neustrezna

10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
19. 05. 2022 17.55
Po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je Slovenija na področju bralne kulture pod povprečjem; skoraj polovica Slovencev je izjavilo, da ne bere knjig. Prav redno branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. Da bi spodbudili bralne navade, za katere je pomembno, da se začnejo že v otroštvu, so predstavniki podjetja SPAR Slovenija izvedli akcijo SPARBECEDA, ki je poleg didaktične vloge imela tudi dobrodelno noto. Z donacijo 10.000 evrov so razveselili tri ustanove, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. Kako pomembno je branje in zakaj ta veščina lahko nekaterim predstavlja težave, smo se pogovarjali s strokovnjakoma.

Kostno-mišična obolenja: najpogostejša zdravstvena težava, povezana z delom
15. 05. 2022 11.24
Kostno-mišična obolenja, ki so velik javnozdravstveni problem in najpogostejša zdravstvena težava, povezana z delom, je z ustreznim ravnanjem mogoče preprečiti ali vsaj omiliti. To je eden glavnih poudarkov kampanje EU za preprečevanje kostno-mišičnih obolenj "Naredimo breme lažje za zdrava delovna mesta".

Rekordno nizka brezposelnost, a nekateri brez dela že več kot deset let
02. 05. 2022 19.27
Trend brezposelnosti od marca lani vztrajno pada, a je še vedno skoraj 17 odstotkov takšnih brezposelnih, ki so težko ali skorajda nezaposljivi. Zaradi zdravstvenih, socialnih ali družbenih omejitev za delodajalca niso zanimivi in so tako odrinjeni na rob družbe, dojeti so kot nekoristni. Kako Zavod RS za zaposlovanje dojema dolgotrajno brezposelne, kako jih poskuša vključevati v delovne procese in kdo sploh so?

Akcija Varno z motorjem za večjo varnost motoristov: lani umrlo 33 voznikov
14. 03. 2022 15.24
Začenja se akcija Varno z motorjem, preventivna akcija za večjo varnost motoristov, ki bo trajala do 20. marca. Varnost voznikov enoslednih motornih vozil se je lani poslabšala, saj je umrlo kar 33 voznikov. V času akcije bodo policisti izvajali nadzor ob rednem delu, predvsem na cestnih relacijah, ki jih motoristi pogosto uporabljajo za vožnjo.

Strokovnjaki opozarjajo: gorivo je primerno skladiščiti le v posode s certifikatom
13. 03. 2022 20.31
Ob špekulacijah, da se bo v novem tednu znova podražil bencin, ljudje točijo gorivo v vse možne embalaže in si ustvarjajo zaloge. A kako modro je takšno početje? Gasilci opozarjajo: nepravilno skladiščenje lahko pomeni resno grožnjo za okolico, poznavalci avtomobilizma pa: goriva po določenem času izgubljajo svojo kakovost, neprimerna embalaža lahko vpliva na čistost tekočine, prav tako lahko v tekočino zaidejo smeti in vplivajo na delovanje motorja. Je torej smiselno shranjevati goriva?

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00
Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Od ponedeljka poostren nadzor nad vozniki tovornih vozil in avtobusov
06. 02. 2022 12.34
Policija in Agencija za varnost prometa (AVP) bosta v ponedeljek začeli izvajati več poostrenih nadzorov nad avtobusi in tovornimi vozili, je sporočila AVP. Nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki je usklajena tudi na evropski ravni, bo potekala do 13. februarja.

Naredili manj prekrškov, a povzročili več prometnih nesreč in najtežjih posledic
04. 02. 2022 08.44
V ponedeljek se začenja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov tovornih vozil in avtobusov, ki jo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Poostren nadzor nad vozniki tovornih vozil in avtobusov je evropsko usklajen, potekal bo do 13. februarja. Ob pogledu na lansko statistiko medtem lahko ugotovimo, da so vozniki tovornih vozil sicer naredili manj prekrškov, a povzročili več prometnih nesreč in najtežjih posledic. Tudi vozniki avtobusov so bili lani udeleženi v več prometnih nesrečah kot leto prej.

