nizko

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'
18. 11. 2022 06.00
Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

Gospodinjstva manj trošijo, gospodarska rast se umirja
15. 11. 2022 14.23
K močni umiritvi gospodarske rasti v tretjem četrtletju je bistveno prispevala umiritev potrošnje gospodinjstev, so zapisali v Banki Slovenije. Negativna gibanja se še niso odrazila na trgu dela, kjer razmere ostajajo izrazito ugodne, so zapisali v centralni banki, kjer v zadnjem četrtletju pričakujejo nadaljevanje skromne gospodarske aktivnosti.

Odnos z narcisom: 'Ni vse, kar odide iz vašega življenja, usodna izguba'
12. 11. 2022 18.00
Prav vsak odnos nas in tudi drugo osebo brusi, gnete in preoblikuje, zaradi česar notranje rastemo. Je pa vse našteto najintenzivneje in lahko tudi zelo boleče v intimnem odnosu, ker nam partner potiska na površino boleče vsebine iz odnosa s starši, pravi Nina Orel, ki se je narcistični motnji podrobno posvetila in pripravila tudi programe zdravljenja za soodvisnike, ki so se ujeli v toksične odnose. Za naš portal je podrobneje pojasnila, kaj je narcistična motnja, kako jo prepoznamo, kdo so soodvisniki in kako se lahko podajo na pot samozdravljenja in dokončno prekinejo nezdrav odnos do sebe, s tem pa tudi z drugimi.

Riera: Želim, da bi se ekipe tako intenzivno pripravljale tudi na druge
11. 11. 2022 15.39
Ljubljanska Olimpija hiti (najmanj) k naslovu jesenskega slovenskega prvaka. Zmaji imajo pred prvimi zasledovalci enajst točk naskoka, pred prvaki iz Maribora pa že devetnajst. Pred novembrsko pavzo se bosta ob Kamniški Bistrici v dobrodelno obarvanem srečanju, v akciji Truhome in Anine zvezdice, pomerila Domžale in Olimpija. Vodilna zasedba 1. SNL je v Športnem parku gostovala že prejšnji konec tedna, ko je z 1:0 ugnala Radomlje.

V občini Kostel ima skoraj vsak prebivalec stanovanje, v Naklem trije v enem
11. 11. 2022 08.02
V občini Kostel imajo največ stanovanj na tisoč prebivalcev v Sloveniji, in sicer 915, kar bi statistično pomenilo, da ima skoraj vsaj občan svoje stanovanje. Najmanj stanovanj je v Naklem, kjer povprečno v stanovanju živijo več kot trije ljudje. Povprečna uporabna površina stanovanja v Sloveniji je 83 kvadratnih metrov.

Zaupanje raste v policijo in vojsko, pada v opozicijo in zdravstvo
09. 11. 2022 19.33
V javnosti narašča zaupanje v ključne politične institucije, policijo in vojsko ter pada zaupanje v trgovine, zdravstvo, banke in stranke opozicije, v meritvi javnega mnenja ugotavlja agencija Valicon. Med poklici je opaznejši padec zaupanja v umetnike, rast beležijo policisti, uradniki in vladni ministri.

Ali lahko pitje alkohola vpliva na plodnost?
09. 11. 2022 19.40
"Če bo ostalo tako, da dekleta do 25. leta pijejo toliko alkohola kot njihovi vrstniki, otrok ne bo!" S to izjavo je javnost šokiral Jaroslaw Kaczynski, vodja konservativne poljske vladajoče stranke in nekdanji predsednik vlade. Razjezil je tudi skupino za pravice žensk na Poljskem, ki je ljudi pozvala k demonstracijam, češ da politik nima pravice obtoževati žensk za nizko rodnost. Vprašali smo se, ali pitje alkohola res vpliva na rodnost, kot to trdi poljski politik. Ja, prav ima. Kot nam je povedala specialistka ginekologije in porodništva, prekomerno uživanje alkohola vpliva na plodnost. A ne le pri ženskah.

Stanje v priljubljenih Zelencih po letošnji suši zelo zaskrbljujoče
09. 11. 2022 14.25
Priljubljeni naravni rezervat Zelenci je ogrožen, opozarjajo okoljevarstveniki. Namreč, njihove meritve so pokazale, da se je ob letošnji suši stanje v rezervatu izrazito poslabšalo. Medtem na območnem zavodu za varstvo narave upajo, da gre za enkraten dogodek.

Slovenija meni, da je Avstrija neutemeljeno podaljšala nadzor na schengenski meji
08. 11. 2022 13.19
Avstrija je Evropsko komisijo oktobra obvestila, da bo za obdobje od 12. novembra 2022 do 11. maja 2023 podaljšala nadzor na notranji schengenski meji s Slovenijo. Slovenija meni, da je takšna odločitev neutemeljena in da ni dokazov o obstoju nove grožnje varnosti.

