nihče

Devet mrtvih v eksploziji v Daki
14. 04. 2001 00.00
V eksploziji bombe, ki je odjeknila na odprtem koncertu v bangladeški prestolnici, je življenje izgubilo najmanj devet ljudi, blizu petdeset pa je bilo ranjenih. Koncert v parku Ramna, na katerem se je zbralo okoli 15.000 ljudi, je sodil v sklop prireditev ob bengalskem novem letu. Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče.

Polovica Črnogorcev za odcepitev
13. 04. 2001 00.00
Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

Drama korejskih delavcev
11. 04. 2001 00.00
Južnokorejska policija je v Seulu srdito obračunala z okoli 300 delavci, študenti in sindikalnimi voditelji, ki so skušali vdreti na sedež Daewoo Motorsa. V spopadu je policija uporabila gumijevke, pesti in slepe naboje. Ranjenih naj bi bilo 20 ljudi, oblasti zatrjujejo, da nihče huje. Delavci že več dni skušajo priti do vodstva tovarne in protestirati zaradi množičnega odpuščanja - doslej je službo izgubilo 5500 ljudi.

Bodo moko sežigali v Belgiji
10. 04. 2001 00.00
Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Marko Slokar se je včeraj sestal z županom občine Trbovlje Ladislavom Žigom Žgajnarjem in direktorjem Termoelektrarne Trbovlje 2 Samom Pajerjem. Dogovorili so se, da interventnega sežiga moke v domačih termoelektrarnah ali cementarnah v kratkem ne bo, saj noben objekt za tovrsten sežig ni tehnično usposobljen. Dnevno proizvedeno in približno 4200 ton uskladiščene kostno-mestne in perne moke bo ministrstvo izvozilo v tujino, najverjetneje v Belgijo, kjer bo slovensko moko sežgalo državno podjetje Indaver.

Letališče Schiphol spet odprto
09. 04. 2001 00.00
Amsterdamsko letališče Schiphol so ponovno odprli za ves promet. Letališče je bilo zaprto več ur, potem ko je včeraj odjeknila silovita eksplozija, nato pa je zagorelo. Vodstvo letališča je sporočilo, da nihče izmed potnikov ni bil poškodovan, zaradi težav z dihali pa so v bolnišnico odpeljali letališkega delavca. Po neuradnih podatkih je požar povzročilo uhajanje plina v letališki restavraciji s hitro prehrano.

Preiskava o poslovanju Hercegovske banke
09. 04. 2001 00.00
Uslužbenci Hercegovske banke so se danes zbrali pred prostori banke v Mostarju, kjer je v petek visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH ob podpori mednarodnih sil SFOR uvedel prisilno upravo, ker naj bi banka finančno podpirala nacionalistično gibanje Hrvatov v BiH. Ob tem so suspendirali uslužbence banke, delničarje in upravo ter blokirali delo banke.

Neoporečnost perutninskih izdelkov
05. 04. 2001 00.00
Po zakonskih spremembah o ravnanju mesno perne moke ob koncu minulega leta, se je Perutnina Ptuj v celoti podredila določilom, ki zagotavljajo veterinarsko in sanitarno neoporečnost vzgoje in predelave perutninskega mesa in izdelkov. Zaradi hitrega kopičenja zalog, najprej v priročnem skladišču Perutnine Ptuj in zaradi tega, ker je Ministrstvo za okolje in prostor, preprosto spregledalo problem perutninarjev, ostalo mesnopredelovalno branžo pa rešilo s podarjeno koncesijo ljubljanskemu Kotu, so marca začeli odvažati zaloge iz Ptuja v skladišča državnih zalog. Eno od teh je tudi v Kočevju, vendar pa med Perutnino Ptuj in vzrokom sinočnjega požara ne more biti nobene povezave.

Predsedniške volitve v Moldaviji
04. 04. 2001 00.00
V Moldaviji parlament voli novega predsednika države, za katerega se potegujejo trije kandidati: predsednik vladajoče Komunistične stranke Vladimir Voronin, član iste stranke Valerijan Cristea ter vodja desnosredinskega zavezništva in sedanji premier Dumitru Braghis. Za zmago je potrebna najmanj dvotretjinska podpora poslancev 101-članskega parlamenta.

Trčili ameriško in kitajsko vojaško letalo
02. 04. 2001 00.00
Nad Južnokitajskim morjem sta trčili ameriško in kitajsko vojaško letalo. Letalo ameriške mornarice je moralo po trčenju zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan. Kitajski letalo je strmoglavilo v morje, pilota pa še pogrešajo.

