nekdanji

Clinton bo prejel nemško nagrado

13. 09. 2000 00.00

Nagrado mu bodo podelili 20. septembra v Beli hiši. Žirija želi z nagrado Clintonu izreči priznanje za njegova prizadevanja za boj proti zatiranju in konfliktom na svetu. Po mnenju žirije ameriški predsednik vidi svet kot globalno skupnost, svojo moč kot predsednik pa je uporabil tudi za opozarjanje na zlorabe človekovih pravic in promocijo miru na nemirnih območjih. Med dobitniki omenjene nagrade so že nekdanji francoski predsednik Francois Mitterrand, južnoafriški predsednik Nelson Mandela, palestinski voditelj Jaser Arafat in nekdanji jordanski kralj Husein.

Haider upa na skorajšnjo normalizacijo odnosov z EU

12. 09. 2000 00.00

Koroški deželni glavar in nekdanji predsednik avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Jörg Haider je v ponedeljek v Zagrebu ocenil, da se napetosti med EU in Avstrijo počasi zmanjšujejo, ob tem pa je izrazil upanje, da naj bi kmalu odpravili sankcije proti Avstriji.

Kohl prvič po finančnem škandalu spet v nemškem parlamentu

12. 09. 2000 00.00

Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl se je danes prvič po desetih mesecih udeležil zasedanja poslanske skupine Krščanskodemokratske in Krčanskosocialne unije (CDU/CSU). Kohl se zasedanj v parlamentu ni udeleževal od lanske jeseni, ko je finančni škandal pretresel njegovo stranko CDU. Politična rehabilitacija Kohla pa se je začela že na začetku tega meseca, ko so ga strankarski prvaki CDU povabili kot slavnostnega govornika na prireditev ob 10. obletnici združitve obeh Nemčij.

SLS vabi člane SKD

12. 09. 2000 00.00

SLS + SKD - Slovenska ljudska stranka je danes v enem od ljubljanskih hotelov zbrala, kot so zapisali v sporočilu za javnost, nekdanje člane krščanskih demokratov, ki so se v mesecih pred združitvijo strank bolj ali

Presenečenja na taboru SLS+SKD

10. 09. 2000 00.00

Na mariborskem snežnem stadionu je potekal 1. tabor združene SLS+SKD Slovenske ljudske stranke. Dober mesec pred volitvami so

Talci z Jola prispeli v Zamboango

09. 09. 2000 00.00

Štirje talci so po več kot štirih mesecih in pol ujetništva na otoku Jolo danes prispeli v pristaniško mesto Zamboango na filipinskem otoku Mindanau. Dva Finca, Francoz in Nemec so se tam srečali s predstavniki svojih veleposlaništev, nato pa bodo odpotovali v mesto Cebu in od tam v Tripoli. Do izpustitve štirih talcev je davi prišlo, potem ko sta dva vladna posrednika na poti v skrivališče upornikov zašla v navzkrižni ogenj med skrajneži. Pri tem je bil ubit najmanj en človek, pet ljudi pa je bilo ranjenih, je sporočil predstavnik filipinske vlade.

ZRJ izdala obtožnico proti Clintonu

08. 09. 2000 00.00

Okrožno sodišče v Beogradu je pred dnevi sporočilo, da bo po diplomatski poti prek zunanjega ministrstva nekaterim državljanom članic zveze NATO poslalo obtožnico, v kateri jih obtožuje spodbujanja k agresiji, vojnim zločinom proti civilistom, uporabi nedovoljenih vojaških sredstev, poskusu uboja jugoslovanskega predsednika in kršitvi ozemeljske suverenosti ZRJ. Poimensko so v obtožnici navedeni ameriški predsednik Bill Clinton, ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, francoski predsednik Jacques Chirac, nekdanji generalni sekretar zveze NATO Javier Solana, general Wesley Clark in še sedem državnikov članic zveze NATO. Vsi kazenski postopki bodo potekali na okrožnem sodišču, so sporočili iz Beograda.