Dve odločitvi v zadnjem hipu, dve usodi: eden preživel, drug umrl
08. 11. 2022 12.23
Na jugu Italije se nadaljuje preiskava nesreče helikopterja, v katerem je tragično ugasnilo sedem življenj, med njimi tudi štiričlanske družine iz Slovenije. Ta bo otežena, saj so preiskovalci potrdili, da ni imel črne skrinjice. Prav tako ni imel sodobne radarske tehnologije. Prebivalci otočja Tremiti so se s sprevodom skozi mesto poklonili žrtvam tragedije, pristaniški delavec Gabriele Fentini pa slavi drugi rojstni dan. Za usodni polet je imel že kupljeno vozovnico, v zadnjem hipu pa se je odločil za trajekt.

Nesreča helikopterja: prva rekonstrukcija in iskanje črne skrinjice
07. 11. 2022 13.27
Glavni tožilec pokrajine Foggia, Ludovico Vaccaro, je na novinarski konferenci po sobotni nesreči helikopterja, ki je strmoglavil v okolici mesta Apricene, povedal, da so rotor helikopterja našli približno 100 do 150 metrov od trupa helikopterja. Kot je pojasnil, je helikopter najverjetneje najprej z rotorjem udaril ob tla, se obrnil in spet udaril ob tla. V tragični nesreči je umrlo sedem ljudi, med njimi tudi štiričlanska družina iz Slovenije.

Porast okužb na Kitajskem: največ v zadnjih šestih mesecih
07. 11. 2022 14.31
Pristojni so na Kitajskem evidentirali več kot 5600 novih primerov okužb z novim koronavirusom, kar je najvišje dnevno število okužb v zadnjih šestih mesecih. Zaradi porasta okužb so oblasti ponekod v Pekingu odredile zaprtje šol, nekatera podjetja pa so svojim delavcem naročila, naj začasno delajo od doma. Oblast je sicer ponovila, da bo ostala neomajna pri svoji politiki ničelne tolerance do covida-19, kljub vse večjemu razočaranju javnosti, ki meni, da strogi ukrepi stanejo prav tista življenja, ki naj bi jih zaščitili.

Bellingcat: To so 'morilci z daljinci', ki izbirajo cilje za raketne napade
04. 11. 2022 11.49
10. oktobra je Rusija izvedla prvi obsežen in koordiniran napad na ukrajinsko civilno infrastrukturo od začetka vojne. Po nekaterih podatkih je bilo tistega dne izstreljenih okrog 200 vodenih raket in samomorilskih dronov. V napadih je umrlo 20 ljudi, več kot 100 jih je bilo po podatkih ukrajinske civilne zaščite ranjenih. Preiskovalni portal Bellingcat je prišel na sled članom skupine ruskih častnikov, ki so odgovorni za izbiro ciljev na ukrajinskem ozemlju. Med sledenjem njihovega vedenja na spletu pa so novinarji odkrili še več podrobnosti o navadah in nečednih razvadah "morilcev z daljinci".

Ničelna toleranca do covida-19: Kitajska ujeta v past, ki jo je ustvarila sama
02. 11. 2022 11.06
Stroge omejitve, kot so zapore meja, dolge karantene, množično testiranje in prepovedi gibanja, na Kitajskem povzročajo kaos in bedo po vsej državi ter močno obremenjujejo gospodarstvo. Potrpežljivost javnosti je vse manjša, frustracije naraščajo. "Oblasti so demonizirale covid, pretiravale z njegovo resnostjo, številni se še vedno zelo bojijo virusa, preboleli pa trpijo zaradi hude diskriminacije in stigmatizacije," opozarja virolog z univerze v Hongkongu, ki je prepričan, da takšni drakonski ukrepi niso več primerni. "Ves svet je opustil ta pristop, saj preprosto ne deluje," je dejal. A nič ne kaže na to, da bi se v tej državi v prihodnosti obetala sprememba strategije, pred vrati pa je zima, ki lahko prinese nov val okužb.

Slovenski mladostniki po uporabi konoplje nad povprečjem
30. 10. 2022 11.31
Konoplja je najbolj razširjena prepovedana droga v Sloveniji. Slovenski mladostniki pa se po njeni uporabi uvrščajo nad povprečje vrstnikov iz drugih držav, ugotavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Ob tem dodajajo, da na številne posledice, povezane z uporabo konoplje, opozarja vse več različnih raziskav.

