ni napredka

Ukrajina se boji, da se bo ruski invaziji priključila Belorusija, Pentagon miri: Ni znakov za to
11. 03. 2022 05.50
Situacija v Ukrajini je tudi 16. dan ruske invazije napeta. Ruske enote so izvedle nove napade na zahodu države, kamor v prepričanju, da je tako varneje, beži vedno več ljudi. Rakete so tako padle na letališča v zahodnih mestih Luck in Ivano-Frankivsk, prvič od začetka invazije so Rusi bombardirali tudi zahodno mesto Dnipro. Ukrajina opozarja na možnost, da se bo ruski invaziji kmalu pridružila še Belorusija, a Pentagon miri, da ni nobenih znakov, da bi se beloruske enote ali sile premaknile v Ukrajino. Ukrajinski zunanji minister je sporočil, da je v obleganem Mariupolu v 12 dneh umrlo 1582 civilistov, kar je označil za "najhujšo humanitarno katastrofo na planetu". V mestu Melitopol, ki so ga zasedle ruske enote, pa naj bi ugrabili župana.

Po vrnitvi iz Ukrajine: 'Putin je ne bo imel nikoli'
10. 03. 2022 20.37
Iz Ukrajine se je vrnil naš posebni poročevalec Jure Tepina. Poročal je s fronte v Kijevu in iz Lvova, polnega vojakov in prostovoljcev, ki odhajajo v boj. "Mislim, da je Putin to vojno že izgubil oziroma je ne more dobiti," pravi. Po 11 dneh se je iz Ukrajine vrnil tudi Luka Zorenč, nekdanji pripadnik vojaške enote za specialno delovanje in vojaški bolničar. Tja je šel, da bi s svojim znanjem pomagal ljudem, dostavil pa je kar nekaj pomoči iz vse Slovenije – medicinsko opremo, tudi nekaj hrane in vojaških obrokov. Pomagal je dehidriranim in premraženim, otrokom v zakloniščih, v Kijevu pa učil terensko medicino.

Moskva napovedala odprtje stalnih humanitarnih koridorjev v Rusijo
10. 03. 2022 06.08
Ruske oblasti so sporočile, da bodo vsak dan odprti humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov pred spopadi v Ukrajini, ki bodo vodili na rusko ozemlje. 15. dan ruske invazije na Ukrajino so Rusi bombardirali naselja in plinovod v regiji Sumi, obstreljevanja in vojaških napadov je bilo spet deležno pristaniško mesto Mariupol. V Turčiji je potekalo srečanje ruskega zunanjega ministra Lavrova in ukrajinskega zunanjega ministra Kulebe, ki pa ni prineslo želenih sprememb. Putin pa je posvaril, da bi sankcije, ki jih je zaradi invazije na Ukrajino proti Rusiji uvedel Zahod, lahko povzročile močan porast globalnih cen hrane.

V zračnem napadu uničena porodnišnica v Mariupolu. Zelenski: 'Kako dolgo še?'
09. 03. 2022 06.07
Čeprav sta se Ukrajina in Rusija dogovorili za odprtje šestih humanitarnih koridorjev, so ruski vojaki spet streljali na civiliste, ki bežijo iz mest. V sredo so nazadnje na varno uspeli spraviti 48.000 ljudi. "Rusija še naprej zadržuje več kot 400.000 ljudi za talce v Mariupolu in blokira evakuacijo," je sporočil ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. V zračnem napadu pa je bila popolnoma uničena bolnišnica za otroke. "Pod razbitinami so ljudje, otroci! Kako dolgo bo svet še sostorilec, ki ignorira teror? Takoj zaprite zračni prostor! Ustavite poboje! Imate moč, a zdi se, da izgubljate človečnost!" je ob tem tvitnil ukrajinski predsednik. Moskva pa za nasilje krivi Ukrajino.

Dejan Vunjak: Jaz sem se blazno zabaval in zavidam žiriji
08. 03. 2022 09.32
Že na začetku prve oddaje šeste sezone najbolj zabavnega šova letošnje pomladi je bilo jasno, da se bo vsako nedeljo žiranstkemu trojčku pridružil gostujoči četrti žirant. Prvi je bil Dejan Vunjak, ki je razkril, zakaj zavida Heleni, Ani Marii in Andreju ...