Poročilo modrecev Chiracu

08. 09. 2000 00.00

Trije modreci Evropske unije predlagajo odpravo sankcij 14 članic EU proti Avstriji. V poročilu naj bi pisalo, da je "diplomatska osamitev Avstrije kontraproduktivna, zato je potrebno sankcije odpraviti. Kazenski ukrepi so v Avstriji sprožili celo nacionalistične občutke, predvsem zato, ker so jih avstrijski državljani v nekaterih primerih napačno razumeli kot sankcije proti njim". Francoske oblasti so sporočile, da se prizadevajo za posvetovanje s trinajstimi partnericami EU, s katerimi bi skupaj preučili zaključke poročila treh modrecev v zvezi s sankcijami proti Avstriji. Britanska vlada je poročilo treh modrecev Evropske unije o notranjepolitičnih razmerah v Avstriji preučila, vendar želi o možnih ukrepih razpravljati še z drugimi članicami na ravni EU, je povedala tiskovna predstavnica britanskega zunanjega ministrstva. Luksemburški premier Jean Claude Juncker pa je ob robu neformalnega srečanja finančnih ministrov EU v Versaillesu poudaril, da večina predsednikov držav in vlad 14 držav članic EU, ki so februarja letos proti Avstriji uvedle sankcije, meni, da bi jih morali čim prej odpraviti.

Paul <slika1>McCartney se bo posvetil tudi poeziji

07. 09. 2000 00.00

Član nekdanje legendarne britanske skupine The Beatles Paul McCartney bo v prihodnosti svoj prosti čas namenil tudi poeziji. McCartney se je že uveljavil kot pevec, skladatelj, pisec besedil, slikar in zagovornik pravic živali, je nedavno poročal britanski dnevnik The Sunday Times. Po pisanju dnevnika se je 58-letni McCartney odločil za pisanje poezije, potem ko mu je umrl prijatelj. O smrti ni mogel napisati skladbe, zato se je pevec odločil za poezijo. "Ne želim ostati zgolj umetnik pop glasbe", pravi nekdanji "Beatle".

Samake gre v NBA

07. 09. 2000 00.00

Malijski košarkar Soumaila Samake, nekdanji član Uniona Olimpije, je v sredo podpisal pogodbo z moštvom severnoameriške lige NBA New Jersey Nets. Malijski 2,13 metra visoki center je podpisal večletno pogodbo, podrobnosti pa za zdaj še niso znane.

Schüssel in Stoiber za odpravo sankcij

07. 09. 2000 00.00

Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik bavarske deželne vlade Edmund Stoiber sta danes na Dunaju skupaj zahtevala odpravo sankcij Evropske unije proti Avstriji. Stroiber je dodal, da bi vsaka druga odločitev ogrozila načrtovane reforme na decembrskem vrhu EU v Nici. Schüssel je dodal, da upa, da bodo sankcije proti Avstriji popolnoma odpravljene po objavi poročila treh modrecev Sveta Evrope. Trije modreci bodo namreč jutri francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu kot predsedniku države, ki predseduje EU, izročili poročilo o političnih razmerah v Avstriji. Nekdanji finski predsednik Martti Ahtisaari, nekdanji španski zunanji minister Marcelino Oreja ter direktor Instituta Max-Planck iz nemškega Heidelberga Jochen Frowein bodo Chiracu poročilo izročili ob 18. uri.

Na Dragi 2000 o pomenu sprave

03. 09. 2000 00.00

V parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu je dopoldne potekalo predzadnje predavanje v okviru letošnjih 35. študijskih dnevov Draga 2000. O temi sprava, proces osvobajanja in znamenje poguma, je govoril teolog Tone Jamnik, urednik revije Tretji dan in ravnatelj Zavoda sv. Stanislava v Ljubljani.

Poročilo modrecev bo ugodno za Avstrijo

03. 09. 2000 00.00

Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je ob robu neformalnega srečanja zunanjih ministrov Evropske unije v francoskem Evianu danes izrazila prepričanje, da bo poročilo treh modrecev o avstrijskih političnih razmerah za Avstrijo ugodno, kar bo ustvarilo dobro podlago za odpravo sankcij, ki jih je štirinajst držav EU uvedlo proti Avstriji zaradi sodelovanja svobodnjakov (FPÖ) v dunajski vladi. Ferrero-Waldnerjeva je še dejala, da Avstrija ne pričakuje le ukinitve sankcij, temveč tudi njihovo dejansko odpravo. Sicer zunanji ministri EU danes nadaljujejo neformalno srečanje. Osrednja tema pogovorov je razprava o prihodnosti EU, beseda pa naj bi tekla tudi o ukrepih proti režimu jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča.

