 2000 15.05
Zaradi ukinitve ali zmanjšanja carin so se slovenski proizvodi, ki so naprodaj na Hrvaškem (npr. pohištvo in bela tehnika), pocenili za približno 15 odstotkov. Po podpisu sporazuma o prosti trgovini med Slovenijo in Hrvaško so namreč od 1. januarja ukinjene 15-odstotne carinske stopnje za pohištvo, hladilnike, štedilnike, keramične ploščice in ostalo opremo za kopalnice.

Sporno umetno jezero na Bledu
22. 02. 2000 20.20
Ena od ugotovitev zaključnega recenzijskega poročila, ki ga je izdelal republiški Urad za prostorsko planiranje je, da razširitev hidroelektrarne v Mostah brez umetnega jezera sploh ni možna.

So Beckhamu šteti dnevi?
21. 02. 2000 08.14
Eden najboljših evropskih nogometašev Anglež David Beckham se je znašel v težavah. Trener Manchester Uniteda Alex Ferguson ga ni postavil v moštvo za tekmo proti Leedsu, ker je 24-letni vezni igralec neupravičeno izpustil petkov klubski trening. Po nekaterih vesteh iz moštva evropskih prvakov se zna zgoditi, da angleški reprezentant nikoli več ne bo oblekel dresa Machester Uniteda.

Večina živi pod pragom revščine
21. 02. 2000 07.33
Približno 75 odstotkov gospodinjstev upokojencev v Srbiji živi pod pragom revščine, saj s svojimi mesečnimi prihodki ne morejo zagotoviti niti najbolj osnovnih živil in zdravil, kaže raziskava, ki jo je izvedel beograjski Ekonomski inštitut.

V kinoteki študentski filmi praške akademije
19. 02. 2000 09.32
V <A HREF=http://kinoteka.si/ target=_blank>Slovenski kinoteki</A> bo 24. in 25. februarja dvodnevni pregled študentskih filmov praške filmske akademije (FAMU) pod naslovom FAMU se predstavlja.

Savi grozijo s stavko
17. 02. 2000 21.03
V kranjski Savi se, kot kaže, nekaj kuha. Nezadovoljni so nekateri delavci v proizvodnji avtoplaščev. 57 tisočakov izhodiščne plače razumejo kot izkoriščanje, saj je znesek nižji, kot je določeno s kolektivno pogodbo.

Klubi za ohranitev lige prvakov
16. 02. 2000 16.28
Ne glede na nekatere kritike se je večina evropskih nogometnih klubov izrekla za zdajšnjo obliko lige prvakov. Na srečanju 40 vodilnih evropskih klubov na sedežu UEFA v Nyonu je velika večina podprla trenutno veljavni tekmovalni sistem s 17 igralnimi krogi, so sporočili iz UEFA. Na ta način so vsaj zaenkrat zamrle ideje o reformi tekmovanja, ki so jih zaradi preobremenjenosti predlagali nekateri večji klubi med katerimi je bil najglasnejši Bayern iz Münchna.

Več pregleda nad izidi testov
16. 02. 2000 15.27
Vodilni možje v Mednarodnem olimpijskem komiteju (MOK) so potrdili, da bodo izidi dopinških testov odslej bolj dostopni širši športni javnosti, s čimer naj bi ovrgli sumničenja, da gre pri celotnem postopku preverjanja uporabe dopinga za mnoga prikrivanja dejanskega stanja.

Praznovanje valentinovega po svetu
15. 02. 2000 08.42
Valentinovo seveda praznujejo tudi v svetu, nekateri pa nad tem praznikom niso preveč navdušeni. V Indiji so verski skrajneži v protest proti prevelikemu vplivu zahoda na mlade, zažigali voščilnice. Lastnikom restavracij, kjer so zaljubljencem ponujali pice v obliki src, pa so grozili. Povsem drugače pa je v Ameriki, kjer 14.februar praznujejo vsi zaljubljeni, tudi zvezdniki.

Težave Elana
14. 02. 2000 21.18
Kot kaže gre Elanu vse slabše. Možno je celo, da bo šla begunjska tovarna v desetih letih že drugič v stečaj. Podjetje ni sposobno odplačevati dolgov, marketinška mreža v tujini se podira, sedanja hrvaška uprava v odstopu pa se izmika odgovornosti za več kot sto milijonov mark težko izgubo.