ni je več

Bližnje volitve v Izraelu: Barak vodi pred Netanjahujem
31. 12. 1998 11.07
Javnomnenjska raziskava, ki jo je opravil Gallupov institut, je pokazala, da ima pred predčasnimi volitvami predsednika izraelske vlade, napovedanimi za 17. maj, največ podpore vodja laburistov Ehud Barak, ki precej vodi pred sedanjim premierom iz stranke Likud Benjaminom Netanjahujem.

Francozi pesimistično gledajo v novo leto
30. 12. 1998 08.32
Tik pred novim letom 1999 več kot polovica Francozov (56 odstotkov) pesimistično zre v prihodnost, odkriva raziskava, ki jo je pripravil inštitut IFOP, objavil pa jo je tednik l'Express. Lani v enakem času je bilo med Francozi za štiri odstotke manj pesimistov. Tedaj je 47 odstotkov vprašanih izrazilo optimizem v zvezi s prihodnostjo, en odstotek pa se o tem ni želel izreči. Letos je optimistov le še 42 odstotkov sodelujočih, dva odstotka pa o prihodnosti nista imela mnenja. Kar zadeva brezposelnost, ki pesti tri milijone prebivalcev Francije oziroma 11,6 odstotka aktivnega prebivalstva, Francozi kažejo nekoliko več optimizma. 69 odstotkov vprašanih namreč meni, da se brezposelnost v prihodnjem letu ne bo zmanjšala, medtem ko jih je pred letom dni tako mislilo kar 80 odstotkov. 30 odstotkov jih meni, da se bo število brezposelnih zmanjšalo. Decembra 1997 jih je bilo takšnega mnenja le 19 odstotkov. Odstotek vprašanih se o tem vprašaju ni izreklo. Raziskavo so opravili 17. in 18. decembra, v njej pa so sodelovale 1003 osebe, starejše od 18 let.

V kantini izraelskega parlamenta ne bo hrane ''na kredit''
29. 12. 1998 08.40
Zaradi bližajočih se predčasnih volitev v Izraelu se je zakupnik parlamentarne kantine v knesetu zbal za svoj denar. Hrane ne daje več na kredit - še zlasti pa ne poslancem. Potem ko je predsednik parlamenta Dan Tichon med neko razpravo zadnje dni šaljivo pripomnil, da bo po predčasnih volitvah na kavo v kantino tako in tako prišla samo še polovica starih poslancev, je zakupnik v kantini obesil izvesek z napisom: ''Prosim, da do konca tedna poravnate še neplačane dolgove. Od danes do razpustitve parlamenta ni več kreditov. Kdor ne bo plačal, tudi ne bo jedel.''

Dva mrtva, štirje pogrešani
28. 12. 1998 17.29
Dva mrtva in štirje pogrešani; to je tragična bilanca jadralne regate Sydney-Hobart. Rekordnih 115 jadrnic je med jugovzhodno obalo Avstralije in Tasmanijo presenetilo neurje, v katerem je veter pihal s hitrostjo več kot 145 kilometrov na uro (80 vozlov). Jadralci so se morali boriti s šestmetrskimi valovi, katerim večina posadk ni bila kos.

Država ni več delničar Petrola
28. 12. 1998 12.32
Republika Slovenija je danes ob 10.30 prodala tudi preostalih 163.277 delnic družbe Petrol. Večja svežnja delnic sta bila prodana po ceni 27.000 tolarjev za delnico, manjši svežnji pa po ceni 26.700 tolarjev. Vrednost posla je tako znašala 4,4 milijarde tolarjev, je povedala Lucija Gregorčič, državna podsekretarka v ministrstvu za finance.

Vse manj možnosti za začetek NBA lige
28. 12. 1998 11.29
Deset dni pred potekom roka (7. januar 1999), ki ga je vodstvo severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA določilo kot zadnji datum za dosego sporazuma, da bi se letošnja liga še lahko odigrala, sta se v Denverju ponovno sestala komisar lige David Stern in predsednik sindikata igralcev Billy Hunter. Tudi pet urna tajna pogajanja, ki jih je vodstvo lige označilo kot zadnjo ponudbo, po besedah Sterna niso prinesla napredka in kot vse kaže bo sezona 1998/99 dokončno odpovedana.