Butros Gali pomagal Ruandi da kupi orožje

03. 09. 2000 00.00

Britanski tednik The Observer je poročal, da je nekdanji generalni sekretar Združenih narodov Butros Butros Gali v času, ko je bil egiptovski zunanji minister, pomagal pri prepričevanju egiptovske vlade, naj proda orožje režimu v Ruandi. Z orožjem, ki ga je Egipt v letih 1990 in 1993 prodal Ruandi, je hutujski režim od aprila do julija 1994 pobil več kot 800.000 Tutsijev in režimskih oporečnikov, še piše The Observer, ki vpletenost Butrosa Galija utemeljuje na podlagi dokumentov, ki so jih našli na ruandskem veleposlaništvu v Kairu.

Grožnje hrvaškemu predsedniku Mesiću

02. 09. 2000 00.00

Hrvaškemu predsedniku Stipetu Mesiću je neka doslej neznana skrajna skupina, imenovana Hrvaška revolucionarna bratovščina, zagrozila z bombnim napadom. Grozilni faks naj bi v urad predsednika prispel minuli teden, le dan po atentatu na pričo haaškega sodišča Milana Levarja, ki je razkril hrvaške vojne zločine in obtoževal visoke hrvaške častnike, da so pripravili številne likvidacije Srbov v Gospiću. Predsednik Mesić sicer velja za odločnega zagovornika hrvaškega sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji.

Vojska vdrla na sedež opozicije

02. 09. 2000 00.00

Vojska v Mjanmaru (nekdanji Burmi) je danes vdrla v prostore opozicijske Nacionalne lige za demokracije, ki jo vodi Nobelova

Kučan sprejel letošnje "zlate" maturante

02. 09. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je danes popoldne na Brdu pri Kranju sprejel letošnje najboljše slovenske maturantke in maturante. Sprejema so se udeležili tudi ravnatelji šol, s katerih prihajajo najboljši maturantje, minister za šolstvo in šport Lovro Šturm, rektorja ljubljanske in mariborske univerze, Jože Mencinger in Ludvik Toplak, in nekdanji minister za šolstvo Pavle Zgaga. Maturitetna spričevala s pohvalo pa bo maturantkam in maturantom, ki so letos dosegli odličen uspeh, na drevišnji osrednji slovesnosti v ljubljanskih Križankah podelil predsednik vlade Andrej Bajuk.

V Evianu o skupni politiki

02. 09. 2000 00.00

Zunanji ministri EU so se zbrali na dvodnevnem neformalnem srečanju v francoskem Evianu. Osrednji temi pogovorov sta skupna zunanja politika in prihodnost Evrope, ministri pa naj bi govorili še o položaju v nekdanji Jugoslaviji ter na Bližnjem vzhodu, pa tudi o reformah unije, nujnih pred njeno širitvijo. Ker je srečanje - prvo po poletnih počitnicah - neformalno, ministri nimajo določenega dnevnega reda. Pričakovati pa je, da bo ob robu srečanja precej govora o odnosih z Avstrijo, medtem ko Bruselj čaka na poročilo t.i. treh modrecev o položaju v tej državi po vstopu svobodnjakov v zvezno vlado.

Priprave LDS na volitve

01. 09. 2000 00.00

Politične stranke morajo kandidatne liste dokončno oblikovati do 20. septembra. Ravno v teh dneh zato potekajo intenzivni pogovori v volilnih štabih, saj bo boj za poslanska mesta neizprosen. Tudi v Liberalni demokraciji lista še vedno ni dokončno sestavljena, znano pa je, da se bodo v predvolilni boj spustili najvidnejši člani stranke.

Vojaška industrija pod drobnogledom

01. 09. 2000 00.00

Slovenska orožarska industrija je zadnje dni pod drobnogledom dnevne politike. Minister Janša naj bi med pregledovanjem dela bivše vojaške oblasti naletel na nepravilnosti, nekdanji minister Kacin ugotovitve zanika in s prstom kaže na Janšo. Priložnosti za vojaško industrijo pa medtem bežijo mimo.