Pogajanja brez preboja, ljudem opozorila, naj ne zapuščajo zaklonišč
07. 03. 2022 05.16
Ruski in ukrajinski pogajalci so znova sedli za mizo. Pogajanja naj bi prinesla majhen napredek glede humanitarnih koridorjev, pričakovano pa ni bilo večjega preboja. Prebivalci večine obleganih mest medtem ostajajo ujeti, iz Mariupola je nekaterim uspelo pobegniti v zavetju noči in po stranskih cestah. Spopadi se medtem nadaljujejo, vendar pa napredek ruskih sil zaenkrat ni zelo velik, Ukrajinci pa vztrajajo, da se bodo borili do konca.

Napredek kot moralni imperativ modernega človeka
05. 03. 2022 07.00
Človeštvo je v času pisanja tega članka doseglo svoje največje materialno izobilje. Znatno je zmanjšalo in včasih celo eliminiralo glavne tegobe zgodovinske človeške izkušnje, kot so bolezni, naravne katastrofe, vojne ipd. Toda ves ta "napredek" se je zgodil pod okriljem določenih idej, ki so ob specifičnem filozofskem razvoju sprva obsedle Zahod, zaradi njegovega kulturnega imperializma in svetovne hegemonije ter želje ostalih kulturnih enot po posnemanju njegovega čudežnega "razvoja" pa nato še preostali svet.

Pahor v Münchnu kot odgovor na vprašanja Zahodnega Balkana poudaril EU
20. 02. 2022 13.20
Odgovor na vsa vprašanja na Zahodnem Balkanu je Evropska unija, je v razpravi o tej regiji na münchenski varnostni konferenci dejal predsednik države Borut Pahor. Izpostavil je nestabilno situacijo v BiH, pomanjkanje napredka v dialogu med Beogradom in Prištino ter bolgarsko blokado Severne Makedonije za začetek pogajanj za članstvo v EU.

'Ducati goljufa? Nevoščljivi so nam, ker smo inovativni'
17. 02. 2022 10.38
Ducati je po vseh napovedih strokovnjakov, pa tudi članov dirkaške karavane razreda motoGP, med glavnimi kandidati za konstruktorski naslov, ob tem pa naj bi se njegova dirkača Jack Miller in Francesco Bagnaia borila za laskavi individualni naslov. Rdeči so pred začetkom nove sezone motoGP, ki se pričenja z VN Katarja, predstavili motocikel, s katerim bosta Bagnaia in Miller letos napadala naslov svetovnega prvaka. Najbolj očitne spremembe so v oklepu in izpušnem sistemu, hitrost pa se je na prvih testiranjih izkazala za dovolj prepričljivo. Italijanska ekipa je sicer lani zanesljivo osvojila naslov konstruktorskega in ekipnega prvaka, dirkaški pa se jim je znova izmaknil. S tem motociklom letos upajo, da jim bo uspelo osvojiti tudi to lovoriko. Sezona svetovnega prvenstva se bo začela 6. marca v Katarju. Kot že vrsto sezon s prenosi na VOYO in Kanalu A.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Po kitajskem 'prižigu umetnega sonca' evropski znanstveniki s še večjim uspehom
09. 02. 2022 13.30
Evropski raziskovalci so dosegli rekord v sproščeni fuzijski energiji. Raziskovalci konzorcija EUROfusion, ki združuje 4800 znanstvenikov iz vse Evrope, so z napravo Joint European Torus (JET) proizvedli rekordnih 59 megajoulov fuzijske energije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je ta dosežek najnazornejši prikaz potenciala fuzijske energije za zagotavljanje varne in trajnostne nizkoogljične energije.

