nihče

Milošević telefoniral družini

30. 06. 2001 00.00

Nekaj ur zatem, ko je srbska vlada sprejela odločitev o izročitvi nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije, je v petek v zgodnjih jutranjih urah že prispel v zapor sodišča v Scheveningenu. Potem ko je jugoslovansko ustavno sodišče v četrtek odločilo, da je treba zamrzniti izvajanje v soboto sprejetega odloka jugoslovanske vlade o sodelovanju s haaškim sodiščem, je srbska vlada sprejela odločitev, da bo s haaškim sodiščem sodelovala na podlagi statuta tega sodišča.

Na Kosovu aretirali albanske upornike

30. 06. 2001 00.00

Pripadniki mednarodnih mirovnih sil na Kosovu (KFOR) so v četrtek in petek aretirale najmanj 90 oseb, ki jih sumijo, da pripadajo albanskim oboroženim skupinam v Makedoniji. V dveh ločenih akcijah so vojaki KFOR v bližini vasi Gornje Zlokučane, ki leži na tromeji med Kosovom, Srbijo in Makedonijo, včeraj prijeli kakih 60 oseb, ki so jim odvzeli tudi manjšo količino lahkega orožja in streliva. Aretirani so domnevno pripadniki Osvobodilne narodne vojske.

Eksplozija v Madridu

28. 06. 2001 00.00

Eksplozijo , ki je dopoldne odjeknila v središču Madrida pred podružnico baskovske banke Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), je povzročila bomba, ki je bila v paketu, podtaknjenem pred poslopjem, so sporočile mestne oblasti. Ranjenih je najmanj 16 ljudi, od tega trije huje.

Varnostni svet zopet o Iraku

27. 06. 2001 00.00

Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto sejo o vprašanju politike do Iraka, pri čemer pa je postalo jasno, da do naslednjega tedna, ko se izteče enomesečna veljavnost programa nafta za hrano, verjetno ne bo dogovora o tem, kako naprej. Ruski veleposlanik Sergej Lavrov je med razpravo zavrnil britanski predlog resolucije o spremembah sankcijskega režima, ki ga podpirajo tudi ZDA, ter opozoril na ruski predlog resolucije, ki naj bi bil bolj sprejemljiv. VS že 1. junija ni mogel doseči dogovora o spremembi sankcijskega režima, zato je le za mesec dni podaljšal veljavnost programa nafta za hrano v upanju, da bo do izteka roka 3. julija mogoče najti rešitev.

Že 47 žrtev potresa v Peruju

24. 06. 2001 00.00

V potresu z močjo 7,9 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je ponoči stresel Peru, je po prvih podatkih umrlo najmanj 47 ljudi, okoli 550 pa jih je ranjenih. Reševalne akcije še tečejo, oblasti pa se bojijo, da bo število žrtev mnogo večje.

Sporazum o nasledstvu slab za Hrvaško

24. 06. 2001 00.00

Nekdanji hrvaški zunanji minister in sedanji predsednik hrvaške stranke Demokratičnega centra Mate Granić je mnenja, da je sporazum o nasledstvu po nekdanji skupni državi izredno slab za Hrvaško. Hrvaška je sprejela 28 odstotkov skupnega dolga, dobila pa je zgolj 23 odstotkov lastnine nekdanje SFRJ. Še vedno ni jasno, zakaj je Hrvaška to sprejela, je v pogovoru za Vijesnik dejal Granić. Jasno je sicer, da je morala vsaka država naslednica kaj žrtvovati, da bi prišlo do sporazuma, vendar pa je največjo ceno za doseganje tega sporazuma plačala ravno Hrvaška in javnost ima pravico izvedeti, zakaj se je to zgodilo, je menil Granić in dodal, da je s tem sporazumom največ pridobila ZRJ, Sloveniji pa je uspelo, da sporazum ne rešuje problema dolgov Ljubljanske banke, ampak da se pogajanja o tem nadaljujejo v baselski Banki za mednarodne poravnave.

Mariborčani z Glasgow Rangersi

22. 06. 2001 00.00

Nogometaši Maribora Pivovarne Laško se bodo v drugem krogu kvalifikacij za nastop v ligi prvakov pomerili s škotskimi podprvaki - Glasgow Rangersi. Prva tekma bo na sporedu 25. julija v Ljudskem vrtu, povratna pa 1. avgusta na Ibroxu. Žreb je za vijoličaste bolj kot ne neugoden, saj so naleteli na enega od najtežjih možnih nasprotnikov drugega kroga.

