nekdanji

Heynckes zapušča Benfico

20. 09. 2000 00.00

Nemški nogometni strokovnjak Jupp Heynckes je sporazumno prekinil enoletno pogodbo o sodelovanju s portugalskim prvoligašem Benfico iz Lizbone, je sporočil predsednik kluba Joao Vale e Azevedo.

Savio zavrnil Chelseo

19. 09. 2000 00.00

Pogovori španskega Reala iz Madrida in angleškega moštva Chelsea o prestopu brazilskega nogometaša Savia so propadli, potem ko je brazilski as odločno zavrnil možnost, da bi zapustil Pirenejski polotok in se preselil v Veliko Britanijo.

Schuster se vrača v Barcelono

17. 09. 2000 00.00

Nekdanji nogometni zvezdnik Bernd Schuster se po 12 letih vrača v FC Barcelono. Vendar se 40-letni Nemec ne bo podil po zelenicah, pač pa bo opravljal funkcijo tehničnega svetovalca in po Evropi "vohunil" za mladimi talenti, so sporočili iz katalonskega kluba.

Vojska napadla upornike na otoku Jolo

16. 09. 2000 00.00

Filipinsko vojaško letalstvo je danes napadlo položaje upornikov Abu Sajafa na otoku Jolo in tako začelo z "osvobodilno operacijo" 19 talcev, ki so še v rokah islamskih skrajnežev. Istočasno pa se nekaj tisoč vojakov pripravlja na kopensko operacijo.

Mesić napovedal obračun z vojnimi zločinci

15. 09. 2000 00.00

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je po velikopotezni aretaciji vojaških oficirjev in oficirjev tajne obveščevalne službe napovedal "obračun" z vojnimi zločinci. Za hrvaški tednik Globus je Mesić povedal, da so akcijo dolgo pripravljali, kot to delajo profesionalci. Poudaril je, da je bila akcija očitno učinkovita. Dodal je, da mora sedaj sodstvo raziskati vsa dejstva.

Kanadska "poroka leta" v Montrealu

15. 09. 2000 00.00

Hčerka nekdanjega kanadskega premiera Briana Mulroneyja se bo poročila s sinom glavnega urednika revije Harper's Magazine Lewisa Laphama, Andrewom. Na poroki, ki naj bi bila v soboto, bo veliko svetovno znanih osebnosti, kanadski tisk pa poroko ocenjuje kot poroko leta. 26-letna Caroline, edina hči nekdanjega premiera in najstarejša od njegovih štirih otrok, študira pravo na univerzi v New Yorku. Njen 28-letni zaročenec Andrew Lapham, ki je do lani delal v neki poslovni banki, je nedavno odprl lastno podjetje. Na poroko, ki bo potekala v neki cerkvi v četrti Westmount v Montrealu, je povabljenih več sto ljudi, med njimi tudi nekdanji ameriški predsednik George Bush in jordanska kraljica Nur, vdova kralja Huseina. Ameriški senator Ted Kennedy je povabilo na poroko odklonil, ker naj bi se je udeležila tudi nekdanja britanska premiera Margaret Thatcher in John Major, kljub temu, da njuna udeležba še ni potrjena.

Ugoden žreb za teniške igralke

15. 09. 2000 00.00

Prireditelji OI v Sydneyju so danes opravili teniški žreb. Za Slovenke je bil ugoden. Naša prva igralka, Tina Pisnik, bo v 1. krogu igrala proti Tajki Tamarine Tanasugarn, Katarina Srebotnik pa se bo pomerila proti Slovakinji Karini Habsudovi. Dvojica Srebotnik/Tina Križan pa bo v prvem krogu teniškega turnirja, ki se začne v torek, igrala proti Rusinjama Eleni Lihovčevi in Anastaziji Miškini.

Baggio podpisal za Brescio

14. 09. 2000 00.00

Italijanski nogometaš Roberto Baggio je podpisal dvoletno pogodbo z novim prvoligašem Brescio. Nekdanji zvezdnik italijanske reprezentance, ki so ga po končani lanski sezoni odpustili v Interju, naj bi pri novih delodajalcih letno prejemal 2,2 milijona dolarjev. Vodstvo kluba in 33-letni nogometaš sta se sporazumela tudi za možnost predčasnega odhoda Baggia, če se Bresci ne bo uspelo obdržati v italijanskem prvoligaškem tekmovanju.