Milošević v priporu
02. 04. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Milošević zavrača aretacijo
31. 03. 2001 00.00
Skupščina Srbije in vlada poudarjata, da Miloševiću želita soditi v Jugoslaviji: v ovadbi ga obtožujeta zlorabe položaja, korupcije in gospodarskega kriminala. Predsednik Vojislav Koštunica je po sestanku z vojaškim ter zveznim in republiškim policijskim in političnim vrhom povedal, da so se vsi udeleženci srečanja strinjali, da po lanskem 5. oktobru, ko po prevzemu oblasti ni bilo prelivanja krvi, "ne bodo dopustili odpiranja državne krize zaradi posameznika, ne glede na to, kdo je to". Poudaril je, da nihče ne sme biti nedotakljiv in da se mora tisti, ki je poklican na sodišče, na poziv odzvati. Jugoslovanski notranji minister Zoran Živković pa je zatrdil, da bodo Miloševića še danes aretirali.

Nesreča letala v Aspnu
30. 03. 2001 00.00
V bližini mondenega smučarskega središča Aspen v Koloradu se je v snežnem viharju zrušilo reaktivno letalo. Nesreče ni preživel nihče od petnajstih potnikov in treh članov posadke, razbitine letala pa je razmetalo tudi do pol kilometra stran od prizorišča.

Milošević ne gre v Haag
30. 03. 2001 00.00
Oblasti v Beogradu so le dan pred iztekom roka odločno zavrnile zahtevo haškega sodišča in Združenih držav Amerike, naj Slobodana Miloševića predajo mednarodnemu sodišču za vojne zločine. Kot je izjavil srbski pravosodni minister Vladan Batić, bodo o usodi nekdanjega jugoslovanskega predsednika odločala srbska sodišča in nihče drug. Podobno sporočilo je zahodu namenil tudi jugoslovanski notranji minister. Batić obenem ni želel napovedati, kdaj bodo aretirali Miloševića.

Olje v Baltskem morju
29. 03. 2001 00.00
Po trčenju tankerja, ki je plul pod zastavo Marshallovih otokov in ciprske tovorne ladje 25 kilometrov severno od nemškega polotoka Dar, med Nemčijo in Dansko, je s tankerja, na katerem je bilo 33 tisoč ton kurilnega olja, v Baltsko morje izteklo več kot 15.000 ton težkega olja. Tanker je peljal tovor na Švedsko.

Zapornik si je zašil usta
29. 03. 2001 00.00
Eden od zapornikov v zaporu v Göteborgu si je iz protesta zašil usta, ker prizivno sodišče ni upoštevalo njegove pritožbe. Šivank doslej niso obravnavali kot problematičnih za varnost zapornikov in nihče ni niti pomislil, da bi se lahko zgodilo kaj takega, so sporočili iz zapora.

Slovenci do točke v podaljšku
28. 03. 2001 00.00
Nogometni reprezentanci Slovenije in ZR Jugoslavije sta se v kvalifikacijskem srečanju za nastop na Svetovnem prvenstvu 2002 razšli z neodločenim izidom 1:1 (0:1). Strelec vodilnega zadetka za Jugoslovane je bil v prvem polčasu Savo Milošević, v sodnikovem podaljšku pa je s prostega strela zadel Zlatko Zahovič.

Posebni ukrepi na jugu Rusije
26. 03. 2001 00.00
Ruska policija in vojska je v čečenskem glavnem mestu Grozni prijela tri moške, ki naj bi bili odgovorni za sobotne bombne napade na Severnem Kavkazu, ki so po zadnjih podatkih terjali 23 življenj. Kot poročajo ruski viri, je policija osumljence prijela še pred napadi, vendar pa je prepričana, da so jih organizirali, saj so že dokazali njihovo sodelovanje v podobnih napadih lani. Kot je na današnji seji ruske vlade povedala njena podpredsednica Valentina Matvijenko, je v napadih na Severnem Kavkazu umrlo 23 ljudi, 142 pa je ranjenih.

20 mrtvih v eksplozijah na jugu Rusije
24. 03. 2001 00.00
V mestu Mineralnje Vodi je v siloviti eksploziji avtomobila-bombe na mestni tržnici umrlo osemnajst ljudi, enainosemdeset ranjenih pa so prepeljali v bližnjo bolnišnico.

Vodstvo LPP zahteva preklic stavke
21. 03. 2001 00.00
Vodstvo javnega podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP) je na včerajšnjem sestanku s predstavniki stavkovnega odbora pozvalo sindikate, naj za ponedeljek, 26. marca, napovedano stavko preložijo oziroma prekličejo. Kot so danes sporočili iz vodstva LPP, stavka namreč ni niti zakonita niti upravičena, dokler niso izčrpane vse možnosti, ki jih za mirno rešitev spora predvidevata zakon o stavki in kolektivna pogodba LPP. Predstavniki stavkovnega odbora so predlog o preložitvi stavke označili kot nesprejemljiv, saj menijo, da so stavko napovedali dovolj zgodaj prav zaradi možnosti za dogovarjanje, vendar se nanje, razen vodstva in nadzornega sveta LPP, ni nihče odzval. Poudarili so še, da bodo stavko preklicali le v primeru, da glavni direktor LPP Andrej Osterman od ljubljanske županje Vike Potočnik dobi zagotovilo, na podlagi katerega bi lahko uresničili svoje zahteve glede tarifnega dela kolektivne pogodbe.