Kitajska spet zapira dele Vuhana
27. 10. 2022 13.28
Kitajska mesta od Vuhana v osrednji Kitajski do Šininga na severozahodu zaostrujejo omejitve zaradi covida-19, zaklepajo zgradbe in zapirajo okrožja, kar spet povzroča stisko na milijone ljudem, in vse to zaradi boja za zaustavitev vse večjih izbruhov koronavirusa. Število primerov koronavirusa na Kitajskem je sicer v primerjavi s primeri po svetu nizko.

Bidna pozvali k pogovorom s Putinom, nato pa si 'premislili'
26. 10. 2022 19.54
Skupina demokratskih članov kongresa ZDA je umaknila pismo, v katerem so predsednika Joeja Bidna pozvali k pogajanjem z Rusijo. Ob umiku so pojasnjevali, da je bilo besedilo spisano pred nekaj meseci, zdaj pa objavljeno "po pomoti". Pismo je povzročilo precej razburjenja, saj je sovpadlo tudi z nedavnimi kritikami vodje republikancev v predstavniškem domu Kevina McCarthyja na račun ameriške neomajne podpore Ukrajini.

Trditve o umazani bombi Rusi 'dokazovali' z ukradeno slovensko fotografijo detektorjev dima
25. 10. 2022 18.28
Rusi so nedavne trditve, da Ukrajina ustvarja tako imenovano umazano bombo, 'dokazovali' s kolažem fotografij, ki so jih objavili na družbenem omrežju Twitter. Toda ena od fotografij z napisom "radioaktivno" je bila, kot kaže, posneta v Sloveniji. Gre za fotografijo Agencije za radioaktivne odpadke, ki so jo med drugim uporabljali v predstavitvah, na njej pa so dejansko detektorji dima. Rusko ministrstvo za obrambo naj bi fotografijo kar "ukradlo" oziroma jo uporabilo brez vednosti agencije.

Sunak tudi uradno britanski premier: 'Skupaj lahko dosežemo neverjetne stvari'
25. 10. 2022 06.44
Rishi Sunak je po srečanju s kraljem Karlom III. tudi uradno postal 57. predsednik vlade Združenega kraljestva. Kralj ga je povabil k sestavi vlade. Sunak je sicer tretji premier Velike Britanije v letošnjem letu, funkcijo pa prevzema kot najmlajši premier v zadnjih dveh stoletjih. "Zgradil bom vlado, ki bo predstavljala najboljše iz naše stranke," je dejal. Evropska komisija ga je pozvala k spoštovanju dogovorov z EU, sklenjenih po brexitu, zlasti severnoirskega protokola. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski mu je čestital, iz Moskve pa so sporočili, da se tudi pod njegovim vodstvom ne nadejajo izboljšanja odnosov med Veliko Britanijo in Rusijo.

Slovo Liz Truss: Verjamem v Britanijo in Britance
25. 10. 2022 12.18
Odhajajoča premierka Liz Truss je še zadnjič nagovorila angleške državljane pred uradno rezidenco Downing Street. Vodenje gre zdaj v roke Rishiju Sunaku. V kratkem poslovilnem govoru je branila ukrepe nižanja davkov, ki jih je v svojem kratkem mandatu želela uveljaviti, in izrazila prepričanje, da mora Združeno kraljestvi bolj kot kdaj koli izkazati pogum. Sunaku je zaželela veliko uspeha.

Svetovni uspeh slovenske trenerke
25. 10. 2022 00.15
Vida Macura Maglica kot edina Evropejka povabljena na največji svetovni športni sejem v Dubaju

'Rusija bi lahko poskusila skriti bojno glavo ali dve v navaden tovornjak'
24. 10. 2022 13.34
Ko je pred kratkim zveza Nato začela z letnimi jedrskimi vajami, je vodstvo severnoatlantske zveze poudarilo, da vaje niso povezane z ruskim napadom na Ukrajino ali povečevanjem napetosti glede jedrskega orožja ter da gre za povsem rutinsko urjenje. A vendarle je vaja vzbudila pozornost, navsezadnje spet živimo v času, ko zahodni tajni agenti iščejo vsak najmanjši znak, da prihaja do premikov ruskega jedrskega orožja.

Kakšna zima nas čaka v času energetske krize?
22. 10. 2022 15.00
Države po Evropi se sprašujejo, kako bodo prebrodile energetsko krizo to zimo, ljudje pa po tihem upajo, da bodo temperature prizanesljive in s tem tudi nižji stroški za ogrevanje. In kaj pravijo meteorologi? Kako huda bo prihajajoča zima, kje jo bodo najbolj občutili in kaj lahko pričakujemo na sončni strani Alp?