Odbor ZZS: Minister Poklukar glede zadeve Janssen ni kršil kodeksa zdravniške etike
25. 01. 2022 10.53
Odbor za pravno-etična vprašanja Zdravniške zbornice Slovenije je presodil, da minister za zdravje Janez Poklukar glede zadeve Janssen ni kršil kodeksa zdravniške etike. Odloka, ki je omogočil, da pogoj cepljenosti takoj izpolni vsak, ki je polno cepljen, ni sprejel on, pač pa vlada, so ocenili.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija
17. 01. 2022 07.21
Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Revizija: Ministrstvo za javno upravo ni bilo učinkovito
27. 12. 2021 10.27
Ministrstvo za javno upravo ni bilo učinkovito in uspešno pri vzpostavitvi in zagotavljanju delovanja državnega računalniškega oblaka v obdobju med 1. januarjem 2014 in 30. junijem 2020, je v reviziji ugotovilo računsko sodišče. Nepravilnosti se med drugim nanašajo na pripravo investicijske dokumentacije, nabavo opreme in izvedbo postopkov javnega naročanja.

V četrtek potrdili 1203 okužbe: 'Januarja se lahko pritisk na bolnišnice znova poveča'
24. 12. 2021 09.45
V četrtek so pristojni ob opravljenih 4997 PCR-testih potrdili 1203 okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je s tem znašal 24,1 odstotka. Število aktivnih primerov po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje tako znaša 16.576 primerov. V luči praznikov je Bojana Beović poudarila, da bo število karanten odvisno predvsem od števila kontaktov, zato ljudi poziva, naj se držijo omejenih mehurčkov. Konec prvega tedna januarja se lahko znova poveča pritisk na bolnišnice, pa je ob tem posvarila Mateja Logar. Po besedah zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja smo v Slovenji zabeležili 150 primerov omikrona.

Državni zbor podprl novelo zakona o zdravniški službi
09. 12. 2021 19.09
DZ je s 47 glasovi za in 28 proti potrdil novelo zakona o zdravniški službi, ki bo po oceni ministrstva za zdravje pripomogla k boljši dostopnosti zdravstvenega sistema. Za so glasovali poslanci SDS, NSi, SMC, NeP, SNS ter dva člana poslanske skupine DeSUS, proti pa poslanci LMŠ, SD, Levice. V SAB so se glasovanja vzdržali.

Predlogu za izredno uskladitev pokojnin v poslanskih skupinah naklonjeni
05. 12. 2021 09.44
Predlogu pokojninske novele, s katero želijo poslanci DeSUS dokončno odpraviti posledice varčevalnih ukrepov za upokojence in jim pokojnine decembra izredno uskladiti v višini 3,5 odstotka, so v poslanskih skupinah naklonjeni. V nekaterih bodo podrobnejša stališča sicer še opredelili, med drugim se zavzemajo za izredno uskladitev v absolutnem znesku, kar pomeni, da bi se vsakemu upokojencu pokojnina zvišala za enak znesek. Slišati je tudi opozorila o večjem poudarku na dolgoročni stabilnosti pokojninske blagajne.

'V nekatere pametne igrače je mogoče vdreti z minimalnim 'hekerskim' znanjem'
04. 12. 2021 07.27
Čeprav so pametne igrače zabavne, tudi izobraževalne, ne smemo pozabiti, da so to še vedno orodja, ki zbirajo, obdelujejo in prenašajo osebne podatke, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. To lahko pomeni tveganje z vidika varstva zasebnosti in osebnih podatkov. Zato med drugim preverite, katero tehnologijo igrača prinaša in pozorno preberite njen opis v trgovini ali na spletu, svetujejo na ZPS.

Z gumami brez profila in obrabljenimi zavorami ogrožal promet na dolenjski avtocesti
03. 12. 2021 13.34
Novomeški policisti so med kontrolo prometa na avtocesti pri Biču ustavili voznika tovornega vozila slovenskih registrskih oznak. Med postopkom so ugotovili številne kršitve, kasneje na tehničnem pregledu pa številne nepravilnosti in pomanjkljivosti na tovornem vozilu – od dotrajanih volanskih končnikov, nedelujočega sistema ABS, neustreznih pnevmatik, pa do obrabljenih zavor. Voznik je stari znanec Policije, ki so ga že obravnavali, zaradi neizpravnosti tovornega vozila.