Še ena noč nasilja v Belfastu

22. 06. 2001 00.00

V severnoirski prestolnici Belfast so se v noči na petek nadaljevali nemiri, v katerih se spopadajo mladi katoliki in protestanti. V nemirih je bilo po podatkih policije ranjenih več kot dvajset policistov, ki so skušali ločiti razgrete pripadnike sprtih strani. Francoska tiskovna agencija AFP je še poročala, da so protestantski skrajneži na policijo streljali z avtomatskim orožjem, vendar pri tem ni bil nihče ranjen, v katoliški šoli, ki stoji na mejnem območju med katoliškim in protestantskim delom mesta, pa je bil podtaknjen požar.

Puške spet v celjski vojašnici

21. 06. 2001 00.00

V noči s torka na sredo so neznanci čez ograjo celjske vojašnice odvrgli zaboj, v katerem so bile štiri vojaške avtomatske puške. V preiskavi, ki je sledila takoj po dogodku in v katero so bile vključene pristojne službe ministrstva za obrambo in pristojni preiskovalni organi, je bilo ugotovljeno, da gre za iste avtomatske puške, ki so jih neznanci ukradli 6. junija iz vojašnice Celje.

Društvo novinarjev z novim predsednikom

18. 06. 2001 00.00

Že v uvodnem delu zbora so delegati seznanili oziroma potrdili odstop Branka Maksimoviča (Večer), ki je predsedniški položaj zapustil zaradi razhajanj z izvršnim odborom DNS. Kandidati za predsedniško mesto v novinarski stanovski organizaciji so bili sicer trije, vendar je Gojko Bervar (Radio Slovenija) od kandidature odstopil na samem občnem zboru. Protikandidatko Tatjano Pirc (Radio Slovenija) je Repovž na tajnih volitvah premagal s 30 glasovi proti 16. Od 56 oddanih glasovnic je bilo 10 neveljavnih.

Eksplozija bombe v Bangladešu

17. 06. 2001 00.00

Najmanj 22 ljudi je bilo ubitih, približno sto pa ranjenih v sobotni eksploziji bombe v uradu bangladeške vladajoče stranke Avami liga v mestu Narajangang, 20 kilometrov vzhodno od Dake. Eksplozija je odjeknila med zborovanjem stranke, na katerem je bilo kakih 400 ljudi.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji

17. 06. 2001 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

ZLSD o referendumu

15. 06. 2001 00.00

"Nihče - niti politične stranke, niti verske skupnosti, niti kdo drug - nima pravice nikomur krojiti intimne zasebnosti, še manj pa komurkoli prepovedati možnost rojstva želenega otroka in katerikoli ženski z zakonom onemogočiti materinstvo," je pred začetkom volilnega molka in ob zaključku kampanje pred nedeljskim referendumom poudarila poslanka ZLSD Danica Simšič. V omenjeni stranki po besedah Simšičeve upajo, da se bo referenduma udeležilo čim večje število volivcev in da bodo s svojo podporo noveli omogočili ohranitev možnosti izbire, ki so jo slovenske ženske imele že četrt stoletja.

SanPaolo IMI tretji interesent

13. 06. 2001 00.00

Za nakup večinskega deleža Banke Koper se poleg Nove Ljubljanske banke in italijanske bančne skupine Antonveneto pogaja še SanPaolo IMI, ki je tretja največja banka v Italiji. Njeni predstavniki se mudijo v Kopru, včeraj pa so se sestali z vodstvom Banke Koper. Konec tedna naj bi SanPaolo IMI tudi odgovorila na ponudbo delničarjev. Predsednik nadzornega sveta Banke Koper Jože Kranjc je dejal, da pogajanja potekajo in da so vse tri banke resni kandidati, po njegovih besedah pa za sedaj ni nihče v prednosti.

