ni je več

V Nemčiji ni božiča brez klobase

26. 12. 1997 11.49

Najljubša poslastica Nemcev med božičnim kosilom je klobasa s krompirjevo solato, razkriva revija Jaz in moja družina. Trideset odstotkov Nemcev je v raziskavi omenjene revije pokazalo malo zanimanja za prefinjene božične gosje paštetke, ostrige ali purice; prisegajo na kmečko preprostost in hitro pripravo ter zavračajo "kulinarične slasti" Svete noči. Lenoba? Več kot 80 odstotkov Nemcev se ob tej priložnosti samih loti kuhanja.

Ledeni mraz v Bangladešu

25. 12. 1997 12.10

Na severu Bangladeša je v sredo zaradi mraza - živo srebro se je spustilo pod minus deset stopinj Celzija - umrlo sedem ljudi. Val ledenih vetrov in goste megle v Bangladešu je ta teden tako zahteval že 31 žrtev. Zastal je tudi promet, zaradi mraza in megle je ohromljeno pristanišče Chittagong na jugovzhodu države in tamkajšnje letališče. O hudem mrazu in sneženju poročajo tudi iz osrednjega Tibeta, kjer sneži že od srede decembra, povprečna temperatura pa je minus 30 stopinj Celzija. Ledeni mraz, ki je močno prizadel kakih 260.000 ljudi, za zdaj ni zahteval smrtnih žrtev, povzročil pa je veliko gmotno škodo. Poginilo je več kot 78.000 glav živine.

Odstop romunskega zunanjega ministra

23. 12. 1997 16.46

Romunski minister za zunanje zadeve Adrian Severin je na današnji novinarski konferenci v Bukarešti napovedal svoj odstop, ni pa preklical svojih obtožb več romunskih politikov in časopisnih direktorjev, da sodelujejo s tujimi obveščevalnimi službami.

Potočnik in Jeglič v drugem krogu županskih volitev

22. 12. 1997 08.46

Po neuradnih izidih mestne volilne komisije sta po 99,98 odstotka oziroma 72.244 preštetih glasovnic največ veljavnih glasov na nadomestnih volitvah za župana oziroma županjo Ljubljane dobila kandidatka Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Vika Potočnik s 33,72 odstotka oziroma 23.999 dobljenimi glasovi ter kandidat skupine volilcev Anton Jeglič z 22,74 odstotka oziroma 16.183 dobljenimi glasovi.

Mlade slovenske tenisačice zmagale na SP

20. 12. 1997 11.31

- Mlade slovenske teniške igralke do 18 let so v finalu svetovnega ekipnega prvenstva v Delray Beachu na Floridi premagale Rusijo z 2:1 in osvojile naslov svetovnih prvakinj. Tina Pisnik je premagala Jeleno Dementijevo s 6:3 in 7:5, Katarina Srebotnik pa Jekatarino Sisojevo s 3:6, 6:4 in 6:3. V igri dvojic, ki ni več odločala o končnem zmagovalcu, sta Maja Matevžič in Tina Pisnik izgubili z Dementijevo in Miškino s 4:6 in 1:6.

Prestavljen začetek prodaje smarta

20. 12. 1997 09.32

Tudi drugi mali avto nemškega koncerna Daimler Benz - smart - ni opravil t.i. losovega testa. Dvosedežni avtomobil, ki so ga v Daimlerju razvili skupaj s švicarskim proizvajalcem ur SMH, bo na trg prišel predvidoma šele oktobra 1998, pol leta pozneje, kot je bilo načrtovano, so sporočili iz SMH.

Telesni stražar princese Diane pred preiskovalnim sodnikom

19. 12. 1997 13.45

Trevor Rees-Jones, telesni stražar, ki je edini preživel prometno nesrečo, v kateri je umrla princesa Diana, je danes prispel v sodno palačo v Parizu, kjer ga je zaslišal preiskovalni sodnik.