Avtor zgodb o Sherlocku Holmsu naj bi bil morilec

14. 09. 2000 00.00

Britanski pisatelj Sir Arthur Conan Doyle, ki je ustvaril znanega detektiva Sherlocka Holmsa, naj bi tudi sam moril. Angleški amaterski detektiv in nekdanji pogrebnik, 58-letni Rodger Garrick-Steele je namreč prepričan, da je Doyle zastrupil svojega kolega Bertrama Flecherja Robinsona in mu ukradel zamisel za najslavnejšo Holmesovo dogodivščino, ki jo je zapisal v zgodbi Baskervillski pes. Predstavnik britanskega Scotland Yarda je povedal, da so že navezali stike z Gerrick-Steelom, ki jim je predal tudi dokazni material, vendar pa bo zločinca težko preganjati, saj je že 70 let mrtev. Garrick-Steele je enajst let raziskoval odnose med Doylom in Fletcherjem Robinsonom . Z raziskovanjem je začel, potem ko se je v 80. letih vselil v hišo na posestvu Park Hill v bližini nacionalnega parka Dartmoor na jugozahodu Anglije. Sprva ni vedel, da se Doylova zgodba o baskervillskem psu odvija ravno v tej hiši. Nekega dne pa je Garrick-Steele odkril, da je hiša nekoč pripadala Flecherju Robinsonu, Doyle pa ga je obiskal leta 1900. Ta mu je povedal legendo o velikem psu, ki straši v bližnjem močvirju, in Doylu tudi pokazal zgodbo, ki jo je napisal po omenjeni legendi z naslovom Pustolovščina v Dartmooru. Doyle je brez Fletcher Robinsonovega dovoljenja zgodbo uporabil kot osnovo za svoj roman o baskervillskem psu, ki je postal velika uspešnica. Doyle je obogatel in leta 1902 dobil plemiški naslov Sir. Zaradi strahu, da bi prevara prišla na dan, je Doyle leta 1907 posegel po skrajnem sredstvu. Doyle, ki je bil po poklicu zdravnik, je svojega kolega zastrupil s mešanico pomirjeval in zdravil proti bolečinam. Z umorom pa naj bi oče Sherlocka Holmesa hotel prikriti tudi svoje razmerje z Fletcher Robinsonovo soprogo. Poznavalec Arthurja Conana Doyla je dejal, da razlaga sploh ni tako napačna, saj zgodba o psu brez pomoči Fletcher Robinsona ne bi nikoli nastala, Doyle pa se mu zanjo ni nikoli zahvalil.

Odzivi Schüssla in Haiderja

13. 09. 2000 00.00

Na odpravo sedem mesecev trajajočih sankcij se je danes odzval avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, ki je za italijanski časnik La Repubblica povedal, da je bila uvedba sankcij proti Avstriji zanj velik šok in ob tem izrazil željo, da bo sedaj prišlo do čimprejšnje otoplitve odnosov z ostalimi članicami EU. Koroški deželni glavar in nekdanji vodja avstrijske svobodnjaške stranke (FPOe) Jörg Haider pa je na novinarski konferenci v Celovcu ocenil, da so bile sankcije proti Avstriji ukinjene zaradi pritiskov javnega mnenja v Evropi, ki po njegovem mnenju sankcijam že od začetka ni bilo naklonjeno.

Clinton bo prejel nemško nagrado

13. 09. 2000 00.00

Nagrado mu bodo podelili 20. septembra v Beli hiši. Žirija želi z nagrado Clintonu izreči priznanje za njegova prizadevanja za boj proti zatiranju in konfliktom na svetu. Po mnenju žirije ameriški predsednik vidi svet kot globalno skupnost, svojo moč kot predsednik pa je uporabil tudi za opozarjanje na zlorabe človekovih pravic in promocijo miru na nemirnih območjih. Med dobitniki omenjene nagrade so že nekdanji francoski predsednik Francois Mitterrand, južnoafriški predsednik Nelson Mandela, palestinski voditelj Jaser Arafat in nekdanji jordanski kralj Husein.