Nevarnost uhajanja radioaktivnih snovi

01. 09. 2000 00.00

Nekdanji svetovalec ruskega predsednika Jelcina za okoljevarstvena vprašanja ocenjuje, da se uhajanju radioaktivnih snovi s potopljene podmornice Kursk ne bo mogoče izogniti. Po njegovem mnenju bo odprtje dela podmornice, kjer se nahaja reaktor in kjer so tudi trupla mornarjev, povzročilo uhajanje radioaktivnih snovi. Trupla 118 članov posadke bodo skušali dvigniti konec septembra.

Trije modreci šele v nekaj tednih

31. 08. 2000 00.00

Trije modreci, ki jih je Evropsko sodišče za človekove pravice pooblastilo za preučevanje razmer v Avstriji, nekdanji finski predsednik Martti Ahtisaari, nekdanji španski zunanji minister Marcelino Oreja in nemški pravni strokovnjak Jochen Frowein, so danes nepričakovano zaključili svoje zasedanje na Inštitutu Max Planck za mednarodno pravo v nemškem Heidelbergu. Trije modreci so sporočili, da je glavni del poročila o političnih razmerah v Avstriji in stranki FPÖ pripravljen, poročilo pa bodo dokončali v prihodnjih tednih. Kdaj točno bodo modreci predstavili poročilo, niso povedali. Trije modreci bodo zadnje popravke poročila v prihodnjih dneh obdelovali prek interneta iz domačega okolja, da ne bi bili pod pritiskom. Dodali so, da med njimi glede vsebine poročila ni nikakršnih spornih točk.

Srbski tisk o ugrabitvi Ivana Stamboliča

31. 08. 2000 00.00

Vsa do sedaj odkrita dejstva o ugrabitvi nekdanjega komunisitčnega funkcionarja in svojčas prvega človeka Srbije Ivana Stamboliča napeljujejo na sklep, da je bil Stambolič ugrabljen v klasičnem slogu mafije, piše današnja Politika, ki je včeraj prvič objavila vest o tem dogodku. O ugrabitvi Stamboliča, ki ga njegova družina pogreša od 25. avgusta, so začeli poročati tudi drugi provladni časniki.

Večina sprtih podpisala mirovni sporazum

29. 08. 2000 00.00

Predsednik Burundija Pierre Buyoya in predstavniki 14 od skupno 19 strank so sinoči v tanzanijskem mestu Aruša v navzočnosti ameriškega predsednika Billa Clintona in posrednika na pogajanjih, nekdanjega predsednika Južnoafriške republike Nelsona Mandele, podpisali mirovni sporazum. Slovesnosti se niso udeležili predstavniki petih od skupno desetih tutsijskih strank, ki so pred tem sporočili, da sporazuma ne bodo podpisali.

Levar ni bil priča haaškega sodišča

29. 08. 2000 00.00

Tiskovni predstavnik haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Paul Risley je zatrdil, da Levar ni bil priča sodišča in da ni bil deležen zaščite sodišča. Preiskovalci sodišča so ga trikrat zaslišali leta 1997 in 1998 v zvezi z zločini hrvaških sil proti Srbom na območju Gospiča leta 1991.

Pentagon mimo ukazov Nixona

29. 08. 2000 00.00

Nekdanji ameriški obrambni minister James Schleisinger je med vojno v Vietnamu leta 1974 poskrbel, da vojska ni izpolnjevala nobenih neposrednih ukazov tedanjega predsednika ZDA Richarda Nixona, če jih prej ni odobril tudi sam ali takratni zunanji minister Henry Kissinger, piše irski novinar Anthony Summers v novi Nixonovi biografiji z naslovom Aroganca moči: Skrivnostni svet Richarda Nixona, odlomke iz katere navaja ameriški časnik Sunday's New York Times. Schleisinger naj bi se za takšen ukrep odločil zato, ker ga je skrbelo Nixonovo zdravje. Nekdanji predsednik naj bi namreč po pričevanju njegovih nekdanjih zdravnikov občasno trpel za hudimi depresijami, ki jih je zdravil z močnim zdravilom za duševne bolezni dilantin. Zdravilo mu je leta 1986 predpisal prijatelj Jack Dreyfus, ki je v pogovoru za ameriški časnik povedal, da je Nixonu takrat dvakrat izročil tisoč tablet omenjenega zdravila. To zdravilo pa ima lahko tudi resne stranske učinke, kot so spremembe duševnega zdravja, zmedenost in izguba spomina. Schleisinger je še povedal, da je ponosen na svojo vlogo pri ohranjanju integritete vojaških ukazov iz Bele hiše, ki so bili po njegovih trditvah v skladu z ameriško ustavo. Neizpolnjevanje vojaških ukazov Bele hiše med Nixonovim predsedovanjem med letoma 1969 in 1974 so potrdili tudi nedavno objavljeni tajni dokumenti iz takratnega obdobja. V njih Nixon piše, da je vse, kar je v zadnjih tednih vojne v Vietnamu naredil Pentagon, namerna sabotaža njegovih ukazov.