Odrasli več časa pred televizorjem kot otroci

17. 12. 1997 08.20

Ni res, da avstralski otroci vse več gledajo televizijo, res pa je, da vse več časa pred malimi ekrani preživijo njihovi starši. Po ugotovitvah neke agencije za javnomnenjske raziskave vse starostne skupine pod 24. letom starosti manj gledajo televizijo kot pred sedmimi leti, medtem ko skupine nad 40. letom starosti pred televizijskimi zasloni preživijo vedno več časa.

100-letnica Mestne elektrarne ljubljanske

15. 12. 1997 17.03

Podjetje Elektro Ljubljana je na novinarski konferenci predstavilo slovesnost ob 100-letnici Mestne elektrarne ljubljanske (MEL) oz. 100-letnici elektrifikacije v Ljubljani ter načrte v zvezi z obnovo oziroma revitalizacijo tega objekta, ki je že od leta 1988 spomeniško zaščiten. Elektrarna je začela proizvajati elektriko 1. januarja 1898, v času županovanja Ivana Hribarja. Elektrarna je postavljena med Slomškovo in Kotnikovo ulico in sodi v sam vrh tehniške kulturne dediščine v Sloveniji. Poslopje, grajeno v jugend stilu, je značilen predstavnik stare tovarne, kakršnih pri nas ni več videti.

Italijansko sodišče oprostilo ljubitelja Marleya in trave

13. 12. 1997 10.54

Nek italijanski pridelovalec biohrane, ljubiteljski homeopat in izpričan privrženec Boba Marleya in rastafarianstva, pri katerem je policija našla dober kilogram marihuane, je proti pričakovanjem naletel na razumevajoča ušesa sodišča, ki mu je sodilo zaradi posedovanja in preprodaje mamil. Državna tožilka Andrea Santucci je namreč ocenila, da uporaba mehkih drog spada k njegovi življenjski filozofiji, zato ga ni mogoče kazensko preganjati. Obtoženi je kljub ugodni razsodbi protestiral proti načinu ravnanja v času postopka. >>Z mano so ravnali kot s kriminalcem, kot s preprodajalcem mamil. Številni ljudje me nočejo več poznati,<< je povedal oče dveh otrok, ki je decembra lani zaradi posedovanja marihuane decembra 1996 štiri dni preživel v zaporniški celici.

Za rešetkami bo obujal spomine na abstinenčno svobodo

11. 12. 1997 08.08

Črni himalajski medved iz severnoindijske zvezne države Utar Pradeš je svoje nezmerno nagnjenje do žganja plačal s svobodo. Kot je poročal tamkajšnji časnik Hindustan Times, je nesrečnik obupano iskal nekaj, s čemer bi si potešil žejo. Končno je v pločevinasti posodi enega od prebivalcev vasice Tefna našel črno žgano pijačo. Žganje je izginilo kot bi mignil, medved pa, ki je v posodo tako in drugače pregloboko potisnil gobček, se posode ni več mogel znebiti. Njegovi obupani in prav nič tihi poskusi, da bi se neprijetnega pokrivala rešil, so privabili vaščane, ki so zverino kmalu zaprli v kletko. Klavrnega položaja pa se je pijanček na svojo grozo zavedel šele po 36 urah, poroča časopis.

Stanje na slovenskih cestah ob 12h

10. 12. 1997 12.35

Ceste po državi so ponekod mokre in spolzke, sicer pa prevozne brez posebnosti, z izjemo ceste preko prelaza Vršič, ki je zaprta.

Stalowsky ugotavlja, da se politična nasprotja glede reševanja Litostroja poglabljajo

09. 12. 1997 00.00

Upam, da se z mojim odstopom z mesta predsednika začasne uprave izpolnjuje opcija tako imenovane slovenske različice reševanja Litostroja, ki želi imeti svojo upravo, je izjavil Stanislav Stalowsky. Ugotavlja, da se politična nasprotja glede reševanja Litostroja poglabljajo, zato želi s svojim odstopom pomagati podjetju oziroma pospešiti sprejem odločitve za Litostroj. "Če je različica z ABB nesprejemljiva in zanjo ni možno doseči političnega soglasja, je potrebno dati prostor drugi opciji," je povedal Stalowsky.

