nizko

UNP – vedno zanesljiva izbira

17. 12. 2022 00.15

Negotove razmere v ospredje postavljajo pomen zanesljive oskrbe z energijo. Utekočinjen naftni plin (UNP) ostaja stabilen ter nepogrešljiv vir.

'Na stran Ukrajine stopila narava, Moskvo potopila neptun in ruska samozavest'

14. 12. 2022 17.29

13. april 2022 se bo v zgodovino ruske mornarice zapisal kot eden najtemačnejših dni. A ne le zato, ker so nizki deževni oblaki nad Črnim morjem zakrivali svetlobo. Na ta dan so namreč ruske sile izgubile tudi svojo kraljico črnomorske flote, križarko Moskvo. "Zaradi oblakov so verjeli, da jih ni mogoče videti ne z neba ne s tal. Ob tem so se zavedali, da imajo na krovu močne protiletalske sisteme. In ta samozavest jih je ubila," je dejal eden od ukrajinskih raketnih inženirjev, ki je sodeloval pri snovanju rakete neptun.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se

14. 12. 2022 10.46

Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.

Vidni osamosvojitelji spet sprejeli odlikovanja, ki so jih leta 1993 vrnili

13. 12. 2022 12.11

Predsednik republike Borut Pahor, ki se počasi poslavlja od svojega položaja, je šestim vidnim predstavnikom slovenske osamosvojitve na posebni slovesnosti v predsedniški palači vrnil odlikovanja zlati častni znak svobode. Ta odlikovanja so v turbulentnem političnem ozračju z odprtim pismom zavrnili 21. junija leta 1993.

Su-25: 'neuničljivi' leteči tank

12. 12. 2022 10.49

Suhojev Su-25 je verjetno najbolj aktivno letalo v vojni v Ukrajini. V bojih proti nasprotnikovim oklepnim enotam in pehoti ga intenzivno uporabljata obe strani. Letalo, čigar serijska proizvodnja je stekla že pred 44 leti, je tako še eno v vrsti orožij starejše generacije, ki je v aktualnem konfliktu pokazalo svojo vrednost, predvsem pa neverjetno trpežnost. "Leteči tanki" se v letalske baze včasih vračajo tako močno poškodovani, da mnogi ne skrivajo začudenja nad odpornostjo letala na protiletalski ogenj.

Argentinci na krilih vratarja Martineza na polfinalni 'zmenek' s Hrvaško

09. 12. 2022 22.44

Četrtfinalni obračun na SP v Katarju med Nizozemsko in Argentino je bil hkrati tudi dvoboj reprezentanc, ki sta dvigali formo. Zadnja dva obračuna Argentine in Nizozemske na mundialu sta se končala brez zadetkov. Tokrat je bilo povsem drugače. Sprva je bil glavni na sceni Lionel Messi, ki je v prvem polčasu najprej lepo podal do strelca Nahuela Moline, v drugem pa je uspešno izvedel enajstmetrovko za 2:0. Trikratni svetovni podprvaki Nizozemci, ki večji del tekme niso pokazali praktično ničesar v napadu, pa so se začeli vračati v igro z vstopom Wouta Weghorsta, ki je v 83. minuti in enajsti sodniškega dodatka z dvema goloma izsilil podaljšek. Sledile so enajstmetrovke. Emiliano Martinez je obranil prva dva nizozemska strela, odločilnega pa je zadel Lautaro Martinez. Gavči tako ostajajo v igri za svoj prvi naslov prvaka sveta po letu 1986 in skupno tretjega.

Mars bo za eno uro izginil z neba

07. 12. 2022 17.29

V zgodnjih jutranjih urah se bo na nebu po navedbah strokovnjakov zgodil relativno redek nebesni pojav, ki se zgodi le na nekaj let. Luna bo okoli 6. ure zjutraj zakrila Mars. Vendar pa na žalost vreme v Sloveniji ne bo v prid tistim, ki bi si želeli na nebu ogledati ta zanimiv pojav.

Eksploziji na letališčih v ruskem zaledju. Poškodovana strateška bombnika?

05. 12. 2022 16.50

Iz Rusije poročajo o dveh večjih eksplozijah na vojaških letališčih v notranjosti države. Na letališču v bližini mesta Rjazan je eksplodiral tovornjak s cisterno z gorivom in ubil tri osebe, na letališču v Saratovu pa naj bi po nekaterih virih strmoglavil dron, ki je domnevno lažje poškodoval dve letali. Na obeh letališčih sicer domujejo ruski strateški bombniki.

Celje po 24 letih z novim županom: Kovač s prestola vrgel Šrota

04. 12. 2022 18.16

Po vseh preštetih glasovih je v Celju slavil Matija Kovač, ki je prepričal 57,81-odstotka volivcev, dosedanjega župana Bojana Šrota pa je podprlo 42,19-odstotka volilnih upravičencev. Kovač je tako prekinil 24-letni primat Šrota, ki mu ni uspel naskok na sedmi mandat. Novoizvoljeni župan je zakorakal po celjskih ulicah, kjer je bil deležen aplavza in vzklikov navdušenih občanov.