Odprli Inštitut za pogrešane osebe v BiH

29. 08. 2000 00.00

V Sarajevu so včeraj odprli inštitut, ki bo prispeval k procesu identifikacije žrtev, s tem pa tudi k pojasnitvi usode na tisoče pogrešanih iz vojne v Bosni in Hercegovini. Inštitut za pogrešane osebe je odprl predsednik komisije za pogrešane v nekdanji Jugoslaviji (ICMP), ameriški politik Bob Dole, ob tem pa izrazil upanje, da bo ta projekt tisočem družinam, ki so ujete v preteklosti in se ne morejo zbližati z obljubami prihodnosti, prinesel pojasnilo.

Avalon toži hotel z Beverly Hillsa

28. 08. 2000 00.00

Ameriški filmski igralec in nekdanji ljubljenec številnih najstnic po vsem svetu Frankie Avalon toži hotel Avalon z Beverly Hillsa zaradi nedovoljene uporabe njegove imena v reklamnih prospektih. 59-letni Avalon je v tožbi med drugim zapisal, da je reklamiranje z besedama Frankly, Avalon in uporaba modela, ki mu je bil podoben, škodilo njegovemu ugledu in tržni vrednosti. Igralec zato zahteva 350.000 dolarjev odškodnine. Avalon je sicer znan po svojih vlogah v najstniških filmih iz 60-ih let kot so Beach Blanket in Bingo.

Scheibner o vstopu Slovenije v EU

28. 08. 2000 00.00

Avstrijski obrambni minister Herbert Scheibner je v pogovoru za današnjo izdajo dunajskega političnega tednika Format znova potrdil, da Slovenija in Češka ne moreta vstopiti v EU, dokler ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibnerjeva izjava tako ni v skladu z uradno izjavo, v kateri je avstrijsko zunanje ministrstvo v sredo sporočilo, da članstva Slovenije in Češke v EU ne bodo povezovali z vprašanjem odprave Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov. Scheibner je poudaril, da države kandidatke za vstop v EU ob vstopu v unijo ne bi smele imeti predpisov, ki so bili podlaga za izgon in pobijanje več sto tisoč ljudi. Pojasnil je, da ti predpisi niso v skladu z načelom EU, ki hoče biti skupnost humanističnih, demokratičnih držav. Avstrijski obrambni minister je še dodal, da v primeru, da Slovenija in Češka ne bosta odpravili Avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, ti dve državi nista zreli za sprejem v EU. Avstrijski svobodnjaki (FPOe) so pooblaščencu vlade za širitev EU (OeVP) Erhardu Buseku očitali, da ni primeren za položaj, ki ga opravlja. Pojasnili so, da pri državah kandidatkah zbuja napačna pričakovanja in tako dolgoročno otežuje realistično razpravo z njimi. Poslanec FPOe Matin Graf pa je Busekovo izjavo, da svobodnjaki povezujejo odpravo Beneševih dekretov z vstopom Češke v EU, kar ne ustreza vladnim smernicam, označil za napačno. Predstavnik narodnostnih skupin in nekdanji pravosodni minister Harald Offner je opozoril na manjšinske standarde in zaščito narodnostnih skupin v EU in ob tem dejal, da ni prav, da bi bodoče članice teptale te standarde. Ocenil je še, da zato ne gre zgolj za "dvostranski" problem, kot ga je označil Busek, temveč za problem celotne EU. Busek je v pogovoru za sredino izdajo avstrijskega časnika Kleine Zeitung zavrnil Haiderjeve grožnje, da bo Avstrija preprečila vstop Češke in Slovenije v EU, če ne bosta odpravili Beneševih dekretov oz. Avnojskih sklepov.

Clinton prispel v Tanzanijo

28. 08. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes prispel v mesto Aruša v