ni napredka

Zelenski pred zelenim zaslonom: na ulicah Kijeva ali v studiu?
19. 10. 2022 10.03
V slogu velikega državnika Winstona Churchilla, čigar znameniti nagovori iz časa 2. svetovne vojne so nazadnje pristali v knjigi, bo tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izdal zbirko svojih. Izbral je 16 nagovorov iz časa ruske invazije, ki še vedno poteka, na začetku decembra pa bodo objavljeni v knjižni obliki. Že od samega začetka spopadov se sicer otepa očitkov proruskih medijev, da "spontanih" nagovorov domači in svetovni javnosti v resnici sploh ne snema na ukrajinskih tleh, ti pa so pred dnevi znova postali glasnejši, ko so po družbenih omrežjih zaokrožile fotografije, kako stoji pred t. i. green screenom oz. "zelenim zaslonom", v ozadju pa je viden tudi cel kup tehnološke opreme.

Putin: Za zdaj ni potrebe po novih obsežnih napadih. Naš cilj ni uničiti Ukrajino
14. 10. 2022 08.33
"Ni potrebe po novih množičnih napadih. Zdaj imamo druge naloge," je dejal ruski predsednik Vladimir Putin po že petih zaporednih dneh intenzivnih napadov na ukrajinska mesta. "Naš cilj ni uničiti Ukrajino," je dejal. Ukrajinski uradniki so Rdeči križ medtem pozvali, naj opravi misijo v razvpitem zaporniškem taborišču na vzhodu države, ki ga zaseda Rusija. "Ne smemo več izgubljati časa. Na kocki so človeška življenja," je tvitnil vodja kabineta ukrajinskega predsednika. Rdeči križ je medtem sporočil, da ima otežen dostop do ukrajinskih vojnih ujetnikov, ki so jih ujele ruske sile. Tiskovni predstavnik organizacije Ewan Watson je sicer zatrdil, da "deli frustracije" Kijeva.

Sindikati zdravstva in socialnega varstva: V pogajanjih smo na točki nič
12. 10. 2022 16.39
Sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vlada na pogajanjih niso dosegli napredka. Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič je po pogajanjih ugotavljala, da so "na točki nič". Po njenih besedah so bile reakcije na njihovi strani danes precej burne. Ob tem ne izključuje možnosti zaostrovanja.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'
11. 10. 2022 06.00
Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

V BiH bodo šli v ponovno štetje glasov za predsednika Republike Srbske
10. 10. 2022 10.28
Državna volilna komisija Bosne in Hercegovine je sprejela odločitev o ponovnem štetju glasov za predsednika Republike Srbske, potem ko so ugotovili številne nepravilnosti pri dosedanjem izidu volitev, ki so potekale 2. oktobra. Gre za prvo takšno odločitev v dosedanji volilni praksi v BiH. Obtožbe o prirejanju volitev so sicer sprožile množične proteste v Banjaluki. Tisoče ljudi, ki so se zbrali na protestih, trdi, da je proruski voditelj bosanskih Srbov prirejal glasovnice med splošnimi volitvami. Končni rezultati še niso objavljeni, čeprav je trenutni voditelj bosanskih Srbov Dodik že razglasil zmago za predsednika Republike Srbske.

Stiske in stigma oseb z avtizmom: 'Nismo vesoljci, le ljudje kot vi!'
08. 10. 2022 07.00
Da so neprilagojeni, preglasni, nasilni, neumni, smešni in čudaki prve vrste. Ljudi z avtizmom se danes še vedno drži stigma, pa čeprav se o tej doživljenjski nevrološki motnji govori precej več kot nekoč. Avtizem ima že kar dober odstotek vse svetovne populacije, pri nas pa skorajda ni vrtca ali šole, kjer ne bi imeli vsaj enega otroka z avtizmom. Vsako leto se pri nas namreč rodi okoli 200 otrok z avtizmom. A kljub temu je terapij za otroke z avtizmom zelo malo, starši pa so še vedno prepuščeni bolj ali manj samim sebi.