Pogovor z Damirjem Skomino: sojenje na mundialu, izolska zgodba in nova kariera

03. 12. 2022 15.17

Pred začetkom izločilnih bojev svetovnega prvenstva v Katarju smo se že včeraj pogovarjali z najboljšim slovenskim nogometni sodnikom vseh časov, Damirjem Skomino. Pogovor ekskluzivno objavljamo danes.

Koronavirus lahko na nekateri hrani preživi več dni

02. 12. 2022 09.28

Britanski strokovnjaki so potrdili, da lahko koronavirus na nekaterih živilih, že pripravljenih na uživanje, ostane več dni. Znanstveniki so teste izvedli tako, da so virus namenoma razmazali po embalaži in prehrambnih izdelkih, med njimi so bili sadje, pecivo in ustekleničena pijača. Izbirali so živila, ki jih lahko potrošnik poje brez kuhanja in pranja. A kot pravijo, tveganje za potrošnike ostaja zelo nizko.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Športno darilo je najboljše darilo!

01. 12. 2022 11.53

December je čas, ko se pogosto poraja misel na to, kaj podariti svojim najbližjim. Letos pojdite izven klasičnih okvirjev in podarite športno darilo.

Kumer: Slovenska podjetja bodo imela konkurenčne cene v celinskem delu Evrope

30. 11. 2022 11.29

Vlada bo z ukrepi v uveljavljeni uredbi o dinamični zamejitvi cene elektrike za večje odjemalce ter v dveh zakonih, ki naj bi ju v četrtek poslala v DZ in med drugim omogočata subvencioniranje stroškov za elektriko, podjetjem zagotovila konkurenčne cene, pravi infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Pomoč gospodarstvu: vlada v omejitev cen elektrike

29. 11. 2022 18.53

Veliki poslovni odjemalci so le dočakali ukrep, s katerim naj bi vsaj malo omilili pritiske zaradi visokih cen elektrike. Vlada namreč uvaja referenčne nabavne cene elektrike. Veljale bodo do konca tega leta, dobavitelji pa se jih morajo obvezno držati in dobave ne smejo prekiniti. Cene bodo vezane na nemško borzo elektrike, ki je, kot je pojasnil minister Kumer, dovolj likvidna in je tako cena na njej nižja.

Porast davice med migranti v Veliki Britaniji, eden umrl

28. 11. 2022 18.43

50 migrantov, ki je pred kratkim prispelo v Veliko Britanijo, je okuženih z davico. Eden izmed njih je v azilnem centru tudi umrl. Približno 500 migrantov so cepili proti hudo nalezljivi bolezni. Za bolezen je značilna vnetna reakcija na sluznici nosu, žrela, kože, kjer se razvije belkasta obloga. Okužba lahko poteka brez simptomov ali pa kot huda smrtna bolezen. Iz žrela se obloga lahko širi v sapnik in sapnice ter povzroči zadušitev, pojasnjujejo na NIJZ.

Krško: tako Šiško kot Kerin za gradnjo drugega bloka nuklearke

28. 11. 2022 16.35

V drugem krogu volitev za župana Mestne občine Krško se bosta pomerila kandidata s podpisi volivcev Janez Kerin in Dušan Šiško. Pri njunih odgovorih na vprašanja ni zaznati večjih razhajanj, oba sta se izrekla tudi za gradnjo drugega bloka nuklearke.

Slovenec, ki je za Kras v 50 dneh prekolesaril 3300 kilometrov

26. 11. 2022 07.00

"Življenje je kot vožnja s kolesom, da bi ohranil ravnotežje, se moraš premikati," je ob začetku svoje kolesarske poti zapisal Patrik Bratuša, ki se je vseslovenski akciji Skupaj za Kras pridružil na svoj način. S kolesom se je odpravil do Portugalske in čeprav je na poti noro užival, se je soočil tudi z nekaj izzivi. Med drugim se je na poti zastrupil s hrano, a kljub temu v mukah prevozil med 80 in 100 kilometrov na dan. Pičil ga je tudi sršen, a ga to ni ustavilo pri tem, da si je na poti ustvaril tudi cel kup pozitivnih spominov.

Najsodobnejša obravnava bolnikov z možgansko kapjo v Sloveniji

25. 11. 2022 14.48

Nevroradiologi UKCL bodo, zahvaljujoč novemu aparatu, zdaj pacientom z akutno možgansko kapjo in tistim, ki jim to grozi, omogočili najsodobnejše zdravljenje. Aparat je najsodobnejša naprava za invazivne intervencijske posege in preiskave žilja možganov in hrbtenjače.