Skrivnostni krog na Floridi
28. 12. 1998 09.18
Pod nekdanjim sklopom stavb v Miamiju so arheologi našli skrivnostni niz lukenj v steni, ki so razporejene v obliki kroga. Krog premera 11,5 metra, ki ga sestavlja več deset lukenj, je bil izkopan v apnenčasto steno s preprostim orodjem, in sicer v neposredni bližini ustja reke Miami. Neki strokovnjak za kulturo Majev je ocenil, da krog izgleda kot Stonehenge v južni Angliji v negativu, le da so tu namesto kamenja luknje. Dosedanja odkritja arheologov, ki so izkopavanja v Miamiju začeli že avgusta, so sprožila vrsto vprašanj. Arheologi med drugim domnevajo, da je bilo v luknje v vzhodnih, zahodnih in južnih točkah kroga natančno postavljeno kamenje, zato po ocenah nekaterih krog predstavlja nekakšen koledar. Na najdišču so našli tudi velike količine orodja iz kremena, pa tudi sekiri iz bazalta. Zanimivo je, da na Floridi ni naravnih nahajališč nobene od teh dveh kamnin. Najbližja nahajališča vulkanske kamnine bazalta so na Apalačih na vzhodnih robovih Severne Amerike in v goratih predelih Gvatemale, kjer so odkrili številne naselbine kulture Majev, Indijancev, ki so v predkolumbijskem obdobju naselili Jukatan in Belize. Strokovnjake so ta odkritja napeljala na predpostavko, da je skupina Majev preko Floridskega prelaza prispela na severnoameriško kopno. Skrivnostni krog lukenj iz Miamija bi bil prvi izmed dokazov za omenjeno teorijo.

Napoved mirovnih pogovorov v Kolumbiji
28. 12. 1998 08.57
Kolumbijski predsednik Andreas Pastrana je sinoči po zasedanju kolumbijske vlade v mestu Cartagena de Indias napovedal, da naj bi se mirovni pogovori z levo usmerjenimi gverilskimi organizacijami v državi začeli 7. januarja. Vlada je nazadnje izpolnila zahtevo upornikov in iz strateško pomembnega območja umaknila 130 vojakov. Sedaj ni več nobenih razlogov, da se pogovori ne bi začeli, je izjavil Pastrana. V Kolumbiji skorajda že štiri desetletja divjajo gverilski napadi, ki so doslej zahtevali več stotisoč življenj.

Izgredi v Strasbourgu
27. 12. 1998 11.50
V več predmestjih francoskega mesta Strasbourg so ponoči izbruhnili neredi. Razgrajaške skupine so v več avtomobilov podtaknile ogenj, na avtobuse in tramvaje pa so metale kamenje.

Zaradi protidumpinga ima ruski izvoz za 1,84 milijarde dolarjev izgube
27. 12. 1998 09.43
Zaradi protidumpinških ukrepov, ki so jih države uvedle proti ruskim izvoznim izdelkom, po ocenah ruskega ministrstva za trgovino Rusija letno izgubi več kot 1,84 milijarde dolarjev. Po podatkih ministrstva je protidumpinške ukrepe proti Rusiji uvedlo 36 držav, tako da Rusija glede na stopnjo diskriminacije izvoza za Kitajsko zaseda drugo mesto na svetu. Med državami, ki najpogosteje sprejemajo omejitvene ukrepe za uvoz ruskega blaga so članice Evropske unije, Združene države Amerike, Mehika, Brazilija, Turčija, Južna Koreja in Poljska. Protidumpinški ukrepi navadno veljajo za kovinske in kemične izdelke, časopisni papir, itd. Kot pojasnjuje ministrstvo, naj bi bilo eden od razlogov za takšne omejitve dejstvo, da Rusija podobno kot Kitajska še ni polnopravna članica Svetovne trgovinske organizacije.