'Strah ne dopušča kompleksnosti čustev, zato si ljudje začnejo lagati'
06. 02. 2022 10.07
Svet je zajela epidemija strahu. Prestrašeni ljudje pa ne gradijo družbe – prestrašeni ljudje so množica, pravi bosansko-hercegovski pisatelj Dževad Karahasan. O tem, kakšen 'vonj' ima strah, pa tudi o tem, kaj lahko reši svet, ki se vse bolj utaplja v strahu, smo se s Karahasanom pogovarjali ob nedavnem izidu slovenskega prevoda romana Vonj po strahu, ki je zadnji del njegove zgodovinske trilogije.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'
04. 02. 2022 06.00
Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Preiskava o ugotavljanju zlorab v zadevi Kangler brez napredka
02. 02. 2022 19.04
Državni zbor ni sprejel poročila preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v zadevi Kangler. Prav tako ni podprl predlaganih sklepov komisije, s katerimi bi poročilo med drugim posredovali Nacionalnemu preiskovalnemu uradu in Specializiranemu državnemu tožilstvu kot naznanitev sumov kaznivih dejanj.

Po treh dneh pogovorov BiH in Hrvaška ostali brez dogovora
30. 01. 2022 16.46
Predstavniki hrvaških in bošnjaških strank v BiH so brez dogovora zaključili tridnevne pogovore o spremembah volilne zakonodaje. Pogajalci, med katerimi sta bila tudi predstavnika EU in ZDA, so sicer sporočili, da so strani zbližale stališča.

Odbor za pravosodje za analizo sodniških izpitov, opravljenih v drugih republikah SFRJ
28. 01. 2022 18.22
Člani odbora DZ za pravosodje so razpravljali o učinkovitosti, nepristranskosti in neodvisnosti sodstva. Ob obstrukciji dela opozicije so sprejeli sklep, s katerim so sodni svet pozvali, naj v enem mesecu opravi analizo izpolnjevanja pogojev za nastop sodniškega mandata, če so sodniki pravosodni izpit opravili v drugih republikah nekdanje SFRJ.

Putinove sanje: Vpliv in stara slava – pa cena?
27. 01. 2022 07.15
Ob naraščanju napetosti na ukrajinsko-ruski meji je najbolj pogosto slišati vprašanje, kaj želi s konfliktom doseči ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem ko nekateri menijo, da ni jasno, kaj želi, so drugi prepričani, da gre z obujanje ideje o veliki in močni Rusiji za povečanje geopolitičnega vpliva in utišanje domačih kritikov z ustvarjanjem zunanjega sovražnika. Poglejmo nekaj interpretacij dogajanja.

Zdravniki Bernalovo operacijo označili kot uspešno, Kolumbijec je že pri zavesti
26. 01. 2022 09.15
Kolumbijski kolesarski zvezdnik Egan Bernal je po ponedeljkovem padcu na treningu, ko je trčil v avtobus, v domovini prestal operacijo zaradi več poškodb. Dan po operaciji pa je pri zavesti, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kirurgi so med drugim izvedli tudi poseg na hrbtenici, 25-letnik pa je za zdaj še na intenzivnem oddelku.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'
25. 01. 2022 06.22
Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00
Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Vlada sprejela izhodišča za pogajanje z zdravniki, ocena finančnih posledic slabih 112 milijonov na leto
20. 01. 2022 16.48
Vlada je sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati za sklenitev aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike. Ocenjene finančne posledice predlaganih izhodišč na letni ravni znašajo 111,57 milijona evrov, so sporočili po seji vlade. Pooblastila je tudi vladno skupino za pogajanja.

Zmaga Lindviku, Lanišek na stopničkah v Zakopanah
16. 01. 2022 16.54
Zmagovalec posamične tekme v Zakopanah je Norvežan Marius Lindvik (294,6 točke), ki se je na sam vrh izstrelil s fenomenalnim drugim skokom. Drugo mesto je pripadlo Nemcu Karlu Geigerju (284,6), tretje pa slovenskemu orlu Anžetu Lanišku (283,7). Svoje delo so dobro opravili tudi preostali slovenski skakalci.

Kosovska policija zasegla volilni material za srbski referendum o spremembah ustave
15. 01. 2022 15.31
Kosovska policija je v petek zvečer zasegla volilni material za referendum o spremembah srbske ustave, ki ga je srbska volilna komisija pred nedeljskim glasovanjem pripeljala na Kosovo. Pridržali so tudi koordinatorja volilne komisije in voznike, ki pa so jih danes izpustili, je sporočil direktor srbskega urada za Kosovo, Petar Petković.