'Skupaj s sindikati bomo iskali rešitve'
05. 10. 2022 07.25
Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je dejala, da v 57. plačnem razredu ni podtaknjenca in da je vlada bila zelo transparentna glede tega o čem se pogaja s sindikati. Sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vlada so namreč nadaljevali pogajanja. Vsebinskega napredka niso dosegli, še pred nadaljevanjem pogajanj pa bo vlada sindikatom poslala še izhodišča za plačno skupino E1, torej zdravnike in zobozdravnike. Najprej pa jih bodo predstavili zdravniškemu sindikatu Fides na pogajanjih, predvidenih za petek.

Vladimir Prebilič
05. 10. 2022 11.39
48-letni Vladimir Prebilič je kandidaturo vložil s podporo zunajparlamentarne stranke Vesna in podpisi skoraj 3400 volivcev.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?
03. 10. 2022 11.53
Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

Minister: Pogajanja s Fidesom se bodo nadaljevala ločeno
29. 09. 2022 10.34
V sindikatu Fides bodo tudi pri iskanju rešitev za odpravo plačnih nesorazmerij v zdravstvu zahtevali ločena pogajanja, in ne skupaj z ostalimi sindikati zdravstva in socialnega varstva, kot je to začrtala vladna stran. Odprava nesorazmerij je po njihovi oceni sicer možna kratkoročna rešitev, vztrajajo pa pri izstopu iz enotnega plačnega sistema.

Evropski parlament bo pozval k prekinitvi pristopnih pogajanj Unije s Srbijo
28. 09. 2022 17.16
Ker Srbija še ni sprejela sankcij zoper Rusijo, bo Evropski parlament Unijo pozval, naj prekine pristopna pogajanja s Srbijo. Pogajanja naj bi bila tako zaustavljena, vse dokler Srbija ne bo uvedla omenjenih sankcij, razkriva osnutek poročila o novi strategiji EU v procesu širitve, v katerega je imel vpogled Radio Svobodna Evropa.

Sindikati v zdravstvu nezadovoljni: 'Ministra bomo držali za besedo'
28. 09. 2022 14.28
Dopoldan so se nadaljevala pogajanja med ministrstvom za zdravje in ostalimi sindikati zaposlenih v zdravstvu. Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov ter predstavniki sindikatov zdravstva, socialnega varstva in zdravstvene nege so s pogajanji vse bolj nezadovoljni. Drugemu pogajalskemu srečanju bi morala slediti tudi novinarska konferenca, na kateri bi minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik predstavila vladno plat pogajanj, a so jo prestavili.

'Vodstvo posega po sredstvih izčrpavanja. Upajo, da se bodo novinarji podredili pritiskom'
26. 09. 2022 06.19
Novinarji na RTV Slovenija, združeni v koordinaciji novinarskih sindikatov zavoda, z zaostritvijo stavkovnih aktivnosti sporočajo, da s svojimi stavkovnimi zahtevami mislijo resno. Celodnevna opozorilna stavka traja 24 ur, v njenem okviru pa so potekali novinarska konferenca in zbor delavcev ter shod za javno RTV. A brez posegov tudi danes ne gre – v. d. urednika uredništva Igor Pirkovič je večkrat, brez vednosti dnevne urednice in v nasprotju z odločitvijo stavkajočih, z naslovnice spletne strani začasno odstranil prispevek o stavki. Zaposleni so prispevek vrnili na portal, tehnična služba pa je nato na zahtevo generalnega vodstva dnevni urednici onemogočila urejanje spletne strani.

Robot za sesanje prahu ali robot za sesanje podatkov
25. 09. 2022 14.00
Robotski sesalnik iRobot je za nekatere simbol napredka, za druge simptom bolezni človeštva. Brez dvoma pa je robotizacija naš vsakdan naredila udobnejši in noben robot ni bil pri tem vtisu tako uspešen kot iRobot. Podjetje je pred 32 leti ustanovil avstralski robotik Rodney Brooks s svojima študentoma na slovitem inštitutu MIT, tehnologijo pa je potegnil iz svojih raziskav za NASO in ameriško vojsko.