Iranske 'kosilnice', ki terorizirajo Ukrajino
19. 10. 2022 12.43
Rusi ukrajinske regije, tudi prestolnico Kijev, že več tednov terorizirajo z brezpilotnimi kamikazi Shahed-136. Gre za majhne drone z močjo 50 konjev, ki letijo relativno počasi. Ker med letenjem proizvajajo glasen hrup, jim Ukrajinci pravijo kar "mopedi" ali pa "kosilnice". In čeprav se na prvi pogled zdi, da so tako počasne tarče za ukrajinsko zračno obrambo mala malica, se branilci soočajo s kar nekaj težavami. Kaj sploh so droni Shahed-136 in zakaj so tako nevarni?

Rusi z novim rekordom: letalo naj bi sestrelili na razdalji kar 217 km
17. 10. 2022 13.17
Po poročanju proruske spletne vojaške revije Military Watch naj bi ruska vojska postavila nov svetovni rekord v sestrelitvi letala z raketo zemlja-zrak, in sicer naj bi nad ozemljem Ukrajine sestrelili dve ukrajinski vojaški letali, in to na razdalji kar 217 km. Prejšnji rekord je bil prav tako v ruski lasti, razdalja pa 'zgolj' 150 km.

Toninu podelili nov mandat na mestu predsednika NSi
15. 10. 2022 15.59
Delegati so na današnjem volilnem kongresu NSi z 282 glasovi za Mateju Toninu podelili nov mandata na mestu predsednika NSi. Glasovnice je sicer oddalo 293 delegatov, 11 je bilo neveljavnih. V nagovoru kongresu je Tonin poudaril, da v ospredje postavlja korist državljanov. "Ne delamo za Goloba niti za Janšo, delamo pa za Slovenijo in za njene ljudi."

Zaradi pretečenih zdravil umrlo deset otrok z levkemijo
15. 10. 2022 11.26
Najmanj 10 otrok z levkemijo je umrlo v Jemnu, na desetine drugih je zbolelo, po tem, ko so jim v bolnišnici vbrizgali stare odmerke pretihotapljenih zdravil. 50 otrok naj bi prejemalo pretihotapljeno kemoterapijo, znano tudi kot metotreksat, ki je bilo proizvedeno v Indiji. Hutijski uradniki naj bi celo na skrivaj sodelovali s tihotapci zdravil, ki zasebnim klinikam prodajajo pretečena zdravila. Po sedmih letih konflikta je zdravstveni sistem po vsej državi močno oslabljen. Približno polovica zdravstvenih ustanov v državi ne deluje, medtem ko imajo številni delujoči centri zelo omejene zmogljivosti.

Blejski zaklad, ki se je na dnu jezera skrival kar 1200 let
15. 10. 2022 07.00
Ob pomoči strokovnjakov so potapljači z dna Blejskega jezera dvignili potopljeni čoln – deblak, ki so ga odkrili leta 2015 in o najdbi obvestili arheologe. Gre za zgodnjesrednjeveški deblak, ki so ga člani centra za preventivno arheologijo lani za nekaj časa potegnili na kopno, ga dokumentirali, odvzeli vzorce za vse potrebne raziskave, nato pa ga vrnili na jezersko dno. Vse do danes, ko je deblak za vedno zapustil jezero. Približno 1200 let staro plovilo priča o plovbi po jezeru in obiskovanju otoka že v času prve faze slovanske naselitve Blejskega kota.

Pred nami sončni in še toplejši dnevi s temperaturami tudi nad 25 stopinj
13. 10. 2022 08.08
Že od začetka oktobra imamo krasno vreme z veliko sonca, svežimi jutri in prijetno toplimi popoldnevi. Dotok toplega zraka se bo še okrepil ob koncu tega in v začetku prihodnjega tedna, ko se bodo temperature marsikje približale 25 stopinjam Celzija, ponekod na vzhodu Slovenije in na Primorskem pa bodo to mejo lahko tudi presegle. Visoke temperature bi lahko nato z manjšimi nihanji vztrajale vse do konca meseca.

Militantna skupina v Mozambiku ogroža zaloge zemeljskega plina
13. 10. 2022 07.36
Militanti, povezani z ISIS, v Mozambiku ogrožajo ogromne zaloge zemeljskega plina, ki jih svet trenutno nujno potrebuje. Šlo naj bi za okoli 3000 kubičnih kilometrov zalog zemeljskega plina. Pred časom so namreč našli ogromno plinsko nahajališče, ki bi lahko pomagalo v trenutni krizi pomanjkanja plina. Z novimi zalogami bi tudi revna in osiromašena država Mozambik lahko postala gospodarsko močnejša. Kljub temu da je mozambiškim silam skupaj z ruandskimi uspelo nazaj zavzeti svoja območja, je uporniška grožnja še vedno močna, obglavitve in umori pa še niso ponehali, hkrati pa je otežen dostop do plinskih nahajališč.