Haider upa na skorajšnjo normalizacijo odnosov z EU

12. 09. 2000 00.00

Koroški deželni glavar in nekdanji predsednik avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Jörg Haider je v ponedeljek v Zagrebu ocenil, da se napetosti med EU in Avstrijo počasi zmanjšujejo, ob tem pa je izrazil upanje, da naj bi kmalu odpravili sankcije proti Avstriji.

SLS vabi člane SKD

12. 09. 2000 00.00

SLS + SKD - Slovenska ljudska stranka je danes v enem od ljubljanskih hotelov zbrala, kot so zapisali v sporočilu za javnost, nekdanje člane krščanskih demokratov, ki so se v mesecih pred združitvijo strank bolj ali

Kohl prvič po finančnem škandalu spet v nemškem parlamentu

12. 09. 2000 00.00

Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl se je danes prvič po desetih mesecih udeležil zasedanja poslanske skupine Krščanskodemokratske in Krčanskosocialne unije (CDU/CSU). Kohl se zasedanj v parlamentu ni udeleževal od lanske jeseni, ko je finančni škandal pretresel njegovo stranko CDU. Politična rehabilitacija Kohla pa se je začela že na začetku tega meseca, ko so ga strankarski prvaki CDU povabili kot slavnostnega govornika na prireditev ob 10. obletnici združitve obeh Nemčij.

Presenečenja na taboru SLS+SKD

10. 09. 2000 00.00

Na mariborskem snežnem stadionu je potekal 1. tabor združene SLS+SKD Slovenske ljudske stranke. Dober mesec pred volitvami so

Talci z Jola prispeli v Zamboango

09. 09. 2000 00.00

Štirje talci so po več kot štirih mesecih in pol ujetništva na otoku Jolo danes prispeli v pristaniško mesto Zamboango na filipinskem otoku Mindanau. Dva Finca, Francoz in Nemec so se tam srečali s predstavniki svojih veleposlaništev, nato pa bodo odpotovali v mesto Cebu in od tam v Tripoli. Do izpustitve štirih talcev je davi prišlo, potem ko sta dva vladna posrednika na poti v skrivališče upornikov zašla v navzkrižni ogenj med skrajneži. Pri tem je bil ubit najmanj en človek, pet ljudi pa je bilo ranjenih, je sporočil predstavnik filipinske vlade.

ZRJ izdala obtožnico proti Clintonu

08. 09. 2000 00.00

Okrožno sodišče v Beogradu je pred dnevi sporočilo, da bo po diplomatski poti prek zunanjega ministrstva nekaterim državljanom članic zveze NATO poslalo obtožnico, v kateri jih obtožuje spodbujanja k agresiji, vojnim zločinom proti civilistom, uporabi nedovoljenih vojaških sredstev, poskusu uboja jugoslovanskega predsednika in kršitvi ozemeljske suverenosti ZRJ. Poimensko so v obtožnici navedeni ameriški predsednik Bill Clinton, ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, francoski predsednik Jacques Chirac, nekdanji generalni sekretar zveze NATO Javier Solana, general Wesley Clark in še sedem državnikov članic zveze NATO. Vsi kazenski postopki bodo potekali na okrožnem sodišču, so sporočili iz Beograda.