Izjemno močan potres na Kamčatki

06. 12. 1997 11.42

Močan potres, ki je danes stresel ruski polotok Kamčatka, je po zadnjih podatkih dosegel kar 8 do 9 stopenj po Richterjevi lestvici, je sporočila tiskovna služba ruskega ministrstva za izredne razmere. Gre za izjemno močan potres. Rušilni potres v Kobeju, ki je zahteval 6000 žrtev, je npr. dosegel 7,2 stopnje po Richterju.

Goldbergerjeve težave se nadaljujejo

04. 12. 1997 10.30

Afera okoli avstrijskega smučarskega skakalca Andreasa Goldbergerja je vedno bolj zapletena. Jugoslovansko notranje ministrstvo tudi včeraj ni potrdilo, da je Goldberger jugoslovanski državljan, jugoslovanska smučarska zveza pa si še vedno želi, da bi "Goldi" nastopal za reprezentanco ZRJ, a se želi pred izdajo tekmovalne licence posvetovati z Mednarodno smučarsko zvezo (FIS) in Smučarsko zvezo Avstrije.

Skupni interesi Slovenije in San Marina

03. 12. 1997 16.37

Slovenski minister za pravosodje Tomaž Marušič in minister za pravosodje in kulturo San Marina Pier Marino Menicucci sta ob koncu dvodnevnih pogovorov med drugim poudarila, da državi povezuje več skupnih interesov, zlasti na področju skupnega boja proti organiziranemu kriminalu, pa tudi gospodarskega, kulturnega in drugega sodelovanja.

Minister Gaber o potrebah in razvoju slovenskega šolstva

29. 11. 1997 13.31

Ni mogoče privoliti v to, da bi imeli na koncu manj sredstev, kot smo jih imeli letos, je ob dejstvu, da naj bi šolstvo za prihodnje leto iz proračuna dobilo približno 8 odstotkov k letošnjim sredstvom, kar je manj kot pospravi inflacija, v pogovoru za sobotno prilogo Dela dejal minister za šolstvo in šport <b>Slavko Gaber</b>. To bi po njegovih besedah pomenilo občutno manj možnosti za razvijanje osnovnega šolstva in vrtcev. Še bolj pa ga skrbi, kaj bo, če prihodnje leto ne bo mogoče vpisati 2000 več študentov kot letos. Če se to zgodi, se bo normalen razvoj na tem področju ustavil, Nujno je, da Slovenija za izobraževanje nameni 6 odstotkov bruto domačega proizvoda, je poudaril. Tiste, ki šele prihajajo, je treba oborožiti z znanjem, če hočejo dobiti ustrezno delo in prispevati denar za skupni razvoj in tudi za pokojnine. Minister Gaber je izrazil bojazen, da se koalicija tega ne zaveda dovolj. In če bo tako tudi v prihodnje, je, kot je dejal, bolje, da se odpovemo retoriki o enakopravnem mestu v Evropi.

Ste morda ponosni lastnik neurejene mize??

29. 11. 1997 12.23

Na Nizozemskem so spet pogruntali nekaj nenavadnega.

V Lillehammerju začetek olimpijske sezone za biatlonce

28. 11. 1997 15.03

Biatlonci bodo letošnjo olimpijsko sezono pričeli na prizorišču olimpiade leta 1994 v Lillehammerju. Uvodni nastopi bodo 6. in 7. decembra, na njih pa bodo imeli priložnost za preverjanje rezultatov dela iz pripravljalnega obdobja tudi slovenski reprezentantje, ki so se predstavili dan po prihodu s priprav v Kiruni na Švedskem.

Bo drugi Drnovškov obisk v Sarajevu učinkovitejši

27. 11. 1997 12.04

Dopisnik ljubljanskega Dela v četrtkovem članku iz Sarajeva ugiba o učinkovitosti bližnjega obiska predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška dvajset dni po njegovem prvem povojnem obisku v Sarajevu.