Preiskava nesreče se nadaljuje

13. 06. 2001 00.00

Nesreča se je zgodila včeraj dopoldne, na poligonu, kjer slovenska vojska redno opravlja bojna streljanja. Tokrat so z minometi streljali pripadniki prvega bataljona 62. brigade iz Vipave, ki so bili v vojsko vpoklicani januarja. Z včerajšnjim streljanjem naj bi zaključili usposabljanje. Sedem granat so že izstrelili, pri osmi pa je minomet razneslo. Mlademu vojaku iz Škofje loke ni bilo pomoči. Na kraj nesreče so takoj poslali psihologa, o nesreči so takoj obvestili starše pokojnega vojaka. Drugega poškodovanca, vojaka na služenju vojaškega roka, ki je bil lažje poškodovan, so s helikopterjem odpeljali v ljubljanski Klinični center, profesionalnega vojaka, ki so ga po obrazu oplazili drobci zemlje in kamenja, pa so oskrbeli na licu mesta.

Policist streljal na palačo

12. 06. 2001 00.00

Angleški policist je po nesreči ustrelil v smeri Buckinghamske palače. Orožje se je nepazljivemu stražniku sprožilo, ko je pištolo preverjal. Po izjavi Scotland Yarda se je to zgodilo v za to namenjenem območju v bližini palače. Nihče naj ne bi bil ogrožen, tudi policist jo je odnesel brez poškodb, po preiskavi pa mu tudi niso izrekli nobenega disciplinskega ukrepa. Strel naj bi odjeknil v času, ko se je kraljica odpravljala iz palače v windsorski dvorec na sprejem južnoafriškega predsednika Thamba Mbekija.

Odzivi na usmrtitev Timothyja McVeigha

12. 06. 2001 00.00

Tuji tisk se v današnjih izdajah odziva na včerajšnjo usmrtitev Timothyja McVeigha, ki je 19. aprila 1995 v Oklahoma Cityju izvedel teroristični napad, v katerem je umrlo 168 ljudi. Češki liberalni časnik Pravo povezuje McVeighovo usmrtitev z dogajanjem v srednjem veku, švicarski Berner Zeitung pa meni, da so McVeigha z usmrtitvijo rešili misli na njegove žrtve. Pariški levousmerjeni časnik L'Humanite opozarja, da je sedanji predsednik ZDA George Bush kot teksaški guverner zavrnil 135 pomilostitev, po ocenah danskega liberalnega časnika Politiken pa je bila usmrtitev McVeigha en velik žalosten cirkus.

Končan kongres ZLSD

11. 06. 2001 00.00

Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Dosežen sporazum o JE Krško

11. 06. 2001 00.00

Janez Drnovšek in Ivica Račan sta po desetih letih na pogovorih na Reki dosegla dogovor o vprašanju Nuklearne elektrarne Krško (NEK), po besedah premierov pa tudi velik napredek glede vprašanja meje in dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB). Z meddržavnim sporazumom o NEK bosta državi dokončno uredili statusno in lastniško strukturo elektrarne.

Začenja se referendumsko odštevanje

11. 06. 2001 00.00

Volivci in volivke, ki se nedeljskega potrditvenega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ne bodo mogli udeležiti, bodo svoj glas lahko oddali v naslednjih treh dneh v okviru t.i. predčasnega glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij. Volišča za referendumsko izjasnjevanje, ki so v večini primerov na sedežih upravnih enot, bodo odprta v torek, sredo in četrtek od 9. do 17. ure.

Stavka v TVT Novi preložena

07. 06. 2001 00.00

Stavkovni odbor v mariborskem podjetju TVT Nova, ki je v večinski lasti Siemensa, je po pogajanjih z vodstvom podjetja in predstavniki lastnika odločanje o sicer za danes napovedani opozorilni stavki preložil do 21. junija. Delavci so za dokončno odpoved stavke postavili več pogojev.

Riceova o vrhunskem srečanju v Ljubljani

07. 06. 2001 00.00

Ameriška svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice je na novinarski konferenci predstavila dnevni red bližnjega obiska predsednika Georgea Busha v Evropi in posebej izpostavila, da Slovenija ne bo samo prizorišče srečanja Busha z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Za ZDA naj bi bila posebna in pomembna postaja turneje, ker so Slovenci pokazali, kaj lahko uspešna država v tranziciji doseže. Slovenija je bila po njenem mnenju odlična v gospodarskih reformah. "Pomika se proti odlični politični utrditvi svoje demokracije, njeno vodstvo pa kaže odločenost za uresničitev potrebne gospodarske, pravne in vojaške reforme, da postane članica EU in sčasoma tudi zveze Nato," je dejala Riceova.