Odprava vladne odločbe o prevladi druge javne koristi v zadevi HE Mokrice
03. 11. 2021 17.43
Upravno sodišče je odpravilo odločbo vlade o prevladi druge javne koristi nad koristjo ohranjanja narave v postopku pridobivanja integralnega gradbenega dovoljenja za Hidroelektrarno Mokrice. Z ministrstva za okolje so sporočili, da so zadevo vrnili v ponovni postopek. Na odločitev upravnega sodišča v zadevi HE Mokrice so se odzvali tudi v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi in dejali, da verjamejo, da bo ponovni postopek prevlade javne koristi izveden kar najhitreje, s tem pa posledično tudi pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Odločitev o Janssenu sprejel Poklukar, stroka že konec avgusta predlagala popravek
18. 10. 2021 08.24
Odkar je 29. septembra po zapletu po cepljenju proti covidu-19 umrla 20-letnica, se javnost sprašuje, kdo je sprejel odločitev o tem, da se tistim, ki se cepijo z Janssenom, potrdilo o izpolnjenem pogoju PCT izda že na dan cepljenja. Stroka je ves čas poudarjala, da to ni v skladu z znanstvenimi dognanji, saj smo po cepljenju pred boleznijo zaščiteni šele po določenem času. Zdaj je jasno: za odločitvijo stoji zdravstveni minister Janez Poklukar. Posvetovalna skupina za cepljenje proti covidu-19 na čelu z Bojano Beović pa je njegovemu ministrstvu že konec avgusta, torej mesec pred smrtjo 20-letnice, predlagala popravek spornega določila.

Zakaj se vaša koža tako hitro stara?
18. 10. 2021 08.35
Ste na svojem obrazu opazili prve znake staranja? Res je, da je veliko odvisno od genetike, a za (pre)hitro staranje kože ste lahko delno krivi tudi sami. Tokrat vam predstavljamo nekaj glavnih krivcev za nastajanje gubic, ki se jim morate izogibati, če želite ohraniti mladosten videz.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Proti stigmatizaciji duševnega zdravja: Nisi okej? Povej naprej.
11. 10. 2021 18.16
Obstaja več razlogov, zakaj mnogi v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobijo pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme, ki ljudi odvračajo od iskanja pomoči. Na NIJZ želijo narediti korak proti stigmatizaciji duševnega zdravja z nacionalno kampanjo Nisi okej? Povej naprej. Opažajo namreč, da so kljub večjemu ozaveščanju o duševnem zdravju stereotipi, predsodki in diskriminacija še vedno močno prisotni v slovenskem prostoru. Začeli so z uvodno okroglo mizo.

Bi kupili nepremičnino brez ustrezne gradbene dokumentacije?
05. 10. 2021 08.54
Nadzor gradenj, ki so jih opravili gradbeni inšpektorji, je pokazal, da se je stanje na terenu v primerjavi s preteklim letom poslabšalo. Pristojni so nepravilnosti ugotovili v 40 odstotkih preverjenih objektov. In kljub nadzoru se nepremičnine brez ustrezne gradbene dokumentacije še vedno gradijo in celo prodajajo. Na spletu smo zasledili oglas, kjer za nižjo ceno agencija prodaja hišo, ki nima gradbenega dovoljenja. Gradnja brez gradbenega dovoljenja je sporna, prav tako oglaševanje, če inšpekcija izda odločbo, da gre za nelegalen objekt. Seveda pa kupec nepremičnine brez gradbenega dovoljenja prevzeme breme inšpekcijskih nadzorov in legalizacije.