Poročilo modrecev Chiracu

08. 09. 2000 00.00

Trije modreci Evropske unije predlagajo odpravo sankcij 14 članic EU proti Avstriji. V poročilu naj bi pisalo, da je "diplomatska osamitev Avstrije kontraproduktivna, zato je potrebno sankcije odpraviti. Kazenski ukrepi so v Avstriji sprožili celo nacionalistične občutke, predvsem zato, ker so jih avstrijski državljani v nekaterih primerih napačno razumeli kot sankcije proti njim". Francoske oblasti so sporočile, da se prizadevajo za posvetovanje s trinajstimi partnericami EU, s katerimi bi skupaj preučili zaključke poročila treh modrecev v zvezi s sankcijami proti Avstriji. Britanska vlada je poročilo treh modrecev Evropske unije o notranjepolitičnih razmerah v Avstriji preučila, vendar želi o možnih ukrepih razpravljati še z drugimi članicami na ravni EU, je povedala tiskovna predstavnica britanskega zunanjega ministrstva. Luksemburški premier Jean Claude Juncker pa je ob robu neformalnega srečanja finančnih ministrov EU v Versaillesu poudaril, da večina predsednikov držav in vlad 14 držav članic EU, ki so februarja letos proti Avstriji uvedle sankcije, meni, da bi jih morali čim prej odpraviti.

Schüssel in Stoiber za odpravo sankcij

07. 09. 2000 00.00

Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik bavarske deželne vlade Edmund Stoiber sta danes na Dunaju skupaj zahtevala odpravo sankcij Evropske unije proti Avstriji. Stroiber je dodal, da bi vsaka druga odločitev ogrozila načrtovane reforme na decembrskem vrhu EU v Nici. Schüssel je dodal, da upa, da bodo sankcije proti Avstriji popolnoma odpravljene po objavi poročila treh modrecev Sveta Evrope. Trije modreci bodo namreč jutri francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu kot predsedniku države, ki predseduje EU, izročili poročilo o političnih razmerah v Avstriji. Nekdanji finski predsednik Martti Ahtisaari, nekdanji španski zunanji minister Marcelino Oreja ter direktor Instituta Max-Planck iz nemškega Heidelberga Jochen Frowein bodo Chiracu poročilo izročili ob 18. uri.

Paul <slika1>McCartney se bo posvetil tudi poeziji

07. 09. 2000 00.00

Član nekdanje legendarne britanske skupine The Beatles Paul McCartney bo v prihodnosti svoj prosti čas namenil tudi poeziji. McCartney se je že uveljavil kot pevec, skladatelj, pisec besedil, slikar in zagovornik pravic živali, je nedavno poročal britanski dnevnik The Sunday Times. Po pisanju dnevnika se je 58-letni McCartney odločil za pisanje poezije, potem ko mu je umrl prijatelj. O smrti ni mogel napisati skladbe, zato se je pevec odločil za poezijo. "Ne želim ostati zgolj umetnik pop glasbe", pravi nekdanji "Beatle".

Samake gre v NBA

07. 09. 2000 00.00

Malijski košarkar Soumaila Samake, nekdanji član Uniona Olimpije, je v sredo podpisal pogodbo z moštvom severnoameriške lige NBA New Jersey Nets. Malijski 2,13 metra visoki center je podpisal večletno pogodbo, podrobnosti pa za zdaj še niso znane.

Na Dragi 2000 o pomenu sprave

03. 09. 2000 00.00

V parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu je dopoldne potekalo predzadnje predavanje v okviru letošnjih 35. študijskih dnevov Draga 2000. O temi sprava, proces osvobajanja in znamenje poguma, je govoril teolog Tone Jamnik, urednik revije Tretji dan in ravnatelj Zavoda sv. Stanislava v Ljubljani.

Poročilo modrecev bo ugodno za Avstrijo

03. 09. 2000 00.00

Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je ob robu neformalnega srečanja zunanjih ministrov Evropske unije v francoskem Evianu danes izrazila prepričanje, da bo poročilo treh modrecev o avstrijskih političnih razmerah za Avstrijo ugodno, kar bo ustvarilo dobro podlago za odpravo sankcij, ki jih je štirinajst držav EU uvedlo proti Avstriji zaradi sodelovanja svobodnjakov (FPÖ) v dunajski vladi. Ferrero-Waldnerjeva je še dejala, da Avstrija ne pričakuje le ukinitve sankcij, temveč tudi njihovo dejansko odpravo. Sicer zunanji ministri EU danes nadaljujejo neformalno srečanje. Osrednja tema pogovorov je razprava o prihodnosti EU, beseda pa naj bi tekla tudi o ukrepih proti režimu jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča.