Grah Whatmough: Namen zakona o RTV je nastavitev vladi poslušnih ljudi

25. 11. 2022 14.35

Pred nedeljskim referendumom o Zakonu o RTV Slovenija smo želeli govoriti z direktorjem Televizije Slovenija Urošem Urbanijo, vendar se ta na našo prošnjo za intervju ni odzval. Dan pred volilni molkom objavljamo del pogovora z generalnim direktorjem Radiotelevizije Slovenija Andrejem Grahom Whatmoughom, ki je sicer na vprašanja odgovarjal kot fizična oseba.

Začenja se obnova pogorelega Krasa: prostovoljci potrebujejo krampe in lopate

25. 11. 2022 06.41

Pred pomnikom miru na Cerju na Krasu se je začela obnova v požaru uničenih območij, s čimer bodo skušali v naslednjih osmih letih sanirati kraške gozdove, so v uvodnem nagovoru izpostavili govorci. Prav tako bodo na Cerju pogozdovali v soboto, ko pričakujejo okoli 800 prostovoljcev. Že letos nameravajo posaditi 18.000 sadik.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'

24. 11. 2022 06.31

Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Kitajska kljub strogim kovidnim ukrepom beleži rekordno število okužb

24. 11. 2022 09.50

Politika ničelnega covida-19 je na Kitajskem, kjer živi okoli 1,4 milijarde ljudi, zadala hud udarec gospodarstvu in vsakdanjemu življenju Kitajcev. Do izbruhov prihaja tudi zaradi nemirov, ki so jih sprožile dolge in stroge zapore v državi ter tudi po protestih in nasilju med zaposlenimi in varnostnim osebjem v okolici največje tovarne pametnih telefonov na Kitajskem. Delavci so odšli na ulice, ker so prejeli nekajkrat nižje plače od dogovorjenih.

Bruselj poziva Slovenijo, naj bo spremenjen proračun skladen s priporočili EU

22. 11. 2022 18.56

Evropska komisija je objavila jesenski sveženj evropskega semestra, v okviru katerega je države članice pozvala k usklajevanju javnofinančnih politik pri soočanju z energetsko krizo in visoko inflacijo. Slovenska javnofinančna politika v 2023 je po oceni Evropske komisije ekspanzivna v kontekstu visoke inflacije. V Bruslju menijo, da rast tekoče porabe ni skladna s spomladanskimi priporočili.

Tajci na proteste, ker želijo legalno marihuano

22. 11. 2022 17.34

Okoli 200 podpornikov liberaliziranih predpisov o marihuani na Tajskem se je zbralo v vladni hiši v Bangkoku ter protestiralo proti morebitni ukinitvi nedavne dekriminalizacije droge. Podporniki so bili oblečeni v majice z napisi ter so delili vzorce medicinske marihuane.

Večina ostala doma, druga najslabša udeležba v zgodovini

21. 11. 2022 06.34

Štetje glasovnic na letošnjih lokalnih volitvah je trajalo pozno v noč, vseeno pa so po številu oddanih glasov volilne komisije imele precej manj dela kot pretekla leta. Sedaj je namreč že jasno, da gre za drugo najslabšo udeležbo na lokalnih volitvah v zgodovini samostojne Slovenije.

V Velenju zmagal Dermol, v Novi Gorici in Murski Soboti drugi krog

20. 11. 2022 18.26

V Novem mestu je dosedanji župan Macedoni osvojil skoraj 75 odstotkov glasov, tako se je podal v svoj tretji mandat. V Celju bo potreben drugi krog med aktualnim županom Šrotom in neodvisnim kandidatom Kovačem. Nuška Gajšek je na Ptuju osvojila skoraj dve tretjini glasov. Tesno eden ob drugem pa tudi v Krškem Kerin in Šiško, ki se bosta pomerila v drugem krogu. V Velenju je zmago po več kot polovici preštetih glasov razglasil Dermol. V Novi Gorici pa gredo v drugi krog, kjer se bosta pomerila Turel in Miklavič. V Murski Soboti bo prav tako potreben drugi krog.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Kljub umirjanju gospodarstva na trgu dela in rasti izvoza še brez poslabšanja

18. 11. 2022 10.25

BDP v Sloveniji se je v tretjem letošnjem četrtletju glede na drugo zmanjšal za 1,4 odstotka, medletna rast (3,4 odstotka nedesezonirano) pa je bila nižja kot v prvi polovici leta in v okvirih pričakovanj jesenske napovedi gospodarskih gibanj Umarja, kjer so za celotno leto 2022 napovedali 5-odstotno rast BDP. Medletna rast potrošnje gospodinjstev se je ob upadanju zaupanja potrošnikov in realnem znižanju dohodkov v poletnih mesecih umirila. Izhajala je iz trgovine z neživili in potrošnje storitev. Investicijska dejavnost je v tretjem četrtletju ostala močna, zlasti se je krepila aktivnost v gradbeništvu.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'

18. 11. 2022 06.00

Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?