Pri prevzemu oklepnih vozil Oshkosh nekaj tehničnih napak, ki so že odpravljene
23. 09. 2021 14.40
Maja je v Slovenijo prispelo 38 lahkih oklepnih vozil Oshkosh ameriškega proizvajalca, za katera je ministrstvo za obrambo plačalo 30 milijonov evrov. Vozila še niso v uporabi. V stranki Levica že zahtevajo sklic nujne seje odbora za obrambo zaradi (ne)opremljenosti, na ministrstvu pa pojasnjujejo, da prevzemni postopki potekajo po ustaljenih smernicah za prevzem blaga. Slovenska vojska bo vozila po navedbah ministrstva prevzela leta 2022.

Pretekli konec tedna v samo treh dneh umrli trije motoristi
17. 08. 2021 09.39
V statistiko letošnjega leta se je vpisalo že 25 prometnih nesreč, v katerih je umrlo 25 voznikov enoslednih vozil – trije vozniki mopeda in 22 voznikov motornih koles. V več kot pol primerih so nesrečo povzročili motoristi sami. Samo pretekli konec tedna, od 13. do 15. avgusta, so se smrtno ponesrečili trije motoristi. Najpogostejši vzrok nesreče je še vedno prevelika hitrost. Policisti zato tako motoriste kot ostale voznike znova opozarjajo: previdno na cestah!

BLOG: Kako preprečiti pomanjkanje hranil?
18. 07. 2021 07.00
Telo nam pokaže, ko nam nečesa primanjkuje, a žal večina ljudi opozorilna znamenja ignorira oz. jim ne namenja pretirane pozornosti. Kako pa je z avtomobilom? Se tudi ne oziramo na opozorilne znake, na vse lučke, ki svetijo? Kaj se zgodi z avtomobilom, če vsa ta opozorila ignoriramo? Nič kaj dobrega, kajne? Zakaj mislimo, da se zaradi pomanjkanja "goriva" in ostalih sestavin ne more enako pripetiti našemu organizmu? Nekaj časa se že lahko "šlepamo", a ko pride do težav, jih ne bomo tako hitro odpravili, kot jih bo mehanik na avtomobilu.

Več nadzora nad vozniki tovornih vozil in avtobusov
17. 07. 2021 07.00
Začenja se nacionalna preventivna akcija za večjo varnost, ki bo tokrat pod drobnogled vzela voznike tovornih vozil in avtobusov. Policisti jih bodo poostreno nadzirali med 19. in 25. julijem. Tovorna vozila bodo preusmerjali na kontrolne točke na avtocestah, avtobuse pa bodo preverjali na avtobusnih postajališčih, pa tudi na avtocestah in hitrih cestah. Letos so vozniki tovornih vozil kršili prometne predpise za skoraj petino večkrat kot v enakem obdobju lani in povzročili tudi več prometnih nesreč. Večino prometnih nesreč voznikov tovornih vozil v Sloveniji povzročijo domači vozniki.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00
Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Voda v Ložicah spet primerna za uporabo
15. 06. 2021 17.01
Voda na vodooskrbnem sistemu v Ložicah, ki je bila od 5. maja neustrezna za prehrano, pitje in umivanje zob, je znova primerna za uporabo, so sporočili predstavniki Občine Kanal ob Soči. Voda je sicer imela neobičajen okus in vonj po naftnih derivatih, kar so prvi opazili občani. O tem so obvestili pristojne na režijskem obratu občine, ki so naposled prepovedali uporabo pitne vode za omenjene namene.

Kako do nežnih in mehkih rok v samo treh korakih
15. 05. 2021 00.15
Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

'Nihče ni znal odgovoriti, kaj bi se zgodilo, če bi se eden od nas vrnil v vreči'
09. 05. 2021 08.37
Zadnji meseci, tedni in dnevi prisotnosti mednarodnih sil v Afganistanu se iztekajo. Z njimi pa se zapira tudi zadnje poglavje najdaljše vojne, v kateri je bila udeležena Slovenija. 30 let stara država Slovenija je (bila) vanjo vključena dobrih 17 let. Vsak človek ima o nekem času svojo zgodbo in slovenski vojaki so jih iz Afganistana odnesli skoraj 1400. K sreči v deželi pod Hindukušem nihče od Slovencev ni spisal zadnjega poglavja, čeprav bi se lahko izteklo tudi drugače. O izkušnjah z afganistanskih misij sta z nami spregovorila slovenska vojaka.