Trupla s Kosova v okolici Beograda

07. 06. 2001 00.00

Srbski notranji minister Dušan Mihajlović je potrdil, da je množično grobišče albanskih žrtev iz tovornjaka-hladilnika, ki so ga marca 1999 izvlekli iz Donave pri Kladovu, "na območju Beograda". V njem naj bi bile poleg tistih iz tovornjaka tudi druge žrtve. "Vse to je bilo grozljivo. Ni šlo samo za en tovornjak-hladilnik, ampak so trupla sistematično odvažali s Kosova," trdi Mihajlović. Po njegovih besedah obstaja na omenjeni lokaciji po presoji policije pet ali šest množičnih grobišč, trupla kosovskih Albancev pa naj bi bila celo pod avtocesto.

Demokrati z večino v senatu

06. 06. 2001 00.00

V dvorani ameriškega senata bodo odstranili mizo senatorja iz Vermonta Jamesa Jeffordsa z republikanske strani dvorane in jo postavili na demokratsko stran ter tako tudi simbolično označili konec šestletne republikanske vladavine v zgornjem domu ameriškega kongresa. Jeffords sicer ni postal član demokratske stranke, ampak neodvisni senator, vendar bo sodeloval z demokrati , kar je razmerje v senatu nagnilo v prid demokratom.

Villeneuve odprl svoj lokal

06. 06. 2001 00.00

Edinega kanadskega dirkača v formuli 1 Jacquesa Villeneuva so pred nastopom na nedeljski domači dirki za VN Kanade v Montrealu razjezili jezikovni puristi, ki so se obregnili ob njegov nedavno odprti lokal v Quebecu. Večinsko francosko govoreče prebivalce moti angleško ime Newtown, ki je prevod njegovega francoskega priimka.

Eksplozija na Severnem Irskem

01. 06. 2001 00.00

Pred policijsko postajo v severnoirskem mestu Sion Mills je davi odjeknila bomba. Žrtev ni bilo, škoda na objektu pa je minimalna. Policija je po tem, ko je prejela obvestilo o bombi evakuirala približno 50 družin iz bližnjih hiš. Gre že za drugi napad na tem območju v zadnjem tednu.

V Bruslju molčijo

29. 05. 2001 00.00

Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Slovenija v Natu leta 2002?

28. 05. 2001 00.00

"Ne morem si predstavljati, da bi tako pomembno zasedanje, kot je vrh zveze Nato, potekalo v Pragi, ne da bi zavezništvo povabilo novih članic in da med povabljenimi ne bi bilo Slovenije," je danes po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom na dvorcu v Lanah pri Pragi dejal češki predsednik Vaclav Havel. Havel je ob tem še izrazil trdno pričakovanje Češke, da bo Slovenija povabljena v Nato na vrhu zavezništva leta 2002.

Koštunica ostaja na čelu stranke

27. 05. 2001 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je bil sinoči na letnem zasedanju Demokratske stranke Srbije (DSS) v Beogradu ponovno izvoljen za predsednika stranke. Od 561 članov DSS nihče ni glasoval proti izvolitvi Koštunice na ta položaj, pet glasovnic pa je bilo neveljavnih. Na 6. zasedanju stranke so potrdili tudi spremembe programa in statuta DSS, da bi te dokumente, kot so povedali na zasedanju, prilagodili novim okoliščinam v državi oziroma povečanju števila članov stranke.

Pet Slovencev v finalu

26. 05. 2001 00.00

V kvalifikacijah za nedeljsko prvo tekmo letošnjega svetovnega pokala v kajaku in kanuju na divjih vodah je bilo na startu kar osem slovenskih predstavnikov, po štirje med kanuisti in kajakaši. Na dokaj mirni reki Le Doubs pri francoskem Goumoisu so se v finale prebili Dejan Stevanovič in Simon Hočevar med kanuisti ter kajakaši Andrej Nolimal, Dejan Kralj in Uroš Kodelja. Brez finalnega nastopa pa so ostali kanuista Jurij Korenjak in Aljaž Hamberger ter kajakaš Aleš Kuder.