Butros Gali pomagal Ruandi da kupi orožje

03. 09. 2000 00.00

Britanski tednik The Observer je poročal, da je nekdanji generalni sekretar Združenih narodov Butros Butros Gali v času, ko je bil egiptovski zunanji minister, pomagal pri prepričevanju egiptovske vlade, naj proda orožje režimu v Ruandi. Z orožjem, ki ga je Egipt v letih 1990 in 1993 prodal Ruandi, je hutujski režim od aprila do julija 1994 pobil več kot 800.000 Tutsijev in režimskih oporečnikov, še piše The Observer, ki vpletenost Butrosa Galija utemeljuje na podlagi dokumentov, ki so jih našli na ruandskem veleposlaništvu v Kairu.

Grožnje hrvaškemu predsedniku Mesiću

02. 09. 2000 00.00

Hrvaškemu predsedniku Stipetu Mesiću je neka doslej neznana skrajna skupina, imenovana Hrvaška revolucionarna bratovščina, zagrozila z bombnim napadom. Grozilni faks naj bi v urad predsednika prispel minuli teden, le dan po atentatu na pričo haaškega sodišča Milana Levarja, ki je razkril hrvaške vojne zločine in obtoževal visoke hrvaške častnike, da so pripravili številne likvidacije Srbov v Gospiću. Predsednik Mesić sicer velja za odločnega zagovornika hrvaškega sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji.

Vojska vdrla na sedež opozicije

02. 09. 2000 00.00

Vojska v Mjanmaru (nekdanji Burmi) je danes vdrla v prostore opozicijske Nacionalne lige za demokracije, ki jo vodi Nobelova

Kučan sprejel letošnje "zlate" maturante

02. 09. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je danes popoldne na Brdu pri Kranju sprejel letošnje najboljše slovenske maturantke in maturante. Sprejema so se udeležili tudi ravnatelji šol, s katerih prihajajo najboljši maturantje, minister za šolstvo in šport Lovro Šturm, rektorja ljubljanske in mariborske univerze, Jože Mencinger in Ludvik Toplak, in nekdanji minister za šolstvo Pavle Zgaga. Maturitetna spričevala s pohvalo pa bo maturantkam in maturantom, ki so letos dosegli odličen uspeh, na drevišnji osrednji slovesnosti v ljubljanskih Križankah podelil predsednik vlade Andrej Bajuk.

V Evianu o skupni politiki

02. 09. 2000 00.00

Zunanji ministri EU so se zbrali na dvodnevnem neformalnem srečanju v francoskem Evianu. Osrednji temi pogovorov sta skupna zunanja politika in prihodnost Evrope, ministri pa naj bi govorili še o položaju v nekdanji Jugoslaviji ter na Bližnjem vzhodu, pa tudi o reformah unije, nujnih pred njeno širitvijo. Ker je srečanje - prvo po poletnih počitnicah - neformalno, ministri nimajo določenega dnevnega reda. Pričakovati pa je, da bo ob robu srečanja precej govora o odnosih z Avstrijo, medtem ko Bruselj čaka na poročilo t.i. treh modrecev o položaju v tej državi po vstopu svobodnjakov v zvezno vlado.

Priprave LDS na volitve

01. 09. 2000 00.00

Politične stranke morajo kandidatne liste dokončno oblikovati do 20. septembra. Ravno v teh dneh zato potekajo intenzivni pogovori v volilnih štabih, saj bo boj za poslanska mesta neizprosen. Tudi v Liberalni demokraciji lista še vedno ni dokončno sestavljena, znano pa je, da se bodo v predvolilni boj spustili najvidnejši člani stranke.

Vojaška industrija pod drobnogledom

01. 09. 2000 00.00

Slovenska orožarska industrija je zadnje dni pod drobnogledom dnevne politike. Minister Janša naj bi med pregledovanjem dela bivše vojaške oblasti naletel na nepravilnosti, nekdanji minister Kacin ugotovitve zanika in s prstom kaže na Janšo. Priložnosti za vojaško industrijo pa medtem bežijo mimo.