Za postopnost urejanja razmer na Bližnjem vzhodu
21. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in izraelski premier Ariel Šaron sta se v torek na prvem medsebojnem srečanju, odkar sta letos nastopila položaj, načelno dogovorila za postopen pristop k reševanju izraelsko-palestinskih težav, pri čemer bodo ZDA bolj od daleč opazovale, kaj se bosta sprti strani dogovorili med seboj. "Moja administracija si bo prizadevala za položitev temeljev za mir in bo skupaj z bližnjevzhodnimi državami skušala dati miru priložnost. Miru ne bomo skušali vsiliti, ampak bomo skušali olajšati pot do miru," je dejal Bush. Šaron pa je poudaril, da je za Izrael na prvem mestu vprašanje varnosti, in šele ko bo ta zagotovljena, se je pripravljen pogajati o mirovnem sporazumu s Palestinci.

Ofenziva proti albanskim skrajnežem
20. 03. 2001 00.00
Po poročanju več tiskovnih agencij naj bi makedonske sile danes začele odločilno ofenzivo za uničenje albanskih skrajnežev na območju Tetova. Makedonski tanki so že zavzeli položaje na obrobju mesta, policija pa je sinoči že ob 19. uri zaprla vse vpadnice v Tetovo. Sinoči pa je v Skopje pripotoval koordinator EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se je sestal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in premierom Ljubčem Georgijevskim, pa tudi z voditeljema obeh albanskih strank v Makedoniji Arbenom Džaferijem in Imerom Imerijem. Ob tem je Solana zatrdil, da bo mednarodna skupnost Makedoniji pomagala pri ohranjanju njene ozemeljske celovitosti, ter obsodil akcije albanskih skrajnežev.

Pozabljeno mesto
20. 03. 2001 00.00
New York Times je v nedeljski izdaji objavil članek o majhnem mestecu v Pennsylvaniji, ki ga je uradno štetje prebivalstva leta 2000 obšlo. Kraj se imenuje kar po organizaciji, ki ga je ustanovila, to je Slovenska narodno podporna jednota (SNPJ), in je v bistvu le razvedrilno-počitniško naselje v katerem za stalno prebiva le kakšen ducat ljudi.

Siloviti spopadi na območju Tetova
19. 03. 2001 00.00
Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Kmalu gospodarske sankcije proti ZRJ?
18. 03. 2001 00.00
Srbski premier Zoran Djindjić je v sinočnjem pogovoru za srbsko televizijo dejal, da ni "nobene možnosti" za to, da bi nekdanjega predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića beograjske oblasti do 31. marca izročile haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "To ni realistično, saj bi v tem primeru prišlo do kršitve prava, česar pa ne podpira nihče v Demokratični opoziciji Srbije (DOS)" je pojasnil Djindjić. "Vendar pa se vsi v DOS zavzemamo za to, da bi bilo pravici zadoščeno in glede tega vprašanja ne pristajamo na nikakršne kompromise.

ETA napada
18. 03. 2001 00.00
V eksploziji avtomobila bombe v letovišču Rosas na Costi Bravi na severozahodu Španije je v noči na nedeljo življenje izgubil španski policist, en policist je bil ranjen kot tudi dva mimoidoča, je poročal španski radio. Eksplozija je odjeknila pred hotelom, iz katerega so že pred tem evakuirali goste, saj jih je o napadu v imenu baskovske teroristične organizacije ETA po telefonu obvestil neznanec.

Boj za končnico
16. 03. 2001 00.00
Na parketih v ligi NBA so boji za osem mest v konferencah, ki vodijo v končnico, vse trši. Minnesota z Rašom Nesterovičem je izgubila proti Dallasu, Rašo pa je igral le šest minut. V Los Angelesu se je vrnil nasmeh trenerju Lakersov Philu Jacksonu, ker se je Kobe Bryant vrnil v šampionskem slogu, za zmago po podaljšku proti Detroitu je dosegel 39 točk. V Milwaukeeju so slavili Supersonicsi iz Seattla, prav tako v gosteh so slavili Boston Celticsi. Doma pa se niso pustili presenetiti igralci New Yorka ter Houstona.

Cepivo brez dovoljenja za promet
12. 03. 2001 00.00
Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.

Simić se je predal haaškemu sodišču
12. 03. 2001 00.00
Nekdanji župan Bosanskega Šamca Blagoje Simić se je davi prostovoljno predal haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je sporočil njegov odvetnik. Simić je že prispel v Haag in se srečal z glavno tožilko sodišča Carlo Del Ponte. Haaško sodišče je Simića leta 1995 obtožilo vojnih zločinov, storjenih med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Pred odhodom je Simić v izjavi za novinarje dejal, da je prepričan v svojo nedolžnost in da želi s predajo haaškemu sodišču zmanjšati breme, ki ga nosijo njegova družina ter jugoslovanski in srbski narod. Zatrdil je še, da je njegova odločitev povsem prostovoljna in da nihče ni vršil pritiska nanj.

Uporaba cepiv brez dovoljenja za promet
11. 03. 2001 00.00
Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.