O igračkah sanjajo starši
27. 12. 1998 09.36
Med letošnjimi božičnimi prazniki se je kar dva milijona britanskih staršev po trgovinah drenjalo v želji, da bi svojim malčkom kupili interaktivno plišasto igračko Furby, ki nekoliko spominja na Gremlina. Od zelo iskane igračke jih ni odvrnilo niti dejstvo, da njihovi otroci sploh ne sanjajo o tej lutki kot darilu za božič. Na tržišče so letos poslali samo 350.000 malih Furbyjev, ki znajo odgovoriti na vprašanje, narediti nekaj nerodnih plesnih korakov in povedati par besed, v trgovini pa je zanjo treba odšteti 30 funtov. Toda ker je povpraševanje mnogo višje od ponudbe, so nekateri starši za malo plišasto pošast pripravljeni odšteti tudi do dvajsetkrat več. Mnogo manj kot njihovi starši pa si Furbyja želijo otroci. Kot je pokazala anketa, ki jo je objavil časnik Daily Telegraph, je igračka šele na 66. mestu seznama igračk, ki bi jih otroci najraje dobili za božič. Na vrhu seznama so kolo, sladkarije in knjige. ''Otroci si Furbyja zaželijo šele, ko ga vidijo, toda takoj zatem ga pozabijo in pomislijo na kaj drugega, kar jasno kaže, da furbyjevska moda mnogo močneje obvladuje starše kot otroke,'' je povedal voditelj ankete Stephen Colegrave.

Kaj se je zgodilo z mehiško pisateljico Nellie Campobello?
26. 12. 1998 12.07
Mehiške oblasti iščejo 60 milijonov dolarjev vredno umetniško zbirko pisateljice Nellie Campobello, ki so jo do nedavnega imele za živo, čeprav je umrla že pred dvanajstimi leti, se je izvedelo iz uradnih virov. Odgovornosti za njeno smrt in izginotje umetnin sumijo Claudia Fuentesa, ki se je predstavljal kot pisateljičin zaupnik in edini, ki se ji sme približati. Nellie Campobello, avtorica več knjig o mehiški revoluciji, je slovela tudi kot čudovita plesalka in koreografinja. Nato pa so v zvezni državi Hidalgo na severu Mehike oblasti našle mrliški list o njeni smrti zaradi srčnega napada leta 1986. Podpisani Claudio Fuentes nikdar ni javno razkril njene smrti, ampak je oblasti celo navajal k prepričanju, da pisateljica še živi. Preimenovan v Cifuentesa je lani prijavil krajo pisateljičine zbirke 40 umetnin, med njimi slik muralista Joseja Orozca, zato sumijo, da je sam zakrivil smrt Nellie Campobello in ukradel umetnine.

Rojevanje v poznejših letih prinaša dolgo življenje
26. 12. 1998 09.19
Žene, ki rodijo otroka v poznejših letih, navadno živijo dlje kot tiste, ki so rodile v mlajših letih, so ugotovili znanstveniki univerze v Manchestru. Že od nekdaj je znano, da ženske, ki rodijo okrog tridesetega leta, živijo dlje, daljša življenjska doba pa je privilegij tudi za tiste, ki imajo manj otrok. Ta dejstva so včasih pojasnjevali v glavnem s socialnimi razlogi, ker se pripadnice bogatejših slojev navadno kasneje poročijo in živijo bolj kakovostno. Angleški znanstveniki so sedaj objavili raziskave o ženskah iz britanske aristokracije od 8. do 19. stoletja in prišli do istih rezultatov. Po neki drugi teoriji pa ženske, ki rodijo pozneje, živijo dlje, ker so imele pred obveznostmi do otroka dovolj časa, da posvetijo več pozornosti lastnemu organizmu, kot pa ženske, ki so rodile že pri dvajsetih. Kot dokaz vsem nejevernim Tomažem: britanska kraljica Elizabeta I. je živela 69 let in ni imela otrok, kraljica Viktorija pa je imela devet otrok in doživela polnih 81 let.

V Španiji burna božična noč
25. 12. 1998 10.47
Policija v Madridu je imela v letošnji božični noči veliko dela, saj je morala posredovati v več kot 800 primerih in pomiriti razgrajače, so sporočili iz policijskih virov.

Na Finskem več mobitelov kot navadnih telefonov
24. 12. 1998 08.39
Po uradnih podatkih je na Finskem zdaj že več mobitelov kot navadnih žičnih telefonov. Kar 56 od 100 Fincev že ima mobitel, vsak mesec pa se jih med naročnike vpiše okoli 60.000. Medtem pa skorajda ni več zanimanja za žične telefone, saj ima precej gospodinjstev tudi po več mobilnih telefonov.

Irak ni odobril pristanka letala ZN
23. 12. 1998 12.20
Irak danes ni odobril pristanka posebnega letala Združenih narodov, ki bi iz Bagdada odpeljalo posebnega odposlanca generalnega sekretarja ZN Prakaša Šaha.