Luka Dončić je postal še MetaHuman
22. 09. 2022 17.25
Luka Dončić, kot pišejo nekateri ameriški mediji, že leta išče pot do še večje povezanosti z armado navijačev po svetu. "Vez želi postaviti še na višjo raven, kot so to različna družbena omrežja," med drugim piše ESPN, ko predstavlja Dončićev alter ego Luk.AI. "Podobnost je naravnost zastrašujoča. Videti je kot jaz, govori kot jaz in ima svojo osebnost. Toda še vedno sem lepši od njega," je ameriškim medijem v smehu dejal Luka Dončić. In rodil se je MetaHuman.

EU: Madžarska ni več demokratična dežela
15. 09. 2022 13.50
Poslanci Evropskega parlamenta so se odločili, da Madžarska ni več "polna demokracija". Odločitev je nastopila zaradi slabšanja razmer, ki so prisilile Madžarsko v "volilno avtokracijo", ter zaradi zaskrbljujoče stopnje vladavine prava. Neodvisnost sodstva, korupcija in človekove svoboščine so ključni pomisleki Evropskega parlamenta.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00
Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

'Država je polna in potrebujejo prostor, kmetje pa imamo zemljo, ki jo želijo'
07. 09. 2022 09.17
Bodo prej klonili kmetje ali bo klecnila vlada? To vprašanje postaja vse bolj vroče na Nizozemskem, kjer dogajanje kaže, kako težko je v resničnem svetu, ne na papirju, uskladiti zelene ambicije z njihovimi potencialnimi gospodarskimi učinki.

Prepogosto spregledana dedna motnja: bo zgodnje odkrivanje izboljšalo stanje?
06. 09. 2022 12.01
Družinska hiperholesterolemija – bolezen, pri kateri gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi – je v svetovnem merilu še vedno močno poddiagnosticirana. Novo upanje predstavlja praška deklaracija, ki pomeni politično zavezo vlaganja v pediatrično presejanje družinske hiperholesterolemije.

Prihodnost mirovnih misij? 'Ne obstaja le en način zagotavljanja stabilnosti sveta'
30. 08. 2022 20.08
Blejski strateški forum je proti koncu dogodka postregel s še eno aktualno temo – "Afganistan, Sahel, Ukrajina: Konec stabilizacije, kot jo poznamo". Da zaupanje v mirovne misije Združenih narodov počasi kopni, saj da vidnega napredka ni, so poudarili nekateri sogovorniki. A kako bi lahko "rigiden" sistem modernizirali in izboljšali? Predvsem z več posluha, elastičnosti in z razumevanjem, da konflikt ni vedno homogen in da bi morale biti v reševanje regionalnih težav vpletene tudi regionalne države. "Zgodovinska in geografska povezava je tu izrednega pomena," je izpostavil sekretar ministrstva za zunanje zadeve Samuel Žbogar, ki je prepričan, da lahko svoj delček k sestavljanki pristavi tudi Slovenija.

'V boju za lastno življenje ne moreš biti utrujen'
29. 08. 2022 17.41
Ukrajinski predsenik Volodimir Zelenski je na panelu voditeljev v okviru letošnjega BSF izpostavil, da Rusija bije vojno proti življenju Ukrajincev in njihovi kulturi, ki jo Rusija želi popolnoma izbrisati. "Ruski propagandisti in uradniki sploh ne skrivajo, da želijo uničiti vse, kar je ukrajinskega," je poudaril. In opozoril, da se, če doseže zmago, Rusija ne bo nikoli ustavila.

Formalnost in demokracija
13. 08. 2022 11.49
20. stoletje je bilo kljub vzponom in padcem izjemno z vidika napredka individualnih pravic in svoboščin. To je predvsem posledica liberalizma, ki se je še posebej razširil v 2. polovici 20. stoletja in ki je z izjemnim prodajnim pitchem prepričal številne, zagrizene nasprotnike, ki so svoje argumente za nasprotovanje, tako kot zagovorniki, črpali iz preteklosti, a iz drugih zornih kotov. Prodaja liberalizma v paketu je prinesla pravico do svobodnega oblačenja, obedovanja in diskurza. Prinesla je pravico do vsakdanje izbire vsega oz. z drugimi besedami – uspešna prodaja liberalizma je povečala moč udobja (konformizem).