Umor britanske družine v Alpah: policija aretirala osumljenca
12. 01. 2022 16.05
Francoska policija je po skoraj 10 letih aretirala moškega, za katerega sumijo, da je povezan z umorom britanske družine in francoskega kolesarja leta 2012 v Alpah. Kljub številnim aretacijam in obsežni preiskavi policiji do zdaj še ni uspelo ugotoviti, kdo je odgovoren za smrt štirih ljudi.

Vlada sprejela predlog za prepoved frackinga
12. 01. 2022 08.39
Vlada je na dopisni seji sprejela predlog novele Zakona o rudarstvu, ki predvideva tudi prepoved obsežnega hidravličnega lomljenja, t. i. franckinga. Toda pri Levici so opozorili, da je vlada prepovedala le obsežni fracking, dovoljuje pa manj obsežnega in tako je znova podprla britansko korporacijo Ascent Resources za pridobivanje plina v Petišovcih, saj da gre tam za manjši poseg v okolje. Predlog zakona med drugim prinaša tudi jasnejšo ureditev nekaterih vprašanj v zvezi z ugasnitvijo rudarskih pravic, pa tudi ureditev pridobivanja mineralnih surovin ob izvajanju gradbenih del in opredelitev posebnosti pri izvedbi državnih projektov.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju
12. 01. 2022 07.00
Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

Forenzik: Odgovor na Matejevo izginotje ni v reki, pač pa v klubu
09. 01. 2022 12.50
Iskalna akcija za pogrešanim Splitčanom Matejem Perišem poteka že deseti dan, a napredka še vedno ni. Policija ima več vprašanj kot odgovorov, njegovi bližnji pa še vedno niso izgubili upanja, da bi ga našli živega. Njegovo dekle Sanja je razkrilo vsebino zadnjih sporočil, ki sta si jih izmenjala in še enkrat zanikalo namigovanja, da bi jemal droge. "Če je bil pod vplivom drog, mu jih je nekdo podtaknil!" je prepričana. Poznavalci medtem opozarjajo, da bi se morala preiskava osredotočiti na njegov telefon in da odgovora ne bo dala reka, pač pa klub, iz katerega je izginil.

Najprej ga je obšla temna misel. In z njim bi odšla tudi družina
09. 01. 2022 09.11
Ko se je vrnil domov, njegova družina ni bila več takšna, kot jo je zapustil. Večja otroka sta čustveno in duševno močno obolela. Eden niti šolanja ne zmore več. Zapustili so jih vsi prijatelji, sošolci, poslovni partnerji ... Tudi širša družina. Žena na obisku pri svojem možu nikoli ni tožila, kako hudo ji je. Najprej ga je obšla temna misel. In z njim bi odšla tudi družina.

Digitalno izobraževanje – obeti in izzivi
08. 01. 2022 07.00
Pandemija covida-19 ni postavila pod vprašaj samo odpornosti zdravstvenega sistema ali gospodarstva, ampak tudi odpornost vseh ostalih državnih (pod)sistemov. Eno izmed takšnih področij je izobraževanje. Marca 2020 se je prvič v zgodovini Republike Slovenije izobraževanje na vseh ravneh pričelo izvajati na daljavo, kar je omogočila digitalizacija oz. uporaba digitalnih orodij. Tekom širokega uvajanja izobraževanja na daljavo v 2020 so se pojavili številni izzivi, saj je (bila) odpornost izobraževalnega sistema na krize, kot je epidemija covida-19, precej slaba. Obenem pa so se pojavile številne priložnosti.

Odrasel posameznik v Sloveniji spolno aktiven štirikrat do šestkrat mesečno
07. 01. 2022 18.58
Kako zaželena je v vašem življenju spolnost? Mednarodna raziskava, v katero je vključena tudi Slovenija, ugotavlja, da se nezadovoljstvo, povezano s pomanjkanjem spolnosti, kaže tudi na drugih področjih v življenju, kar, če poenostavimo, kaže na to, da je rešitev za večjo produktivnost, uspešnost in zadovoljstvo enostavna: več posteljnih aktivnosti. A žal ni vedno tako enostavno. V zadnjih letih sicer napredka na področju pogostosti spolnih odnosov ni, še vedno se strastem v povprečju prepustimo štirikrat do šestkrat na mesec.