Potni listi ženskam tudi brez ''potrdil o moralnosti''
23. 12. 1998 09.18
Egiptovsko notranje ministrstvo je policijskim uradom naložilo, da od manj imovitih in izobraženih žensk, ki zaprosijo za potni list, ne smejo več zahtevati dokazil o tem, da so moralno neoporečne. Čeprav tega ni določal noben zakon, so na uradih, kjer izdajajo potne liste, od številnih žensk že desetletja zahtevali dokaze, da se ne ukvarjajo s prostitucijo ali kakšno drugo nemoralno dejavnostjo. Ženskam z visoko izobrazbo in državnim uslužbenkam pa so potne liste izdali tudi brez takšnih dokazil.

Vodja misije OVSE kritičen do Beograda in OVK
22. 12. 1998 13.13
Vodja opazovalne misije OVSE na Kosovu William Walker je danes Beograd obtožil slabega sodelovanja z opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Kot je povedal za radio B 92, pristojne oblasti v Beogradu ne odgovarjajo več na prošnje opazovalne misije.

31-letnik se je izdajal za 17-letnika
22. 12. 1998 08.29
Neki 31-letni moški iz Portlanda, ki je bil že večkrat kaznovan, se je v šoli, ki jo je nekoč obiskoval, več mesecev uspešno izdajal za 17-letnika. Možak je bil pri tem zelo spreten, dokler ga ni izdal anonimen klic policiji. ''Mladenič'', ki ga med drugim iščejo zaradi kraje in goljufije, je septembra v šoli predložil ponarejeno spričevalo ameriške zvezne države Kalifornija. Vanj je poleg izmišljenega imena vnesel tudi odlične ocene. Poleg tega se je nekoč v šoli pojavil z žensko, ki se je izdajala za njegovo rejnico. Ko so policisti domnevnemu srednješolcu pod nos pomolili njegovo staro fotografijo iz leta 1986, je svojo prisotnost pri pouku pojasnil s tem, da je želel nadaljevati z življenjem tam, kjer ga je pred dvanajstimi leti končal. Dejal je še, da želi po svojem ''ponovnem'' zaključnem izpitu nadaljevati s študijem na univerzi.

Uspešno poslovno leto Celjskega sejma
21. 12. 1998 14.04
Letošnji poslovni rezultati Celjskega sejma bodo ostali na ravni lanskoletnih, ko so zabeležili okrog 864 milijonov tolarjev realizacije in trideset milijonov tolarjev dobička, slednje pa je nekaj več kot lani, je povedal direktor Celjskega sejma Franc Pangrl.

Berlusconi najbogatejši italijanski politik
19. 12. 1998 10.11
Italijanski televizijski magnat in vodja opozicije Silvio Berlusconi je po zaslužku v letu 1997 prvič prehitel častnega predsednika Fiata in doživljenjskega senatorja Giannija Agnellija ter postal najbogatejši italijanski politik. Italijanski časopisi so te dni objavili podatke o zaslužkih italijanskih parlamentarcev in članov vlade v prejšnjem letu. Tako je Berlusconi lani zaslužil več kot 13 milijard lir, od tega je davkarija pobrala 6,5 milijarde lir. Še vedno pa mu je ostalo nekaj več kot 7 milijard lir, kar je več, kot zaslužijo vsi člani vlade premiera Massima D'Aleme. Gianni Agnelli je lani zaslužil skoraj 12 milijard lir. Na podlagi davčnih napovedi italijanskih politikov sedi v parlamentu 12 milijarderjev, med katerimi pa ni ministra za zunanje zadeve Lamberta Dinija. Dini je lani zaslužil ''le'' 920 milijonov lir.