Vse dražji uvoz hrane si le stežka privošči že 60 držav
11. 08. 2022 12.43
Visoka inflacija, vse višje cene energentov in vojna v Ukrajini povzročajo težave po vsem svetu. Več kot 60 držav si tako le stežka privošči uvoz hrane, je razvidno iz elektronskega sporočila posebne delovne skupine ZN za prehransko varnost, ki ga je pridobil bruseljski spletni bilten Politico.

T-2 predstavlja prve NFT žetone
05. 08. 2022 00.15
Družba T-2 svojim uporabnikom in širši javnosti kot prva med telekomunikacijskimi operaterji v Sloveniji predstavlja nezamenljive žetone, vroči trend virtualnega sveta sedanjosti in ključno digitalno sredstvo poslovanja prihodnosti. Da bi samo tehnologijo in edinstvene NFT-je uporabnikom čim bolj približala, je družba T-2 v sodelovanju z agencijo April 8 pripravila digitalno marketinško kampanjo, ki bo zainteresirane slovenske uporabnike na zabaven način vpeljala v ta manj poznan, a v zelo atraktivno razvijajoč se virtualni svet. Z družbo T-2, ki pri nas kot prva opozarja na to tehnologijo prihodnosti, bo tudi zainteresirana javnost v Sloveniji ves čas v koraku z aktualnimi svetovnimi digitalnimi trendi.

Ten Hag obljublja navijačem rdečih vragov: Vrnili bomo dobre čase
24. 07. 2022 11.58
Po slabi rezultatski sezoni Manchester Uniteda je trenersko mesto prevzel Erik ten Hag. Moštvo je na pripravah, nizozemski trener pa navijačem sporoča, da verjame, da se bodo stvari spremenile na bolje.

Metaverse: novi svet priložnosti za prestižne blagovne znamke
16. 07. 2022 08.37
Virtualni svet, v katerem se bomo lahko zabavali, delali, igrali in nakupovali. Najbolj prestižne blagovne znamke, kot so H&M, Gucci, Burberry in Nike, združujejo moči z oblikovalci videoiger, da bi v njem predstavili digitalne kolekcije za avatarje. Bomo tudi mi soustvarjalci te nove prihodnosti?

'Komuna je za vse, a ni vsak za komuno'
16. 07. 2022 06.00
V odmaknjeni vasici Čadrg na Tolminskem v sklopu Skupnosti Srečanje deluje komuna. Namenjena je vsem, ki se soočajo s kakršno koli odvisnostjo: od drog, alkohola, iger na srečo, interneta. Trenutno je v komuni pet moških, ki skrbijo za hišo, živali in vrt ter se trudijo, da bi preobrnili svoj način življenja. Programa v komuni ne dokončajo vsi, saj so pravila strogo določena, delo pa je razporejeno skozi cel dan. Luksuz je kava ob nedeljah in pica na štirinajst dni, pravijo člani komune, ki sami živijo skupaj, brez telefonov in odmaknjeni od preostalega sveta.

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?
05. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Silvija: Če bi mene pustili z Adamom, bi se zagotovo rodila kemija
04. 07. 2022 21.32
Nikolinini prijateljici sta bili navdušeni nad Adamom, manj pa nad novicami o njuni zakonski zvezi. Marinko bo naredil vtis na Valentinino hčer, Dejan pa čuti, da bo po razhodu z Gordano tudi zanj kmalu prišla ljubezen.

Okoljska aktivista prilepila roki na okvir Van Goghove slike v Londonu
01. 07. 2022 17.11
Aktivista iz okoljske skupine Just Stop Oil v Veliki Britaniji sta na okvir slike Cvetoče breskve nizozemskega umetnika Vincenta van Gogha, ki je razstavljena v londonski umetniški galeriji, prilepila roki. "Na to čudovito sliko sva prilepljena, ker se bojiva naše prihodnosti," je ob dejanju pojasnil eden iz dvojice protestnikov.