Slovenski astronom Herman Mikuž ob odkritju novih asteroidov; verjetnost trčenj z Zemljo ni zanemarljiva

27. 11. 1997 11.58

Slovenski astronom Herman Mikuž, ki je doslej odkril že 11 malih planetov, je za STA povedal, da obstaja v tujini več centrov za odkrivanje asteroidov oz. planetoidov, kot tudi pravimo malim planetom. Ti centri so pri odkrivanju zelo uspešni saj lahko v mesecu dni odkrijejo tudi nekaj sto asteroidov. Pri opazovanju neba uporabljajo zelo izpopolnjeno opremo, ki je posebej prirejena tako za odkrivanje samo kot tudi za spremljanje takšnih predmetov. Pri nas tako dobre opreme še nimamo, jo pa razvijamo.

Povečanje števila brezposelnih, pa tudi večje vključevanje v zaposlitve

25. 11. 1997 13.23

Na Republiškem zavodu za zaposlovanje je bilo oktobra prijavljenih 126.548 brezposelnih oseb, kar je glede na prejšnji mesec za odstotek več in glede na lanski oktober za 4,8 odstotka več. Novo prijavljenih je bilo oktobra 9200 oseb oziroma za dobro petino več kot septembra, vendar pa so oktobra zabeležili tudi večje vključevanje v zaposlitve. Oktobra se je namreč zaposlilo 5759 brezposelnih oseb, kar je za dobro desetino več kot septembra, iz evidence pa je bilo v tem mesecu črtano 2243 oseb.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih

18. 11. 1997 00.00

Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra

14. 11. 1997 00.00

Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.

V Philadelphiji brez presenečenj

14. 11. 1997 00.00

Na ženskem teniškem turnirju v Philadelphiji zaenkrat ni bilo presenečenj. Po končanem drugem krogu je v igri za končno zmago še vseh osem nosilk. V zadnjih srečanjih so bile uspešne tudi peta nosilka Američanka Lindsay Davenport, ki je v malem derbiju s 6:3 in 6:0 premagala Španko Conchito Martinez, sedma nosilka Romunka Irina Spirlea je Venezuelki Mariji Alajendri Venti prav tako prepustila le tri igre, nekoliko več dela pa je imela osma nosilka Španka Arantxa Sanchez Vicario, ki je po zmagi v prvem nizu s 6:1 drugega dobila v podaljšani igri.

Eksplozija bombe v središču Beograda

14. 11. 1997 00.00

V središču Beograda je danes eksplodirala bomba, ki je uničila en avtomobil in poškodovala več drugih vozil, medtem ko žrtev ni zahtevala. Bomba je eksplodirala na parkirišču med stavbo jugoslovanskega parlamenta in beograjsko mestno hišo. Storilci niso znani. Policija še raziskuje, ali je eksplodirala eksplozivna naprava ali granata.

EU in nezaposlenost

04. 11. 1997 00.00

V Bruslju se bodo jutri sešli ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance, ki bodo po predvidevanjih pripravili podlago za bližajoči se izredni novembrski vrh EU o zaposlovanju. Ministri se bodo seznanili s poročilom strokovnjakov unije o uresničevanju ambicioznih načtrov za boj proti 18-milijonski brezposelnosti, ki jih je predlagala Evropska komisija. Dan kasneje, v četrtek, bodo o isti temi v Bruslju razpravljali še ministri EU za socialne zadeve. Načrt zaradi zelo ambicioznega in konkretno zastavljenega cilja (12 milijonov novih delovnih mest) med petnajsterico ni naletel na odobravanje. Poleg tega, da nekatere članice menijo, naj oblikovanje nacionalnih zaposlovalnih politik ostane v domeni nacionalnih vlad, so nekatere članice opozorile pred negativnimi posledicami morebitnega neuspešnega doseganja zastavljenih ciljev na širšo javnost v EU. Več članic je Evropsko komisijo obsodilo, da je zastavila visok cilj, ne da bi imela zagotovila, da bo ta dejansko uresničen.