Piccadilly Circus
19. 12. 1998 09.56
Za Piccadilly Circus v Londonu, eno najbolj fotografiranih britanskih znamenitosti, se je v sredo začelo novo obdobje. Velik svetlobni napis Coca-cole, ki krasi fasado na znamenitem trgu z vodnjaki in v klasicističnem slogu obnovljenimi pročelji prvič ne bo več osvetljen z neonskimi cevmi, ampak jo bo zamenjala digitalna računalniško vodena slika. Proizvajalec znamenite pijače je ob tej slavnostni zamenjavi naročil 15 minut teme. Neonske cevi so ''zastarele'' in nepraktične, menijo pri Coca-coli. Poleg tega omogoča nov oglaševalski pano več vizualnih sprememb: slike, projecirane na zid iz 36 zaslonov, se lahko menjavajo iz sekunde v sekundo glede na vreme, čas in svetlobo. Pri vročem vremenu naj bi pano deloval ''prepoteno'' in ''razstopljeno'', pri vetrovnem pa kot zastava v vetru. ''Ob takem panoju bo vse ostalo izgledalo staromodno,'' obljublja oblikovalec Mick Nash. Ali bosta v primeru Coca-cole sledila tudi Sanyo in McDonalds, še ni znano.

Različni odzivi tujega tiska na napad na Irak (17.12.)
17. 12. 1998 11.10
Tuje časopisje v četrtek različno komentira ameriške in britanske zračne napade na Irak. Britanski The Daily Telegraph se čudi, zakaj nista državi napadli Iraka že prej, britanski The Guardian se sprašuje, ali bodo napadi učinkoviti, francoski Le Figaro se boji terorističnega maščevanja, italijanska La Repubblica opozarja na povezavo napadov s postopkom za odstavitev ameriškega predsednika Billa Clintona, poljska Rzeczpospolita pa napad na Irak pozdravlja.

Odmevi na napad ZDA in VB na Irak
17. 12. 1998 09.27
Ruski predsednik Boris Jelcin je ostro obsodil letalske napade na Irak in zahteval takojšnjo ustavitev nasilja. V sporočilu za javnost, ki ga je danes objavil Kremelj, je Jelcin poudaril, da sta Washington in London z napadi ''grobo kršila'' Listino Združenin narodov ter načela mednarodnega prava. Letalske napade na Irak je obsodila tudi Kitajska, ki je prav tako zahtevala takojšnjo ustavitev vojaške akcije. Kitajski veleposlanik Qin Huasun pri Združenih narodih v New Yorku je izjavil, da ''ni opravičila za uporabo nasilja proti Iraku''.

Moderna galerija: razstava fotografij o berlinskem zidu
16. 12. 1998 13.51
V spodnjih prostorih Moderne galerije bodo jutri, 17. decembra, odprli razstavo fotografij z naslovom Prekinitev ognja/Waffenruhe nemškega avtorja Michaela Schmidta. Gre za projekt o berlinskem zidu in je nastal v 80-ih letih, ko je zid že tretje desetletje razmejeval mesto na dve polovici.

So tudi Avstralci segli v žep za OI?
16. 12. 1998 13.16
Organizatorji olimpijskih iger leta 2000 v Sydneyu so zanikali, da so svoje OI dobili tudi s pomočjo podkupnin. Avstralski mediji pa so razkrili, da je tudi avstralski olimpijski komite (AOC) namenil denarna sredstva za darila predstavnikom mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK), resda v precej manjših zneskih kot zloglasne ameriške šolnine v Salt Lake Cityju. Med drugim naj bi AOC podprl tudi gradnjo afriškega športnega centra v Canberri.

London in Washington o položaju v Iraku
16. 12. 1998 12.29
Spričo zaostrenega položaja v Iraku sta britanska in ameriška vlada začeli nujne posvete.

Olano se še ni odločil
15. 12. 1998 09.18
Aktualni kolesarski svetovni prvak v vožnji na čas in letošnji zmagovalec ''vuelte'' Španec Abraham Olano še ni podpisal pogodbe s španskim moštvom ONCE, s katerim naj bi se o prestopu iz Banesta dogovoril po svetovnem prvenstvu v Valkenburgu.

Izvolili novo deželno vodstvo SSk Trst
14. 12. 1998 14.10
V Trstu se je zaključil 10. deželni kongres stranke Slovenske skupnosti (SSk). Delegati so včeraj izvolili novo vodstvo, se pravi deželno tajništvo, deželni svet ter nadzorni odbor in razsodišče.

Srečanje Clinton-Netanjahu
13. 12. 1998 13.06
Ameriški predsednik Bill Clinton in izraelski premier Benamin Netanjahu sta se danes dopoldne sestala na delovnem pogovoru za zaprtimi vrati. Pogovora se je ob koncu udeležilo tudi več izraelskih ministrov in ameriških predstavnikov, med njimi zunanja ministrica Madeleine Albright.